17 خاصیت عالی ذرت برای سلامتی، پوست و مو

17 خاصیت عالی ذرت برای سلامتی، پوست و مو ذرت را به دلیل خواص تغذیه ای باورنکردنی که دارد، باید وارد رژیم غذایی خود کنید. ذرت انواع متفاوتی از محصولات را دارد مانند ذرت شیرین، ذرت بو داده، ذرت آردی، ذرت دندانی، ذرت فلینت و ذرت غلاف دار.

ذرت دانه های زرد غنی از مواد غذایی هستند، در واقع ذرت یکی از سالم ترین دانه های جهان است. در ادامه می خواهیم به همه چیزهایی اشاره کنیم که باعث شده ذرت را متفاوت از بقیه دانه ها بدانیم. ذرت را به دلیل خواص تغذیه ای باورنکردنی که دارد، باید وارد رژیم غذایی خود کنید. این دانه ها به طور عمده در سراسر جهان رشد می کنند، ایالات متحده بیشترین میزان تولید ذرت را دارد و در سال2017 به تنهایی حدود 370 میلیون تن ذرت تولید کرده است و رتبه دوم با 271 میلیون تن تولید به چین تعلق دارد. همچنین طرز تهیه ذرت مکزیکی را در اینجا بخوانید.

انواع مختلف ذرت

ذرت انواع متفاوتی از محصولات را دارد مانند ذرت شیرین، ذرت بو داده، ذرت آردی، ذرت دندانی، ذرت فلینت و ذرت غلاف دار.

1. ذرت شیرین

همانطور که از نام آن مشخص است، این ذرت دارای عطر و عطم شیرین است و حاوی لوتئین و زاکسانتین هستند، این دو ماده فتوشیمیایی هستند که خواص سلامتی آن را فراهم می کنند. ذرت شیرین کربوهیدرات بالایی دارد و شامل چندین ماده مغذی است که می تواند مزایای برای بدن شما داشته باشد.

2. ذرت بو داده یا پاپ کورن

پاپ کورن دارای چربی کم و فیبر زیادی هست و در هنگام تماشای فیلم یا نمایش برای گذران زمان خوب هستند. ذرت بود داده از دانه های ذرتی ایجاد می شود که تحت تاثیر گرما باز می شوند. پاپ کورن هایی که تنها با هوای داغ تهیه شده باشند حدود 30 کالری دارند و پاپ کورن های تهیه شده با روغن تنها در حدود 35 کالری دارند.

ذرت بو داده یا پاپ کورن

3. ذرت آردی

یکی دیگر از محصولات ذرت است که به طور گسترده ای در ایالات متحده تولید نمی شد. در داخل هسته داخلی آن، آندوسپرم نشاسته ای نرم و پریکارپ وجود دارد. در اصل از آن برای تهیه آرد ذرت استفاده می شود، و بسیاری از هندی ها آن را می کوبند تا از آن آرد تهیه کنند.

4. ذرت دندانی

ذرت دندانی همچنین به عنوان ذرت مزرعه شناخته می شود. این گیاه عمدتاً برای تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرد، اما برای مصرف انسان نیز پرورش داده می شود. این گونه از ذرت شیرینی و آبداری کمتری دارد. تقریباً 90% ذرت دانه ای که در ایالات متحده رشد می کند به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

5. ذرت فلینت

ذرت فلینت به طور عمده در کشورها آمریکای جنوبی مانند آرژانتین کشت می شود، این ذرت معمولاً در ایالات متحده رشد نمی کند. این ذرت نشاسته نرم کمتری نسبت به ذرت دندانی دارد. معمولاً آن را "ذرت هندی" می نامند. باستان شناسان شواهدی از کاشت ذرت فلینت در 1000 سال پیش از میلاد یافته اند.

6. ذرت غلاف دار

ذرت غلاف دار یا ذرت وحشی نوعی دیگر از ذرت است. این گونه جد وحشی ذرت نیست، اما یک گونه جهش یافته است که برگ های آن در جای نادرستی قرار گرفته اند. این نوع ذرت عمدتاً در آمریکایی جنوبی و مرکزی رشد می کند. نام دیگر ذرت غلاف دار " Tunicate Maize" است.

انواع گوناگون ذرت

17 خاصیت عالی ذرت برای سلامتی

1. جلوگیری از کم خونی

کم خونی چیست؟ بیماری است که در آن کمبود گلبول های قرمز یا هموگلوبین در خون به وجود می آید که باعث رنگ پریدگی و خستگی می شود. این بیماری شایع ترین اختلال خونی است. کم خونی 1.62 میلیارد نفر را در سطح جهان مبتلا می کند. شایع ترین کم خونی در سطح جهان مربوط به فقر آهن است. آهن مهمترین عنصر برای تولید خون است. 70% آهن در گلبول های قرمز خون شما به نام هموگلوبین قرار دارد. ذرت غنی از آهن (mg2.71)، اسید فولیک و ویتامین B6 است که به ایجاد گلبول های قرمز خون در بدن کمک می کند. افراد بین 19 تا 50 سال روزانه به 18 میلی گرم آهن نیاز دارند، و هر 100 گرم ذرت 2.71 میلی گرم آهن بوجود می آورد. اضافه کردن ذرت به رژیم غذایی برای جلوگیری از کم خونی انتخاب خوبی است.

2. سالم برای چشم

ذرت یک منبع عالی از لوتئین و زاکسانتین است. لوتئین و زاکسانتین چیست؟ اینها دو کارتنوئید اصلی هستند، رنگدانه هایی که توسط گیاهانی ساخته شده و رنگ زرد و مایل به قرمز را در میوه ها و سبزیجات ایجاد می کنند. چگونه لوتئین و زاکسانتین به چشم کمک می کنند؟ در ماکولا، لوتئین و زاکسانتین، از ورود نور آبی را به ساختارهای زیرین شبکیه جلوگیری می کنند و خطر آسیب اکسیداتیو ناشی از نور را که می تواند منجر به AMD شود، کاهش می دهد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که لوتئین و زاکسانتین یا به جلوگیری از تخریب ماکولا کمک می کند یا می تواند باعث کند شدن سرعت بیماری شوند.

فواید ذرت برای سلامت چشم

3. ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

ذرت به کاهش خطر برخی سرطان ها مانند سرطان ریه و سرطان روده بزرگ کمک می کند. ذرت غنی از فیبر هستند (7.3 گرم در هر 100 گرم)، ذرت به کاهش سطح کلسترول کمک می کند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. ترکیبی که در ذرت وجود دارد، به نام بتا کریپتوکسانتین به تقویت سلامت ریه ها کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد. ذرت همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان های فلاونوئید فنولیک و اسید فرولیک است. اسید فرولیک نقش مهمی در متوقف شدن سرطان ها دارد.

4. منبع باور نکردنی فیبر

ذرت حاوی 7.3 گرم فیبر رژیمی در هر 100 گرم است، توصیه می شود بین 25 تا 28 گرم فیبر در روز برای آقایان و 20 تا 30 گرم در روز برای خانم های بین 19 تا 50 ساله مصرف شود. برای مردان بالاتر از 50 سال، روزانه حدود 30 گرم فیبر و برای زنان بالای 50 سال روزانه 21 گرم فیبر نیاز است. چرا فیبر یک ماده مغذی اساسی برای بدن است؟ برخی از شما ممکن است بدانید که فیبر در جلوگیری از یبوست موثر است اما به کاهش خطر دیابت، بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و برخی از انواع سرطان نیز کمک می کند.

فواید ذرت در جلوگیری از یبوست

5. غلات بدون گلوتن

ابتدا باید بدانیم گلوتن چیست؟ گلوتن ترکیبی از دو پروتئین موجود در غلات به ویژه گندم است که مسئول بافت الاستیک خمیر است. افرادی که از بیماری سلیاک رنج می برند به پروتئین معروف به گلوتن موجود در گندم، جو و جو دوسر حساسیت دارند. گلوتن ذرت ماده ای است که در ذرت موجود است اما به اندازه گلوتن گندم نگران کننده نیست، زیرا گلوتنی نیست که افراد مبتلا به سلیاک یا حساسیت به گلوتن را اذیت کند.

6. مقداری زیادی کربوهیدرات فراهم می کند

ذرت دارای چربی و کالری کمی است، اما از نظر کربوهیدرات پایین نیست، دانه های زرد ذرت دارای 74.26 گرم کربوهیدرات در هر 100 گرم ذرت است، که باعث می شود به عنوان یکی از غلات بسیار غنی از کربوهیدرات محسوب شود. میزان کربوهیدرات توصیه شده 45 تا 65 درصد از کل کالری روزانه مصرفی است. بنابراین، اگر روزانه 1000 کالری مصرف می کنید، بین 450 تا 650 کالری آن باید از کربوهیدرات ها تامین شود. اگر روزانه به اندازه کافی کربوهیدارت دریافت نمی کنید، ذرت را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

خواص ذرت برای سلامت بدن

7. برای دیابت مفید است

ذرت دارای ترکیبی به نام پلی فنول است، که در مقابل دیابت نوع 2 محافظ محسوب می شود. با فیبر بالا، ذرت با کاهش سطح قند خون در دیابتی ها به کاهش میزان کلسترول در بدن کمک می کند. مطالعه ای که توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده است نشان می دهد که پلی فنول ها باعث کاهش قند خون (قند خون بالا) و ترشح حاد انسولین و حساسیت به انسولین می شوند. 29 میلیون نفر در ایالات متحده و حدود 422 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند. غذاهای سالم بخورید تا از این مرگ شیرین جلوگیری کنید.

8. ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند

بیماری آلزایمر همچنین به نام جنون پیری شناخته می شود و یک بیماری پیشرونده است که به حافظه و دیگر عملکردهای ذهنی مهم آسیب می زند. بیش از 50 میلیون نفر از این بیماری رنج می برد و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود و تخمین زده می شود که در سال 2030 این تعداد به 75 میلیون نفر برسد. ذرت منبع خوبی از تیامین (ویتامین B1) است و تیامین در حفظ عملکرد مغز نقش اساسی دارد. همچنین به سنتز استیل کولین کمک می کند، که به نوبه خود باعث بهبود حافظه می شود. مقدار پیشنهادی روزانه تیامین 1.1 میلی گرم برای مردان و 1.1 میلی گرم برای زنانی است که بالای 18 سال سن دارند. ذرت زرد دارای 0.3 میلی گرم تیامین در هر 100 گرم است.

ذرت ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند

9. ذرت غنی از منگنز

منگنز ماده معدنی است که در غذاهای مختلفی مانند حبوبات، آجیل، غلات کامل، دانه ها و سبزیجات یافت می شود. منگنز فواید زیادی برای سلامت استخوان، کنترل دیابت، افزایش متابولیسم، کاهش التهاب و موارد دیگر دارد. کمبود منگنز می تواند باعث رشد ضعیف استخوان، کاهش یا اختلال در رشد، باروری پایین و سوخت و ساز غیر طبیعی شود. ذرت غنی از منگنز است و در هر 100 گرم ذرت حدوداً 127 میلی گرم منگنز وجود دارد. رژیم غذایی خود را با خوردن ذرت، غنی از منگنز کنید.

10. به بواسیر کمک می کند

به همه افرادی که از بواسیر رنج می برند توصیه می شود فیبر بخورند و آب کافی بنوشند و درست است که در بواسیر باید فیبر بیشتری بخورید و بدن را بیشتر آبرسانی کنید. دو نوع فیبر وجود دارد، فیبر محلول و فیبر نامحلول. فیبر محلول در آب حل می شود و ماده ای ژل مانند تشکیل می دهد. این باعث می شود مدفوع شما روان شود و به آسانی حرکت کند و دچار یبوست نشوید. فیبر نامحلول- این فیبر حل نمی شود و این کمک می کند تا همه چیز حرکت کند و وضعیت شیمیایی روده شما را متعادل می کند. شما باید حداقل 25 تا 30 گرم فیبر در روز دریافت کنید. ذرت یکی از بهترین منابع فیبر است و فراموش نکنید که آب زیادی مصرف کنید.

11. خاصیت ذرت برای موهای سالم

روغن ذرت باعث افزایش گردش خون در پوست سر می شود و به تقویت موها کمک می کند. ذرت همچنین دارای چندین ویتامین است، اما از همه مهمتر ویتامین C است. بدن شما برای تولید پروتئین معروف به کلاژن به ویتامین C نیاز دارد. کلاژن پروتئین اصلی ساختاری است که در پوست و دیگر بافت های همبند یافت می شود. ویتامین C همچنین به بدن شما در جذب آهن کمک می کند که یک ماده معدنی مهم برای رشد مو است.

خاصیت ذرت برای موهای سالم

12. مواد معدنی ضروری را فراهم می کند

در این عصر، همه در حال رقابت با دیگران برای رسیدن به موفقیت هستند و فراموش می کنند که به سلامتی خود توجه کنند. ما غذاهای غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و چربی های خوب را مصرف نمی کنیم. به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می کنیم ذرت بخورید، زیرا مملو از مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی است که بدن به صورت روزانه به این مواد معدنی احتیاج دارد. این به شما کمک می کند با تقویت سیستم ایمنی بدن خود، با باکتری های و ویروس های مضر مبارزه کنید.

13. باعث کاهش کلسترول LDL می شود

بیماران قلبی روز به روز در حال افزایش هستند و یک گزارش تخمین می زند که 84 میلیون نفر از شهروندان آمریکا به بیماری های قلبی دچار هستند. مطالعه ای با کمک 54 زن و مرد انجام شد و طی آن به آنها غذاهای یکسان تهیه شده با روغن زیتون فوق بکر و روغن ذرت داده شد. نتایج نشان داد که روغن ذرت باعث کاهش 11% کلسترول LDL در مقایسه با روغن زیتون فوق بکر شده است که تنها 3.5% کاهش می دهد. محققان دریافته اند که روغن ذرت کلسترول LDL را 3 برابر بیشتر از روغن زیتون کاهش می دهد.

ذرت مفید برای کاهش کلسترول LDL

14. ذرت برای پوست مفید است

ذرت غنی از لیکوپن و ویتامین C است که این آنتی اکسیدن ها به افزایش تعداد کلاژن (پروتئین ساختاری پوست) در بدن شما کمک می کند و از تولید رادیکال های آزاد مضر برای پوست توسط اشعه UV، جلوگیری می کند. کلاژن برای بدن ما بسیار مهم است زیرا به معنای واقعی کلمه می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، چین و چروک را کم کند و رطوبت پوست را تامین کند. بنابراین، ذرت را مصرف کنید و وضعیت پوست خود را بهبود بخشید.

15. اگر لاغر هستید بخورید

اگر دچار کمبود وزن هستید و سعی دارید کمی وزن اضافه کنید، خوردن ذرت یک انتخاب مناسب برای شماست زیرا دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات است و کالری زیادی دارد، بنابراین تا می توانید ذرت میل کنید زیرا می تواند به شما در اضافه کردن چند کیلوگرم وزن اضافی کمک کند.

16. دارای پروتئین بالایی است

پروتئین مهمترین ماده مغذی برای ماهیچه ها، استخوان ها، موها و برخی دیگر از قسمت های بدن است. اکثر افراد در غذاهای روزانه خود پروتئین کافی دریافت نمی کنند. هر کسی حداقل به 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن یا 0.36 گرم پروتئین در هر پوند نیاز دارد. در 100 گرم ذرت به میزان 9.4 گرم پروتئین وجود دارد، ذرت مزایای دیگری نیز دارد پس آن را بخورید و سالم بمانید.

مزایای ذرت برای سلامتی

17. مفید برای دوران بارداری

ذرت دارای فیبر زیادی است که ممکن است به هضم غذا در دوران بارداری کمک کرده و مشکلات گوارشی مانند یبوست را برطرف کند. خوردن ذرت در دوران بارداری ممکن است در سلامت رشد مغز جنین مفید باشد زیرا دارای تیامین است. ذرت همچنین دارای اسید پانتوتنیک است که برای عملکرد سالم اعضای بدن در هنگام بارداری ضروری است.

حقایقی درباره ذرت

  • ذرت در بیشتر کشورها شناخته شده است، در برخی کشورها آن را به کلمه اسپانیایی " maiz" می شناسند.
  • بیش از 3500 مورد استفاده مختلف برای محصولات ذرت وجود دارد.
  • ذرت یکی از غلات و یکی از اعضای خانواده گندمیان است.
  • برخی نوشابه ها مانند پپسی و کوکا کولا دارای شیرین کننده های ذرت هستند.
  • ذرت زرد و سفید رایج ترین نوع هستند اما ذرت را می توان در رنگ های مختلف مانند سبز، بنفش، قرمز، مایل به سیاه یا خاکستری تولید کرد.
  • دانه های ذرت یک صبحانه محبوب در انگلستان، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و بسیاری کشورهای دیگر است.
از
2
رای