مصرف داروهای بدون نسخه در بارداری؛ داروهای مجاز و غیر مجاز در حاملگی

مصرف داروهای بدون نسخه در بارداری؛ داروهای مجاز و غیر مجاز در حاملگی بی خطری اکثر محصولات گیاهی و مکمل ها در طول دوران حاملگی ثابت نشده است. به طور کلی شما نباید هیچ داروی بدون نسخه ای را در طول دوران بارداری مصرف کنید؛ مگر اینکه لازم باشد.

ممکن است زمانی در دوران بارداری احساس کسالت کنید و مطمئن نیستید که آیا می توانید داروهای بدون نسخه (OTC) معمول خود را مصرف کنید یا نه. برخی از داروها در دوران حاملگی ایمن هستند. اما برخی دیگر ایمن نیستند یا اثرات آنها بر نوزاد شما ممکن است شناخته شده نباشد. هنگامی که شما دکتر خود را برای تایید بارداری ملاقات می کنید، از دکتر خود بپرسید چه داروهایی برای مصرف صحیح است، برای چه داروهایی نیاز به پیدا کردن جایگزین برای آنها دارید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، خطرات و مزایای داروها را برای تشخیص ایمن بودن آنها مورد ارزیابی قرار خواهد داد. همچنین، با دکتر خود در مورد هر داروی جایگزین یا مکملی که مصرف می کنید صحبت کنید؛ حتی اگر برچسب "طبیعی" داشته باشد. و اگر هر گونه نسخه جدید را دریافت می کنید، در حالی که حامله هستید، مطمئن شوید که افرادی که آنها را تجویز می کنند از حاملگی شما خبر دارند. با سلام دنیا همراه باشید تا دارو های مجاز و غیر مجاز در طول دوران بارداری را به شما معرفی کنیم.

چه داروهایی در طول دوران بارداری ایمن هستند؟

چه داروهایی در طول دوران بارداری ایمن هستند؟

ویتامین های پیش از تولد ایمن هستند و برای زمانی که حامله هستید مهم هستند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد ایمنی مصرف دیگر ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها بپرسید. بی خطری اکثر محصولات گیاهی و مکمل ها در طول حاملگی ثابت نشده است. به طور کلی، شما نباید هیچ داروی بدون نسخه ای را در حاملگی مصرف کنید؛ مگر اینکه لازم باشد. داروهای زیر و داروهای خانگی وقتی که بر اساس دستورالعمل محصول خورده شوند، هیچ اثرات مضر شناخته شده ای در دوران حاملگی ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی آنها یا برای داروهایی که در اینجا ذکر نشده، با دکتر خود تماس بگیرید.

داروهای مجاز در طول دوران حاملگی

حساسیت
 • دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • لوراتادین (کلاریتین)
 • اسپری بینی استروئیدی (راینوکورت)

قبل از مصرف این داروها در سه ماهه اول بارداری با دکتر خود مشورت کنید.

 سرم خوردگی و آنفولانزا
 • استامینوفن (تیلنول)
 • قطره یا اسپری نمکی بینی
 • غرغره نمک یا آب گرم

قبل از مصرف هر داروی دیگری، به خصوص در سه ماهه اول با دکتر خود مشورت نمایید.

یبوست
 • کولاس (قرص های نرم کننده و تحریک کننده مدفوع)
 • متاموسیل ( داروی ملین)
پماد آنتی بیوتیک دوگانه (پماد کمک های اولیه)
 • باسیتراسین
 • کرم ضدعفونی کننده j&j
 • پماد نئوسپورین
 • پماد پولیسپورین
بثورات پوستی
 • کرم بنادریل
 • لوسیون یا کرم ضد خارش کلدرایل
 • کرم یا پماد هیدروکورتیزون
 • حمام جو دوسر (آوانو)

توجه: برای مصرف در دوران حاملگی هیچ دارویی نمی تواند 100 درصد ایمن در نظر گرفته شود.

چه درمان های جایگزینی در دوران بارداری ایمن و مجاز در نظر گرفته می شوند؟

چه درمان های جایگزینی در دوران بارداری ایمن و مجاز در نظر گرفته می شوند؟

برخی از درمان های جایگزین برای زنان باردار، برای از بین بردن برخی از عوارض جانبی ناراحت کننده ناشی از بارداری، بی خطر و موثر نشان داده شده اند. برای اولین بار قبل از استفاده از هر کدام از آنها با دکتر خود مشورت نمایید و به یاد داشته باشید که، داروهای "طبیعی" زمانی که باردار هستید همیشه "ایمن" نیستند.

تهوع در اوایل حاملگی

طب سوزنی، طب فشاری، ریشه زنجبیل (کپسول 250 میلی گرمی، 4 بار در روز) و ویتامینB6 (پیریدوکسین 25 میلی گرمی، دو یا سه بار در روز) خوب عمل می کنند. استفاده از شربت غلیظ از داخل یک قوطی کنسرو هلو، گلابی، میوه‌های ترکیبی، آناناس یا تکه‌های پرتقال نیز ممکن است به آنها کمک کند.

کمر درد

 دستکاری ستون فقرات (کایروپراکتیک) بهترین گزارش را در دست دارد. گزینه دیگر ماساژ است اما مهم است که مطمئن شوید درمانگر ماساژ شما، به اندازه کافی ماساژ پیش از زایمان را آموزش دیده باشد.

چرخش جنین بریچ

ورزش و هیپنوتیزم ممکن است کمک کند.

تسکین درد در زایمان

اپیدورال اغلب موثر ترین است، اما وضع حمل در حمام آب گرم نیز می تواند تنش را کاهش دهد. تکنیک های آرامش بخش و تنفس، حمایت عاطفی و خود هیپنوتیزم به طور گسترده ای در زایمان استفاده می شود. طب سوزنی نیز می تواند برای برخی از زنان موثر باشد.

چه درمان های جایگزینی در دوران حاملگی غیر مجاز هستند و باید از آنها اجتناب شود؟

چه درمان های جایگزینی در دوران حاملگی غیر مجاز هستند و باید از آنها اجتناب شود؟

مواد با فرمول غلیظ زیر (نه به عنوان یک ادویه در پخت و پز) ممکن است به کودک شما آسیب برساند. برخی تصور می کنند که باعث نقایص مادرزادی و زایمان زود هنگام می شوند.

از این مکمل های خوراکی اجتناب کنید:

 چای درخت زندگی (Arborvitae)، تریلیوم قرمز، کوهوش سیاه، کوهوش آبی، ارجنگ، فلفل کوهی، آنژلیک چینی (دونگ کوئی)، گنه گنه، پوست ریشه پنبه، بابونه گاوی، جینسنگ، ختم ذهبی، ارس، کاوا، شیرین بیان، زعفران علفزار، پونه، سرخاب کولی، سداب، مریم گلی، گل راعی، سنا، نارون قرمز، دکمه طلایی، گل صد تومانی سفید، خاراگوش، بومادران، ترشک مواج و ویتامین A (دوزهای زیاد می‌تواند موجب نقص‌های مادرزادی شود).

از روغن های ضروری "رایحه درمانی" زیر دوری کنید:

 وج، درمنه، پونه، مریم گلی، گالتریا، ریحان، زوفا، مر، مرزنجوش و آویشن.

هنگامی که در مورد هر نوع دارو، مکمل یا درمان در طول دوران بارداری خود شک دارید، قبل از مصرف یا استفاده از دارو، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

منبع: webmd

از
3
رای