درمان خانگی عفونت مثانه در زنان و مردان و راه جلوگیری از آن

درمان خانگی عفونت مثانه در زنان و مردان و راه جلوگیری از آن عفونت های مثانه، از جمله عفونت های مکرر است که، نیاز به توجه پزشکی دارند. در صورت درمان سریع و موثر، خطر عوارض جدی کم خواهد شد. درمان خانگی عفونت مثانه همراه با داروها را در سلام دنیا بخوانید.

عفونت های مثانه شایع ترین نوع عفونت دستگاه ادراری (UTI) هستند. ترکیبی از درمان های پزشکی و خانگی ممکن است این علائم را کاهش دهند. در صورت عدم درمان، عفونت های مثانه می توانند باعث خطر در طول عمر و زندگی شما شوند. ما در این مطلب از بخش درمان های خانگی سلام دنیا؛ 7 روش درمان عفونت مثانه با درمان خانگی و پزشکی ساده معرفی کردیم. با ما همراه باشید.

عفونت مثانه چیست

عفونت های مثانه شایع ترین نوع عفونت دستگاه ادراری (UTI) هستند. آنها می توانند با ورود باکتری ها به مجرای ادراری و ورود به مثانه ایجاد شوند. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را از بدن خارج می کند. باکتری ها پس از ورود به مجرای ادرار، می توانند به دیواره های مثانه متصل شده (بچسبند) و به سرعت تکثیر شوند.

علائم عفونت مثانه

عفونت حاصل از این امر می تواند علائم ناخوشایندی، مانند تکرر ادرار را ایجاد کند. این امر همچنین ممکن است باعث درد در هنگام ادرار و گرفتگی شکم شود. ترکیبی از درمان های پزشکی و خانگی ممکن است این علائم را کاهش دهند. در صورت عدم درمان، عفونت های مثانه می توانند باعث خطر در طول عمر و زندگی شما شوند. زیرا این عفونت می تواند به کلیه ها و یا خون شما گسترش یابد.

علائم عفونت مثانه

7 روش درمان عفونت مثانه با درمان خانگی و پزشکی موثر

در اینجا هفت روش درمانی موثر برای عفونت مثانه آورده شده است.

1. برای درمان عفونت مثانه: آب بیشتری بنوشید

چرا این امر به شما کمک می کند: آب باکتری های مثانه شما را بیرون می کشد. این کمک می کند تا سریعتر از شر عفونت خلاص شوید. همچنین ادرار شما را رقیق می کند، بنابراین این امر باعث میشود ادرار شما درد کمتری را به همراه داشته باشد.

 • ادرار از مواد زائد بدن شما ساخته می شود.
 • ادرار تیره رنگ ممکن است هنگام عفونت مثانه تحریک کننده تر و دردناک تر باشد.
 • ادرار رقیق شده رنگ کمتری دارد (روشن تر است) و معمولاً به همین میزان از ادرار تیره رنگ، تحریک کننده نیست.

حتما بخوانید : 18 علت ادرار تیره و سیاه رنگ


این کار را امتحان کنید

حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. نوشیدنی های کافئین دار از جمله قهوه، چای و نوشابه را محدود کنید. وقتی حتی عفونت هم ندارید، کافئین می تواند مثانه شما را بیشتر تحریک کند.

2. درمان خانگی عفونت مثانه با تکرر ادرار

چرا این امر کمک می کند: تکرر ادرار با انتقال باکتری ها به خارج از مثانه به از بین بردن عفونت کمک می کند. "نگه داشتن آن" ، یا عدم مراجعه و رفتن به دستشویی در صورت لزوم، باعث می شود تا باکتری ها در مثانه به تکثیر خود ادامه دهند.

همچنین ممکن است که ادرار کردن بعد از رابطه جنسی مفید باشد. فعالیت جنسی می تواند باکتری ها را در مردان و زنان بیشتر به مجرای ادرار وارد کند. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی ممکن است به دفع باکتری ها از دستگاه ادراری شما کمک کند. این از مستقر شدن میکروب ها و ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

این کار را امتحان کنید

مایعات زیادی را بنوشید تا ادرار کنید. هرچه زودتر به دستشویی بروید (در هنگامی که دستشویی دارید).

 درمان خانگی عفونت مثانه

3. درمان عفونت مثانه با آنتی بیوتیک ها

چرا آنها کمک می کنند: آنتی بیوتیک ها باکتری های عامل عفونت مثانه را از بین می برند. اگر UTI داشته باشید، معمولاً برای از بین بردن میکروب عامل عفونت به دارو نیاز دارید. متخصصان درمان عفونت ادراری را با خوردن آنتی بیوتیک توصیه می کنند.

اگر علائم UTI دارید، به پزشک مراجعه کنید. عفونتهای مقاربتی (STI)، عفونتهای واژن و برخی شرایط خاص واژن می توانند علائم UTI را تقلید کنند (مثل آن شروع به تکثیر کنند). بنابراین لازم است که درمان مناسب شرایط خود را انجام دهید.

این کار را امتحان کنید

اگر علائم بیش از دو روز طول کشید یا بدتر شد با پزشک خود تماس بگیرید. برای درمان عفونت مثانه احتمالاً به آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت.

اگر مسن، باردار هستید و یا دچار سایر  بیماری های جدی مانند دیابت هستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. طول دوره درمان ، بسته به داروی تجویز شده توسط پزشک و سلامت کلی شما ممکن است متفاوت باشد. امر مهمی است که داروهای خود را دوره کامل مصرف کنید، حتی اگر قبل از اتمام آن احساس بهتری را داشته باشید. مصرف دوز کامل از دارو این اطمینان را به شما میدهد که تمام باکتری های مضر از سیستم بدن شما خارج میشوند.


حتما بخوانید: درمان خانگی عفونت ادراری


4. درمان عفونت مثانه با مسکن ها

چرا آنها کمک می کنند: عفونت های شدید مثانه می تواند باعث درد در ناحیه لگن ، حتی زمانی که ادرار نمی کنید شود. آنتی بیوتیک ها عفونت ها را درمان می کنند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا داروها به شما کمک کنند و برای درد شما موثر باشند. مصرف داروهای مسکن ممکن است گرفتگی شکم، کمر درد و هرگونه ناراحتی را که احساس می کنید را تسکین دهد.

این کار را امتحان کنید

از پزشک خود درباره مصرف کردن مسکن های بدون نسخه و بی خطر بودن آن سوال کنید. مصرف استامینوفن (تایلنول)، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) یا فنازوپیریدین (پیریدیم) می تواند درد شما را در حالی که منتظر شروع کار آنتی بیوتیک ها هستید تسکین دهد.

5. درمان خانگی عفونت مثانه با پد های گرمایشی

چرا این امر به شما کمک می کند: قرار دادن حرارت کم در ناحیه شکم یا پشت ممکن است درد مبهم را که گاهی در هنگام عفونت مثانه ایجاد می شود، آرام کند. این مورد به ویژه هنگامی که همراه با داروهایتان استفاده شود می تواند بسیار مفید باشد.

این کار را امتحان کنید

می توانید یک پد گرمایشی را از یک داروخانه محلی یا به صورت آنلاین خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های روی بسته را با دقت دنبال کنید تا از سوختن پوست خود جلوگیری کنید. همچنین می توانید یک کمپرس گرم و مرطوب را در خانه درست کنید. به راحتی یک حوله کوچک را در آب گرم خیس کنید و آن را روی مثانه یا شکم خود قرار دهید.

درمان عفونت مثانه در خانه

6. درمان عفونت مثانه با پوشیدن لباس مناسب

چرا این امر به شما کمک می کند: باکتری ها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. برای خانم ها، شلوار جین تنگ و سایر لباس های تنگ می تواند رطوبت را در مناطق ظریف به دام بیندازد. این زمینه ای را برای تولید باکتری های واژن ایجاد می کند.

این کار را امتحان کنید

برای تقویت گردش هوا و کاهش رشد باکتریها، از لباس زیر نخی، شلوار گشاد یا دامن استفاده کنید.


حتما بخوانید: درمان خانگی و سنتی بی اختیاری ادرار 


7. درمان خانگی عفونت مثانه با آب زغال اخته

چرا این امر کمک می کند: از زغال اخته به عنوان یک درمان طبیعی برای جلوگیری از عفونت های مثانه برای نسل های مختلف استفاده شده است. طبق یک بررسی در سال 2012، آب زغال اخته و قرص های زغال اخته نوعی ماده نوید بخش درمانی برای زنانی است که به طور مکرر به عفونت مثانه مبتلا می شوند.

اما مشخص نیست که آیا آب زغال اخته واقعاً برای پیشگیری از عفونت مثانه در جمعیت بیشتر و بزرگتر، موثر است یا خیر.

این کار را امتحان کنید

در مورد آب زغال اخته به عنوان راهی برای جلوگیری از عفونت های مثانه با پزشک خود صحبت کنید.

جلوگیری از عفونت های مثانه در زنان و مردان در آینده

تغییرات سبک زندگی آمده در زیر ممکن است به کاهش عفونت های مثانه شما کمک کند:

 • روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
 • به محض احساس نیاز به ادرار کردن، ادرار کنید.
 • به جای در وان دوش گرفتن زیر دوش حمام کنید.
 • لباس زیر نخی بپوشید.
 • لباس زیر را روزانه عوض کنید.
 • قبل و بعد از فعالیت جنسی ادرار کنید.
 • از استفاده از دیافراگم یا اسپرم کش (یک ماده پیشگیری از بارداری است که اسپرم را از بین می برد و از طریق واژن به منظور جلوگیری از بارداری از طریق رحم وارد می شود) خودداری کنید و به یک شکل جایگزین از جلوگیری از بارداری روی بیاورید.
 • مردان: از کاندوم های nonspermicidal lubricated استفاده کنید.
 • زنان: پس از ادرار کردن از جلو به عقب با دستمال خود را پاک کنید.
 • زنان: از دوش و اسپری واژن استفاده نکنید.

جلوگیری از عفونت های مثانه

 • اگر عفونت های مکرر مثانه را تجربه کرده اید، پزشک ممکن است درمان پیشگیرانه را توصیه کند. این می تواند شامل مصرف آنتی بیوتیک در مقادیر کم روزانه برای جلوگیری یا کنترل عفونت های مثانه در آینده باشد.
 • رژیم غذایی ، همراه با اسیدیته ادرار، ممکن است بر چگونگی تأثیر افراد بر این عفونت ها تأثیر بگذارد.
 • محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس دریافتند کسانی که دستگاه روده ای آنها مواد خاصی را، به نام مواد معطر، تولید می کند فعالیت باکتریایی کمتری را در ادرار دارند.

چشم انداز افراد مبتلا به عفونت مثانه

عفونت های مثانه، از جمله عفونت های مکرر است که، نیاز به توجه پزشکی دارند. در صورت درمان سریع و موثر، خطر عوارض جدی کم خواهد شد. تعداد زیادی از محققان همچنین در حال کار بر روی واکسن ها برای محافظت در برابر رایج ترین انواع باکتری های عامل عفونت مثانه هستند. تا آن زمان، درمان های خانگی عفونت مثانه همراه با داروها گام های مهمی برای احساس بهتر شدن شما هستند.


مقالات مرتبط:

درمان های خانگی و سریع تکرر ادرار

علائم عفونت ادراری در زنان

از
4
رای