اثرات ماری جوانا (گل) بر باروری مردان؛ آیا مصرف ماری جوانا به باروری مردان کمک می کند؟

اثرات ماری جوانا (گل) بر باروری مردان؛ آیا مصرف ماری جوانا به باروری مردان کمک می کند؟ مطالعه نشان می دهد که مصرف ماری جوانا ممکن است به احتمال موفقیت در درمان باروری، وقتی که مرد از آن استفاده کند آسیب نرساند. ولی در زنان باعث سقط جنین می شود. هر چند به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آیا مصرف ماری جوانا به باروری مردان کمک می کند؟

یک مطالعه جدید شگفت آور نشان می دهد، مردانی که ماری جوانا مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که از این مخدر استفاده نمی کنند شانس بیشتری برای باروری دارند. این مطالعه که 14 اوت در مجله Human Reproduction منتشر شد، شامل صدها زوجی بود که تحت درمان باروری در شرایط آزمایشگاهی بودند. محققان دریافتند زنانی که در حال حاضر از ماری جوانا استفاده می کنند، در مقایسه با زنانی که ماری جوانا مصرف نمی کنند، احتمال سقط بیشتری دارند. در مقابل، زوج هایی که مرد مصرف کننده ماری جوانا است، در مقایسه با زوج هایی که مرد در حال حاضر ماری جوانا مصرف نمی کند، احتمال داشتن فرزند بیشتر است.

این یافته به گفته نویسندگان هاروارد غیر منتظره بود. محققان گمان می کردند که مصرف ماری جوانا نمی تواند روی باروری در زن و مرد مرتبط باشد، همانطور که در مطالعات قبلی این طور بوده است. اما نتیجه جدید با یافته های مطالعه قبلی همان گروه از محققان هماهنگ است. در این مطالعه، مردانی که ماری جوانا مصرف می کنند، به طور متوسط تعداد اسپرم بالاتری نسبت به افرادی که هرگز از این مخدر استفاده نکرده اند، داشتند. با این وجود، یافته های جدید به این معنی نیست که مردان برای تقویت باروری خود شروع به مصرف ماری جوانا کنند.

تاثیر ماری جوانا در باروری مردان

تنها تعداد کمی از شرکت کنندگان گفتند که در طول دوره درمان باروری از ماری جوانا استفاده می کردند که صحت نتایج را کاهش می دهد. بیشتر گفته شد که ماری جوانا ممکن است تاثیر مضری روی باروری مردان نداشته باشد. از طرف دیگر، محققان فکر نمی کنند که یافته های آنها به عنوان شاهدی بر این باور باشد که ماری جوانا در باروری مردان تحت درمان مفید است. محققان به این نتیجه رسیدند که تحقیقات بیشتری برای روشن شدن نقش مصرف ماری جوانا در تولید مثل انسان و سلامت فرزندان لازم است.

همچنین بخوانید: آیا مصرف ماریجوانا میل جنسی و لذت جنسی را افزایش می دهد؟

علیرغم استفاده روز افزون و قانونی شدن ماری جوانا در بعضی از کشورها، دانشمندان درباره چگونگی تاثیر این ماده مخدر بر باروری، اطلاعات کمی دارند. و مطالعات اندکی هم در مورد زنان و مردان صورت گرفته است. در این تحقیق جدید، محققان اطلاعات 200 زوج که بین سال های 2005 تا 2017 در بیمارستان عمومی ماساچوست تحت درمان باروری قرار گرفته بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. محققان داده های مربوط به 220 زن دیگر تحت درمان را هم مورد بررسی قرار دادند، اما همسران آن در مطالعه نبودند.

خواص دارویی ماری جوانا

از شرکت کنندگان سوال شد که آیا در حال حاضر ماری جوانا استفاده می کنند، در گذشته استفاده کرده اند یا هرگز از ماری جوانا مصرف نکرده اند. به طور کلی، 44% از زنان و 61% از آقایان در این تحقیق بیان داشتند که در برخی از مقاطع زندگی خود ماری جوانا مصرف کرده اند. اما فقط 12 زن (3%) و 23 مرد (12%) در این تحقیق گفتند که در حال حاضر ماری جوانا مصرف می کنند.

تاثیر ماری جوانا در بارداری زنان

در میان تعداد اندکی از زنانی که گفته اند در حال حاضر ماری جوانا می کشند و در طول مطالعه باردار شده اند، بیش از 50% سقط جنین را تجربه کرده اند، در مقایسه با آنها تنها 26% از زنانی که سقط داشتند گفته اند که در گذشته ماری جوانا مصرف کرده اند یا هرگز از آن استفاده نکرده اند. این یافته ها نشان می دهد مصرف ماری جوانا در زنان ممکن است با نتایج بدتری از درمان ناباروری مرتبط باشد. اما هشدار داده می شود که تعداد کمی از زنان در این مطالعه مصرف کننده فعلی ماری جوانا بودند، این احتمال وجود دارد که این یافته ها تصادفی باشند.

همچنین بخوانید: عوارض و تأثیر مصرف ماری جوانا در طول حاملگی بر روی جنین چیست؟

از طرف دیگر، در بین زوج هایی که مرد مصرف کننده فعلی ماری جوانا است، در نهایت 48% از باروری ها موفق بوده است در مقایسه با آنها تنها 29% از زوج هایی که مرد در گذشته ماری جوانا مصرف کرده است یا هرگز از آن استفاده نکرده است باروری موفقی داشته اند. این پیوند حتی پس از این صورت گرفت که محققان برخی از عوامل موثر بر باروری از جمله: سن شرکت کنندگان، قومیت، شاخص توده بدنی، سابقه مصرف دخانیات، مصرف قهوه، مصرف الکل و مصرف کوکائین را در نظر گرفتند.

تاثیر ماری جوانا در بارداری زنان

بیماران بیشتر و بیشتری در مورد اثرات ماری جوانا روی تولید مثل سوال می کنند، اما پزشکان مطالعات کمی برای مشاوره دادن به بیماران داشتند. دکتر نیل پارخ، متخصص ارولوژی و باروری و سلامت مردان گفت: هر هفته بیمارانی دارم که درباره اثرات ماری جوانا بر باروری مردان سوال می کنند. جواب درستی برای ارائه به آنها وجود ندارد .به این معنا که، مطالعه جدید گامی در جهت صحیح است. با این حال، مطالعه جدید به خودی خود کافی نیست که پزشکان توصیه کنند مردان قبل از درمان باروری، ماری جوانا مصرف کنند.

دکتر پارخ خاطر نشان کردند که با تنها 23 مرد در این مطالعه که از مصرف فعلی ماری جوانا خبر دادند، گفتن این جمله که ماری جوانا نرخ موفقیت درمان باروری را بهبود می بخشد است، دشوار است. اما پارخ با نویسندگان موافقت کرد که به جای نشان دادن مزایا به خودی خود، این مطالعه نشان می دهد که مصرف ماری جوانا ممکن است به احتمال موفقیت در درمان باروری، وقتی که مرد از آن استفاده کند آسیب نرساند.

اثرات ماری جوانا بر اسپرم

نویسندگان این مطالعه خاطر نشان کردند که کار آنها شامل زوجینی بود که تحت درمان باروری قرار داشتند و بنابراین این یافته ها ممکن است در مورد زوج هایی که تلاش می کنند بدون کمک پزشکی بارور شوند، صدق نکند. در حقیقت برخی از انواع IVF تنها از یک اسپرم واحد برای بارور کردن تخمک استفاده می کنند، بنابراین با این روش های درمانی، تعداد اسپرم های مرد مسئله مهمی نیست. اما وقتی زوج سعی می کنند به طور طبیعی باردار شوند، تعداد اسپرم ها اهمیت بیشتری دارد. علاوه بر این، مطالعه جدید فقط درباره کشیدن ماری جوانا است نه دیگر روش های مصرف آن.

در ادامه بخوانید: رابطه بین مصرف ماریجوانا و ضریب هوشی چیست؟

منبع: livescience

از
1
رای