چگونه از شر زردی چشم ها خلاص شویم؟ + انواع زردی و علل آن

چگونه از شر زردی چشم ها خلاص شویم؟ + انواع زردی و علل آن یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماری ها، داشتن زردی چشم (چشمان زرد رنگ) است. که تشخیص و درمان این بیماری بهترین و اولین قدم برای برطرف کردن زردی چشم است.

آیا چشمان شما زرد رنگ است؟

قسمت سفید چشمان شما، سفیدی چشم نامیده می شود- فرض بر آن است که آنها سفید هستند. با این وجود، رنگ این قسمت از چشمان  که به اسکلرا معروف است، نشانگر سلامتی است. یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماری ها، داشتن چشمان زرد رنگ است. غالبا به این زردی، یرقان گفته می شود. دلایل احتمالی بسیاری برای چشمان زرد رنگ وجود دارد. بیشتر آنها مربوط به مشکلات کیسه صفرا، کبد یا لوزالمعده هستند که باعث می شود مقادیر اضافی ماده ای به نام بیلی روبین در خون جمع شود. تشخیص و درمان هر گونه بیماری اساسی، اولین قدم برای خلاص شدن از شر چشمان زرد است. زرد شدن چشم ها طبیعی نیست، و اگر چشمان شما به این رنگ یا هر رنگ دیگری شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان های طبیعی برای چشمان زرد رنگ (زردی چشم)

مردم در سرتاسر جهان، داروهای گیاهی مخصوص به خود را برای معالجه چشمان زرد رنگ دارند. داروهای گیاهی رایج اغلب شامل موادی مانند: لیمو، هویج یا بابونه است. برخی معتقدند که این مواد عملکرد کیسه صفرا، کبد و لوزالمعده را تقویت می کنند که این امر باعث بهبود زردی می شود. با این حال، دانشمندان نتوانسته اند ثابت کنند که این درمان های طبیعی باعث خلاص شدن از شر چشمان زرد می شود. پس مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی زردی چشم را تشخیص دهد، بنابراین یک روش درمانی مناسب برای آن توصیه می شود.

درمان های طبیعی برای چشمان زرد رنگ (زردی چشم)

درمان های پزشکی برای زردی چشم ها

وقتی به پزشک مراجعه می کنید، معاینه فیزیکی انجام می دهد تا علت زرد شدن چشمان شما مشخص شود. زردی (یرقان) بسته به علت آن به گروه های مختلفی تقسیم می شود.

انواع زردی و دلایل آن 

1. علل پیش از کبدی زردی

با این نوع از زردی، هنوز کبد آسیب ندیده است. زردی پیش از کبدی می تواند در اثر عفونت هایی مانند مالاریا ایجاد شود. در چنین مواردی، دارو برای درمان بیماری های اساسی کافی است. اگر ناشی از اختلال ژنتیکی خون مانند کم خونی داسی شکل باشد، ممکن است تزریق خون برای جایگزینی گلبول های قرمز از دست رفته ضروری باشد. بیماری دیگر مانند سندرم ژیلبرت باعث زردی جدی نمی شود و معمولا نیازی به درمان ندارد.

2. زردی صفرا در کبد یا کلستاز درون کبدی

کبد با این نوع زردی، آسیب بسیاری را متحمل شده است. این بیماری می تواند ناشی از انواع دیگر عفونت ها مانند هپاتیت ویروسی باشد. در این موارد، داروهای ضد ویروسی می توانند از آسیب بیشتر کبد جلوگیری کرده و زردی را درمان کنند. اگر آسیب کبدی در اثر استفاده الکل یا قرار گرفتن در معرض سموم ایجاد شده باشد، قطع دوباره یا متوقف کردن مصرف الکل و اجتناب از سموم می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند. اما، در موارد بیماری شدید کبدی، پیوند کبد ممکن است لازم باشد.

علل زردی چشم بزرگسالان

3. زردی پس از کبدی

این حالت از زردی، ناشی از مجرای صفرا مسدود شده است و برای درمان آن، جراحی لازم است. در حین جراحی، پزشکان ممکن است نیاز به برداشتن کیسه صفرا، قسمتی از سیستم مجاری صفرا و بخشی از لوزالمعده داشته باشند. گاهی اوقات نوزادان با زردی متولد می شوند، زیرا سیستم های حذف بیلی روبین از بدن آنها کاملاً رشد نکرده است. این معمولاً جدی نیست و به خودی خود بدون درمان بعد از چند هفته برطرف می شود.

نتیجه گیری

چشمان زرد نشان می دهد که چیزی در بدن شما درست نیست. ممکن است بیماری خفیفی باشد، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد. افراد زیادی می گویند که داروهای طبیعی زردی آنها را درمان کرده است. با این حال، هیچ یک از این درمان ها از نظر علمی اثبات نشده است. به همین دلیل، همیشه یک فکر هوشمندانه این است که به جای اینکه یک داروی گیاهی را امتحان کنید، ابتدا برای معالجه به پزشک مراجعه کنید.

از
1
رای