خواص عالی روغن آویشن برای سلامتی و روش های استفاده از آن

خواص عالی روغن آویشن برای سلامتی و روش های استفاده از آن روغن آویشن طی فرایند تقطیر از برگ و گل تازه آویشن بدست می آید. ارزش آویشن برای سلامتی به 1550 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. در ادامه خواص عالی روغن آویشن برای سلامتی و روش استفاده از آن آمده است.

روغن آویشن از گیاه آویشن گرفته می شود و از لحاظ گیاه شناسی با نام Thymus vulgaris شناخته می شود. این اسانس از برگ ها و گل های تازه در طی فرآیند تقطیر تهیه می شود. این گیاه، به خانواده نعنا تعلق دارد، که معمولا در آشپزی، عطر گل ها، دهان شویه و آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه در واقع می تواند در شرایط آب و هوایی شدید از خشکسالی تا انجماد مقاومت کند. این گیاه فواید سلامتی زیادی خصوصا طبیعت ضد باکتریایی دارد که بسیار مشهور است. نه تنها این مساله، بلکه یکی از آنتی اکسیدان های بسیار قدرتمند است، زیرا طیف وسیعی از سیستم ها و فرآیندهای بدن را تقویت کرده، بنابراین سلامت بدن را بهبود می بخشد. فواید سلامتی آویشن برای قرن ها ثبت شده است. در حقیقت، قدیمی ترین متن پزشکی مصری که «پاپیروس ابرس» نامیده می شود، ارزش سلامتی گیاه آویشن را ثبت کرده است که مربوط به سال 1550 قبل از میلاد مسیح است. یونانیان باستان از گیاه آویشن در حمام ها و معابد استفاده می کردند، زیرا اعتقاد بر این بود که باعث حس شجاعت و جوانمردی می شود. به خواندن این متن ادامه دهید تا در مورد روغن ضروری آویشن و مزایای شگفت انگیز آن اطلاعات کسب کنید!

خواص عالی روغن آویشن برای سلامتی

1. به از بین بردن باکتری ها و عفونت ها کمک می کند

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، یکی از محبوب ترین موارد استفاده از روغن آویشن، خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی آن است، که آن را به یک ماده ضد عفونی کننده قوی تبدیل می کند. مواد تشکیل دهنده شیمیایی مانند کاریوفیلن و کامفین و همچنین تیمول موجود در روغن، عملکرد ضد عفونی کننده به این روغن می دهد. به این ترتیب، هنگامی که دچار زخم یا بریدگی شدید، می توانید از شر باکتری های داخل روده، دستگاه تناسلی یا مجرای ادراری و خارجی روی پوست خلاص شوید.

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2011 که توسط محققان دانشگاه پزشکی لودز در لهستان انجام شده است، نشان می دهد که روغن گیاه آویشن نقش قوی علیه سویه های باکتری های بالینی در بیماران مبتلا به عفونت حفره دهان، دستگاه تنفسی و دستگاه تناسلی، ایفا می کند. روغن آویشن همچنین تاثیر خوبی در برابر سویه های باکتریایی که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم بودند، نشان داده و بیشتر به عامل ضد میکروبی قوی آن اشاره می کند. به این ترتیب، می توانید روغن آویشن را در مجموعه کمک های اولیه خود قرار دهید، هر زمانی که نیاز بود، بریدگی ها و جراحات را درمان کنید و حتی از روغن برای پاکسازی بدن و باکتری های داخل بدن استفاده کنید.

خواص روغن آویشن برای سلامتی

2. عامل ضد قارچی قدرتمند

از آنجایی که فعالیت ضد باکتریایی قوی دارد، یک عامل خوب برای خلاص شدن از شر هر گونه عفونت قارچی است. به عنوان مثال، مطالعه تحقیقاتی منتشر شده در سال 2015 در مجله میکروبیولوژی هند نشان می دهد که روغن آویشن فعالیت های مهار کننده قوی در برابر سویه های باکتریایی کاندیدا دارد که منجر به عفونت مخمر در قسمت های مختلف بدن مانند روده، دهان و ناحیه تناسلی می شود. به این ترتیب، این تحقیق نشان می دهد که روغن آویشن می تواند به کاهش عفونت کاندیدیازیس کمک کند.

3. روغن آویشن تسکین دهنده مجاری تنفسی

نه تنها این مساله، بلکه روغن آویشن یک اسکپکتورانت فوق العاده است که مشکلات تنفسی و احتقان در مجاری بینی را تسکین می دهد. این روغن قادر است تا خلط و مخاط اضافی در دستگاه تنفسی را پاک کند، بنابراین سرماخوردگی و سرفه را بهبود می بخشد. علاوه بر این، در وهله اول، خواص ضد باکتریایی آن برای کمک به درمان عفونت هایی که باعث بیماری های تنفسی شده اند، مفید است و خاصیت ضد اسپاسمی آن به تسکین درد و آرامش مشکلات شدید سرفه کمک می کند.

روغن آویشن تسکین دهنده مجاری تنفسی

4. سلامت پوست را بهبود می بخشد

روغن آویشن برای خلاص شدن از شر باکتری های پوست و صورت مفید است. به این ترتیب، می تواند اختلال پوستی مانند اگزما یا حتی آکنه را بهبود ببخشد، زیرا پوست را پاکسازی کرده و مانع از رشد باکتری ها و التهاب می شود. علاوه بر این، دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی است که به مقابله با آسیب های رادیکال آزاد و جلوگیری از پیری زودرس کمک می کند. بنابراین همیشه پوست را درخشان، شفاف و سالم نگه می دارد! علاوه بر این، یکی دیگر از خاصیت های مهم آویشن، توانایی آن در سرعت بخشیدن و بهبود سریع زخم های جراحت، بریدگی و یا حتی علائم آکنه است. همچنین به دلیل قابلیت سیکاتریزانت، توانایی ناپدید کردن لکه های تیره، آبله، آکنه یا جراحات زخم را دارد.

5. گردش خون را بهبود می بخشد

علاوه بر این، روغن آویشن یک تحریک کننده است که گردش خون را در قسمت های مختلف بدن تسهیل کرده، بنابراین امکان عملکرد صحیح اندام ها و فرآیندهای مختلف بدن را فراهم می کند. بهبود گردش خون به پیشگیری از بسیاری بیماری ها از جمله: آسم، رماتیسم و نقرس تا حتی سکته مغزی کمک می کند! از آنجایی که یک انرژی زا قوی است، به تقویت سیستم گردش خون، دستگاه گوارش، سیستم عصبی، قلب، ماهیچه ها و پوست کمک می کند، بنابراین سطح ایمنی بدن را افزایش می دهد.

فواید روغن آویشن برای سلامتی

6. روغن آویشن سلامت عاطفی را تقویت می کند

روغن آویشن یک عامل درمانی فوق العاده برای تقویت سلامت عاطفی و کاهش احساس استرس و اضطراب است. این روغن باعث آرامش بدن و ذهن شده، بنابراین باعث حس آرامش و آسودگی خاطر می شود، که بسیار مهم است چون سلامت بدن را تضمین می کند، زیرا مشکلات مربوط به فشار خون، بی خوابی، حملات وحشت و حتی مشکلات هضم را کاهش می دهد.

به این ترتیب، اگر بعد از یک روز طولانی و خسته کننده، احساس خستگی یا استرس کردید، سعی کنید از روغن آویشن برای کاهش استرس و اضطراب و بهبود جوانسازی عاطفی استفاده کنید! در حقیقت مطالعه ای در سال 2015 که در مجله تحقیقات رفتاری مغز منتشر شد، نشان داد که چگونه ترکیبات آویشن موجود در روغن آویشن اثرات ضد افسردگی قوی بر روی موش های صحرایی آزمایش شده داشتند و از بروز سایتوکاینهای پیش التهابی پیشگیری می کند. از این رو، روغن آویشن به طور بالقوه روش های درمانی جدیدی برای درمان افسردگی ارائه می کند.

7. تعادل هورمونی را تسهیل می کند

روغن آویشن همچنین یک متعادل کننده عالی هورمونی طبیعی است، زیرا اثرات متعادل کننده پروژسترون دارد و این یک گزینه بسیار بی خطرتر و مناسب تر از داروهای تجویزی یا درمان های مصنوعی مانند درمان جایگزینی هورمونی است. هورمون پروژسترون مهم است، زیرا باعث باروری زنان و چرخه قاعدگی مناسب می شود. مطالعه ای منتشر شده در سال 1998 در مجموعه مقالات جامعه پزشکی و زیست شناسی آزمایشگاهی نشان داد که روغن آویشن یکی از شش روغن فوق العاده ای است که پروژسترون و استرادیول را متعادل می کند. به این طریق، به مهار رشد سلول های سرطانی کمک می کند. بنابراین، یک نشانگر تعادل هورمونی طبیعی در بدن است.

به همین ترتیب، به تأخیر در علائم یائسگی و تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند و ثابت می کند که یک عامل فوق العاده برای زنانی است که از چرخه قاعدگی نامنظم یا قطع شدگی آن رنج می برند. همچنین می تواند علائم دیگری که مربوط به زمان ماه (علائم دوره قاعدگی) است، مانند: تغییرات خلقی، گر گرفتی و بی خوابی را تسکین دهد. نه تنها این مساله، بلکه یک درمان مناسب طبیعی فیبروئید برای زنانی است که به دلیل فیبروم، دوره های قاعدگی بسیار سنگین دارند، که باعث ایجاد میزان زیادی استروژن و مقدار کم پروژسترون در بدن می شود. از آنجایی که روغن آویشن به تنظیم میزان پروژسترون کمک می کند، به کنترل فیبروم نیز کمک می کند.

خواص بی نظیر روغن آویشن برای قاعدگی

8. روغن آویشن، دافع حشرات

علاوه بر این، روغن آویشن یک حشره کش قوی است. به علت خواص ضد میکروبی آن، می تواند به طور موثری حشرات ناخواسته و مزاحم، خزنده های چندش آور، آفات و انگل هایی که به طور بالقوه می توانند به بدن و حتی خانواده شما حمل کنند را از بین ببرد. بنابراین، قبل از ایجاد مشکل در محیط خانه یا بدنتان، می توانید از روغن آویشن برای دفع چنین پشه ها، کک، شپش، ساس، یا بید استفاده کنید.

مزایای دیگر روغن آویشن

علاوه بر 8 فواید روغن آویشن، این روغن به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی برای تقویت سلامت دندان ها نیز عالی است، و دفع سموم را بهبود می بخشد، زیرا خاصیت ادرار آور داشته و مانع از تشکیل و تجمع گاز اضافی در شکم و روده شده و به عنوان یک ماده غذایی مفید عمل می کند و حافظه در ذهن شما را تقویت می کند.

مزیت های شگفت انگیز روغن آویشن برای دندان و بدن

چگونه از روغن اسانس آویشن استفاده کنیم؟

اکنون که در مورد خواص فوق العاده و شگفت انگیز روغن ضروری آویشن که به طور همه جانبه برای بدن تان مفید است، اطلاعات کسب کرده اید، به خواندن این مطالب ادامه دهید تا متوجه شوید چگونه روغن اسانس اویشن را در زندگی روزمره خود استفاده کرده و از مزایا و فواید آن بهره ببرید.

  • می توانید دو قطره از این روغن را به طور موضعی بر روی پوست خود اعمال کنید تا جراحات یا بریدگی ها را ترمیم کرده یا اختلالات پوستی مانند آکنه یا اگزما را کنترل کند. به سادگی این روغن را با یک روغن حامل به نسبت یک به یک رقیق کرده و بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. اگر از گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی رنج می برید، می توانید به آرامی ناحیه شکم خود را ماساژ دهید.
  • جهت تسکین بیماری های تنفسی، بهبود گردش خون و کاهش استرس، می توانید 2 تا 3 قطره از این روغن را با دیفیوزر یا بخارساز پاشیده و عطر آن را استنشاق کنید.
  • به جای آن، می توانید با اضافه کردن 2 قطره روغن در داخل یک کاسه آب گرم، بخار آن را استنشاق کرده و سپس هوا را از ریه های خود خارج کنید.
  • همچنین می توانید 5 تا 6 قطره روغن را به آب گرم اضافه کرده و با این آب استحمام کنید تا استرس و نگرانی را از خود دور کرده یا مقدار کمی از آن را در وان آب گرم ریخته تا از شر عفونت های قارچی پا خلاص شوید.

روش استفاده از روغن آویشن

ملاحظات ایمنی
  • هنگامی که روغن آویشن را به طور موضعی بر روی پوست خود اعمال می کنید، اطمینان حاصل کنید که ابتدا آن را با یک روغن حامل رقیق کرده و یک تست پچ پوستی انجام می دهید تا مشخص شود که هیچ گونه حساسیت و یا آلرژی به این روغن ندارید.
  • در صورت بارداری، عاقلانه است که از مصرف روغن آویشن اجتناب کنید، زیرا قاعدگی را تحریک می کند.
  • روغن آویشن را به تنهایی مصرف نکنید.
  • اگر از قبل به بیماری مبتلا هستید و داروهای تجویزی مصرف می کنید، مانند داروهایی برای فشار خون یا اختلالات خونی، همیشه عاقلانه است که ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و قبل از استفاده از روغن آویشن برای هر درمانی، ابتدا از پزشک متخصص توصیه های پزشکی دریافت کنید.
  • همچنین اگر تحت عمل جراحی قرار می گیرید، دو هفته قبل از تاریخ جراحی تان از روغن آویشن استفاده نکنید، زیرا خطرات خونریزی را در هنگام استفاده در مقادیر بالا افزایش می دهد.
از
1
رای