عوارض و تأثیر مصرف ماری جوانا در طول حاملگی بر روی جنین چیست؟

عوارض و تأثیر مصرف ماری جوانا در طول حاملگی بر روی جنین چیست؟ به گفته پزشکان مصرف ماری جوانا در طول بارداری می تواند خطر بروز عوارض مانند تولد نوزاد کم وزن، بدنیا آمدن نوزاد مرده و تولد نوزاد نارس را افزایش دهد.

ماری جوانا (گل) ماده مخدری است که از گیاه شاهدانه (Cannabis sativa) مشتق شده است. این ماده به شکل دارویی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. هر چیزی که یک مادر باردار روی پوست قرار بدهد، بخورد یا دود کند، بر روی کودک نیز تأثیر می گذارد. ماری جوانا یکی از موادی است که می تواند به طور بالقوه بر سلامت نوزادان تاثیر بگذارد.

ماری جوانا چیست؟

ماریجوانا که به عنوان گل نیز شناخته می شود، بخش خشک شده از گیاه شاهدانه است. افراد به خاطر تأثیراتی که روی بدن دارد، آن را به شکل دود استعمال می کنند یا به صورت خوراکی مصرف می کنند. این ماده (با توجه به شرایط هر فرد) می تواند موجب سرخوشی، آرامش و افزایش ادراک حسی شود. در اکثر کشورها استفاده تفننی از آن غیر قانونی است. ترکیب فعال ماری جوانا دلتا-9- تتراهیدروکانابینول (THC) است. این ترکیب می تواند در طول حاملگی از طریق جفت عبور کرده و به جنین برسد. اما تأثیرات مصرف ماری جوانا در طول بارداری می تواند به سختی شناسایی شود. به این دلیل که بسیاری از زنانی که ماری جوانا می خورند یا می کشند، موادی دیگر مانند الکل، سیگار یا سایر مواد مخدر را نیز مصرف می کنند. بنابراین سخت است که مشخص کنید کدام یک از اینها باعث بروز مشکل شده است.

ماریجونا (گل) و بارداری

شیوع مصرف ماری جوانا در دوره بارداری چگونه است؟

ماریجوانا رایج ترین ماده مخدر غیر قانونی مصرفی در بین زنان باردار است. مطالعات مختلف سعی در تخمین میزان دقیق زنان بارداری کرده است که ماری جوانا مصرف می کنند، اما نتایج متفاوت است. طبق گزارش انجمن متخصصین زنان و مامایان آمریکا (ACOG): مشخص شد 2 تا 5 درصد از زنان ایالات متحده در طول حاملگی ماری جوانا مصرف می کنند. این عدد در گروه خاصی از زنان در حال افزایش است. برای مثال، زنان جوان، شهر نشین و زنان دارای محرومیت های اجتماعی و اقتصادی، نرخ مصرف بالاتر از 28 درصد را گزارش کرده اند.

اثرات احتمالی مصرف ماری جوانا در طول بارداری چیست؟

پزشکان استفاده از ماری جوانا را با افزایش خطر بروز عوارض مختلف در طول حاملگی مرتبط دانستند. شامل موارد زیر است:

  • تولد نوزاد کم وزن
  • تولد نوزاد نارس
  • دور سر کوچکتر از حالت طبیعی نوزاد
  • کوتاهی قد نوزاد
  • بدنیا آمدن نوزاد مرده

تاثیر مصرف ماری جوانا در طول بارداری

اثرات بالقوه مصرف ماری جوانا روی نوزادی که بدنیا آمده است چیست؟

محققان تأثیر مصرف ماری جوانا در طول بارداری را روی حیوانات بررسی کردند. کارشناسان می گویند قرار گرفتن در معرض THC می تواند بر روی رشد مغز کودک تاثیر بگذارد. نوزادان متولد شده از مادرانی که در حاملگی ماری جوانا مصرف کرده اند، نشانه های جدی از مواد مخدر را ندارند. با این حال، دیگر تغییرات ممکن است مورد توجه باشد.

تحقیقات همچنان در حال انجام است، اما نوزادی که مادرش در حین بارداری از ماری جوانا استفاده کرده است، ممکن است با بزرگتر شدن مشکلات را بروز بدهند. تحقیقات روشن نیست: برخی از گزارشات قدیمی تر تفاوت های تکاملی بلند مدت را نشان نمی دهد، اما تحقیقات جدیدتر برخی از مشکلات ناشی از آن را بر روی کودکان نشان داده است. تی اچ سی (THC) توسط برخی به عنوان یک نوروتوکسین در نظر گرفته شده است. کودکی که مادر او در طول حاملگی به مصرف ماری جوانا پرداخته است، ممکن است مشکلاتی در حافظه، تمرکز، کنترل تکانه و عملکرد کاری مدرسه داشته باشد. تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

تصورات غلط درباره مصرف ماری جوانا در طول بارداری

رشد روز افزون استفاده از ویپ ها (سیگارهای الکترونیکی)  باعث شده است که مصرف کنندگان مواد مخدر به سمت مصرف آنها بروند. ویپ ها از بخار آب به جای دود استفاده می کنند. بسیاری از زنان باردار به اشتباه تصور می کنند مصرف ماری جوانا با ویپ یا خوردن آن تأثیر منفی بر کودک آنها ندارد. اما با این وجود THC همچنان در این مخدر وجود دارد و ماده فعال آن است. در نتیجه، می تواند به کودک آسیب بزند. بهتر است ریسک نکرده و مصرف نکنید.

تصورات غلط درباره مصرف ماری جوانا در طول بارداری

آیا ماری جوانا مصرف پزشکی دارد؟

برخی از ایالت های آمریکا، مصرف پزشکی ماری جوانا را قانونی کرده اند که اغلب به عنوان ماری جوانا پزشکی شناخته می شود. برخی از زنانی که قصد حاملگی دارند از ماری جوانا برای موارد پزشکی از جمله کاهش تهوع و استفراغ استفاده می کنند. اما تنظیم کردن میزان ماری جوانای پزشکی در طول بارداری سخت است.

بر طبق گفته انجمن متخصصین زنان و مامایان آمریکا (ACOG)، هیچ کدام از این موارد در مصرف پزشکی آن وجود ندارد:

  • دوز استاندارد
  • فرمولاسیون استاندارد
  • سیستم های تحویل استاندارد
  • توصیه های مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده در مورد استفاده از آن در بارداری

به همین دلایل است که به زنانی که قصد باردار شدن دارند یا حامله هستند توصیه می شود از مصرف ماری جوانا خودداری کنند. زنان می تواند برای جایگزین کردن داروهای مناسب تر با پزشک خود صحبت کنند.

نتیجه

پزشکان توصیه به عدم مصرف ماری جوانا در طول بارداری می کنند. زیرا انواع ماریجوانا می تواند اثرات متفاوت داشته باشد و ممکن است مواد شیمیایی به آن اضافه شده باشد که این بی خطر دانستن آن را سخت تر می کند. به علاوه، استفاده از ماری جوانا با افزایش خطر مشکلات سلامتی در طول بارداری، برای نوزاد متولد شده و در طول رشد کودک همراه است. اگر باردار هستید یا قصد حامله شدن دارید، با پزشک خود درباره مصرف این مواد صادق باشید. اگر ماری جوانا یا هر ماده مخدر دیگر از جمله سیگار و الکل استعمال می کنید به پزشک خود بگویید.

عوارض مصرف و استعمال ماری جوانا در طول حاملگی

سوال: من چند بار در هفته ماری جوانا می کشیدم، حالا متوجه شده ام که دو ماهه باردارم، آیا فرزند من سالم است؟

پاسخ: هنگامی که یک زن باردار ماری جوانا استعمال می کند، تماس خود را با گاز مونوکسید کربن افزایش می دهد. این می تواند روی اکسيژن دریافتی نوزاد تغییر ایجاد کند که در نهایت توانایی رشد کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که این مسئله در همه کودکان زنانی که ماری جوانا مصرف کرده اند دیده نشده است، اما خطر این مشکلات را بالا می برد. اگر در حال حاضر باردار هستید یا برای باردار شدن برنامه ریزی کرده اید و مرتباً نیز ماری جوانا مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد راه های ترک کردن، صحبت کنید. این باعث می شود که بیشترین امنیت را برای کودکی که قرار است به دنیا بیاورید، فراهم نمایید.

منبع: healthline

از
2
رای