فواید و مضرات کافئین چیست؛ منابع و انواع گیاهان کافئین دار

فواید و مضرات کافئین چیست؛ منابع و انواع گیاهان کافئین دار کافئین چیست؛ انواع گیاهان کافئین دار کدامند؛ منابع کافئین و میزان کافئین آنها ، فواید و مضرات کافئین و بیشترین کافئین در چیست و کافئین قهوه چیست را در سلام دنیا بخوانید.

کافئین از مواد طبیعی است که در گیاهان موجود می باشد و افراد با مصرف به آن عادت می کنند، در این مطلب از سلام دنیا درباره فواید و مضرات کافئین چیست؛ منابع کافئین، گیاهان کافئین دار، بیشترین کافئین در چیست، مضرات کافئین صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

منابع کافئین

همه دنیا کافئین دوست دارند. چه قهوه بنوشید یا یک فنجان چای را ترجیح دهید، کافئین می خورید. کسانی که هوس شکلات یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌کنند، از کافئین درونی نیز سود می‌برند. اما آیا می دانستید کافئین یک ماده طبیعی است که در گیاهان یافت می شود؟ درست است. اگر کنجکاو هستید که بدانید چه گیاهانی کافئین دارند، به جای درستی آمده اید. در اینجا نگاهی می اندازیم به محبوب ترین گیاهان تامین کننده کافئین و اینکه آنها چه سودی برای ما دارند.

کافئین چیست و فواید آن

در حالی که هر یک از گیاهان ذکر شده در بالا کافئین ما را تامین می کنند، بسیاری از مردم مطمئن نیستند که کافئین واقعا چیست. کافئین یک محرک طبیعی است که در طبیعت یافت می شود. کافئین طعم تلخی دارد و سیستم عصبی فرد مصرف کننده را تحریک می کند و در عین حال  قوای ذهنی را افزایش می دهد. این تحریک همان چیزی است که باعث محبوبیت این گیاهان و کافئین درون آن می شود. هنگامی که افراد احساس تنبلی می کنند یا برای گذراندن روز خود به انرژی نیاز دارند، روی آوردن به غذاها یا نوشیدنی های مورد علاقه خود که داخل آن کافئین است، انتخاب خوبی است. کافئین همچنین ادرارآور است. می تواند با افزایش دفعات ادرار به بدن کمک کند تا از شر نمک ها یا سموم اضافی خلاص شود.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش برای سم زدایی بدن از مواد مخدر


گیاهان کافئین دار

6 گیاه برتر حاوی کافئین:

1. از گیاهان کافئین دار؛ قهوه (قهوه)

نوع: درخت همیشه سبز
اقلیم: گرمسیری
گیاه قهوه، هر دو گونه آرابیکا و روبوستا، شناخته شده ترین گیاهانی هستند که کافئین در آنها وجود دارد. این گیاهان گیلاس‌هایی تولید می‌کنند که حاوی دانه‌های قهوه هستند. این درختان همیشه سبز در آب و هوای گرمسیری رشد می کنند. اکثر گیاهان قهوه در مناطق کوهستانی که میزان بارندگی خوبی دارند، رشد می کنند. انواع گیاهان قهوه عربیکا در ارتفاعات با مناطق تپه ای بهترین عملکرد را دارند. روبوستا سخت تر و سطوح پایین تر و نیاز به افتاب بیشتری دارد. دانه های عربیکا حاوی 12 میلی گرم کافئین در هر گرم هستند. روبوستا نزدیک به 2 برابر با 22 میلی گرم در گرم است.

گیاهان کافئین دار1

بیشترین کافئین در چیست

2. از گیاهان کافئین دار؛ چای (Camellia sinensis)

نوع: بوته همیشه سبز
اقلیم: هر جایی
این بوته همیشه سبز مقاوم مسئول دادن چای سفید، سیاه، سبز و اولانگ به دنیاست . این بوته ها تقریباً در هر محیطی می توانند رشد کنند. مواد اصلی مورد نیاز برای رشد یک گیاه چای سالم رطوبت بالا، بارندگی شدید و خاک با زهکشی خوب است. همه این جنبه ها با هم جمع می شوند تا یک برگ چای منفرد را با تقریباً 3 درصد وزنی کافئین فراهم کنند. زمانی که برگ‌های چای فرآوری می‌شوند و دم می‌شوند، مقدار کافئین در هر فنجان می‌تواند بین 6 تا 110 میلی‌گرم کافئین با توجه به نوع آن متغیر باشد.

گیاهان کافئین دار2

3. از گیاهان کافئین دار؛ درخت کولا (Cola acuminata)

نوع: درخت همیشه سبز
اقلیم: گرمسیری
درخت کولا در مناطق دشتی در آب و هوای گرمسیری رشد می کند. این درخت همیشه سبز میوه هایی تولید می کند که حاوی آجیل کولا محبوب است که حاوی تقریباً 1.25-2.4٪ کافئین است. این آجیل به نوشیدنی های معروف به نام کولا اضافه می شود تا به طعم دهی کمک کند و کافئین مورد علاقه مردم را تامین کند.

گیاهان کافئین دار3

4. از گیاهان کافئین دار؛ درخت کاکائو (Theobroma cacao)

نوع: درخت همیشه سبز
اقلیم: گرمسیری
کاکائو تئوبروما یا درخت کاکائو، درخت زیبای همیشه سبز است که دانه‌های کاکائو را برای دنیا فراهم می‌کند. از دانه های کاکائو برای تهیه شکلات استفاده می شود. این درختان در آب و هوای گرمسیری با میزان بارندگی خوب و زهکشی عالی خاک بهترین رشد را دارند. یک دانه حاوی 0.1 تا 0.7 درصد کافئین است.

گیاهان کافئین دار4

5. از گیاهان کافئین دار؛ گیاه گوارانا

نوع: گیاه بالا رونده
اقلیم: گرمسیری


حتما بخوانید: قرص کافئین برای چیست


گیاه گوارانا در برزیل رایج است و بومی حوضه آمازون است. این گیاه بالارونده دانه ای تولید می کند که از نظر اندازه شبیه دانه قهوه است. دانه های گوارانا یک عنصر رایج موجود در نوشیدنی های انرژی زا و مکمل های غذایی است. وقتی صحبت از کافئین می شود، یک دانه دو برابر یک دانه قهوه با 2 تا 8 درصد کافئین در هر دانه است.

گیاهان کافئین دار5

6. از گیاهان کافئین دار ؛ یربا میت (Ilex paraguariensis)

نوع: درخت همیشه سبز
اقلیم: گرمسیری
یربا میت از درخت  بومی آمریکای جنوبی به نام Ilex paraguariensis می آید. هنگامی که برگ های این درخت خیس می شوند، نوشیدنی کافئین دار به نام یربا میت ایجاد می شود. این نوشیدنی را می توان شیرین یا بدون شیرینی، گرم یا سرد مصرف کرد. برگ ها حاوی 1 تا 1.5 درصد کافئین هستند و اثراتی مشابه سایر نوشیدنی های کافئین دار به بدن می دهند.

گیاهان کافئین دار6

مضرات کافئین

بیشتر مردم از تقویت انرژی و افزایش قوای ذهنی کافئین برای بدن ما لذت می برند، اما خوردن بیش از حد یک چیز جنبه های منفی دارد. کافئین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد، جذب کلسیم در بدن را مختل کند و حتی باعث ناراحتی معده و سوزش سر دل شود. همچنین در صورت مصرف بیش از حد کافئین در روز، ممکن است دچار عوارض جانبی شوید. آن عوارض جانبی عبارتند از:

  • افزایش ضربان قلب
  • بیخوابی
  • کم آبی بدن
  • اضطراب
  • بی قراری
  • سردرد
  • سرگیجه
  • اعتیاد

اگر بعد از مصرف کافئین متوجه هر یک از این علائم شدید ، بهتر است مقدار روزانه خود را کاهش دهید و با پزشک خود تماس بگیرید.

مضرات کافئین

سخن آخر

این لیست شامل محبوب ترین گیاهان موجود در طبیعت است که حاوی کافئین هستند. در حالی که هر یک از این گیاهان دارای سطوح مختلف کافئین در خود هستند. امیدواریم این اطلاعات به شما بینش بیشتری در مورد کافئین و گیاهانی بدهد که لذت بردن از این محرک را برای ما ممکن می‌سازد.


مقالات مرتبط:

علائم حساسیت به کافئین و درمان آن

اثرات مصرف کافئین در دوران شیردهی چیست

از
1
رای