علائم و علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد + درمان خانگی عفونت دخترانه

علائم و علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد + درمان خانگی عفونت دخترانه علایمی مانند سوزش، خارش و یا بوی بد از ناحیه تناسلی در زنان و دختران مشابه است. علت ایجاد این عفونت ها در زنان و دختران کمی با هم متفاوت است. عفونت های زنانه معمولا بیشتر از دختران است.

عفونت واژن در دختران (عفونت ناحیه تناسلی) یک نوع عفونت است که هم در زنان و هم دختران مشاهده می شود. این عفونت با ایجاد خارش در ناحیه تناسلی نمایان می شود. وقتی اسم عفونت آورده می شود بیشتر مردم فکر می کنند که حتما رعایت نکردن نکات بهداشتی عامل این مشکل است. اما در برخی موارد به خصوص در دختران باکره (دخترانی که رابطه جنسی نداشته اند) استرس دلیل بسیاری از عفونت دخترانه ها است. همچنین آگاهی نداشتن و یا اطلاعات غلط درباره بهداشت زنان و دختران از دیگر عوامل ایجاد عفونت در خانم ها است.  در این مقاله سلام دنیا درباره ، درمان های خانگی عفونت واژن در دختران، دلایل و راه های پیشگیری از آن مطالبی بیان کردیم. با ما همراه باشید.

درمان های خانگی عفونت واژن در دختران، دلایل و راه های پیشگیری از آن

عفونت واژن در دختران چگونه به وجود می آید؟

دستگاه تناسلی در زنان به طور طبیعی دارای باکتری ها و قارچ هایی است که برای بهداشت واژن نقش موثری دارند، این باکتری ها و قارچ ها (مخمر) از رشد عوامل بیماری زا جلوگیری می کنند. زمانی که تعادل بین مخمر ها و باکتری های مفید واژن دچار اختلال شود و یا تعداد میکروب های که به بدن وارد می شوند بیش از حد باشند. عفونت های باکتریایی و عفونت قارچی در دختران و زنان ایجاد می شود.

عفونت های زنانه چه تفاوتی با عفونت های دخترانه دارد؟

علایمی مانند سوزش، خارش و یا بوی بد از ناحیه تناسلی در زنان و دختران مشابه است. علت ایجاد این عفونت ها در زنان و دختران کمی با هم متفاوت است. عفونت های زنانه معمولا بیشتر از دختران است. زیرا آن ها علاوه بر علت های معمول به دلیل داشتن شریک جنسی (همسر) و رعایت نکردن نکات بهداشتی در زمان آمیزش جنسی (نزدیکی) ممکن است آلودگی و یا عوامل بیماری زا به آن ها منتقل شود. بیشترین علت ایجاد عفونت های دخترانه، استرس، بلوغ و عدم آگاهی از بهداشت فردی و آلوده بودن سرویس های بهداشتی در مدارس و دانشگاه ها است.

علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد چیست

ترشحات واژینالی منظم نشان دهنده سلامت سیستم تولید مثل دختران است اما گاهی این ترشحات بیشتر از حد معمول بوده و در برخی موارد حتی با بوی بد همراه است.

اما چه عواملی باعث ترشح زیاد واژن در دختران می شود؟ 

گاهی اوقات عواملی همچون استرس و عدم تعادل هورمونی، تخمک گذاری و یا واکنش های آلرژیک به لباس، دستمال توالت و نوار بهداشتی و مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند باعث زیاد شدن ترشحات در دختران شود. همچنین عواملی نظیر رشد زیاد باکتری ها در واژن و عفونت مخمری نیز باعث افزایش ترشحات و بوی بد آن می شود.

4 نکته مهم درباره عفونت های دستگاه تناسلی (واژن و رحم)

1. توجه داشته باشید که هر گونه سوزش و خارش در ناحیه تناسلی دلیل بر انتقال بیماری از راه تماس جنسی نیست.

2. اگر دچار افسردگی باشید تا زمانی که افسردگی شما خوب نشود، درمان های معمول برای بهبود عفونت بی اثر خواهد بود.

3. اگر درمان خانگی برای رفع عفونت واژن فایده ای نداشت. حتما به پزشک زنان مراجعه کنید تا برای شما دارو های خوراکی تجویز کند.

4. برای درمان خارش واژن ممکن است پزشک برای شما داروهای ضد قارچ تجویز کند، چون در برخی موارد ممکن است عفونت باکتریایی زمینه ایجاد عفونت قارچی را ایجاد کنند. به همین دلیل برخی از پزشکان برای جلوگیری از عفونت قارچی قبل از دچار شدن، دارو های پیشگیرانه تجویز می کنند.

عفونت واژنال در دختران

حتما بخوانید : درمان عفونت واژن با ماست پروبیوتیک

علایم عفونت واژن؛ علایم عفونت های زنانه و دخترانه

علاوه بر علایم رایج عفونت، ترشحات واژن نیز دچار تغییر می شود. در برخی افراد ترشحات به صورت تکه های پنیر است و در بعضی های دیگر به صورت آبکی می باشد. از دیگر علایم مربوط به عفونت واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوزش ادرار
 • تورم اطراف واژن
 • ناراحتی
 • قرمزی
 • جوش
 • خارش واژن
 • درد زمان رابطه جنسی یا ادرار

اگر عفونت واژینال (واژن و رحم) هرچه زودتر درمان نشوند علایم عفونت شدید تر می شود.

درمان خانگی عفونت دخترانه

در بسیاری از موارد عفونت دخترانه، جای هیچ نگرانی نیست و با چند روش خانگی این مشکل حل می شود. ولی اگر علایم عفونت بهبود پیدا نکرد (حداکثر تا یک هفته) حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • سرکه خوراکی
 • جوش شیرین
 • روغن نارگیل
 • کرم روغن درخت چای
 • سیر
 • شیاف واژنی اسید بوریک

قبل از استفاده از هر روغن و کرمی دست های خود را حتما با آب و صابون (مواد شوینده مخصوص دست) بشویید. لطفا این نکته را جدی بگیرید دست ها به دلیل تماس با محیط های مختلف آلوده ترین عضو بدن است، و ممکن است نشستن دست، خود عامل انتقال میکروب به واژن شود و عفونت را شدید تر نماید.

درمان عفونت دخترانه با جوش شیرین

دختران می توانند برای رفع خارش، بوی بد و همچنین درمان عفونت واژن از جوش شیرین استفاده نمایند. جوش شیرین به دلیل خواص ضد قارچی و ضد عفونی کننده قوی که دارد یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان عفونت دخترانه می باشد که استفاده از آن، عارضه جانبی به همراه ندارد.

برای این کار می توانید به آب گرم مقداری جوش شیرین و همچنین مقداری سرکه سیب اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه در آن بنشینید و سپس خود را بشویید.

راه های پیشگیری از عفونت های دخترانه

انجام این نکات به پیشگیری و بهبود و درمان عفونت های دخترانه کمک زیادی می کند. رعایت نکات بهداشت فردی و انجام برخی کار ها، بسیاری از عفونت های زنانه و دخترانه را بهبود می بخشد.

1. رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی و مصرف رژیم غذایی سالم

2. مصرف ماست و یا استفاده از مکمل هایی که دارای باکتری مفید لاکتوباسیلوس

3. لباس های زیر را به طور جداگانه و با آب داغ بشویید. (ابتدا لکه و خون را با آب سرد پاک کنید)

4. اگر از پد های بهداشتی (جذب کننده ترشحات واژن) استفاده می کنید، زود به زود آن ها را تعویض کنید.

5. از لباس زیر های با الیاف طبیعی استفاده کنید (جنس نخ و ابریشم)

6. از پوشیدن شلوار تنگ، جوراب شلواری یا لگ های جذب پرهیز کنید.

7. بهتر است از پد یا تامپون های معطر یا خوشبو کننده های واژن استفاده نکنید.

8. در هنگام حمام کردن از نشستن در محیط های مرطوب و آلوده خودداری کنید


مقالات مرتبط:

درمان خانگی عفونت ادراری با 6 ماده طبیعی

درمان خانگی عفونت مثانه در زنان و مردان و راه جلوگیری از آن
 

از
45
رای