قرص ناپروکسن برای چیست ؛ نحوه مصرف آن برای دندان درد و سردرد

قرص ناپروکسن برای چیست ؛ نحوه مصرف آن برای دندان درد و سردرد قرص ناپروکسن با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاص که باعث بروز التهاب می شود به تسکین درد سردرد، دندان درد، پریودی و دردهای مفاصل مانند زانو درد کمک می کند. سوزش سر دل، سرگیجه، افزایش فشار خون از عوارض جانبی ناپروکسن است.

قرص ناپروکسن (Naproxen) یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که برای تسکین درد بیماری های مختلف مانند: سردرد، دندان درد و... به کار می رود. در ادامه مقاله سلام دنیا، در خصوص اینکه قرص ناپروکسن برای چیست از جمله: طریقه مصرف ناپروکسن، عوارض جانبی آن و... بیان شده است.

کاربردهای قرص ناپروکسن چیست (قرص ناپروکسی برای چی خوبه)

قرص ناپروکسن برای تسکین درد بیماری های مختلف مانند سردرد، درد عضلانی، تاندونیت، دندان درد و گرفتگی های قاعدگی کاربرد دارد. همچنین باعث کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل بخاطر آرتروز، بورسیت و حملات نقرس می شود. این دارو به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. نحوه عمل آن با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاصی است که موجب التهاب می شوند. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند ورم مفاصل هستید، از پزشک خود درباره درمان های غیر دارویی یا استفاده از سایر داروها برای تسکین درد خود سوال کنید.

مواد تشکیل دهنده دارو را از روی برچسب آن بخوانید، حتی اگر آن را قبلا نیز استفاده کرده اید. تولید کننده ممکن است محتویات آن را تغییر داده باشد. همچنین، محصولاتی با نام های مشابه ممکن است حاوی مواد مختلفی باشد که برای اهداف متفاوت در نظر گرفته می شوند. استفاده از داروی نادرست می تواند به شما صدمه بزند.

نحوه مصرف قرص ناپروکسن (Naproxen)

قرص ناپروکسن 500 یا 250 برای دندان درد و سردرد و مفاصل 

اگر از محصولات بدون نسخه استفاده می کنید، پیش از مصرف همه جزئیات روی بسته بندی را بخوانید. چنانچه پزشک ناپروکسن را برایتان تجویز کرده است راهنمای مصرف آن را بخوانید. اگر سوالی داشتید از پزشک و متصدی داروخانه سوال کنید. این دارو را طبق دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف کنید، معمولاً 2 تا 3 بار در روز تجویز می شود. حداقل 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را با غذا یا شیر میل کنید.

مقدار مصرف این دارو بستگی به بیماری شما و میزان پاسخ به درمان دارد. برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی دیگر، این دارو را در کوتاهترین زمان موثر مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید و آن را بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. برای بیماری های مداوم مانند آرتریت، مصرف دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید. در بیماری های خاص (مانند آرتریت)، ممکن است نیاز به حداقل دو هفته مصرف مرتب دارو باشد که بهبود دیده شود.

اگر این دارو را "طبق نیاز" مصرف می کنید، به یاد داشته باشد که در صورت استفاده آن در مراحل اولیه علائم درد، داروهای ضد درد بهتر تاثیر می گذارند. اگر منتظر بمانید تا درد وخیم تر شود، ممکن است دیگر موثر واقع نشود. اگر بیماری شما ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، یا اگر فکر می کنید ممکن است دچار مشکلات پزشکی جدی شوید، با پزشک مشورت کنید. اگر از محصولات بدون نسخه برای درمان تب استفاده می کنید، و چنانچه تب شما بدتر شد یا بیش از 3 روز طول کشید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.


حتما بخوانید: بهترین غذاها برای معده ضعیف و ناراحتی معده


نحوه مصرف قرص ناپروکسن (Naproxen) 

عوارض قرص ناپروکسن (Naproxen) چیست

ناپروکسن ممکن است موجب درد معده، حالت تهوع، سوزش سر دل، خواب آلودگی یا سرگیجه شود. اگر هر یک از این عوارض ماندگار شد یا بدتر شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اگر پزشک به شما توصیه کرد از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که معتقد بوده است مزایای آن از عوارض احتمالی بیشتر است. افراد بسیاری با مصرف این دارو هیچ عارضه ای نشان نمی دهند. این دارو ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد، فشار خون خود را مرتباً چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع بدهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند: خونریزی یا کبودی آسان، بلع دردناک یا مشکل، تغییرات شنوایی (صدای زنگ در گوش ها)، تغییرات خلقی یا روحی، نشانه های مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، خشکی گردن، تغییر دید، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش وزن، افزایش وزن غیر معمول یا ناگهانی) به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به ندرت می تواند باعث بیماری جدی کبدی (احتمالاً کشنده) شود. در صورت بروز هر نشانه ای از آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع یا استفراغی که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، دردهای معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، تیره شدن ادرار، به دنبال کمک پزشکی باشد. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو بسیار نادر است. اما در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تاثیرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی ناپروکسن (Naproxen)

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ناپروکسن

در صورتی که به ناپروکسن حساسیت دارید، پیش از مصرف به پزشک یا داروساز بگویید. همچنین اگر به آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، سلکوکسیب)؛ یا  اگر آلرژی دیگری دارید، این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شود. برای جزئیات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروخانه بگویید، به خصوص در مورد: آسم، آسم حساس به آسپیرین (سابقه بدتر شدن تنفس با بینی گرفته یا آبریزش بعد از مصرف آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، اختلالات خونی (مانند کم خونی)، مشکلات خونریزی یا لخته شدن، رشد زائده گوشتی در بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، سکته مغزی، تورم (ادم، احتباس مایعات)، مشکلات معده یا روده یا مری (مانند خونریزی، سوزش سر دل، زخم).+


حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


گاهی با استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله ناپروکسن ممکن است مشکلات کلیوی ایجاد شود. اگر بدن شما دچار کمبود آب باشد، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی داشته باشید، همچنین اگر داروهای خاصی مصرف می کنید نیز احتمال بروز مشکل بیشتر می شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مایعات فراوان بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود و در صورت تغییر در میزان ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ناپروکسن

 • این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. الکل یا ماری جوانا می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که هوشیاری کامل بدست نیاورده اید، از رانندگی و کار با ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، پرهیز کنید. در صورت مصرف ماری جوانا با پزشک خود مشورت کنید.
 • ناپروکسن ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص در صورت ترکیب با این دارو، می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل و سیگار را متوقف کنید.
 • این دارو باعث می شود که به نور خورشید حساس تر بشوید. در کارهای روزمره، مدت زمان زیر نور آفتاب بودن را کاهش بدهید و از برنزه کردن پرهیز کنید. هنگام خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس هایی برای محاظت پوست از آفتاب بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • برخی از محصولات ناپروکسن حاوی نمک (سدیم) هستند. اگر رژیم غذایی با محدودیت مصرف نمک دارید، به پزشک خود بگویید.
 • پیش از جراحی درباره تمام داروهای مصرفی خود (با نسخه، بی نسخه و داروهای گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص خونریزی معده یا روده و مشکلات کلیه حساس تر باشند.
 • زنانی که در سن باروری هستند، قبل از مصرف این دارو باید درباره فواید و خطرات آن (مانند سقط جنین، مشکلات بارداری) با پزشک خود صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد حاملگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح لازم باشد، باید استفاده شود. استفاده از آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تاثیر روی زایمان توصیه نمی شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی روی شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

مصرف ناپروکسن در دوران بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی ناپروکسن

 • تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر داده یا خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهد. همه تداخلات دارویی احتمالی در این مطلب آورده نشده است. یک لیست کامل از تمام داروهایی که مصرف می کنید (با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه و به اطلاع پزشک خود برسانید. بدون تایید پزشک مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE  (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان، والسالارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیم، قرص های آب (دیورتیک مانند فوروزماید).
 • مصرف این دارو با برخی دیگر از داروها، ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "رقیق کننده خون" مانند (دابیگاتران یا آنوکساپارین یا وارفارین) اشاره کرد.
 • برچسب داروهای بدون نسخه و تجویز شده را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب (آسپرین، ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن یا کتورولاک) هستند. این داروها شبیه به ناپروکسن هستند و در صورت مصرف با هم ممکن است خطر عوارض جانبی را برای شما افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک توصیه کرده است که از آسپرین با دوز کم استفاده کنید تا از حمله قلبی یا سکته مغزی جلوگیری کنید (81-325 میلی گرم در روز)، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری دهد. استفاده روزانه از ناپروکسن ممکن است توانایی آسپرین در کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد با پزشک خود درباره مزایا و مضرات مصرف این داروها صحبت کنید.
 • این دارو ممکن است در نتایج آزمایشات شما خطا ایجاد کند. پرسنل آزمایشگاه را درباره داروهای مصرفی خود آگاه کنید.

حتما بخوانید: قرص سلکوکسیب برای چیست


تداخلات دارویی ناپروکسن

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد تجویز شده دارو مصرف کرد و دچار علائم جدی مثل مشکلات تنفسی شد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر اینصورت، فوراً او را به یک مرکز درمانی برسانید. علائم مصرف بیش از حد دارو می تواند شامل موارد زیر باشد: درد شدید معده، خواب آلودگی شدید، تشنج.

هشدار
 • داروی خود را در اختیار دیگران نگذارید.
 • در طول مصرف دارو آزمایشات پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، عملکرد کبد و کلیه) را انجام دهید. تمام نتایج آزمایشگاهی را نگه دارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.
 • اگر آرتروز دارید، تغییر در سبک زندگی (مانند کاهش وزن در صورت لزوم، تمرینات تقویتی) ممکن است به بهبود انعطاف پذیری و عملکرد مفصل  کمک کند.
دوز فراموش شده

اگر این دارو را در یک برنامه منظم مصرف می کنید و مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به دوز بعدی دارو است، دوز قبلی را ندیده بگیرید. دوز بعدی را در زمان مقرر مصرف کنید. هرگز میزان دارو را دو برابر نکنید.   

نحوه نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهدارید. آن را در حمام قرار ندهید.
 • تمام داروها را به دور از کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 • داروها در توالت نریزید، مگر اینکه دستور این کار داده شده باشد. در صورت انقضاء یا عدم مصرف دارو، روش صحیح امحاء آن را بیابید. با داروخانه یا شرکت دفع زباله در این زمینه مشورت کنید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

درمان خانگی دندان درد با 10 مورد از مؤثرترین درمان های طبیعی و گیاهی

از
8
رای