قرص لوزارتان پتاسیم (Losartan): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی

قرص لوزارتان پتاسیم (Losartan): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی داروی لوزارتان پتاسیم (losartan) برای درمان فشار خون بالا و کاهش خطر سکته مغزی در افراد دارای فشار خون بالا کمک می کند؛ در صورت مشاهده جوش یا خارش در صورت، زبان و گلو به پزشک مراجعه کنید.

این مقاله درباره هر آنچه که از قرص لوزارتان پتاسیم (losartan) باید بدانید از جمله: موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی و نکات کلیدی آن صحبت کرده است.

موارد استفاده از لوزارتان پتاسیم

از لوزارتان برای درمان فشار خون بالا (hypertension) استفاده می شود، و این دارو به محافظت از کلیه ها در برابر آسیب ناشی از دیابت کمک می کند. همچنین برای کاهش خطر سکته مغزی در بیماران با فشار خون بالا و قلب بزرگ شده کمک می کند.  کاهش فشار خون بالا می تواند به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک کند. لوزارتان به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با نام «مسدودکننده های گیرنده آنژیوتانسین» (ARBs) شناخته می شوند. این دارو با ایجاد آرامش در رگ های خونی عمل می کند تا خون راحت تر جریان پیدا کند.

نحوه استفاده از لوزارتان پتاسیم (losartan)

قبل از شروع استفاده از لوزارتان و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی آن را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک که معمولا یک بار در روز است با یا بدون غذا مصرف کنید. مقدار دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، قبل از مصرف هر دوز بطری آن را به خوبی تکان دهید. با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری، دوز مناسب این دارو را تعیین کنید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است دوز مناسب این دارو را دریافت نکنید.

این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. جهت کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا علائم بیماری ندارند. اگر علائم شما بهبود پیدا نکرد و یا حتی وخیم تر شد (به عنوان مثال، با اندازه گیری فشار خون، مقدار آن افزایش پیدا کرده است)، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از لوزارتان پتاسیم (losartan)

عوارض جانبی لوزارتان پتاسیم

 • ممکن است سرگیجه یا گیجی هنگامی که بدن شما در حال عادت کردن به دارو است، رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. جهت کاهش اثر سرگیجه یا گیجی، در هنگام بلند شدن از وضعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. اگر هر یک از عوارض جانبی نامحتمل اما جدی زیر را داشتید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، علائم میزان بالای پتاسیم در خون (مانند ضعف عضلات، ضربان قلب آهسته یا نامنظم).
 • اگرچه داروی لوزارتان برای جلوگیری از مشکلات کلیوی یا درمان اشخاصی با بیماری های کلیوی به کار می رود، اما به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی کلیوی شده و یا آن را وخیم تر کند. پزشک هنگامی که شما داروی لوزارتان را مصرف می کنید، عملکرد کلیه شما را بررسی می کند. در صورت بروز علائمی از مشکلات کلیوی، مانند تغییر در میزان ادرار، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی لوزارتان پتاسیم

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لوزارتان

 • قبل از مصرف لوزارتان، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: بیماری کبد، میزان شدید کم آبی و یا مواد معدنی کم در بدن (کم آبی).
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگلیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف الکل خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است سطح پتاسیم در بدن را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم و یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری به دلیل خطر آسیب رساندن به نوزاد متولد نشده، توصیه نمی شود. برای جزئیات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید 
 • اینکه این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر، مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لوزارتان

تداخلات دارویی لوزارتان 

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آلیسکیرن، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهند (مانند بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین از جمله بنازپریل یا لیزینوپریل، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون).
 • برخی از محصولات حاوی ترکیباتی هستند که می تواند فشار خون را بالا برده یا نارسایی قلبی را وخیم تر کند. به داروساز خود در مورد محصولاتی که استفاده می کنید، اطلاع دهید و از آنها نحوه استفاده بی خطر از داروها را بپرسید (به خصوص داروهای سرفه یا سرماخوردگی، داروهای کمک کننده به رژیم غذایی، یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

تداخلات دارویی لوزارتان 

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل: سرگیجه شدید و ضعف است.

هشدار
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • تغییر در سبک زندگی مانند برنامه های کاهش دهنده استرس، ورزش و تغییر رژیم غذایی ممکن است اثر بخشی این دارو را افزایش دهد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییر سبک زندگی که می تواند به نفع شما باشد، صحبت نمایید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم در خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت یا نظرات بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 • در هنگام مصرف این دارو، فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید. با پزشک خود مشورت کرده و بیاموزید که چگونه سطح فشار خون خود را کنترل کنید. پس از اندازه گیری ها، پزشک خود را از میزان فشار خون خود مطلع کنید.

هر آنچه درباره قرص لوزارتان پتاسیم باید بدانید

دوز فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • قرص ها را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آنها را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • فرم سوسپانسیون این دارو را در یخچال با درجه حرارت 36 تا 46 درجه فارنهایت (2 تا 8 درجه سانتی گراد) نگهداری نمایید. آن را منجمد نکنید. هر نوع سوسپانسیون مصرف نشده را بعد از 4 هفته دور بریزید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی در مورد چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای