آسم؛ بررسی علائم و روش های درمانی آسم به زبان ساده

آسم؛ بررسی علائم و روش های درمانی آسم به زبان ساده آسم یک بیماری مزمن است. هنوز دلیل مشخص و دقیقی برای ابتلا به بیماری آسم یافت نشده است اما کسانی که آلرژی بینی و آلرژی غذایی دارند بیشتر در معرض این بیماری هستند.

داشتن اطلاعات در مورد نشانه های مختلف آسم برای تشخیص مناسب ضروری است. آسم یک بیماری مزمن است. علائم آن با مواردی مانند تنگی نفس، احساس تنگی یا درد در قفسه سینه و سرفه غیرقابل کنترل یا خس خس سینه مشخص می شود. از آنجایی که این علائم ممکن است به علت سایر بیماری های تنفسی مانند عفونت تنفسی یا بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) ایجاد شود، ضروری است که بیمار تحت معاینۀ فیزیکی برای تایید علت بیماری قرار گیرد.

علائم بیماری آسم

تست های آسمدکتر ویشال سگال می گوید: «بیمارانی که علائم آسم را نشان می دهند معمولا تحت آزمایش تست های عملکرد ریه برای ارزیابی جریان هوا در داخل و خارج از ریه در طول روند تنفس قرار می گیرند. پزشک ممکن است تست هایی نظیر اسپیرومتری یا پیک فلو را توصیه کند. تست عملکرد ریه به طور کلی قبل و بعد از تجویز یک داروی شناخته شده به عنوان برونکودیلاتور (که به باز کردن راه های هوایی کمک می کند)، انجام می شود. در صورتی که برونکودیلاتور به بهبود عملکرد ریه بیمار کمک کند و احتمالا بیمار دچار آسم می باشد». نشانه هایی وجود دارد که به عنوان یک هشدار از حملات آسم مطرح می شوند، اما علل قطعی هنوز شناسایی نشده اند. آسم یک بیماری مزمن است که باعث ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره می شود، ایجاد مشکل برای کودکان در مدرسه یا بزرگسالان در محیط کار خود می کند و کیفیت کلی زندگی را کاهش می دهد. مزمن بودن آسم سبب می شود که بیمار نیاز طولانی مدت به کمک پزشکی در طول عمر خود داشته باشد.

کارآیی هر برنامه درمان آسم شامل در ارتباط با تشخیص عواملی است که باعث حمله آسم می شوند و همچنین اقدامات پیشگیرانه ای که برای جلوگیری از این حملات انجام می شود. داروهای روزانه به کنترل آسم کمک می کند، اما در صورت حمله، داروهای تسکین دهنده اضطراری (SOS) به صورت یک تسکین دهنده سریع توصیه می شود. نظارت بر فرایند تنفسی از طریق دستگاه هایی مثل پیک فلو نیز توصیه می شود. پیک فلومتر یک دستگاه ساده اما حیاتی است که حداکثر جریان هوا را از ریه ها اندازه گیری می کند. در صورتی که مقدار اندازه گیری شده کمتر از جریان پیک عادی باشد، ممکن است به این معنی باشد که ریه ها به خوبی عمل نمی کنند و آسم بیمار بدتر شده است. 

از آنجایی که یک بیماری مزمن مانند آسم نیازمند نظارت کامل بر زمان و امکان دسترسی به مراقبت های تخصصی است، لازم است به طور مداوم با پزشک در تماس باشید. بیماران همچنین می توانند برخی از آزمایش های تشخیصی را در خانه انجام دهند.

از
3
رای