خواص جینسینگ قرمز برای زنان و مردان و مضرات آن

خواص جینسینگ قرمز برای زنان و مردان و مضرات آن جینسینگ سفید و قزمز دارای خواص بیشماری است بطوری که در گذشته از جینسینگ برای درمان بیماری ها استفاده میشده است، فواید و خواص و مضرات جینسینگ برای زنان و مردان را در سلام دنیا بخوانید.

جینسینگ در طول قرن ها در پزشکی سنتی چینی استفاده شده است. این گیاه دارای رشد آهسته با ریشه های گوشتی است و بسته به اینکه چقدر رشد کرده است می تواند به سه دسته تقسیم شود: تازه، سفید یا قرمز. در این مقاله از سایت سلام دنیا به بررسی خواص گیاه جینسینگ برای زنان و مردان و عوارض و طرز استفاده از جینسینگ پرداختیم. با ما همراه باشید.

جینسینگ چیست؟

  • جینسینگ تازه : جینسینگ تازه قبل از 4 سال برداشت می شود،
  • جینسینگ سفید: در حالی که جینسینگ سفید بین 4-6 سال برداشت می شود
  • جینسینگ قرمز: پس از 6 سال یا بیشتر، جینسینگ قرمز برداشت می شود.

انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد، اما محبوب ترین جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) است.

جینسینگ آمریکایی و آسیایی در غلظت ترکیبات فعال و اثرات آن بر بدن متفاوت است. اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل می کند، در حالی که نوع آسیایی یک اثر شاداب کننده دارد.

جینسینگ دارای دو ترکیب مهم است: Ginsenosides و Gintonin. این ترکیبات یکدیگر را تکمیل می کنند.


حتما بخوانید: مکمل جینسینگ چیست


فواید جینسنگ

خواص جینسینگ برای سلامتی زنان و مردان

1. جینسینگ و  آنتی اکسیدان های قوی آن

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی مفید است. برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره جینسینگ و ترکیبات گینسنوزید می توانند باعث کاهش التهاب و افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی در سلول ها شوند.
به عنوان مثال، یک مطالعه سلولی نشان داد که عصاره جین سنگ قرمز کره ای التهاب را کاهش می دهد و فعالیت آنتی اکسیدانی را روی سلول های پوستی افراد مبتلا به اگزما بهبود می بخشد.
تحقیقات در این زمینه بر روی انسان تاثیرات مثبت آن را ثابت کرده است. 
در یک مطالعه به بررسی اثرات 2 گرم عصاره جینسنگ قرمز روی 18 ورزشکار مرد جوان سه بار در روز به مدت هفت روز مورد بررسی قرار گرفته است.

پس از آن مردان پس از انجام ورزش، سطح معینی از نشانگرهای التهابی را آزمایش کردند. این سطوح به طور قابل توجهی پایین تر از گروه کنترل بود که تا 72 ساعت بعد از آزمایش ادامه داشت.

2. جینسینگ می تواند برای عملکرد مغز مفید باشد

جینسنگ می تواند به بهبود عملکرد مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خو کمک کند. برخی از مطالعات سلولی و حیوانی نشان می دهد که اجزای جینسینگ مانند جینسنوزید ها و ترکیبات K می توانند مغز را از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند.
در یک مطالعه 30 فرد سالم که 200 میلی گرم جینسینگ به مدت چهار هفته مصرف کردند، مورد بررسی قرار گرفتند. در پایان مطالعه، آنها بهبود در سلامت روان، عملکرد اجتماعی و خلق و خو نشان دادند.
با این حال، این مزایا پس از 8 هفته قابل توجه نیستند و این نشان می دهد که اثر جینسینگ با استفاده طولانی کاهش می یابد.
ممکن است که جینسینگ به جذب قند خون توسط سلول ها کمک کند، که می تواند باعث افزایش عملکرد و کاهش خستگی ذهنی شود. با این حال مشخص نیست که چرا دوز پایین تر آن نسبت به دوز بالاتر، موثرتر است. علاوه بر این، مطالعات دیگر تاثیر مثبت جینسینگ بر عملکرد و رفتار مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را نشان داده اند.

خواص جینسینگ برای مردان

3. جینسینگ می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده است که جینسینگ ممکن است یک جایگزین مفید برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد.
به نظر می رسد ترکیباتی در آن ممکن است در برابر استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت در آلت تناسلی محافظت کننده باشد و به عملکرد طبیعی کمک کند.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که جینسینگ ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد، ترکیباتی که باعث بهبود آرامش عضلات در آلت تناسلی و افزایش گردش خون می شود.
یک مطالعه نشان داد که مردان مصرف کننده جینسینگ قرمز کره ای بهبود 60٪ در علائم ED، در مقایسه با 30٪ بهبود تولید شده توسط دارو را نشان داده اند.
با این حال، مطالعات بیشتری برای به دست آوردن نتایج قطعی در مورد اثرات جین سینگ بر روی ED مورد نیاز است.

4. جینسینگ می تواند سیستم ایمنی را افزایش دهد

جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند. برخی مطالعات در زمینه اثرات آن بر روی سیستم ایمنی بر روی بیماران مبتلا به سرطان تحت جراحی یا درمان شیمی درمانی انجام شده است.
در یک مطالعه 39 نفر به دنبال جراحی برای معالجه سرطان معالجه شدند و به مدت دو سال با مقدار روزانه 5،400 میلی گرم جینسنگ تجویز شدند. جالب توجه است، این افراد بهبود قابل ملاحظه ای در عملکرد سیستم ایمنی و عود کمتری از علائم دارند.

به نظر می رسد عصاره جین سینگ می تواند تاثیر واکسیناسیون علیه بیماری ها مانند آنفولانزا را افزایش دهد.

با وجودی که این مطالعات نشان دهنده بهبودی در نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان است، برای اثبات اثربخشی جین سنگ در افزایش مقاومت به عفونت در افراد سالم ضروری است.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی با 15 ماده غذایی


5. جینسینگ می تواند مزایای بالقوه ای را در برابر سرطان داشته باشد

جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان های خاص مفید باشد. گینسنوزید ها موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می کند و حفاظت آنتی اکسیدانی را به وجود می آورد.
چرخه سلولی فرایندی است که سلولها را به طور معمول رشد و تقسیم می کنند. گینسنوزید ها می توانند با جلوگیری از تولید سلول های غیرطبیعی و رشد سلول ها این چرخه را متوقف کنند. بررسی چندین مطالعه نشان داد که افرادی که جینسینگ مصرف می کنند خطر 16 درصد کمتر در ابتلا به سرطان دارند.
علاوه بر این، در یک مطالعه مشاهده شده افرادی که جینسنگ را مصرف می کنند احتمال کمتری در ابتلا به انواع مختلف سرطان مانند لب، دهان، مری، معده، روده بزرگ، کبد و سرطان ریه نسبت به بقیه دارند.
جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی کمک کند، عوارض جانبی را کاهش دهد و اثر برخی داروها را بهبود بخشد.

6. جینسینگ می تواند خستگی را کاهش و سطح انرژی را افزایش دهد

نشان داده شده است که جینسینگ برای مبارزه با خستگی و ترویج انرژی مفید است. مطالعات مختلف حیوانی تعدادی از اجزای جینسینگ مانند پلی ساکارید ها و الیگپپتید ها را با استرس اکسیداتیو پایین تر و تولید انرژی بالایی در سلول ها مرتبط کرده اند که می تواند به کاهش خستگی کمک کند.
یک مطالعه چهار هفته ای به بررسی تأثیر 1 یا 2 گرم جین سنگ و دارو برای 90 نفر با خستگی مزمن پرداخته شد.
کسانی که جینسینگ Panax مصرف کرده اند، خستگی فیزیکی و ذهنی کمتر و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو کمتری نسبت به مصرف دارو داشته اند.

علاوه بر این، بررسی بیش از 155 مطالعه نشان داد که مکمل های جین سینگ ممکن است نه تنها به کاهش خستگی کمک کند بلکه باعث افزایش فعالیت بدنی نیز می شود.

7. جینسینگ می تواند منجر به کاهش قند خون شود

جینسینگ در کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت مفید است. نشان داده شده که جینسینگ آمریکایی و آسیایی بهبود عملکرد سلول های پانکراس، افزایش تولید انسولین و افزایش جذب قند خون در بافت ها را بدنبال دارند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که عصاره های جینسینگ با آنتی اکسیدانی که دارد باعث کاهش رادیکال های آزاد و حمایت ازسلول های مبتلا به دیابت می شود.
یک مطالعه اثرات 6 گرم جینسینگ قرمز کره ای همراه با داروهای ضد دیابتی معمولی یا رژیم غذایی را در 19 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی کرد.
جالب توجه است که آنها قادر به حفظ قند خون خوب در طول 12 هفته مطالعه بودند. آنها همچنین کاهش 11 درصدی قند خون، کاهش 38 درصدی انسولین ناشتا و افزایش حساسیت به انسولین را به میزان 33 درصد مشاهده کردند.
به نظر می رسد که جینسینگ قرمز تخمیر شده می تواند در کنترل قند خون نیز موثر باشد. جینسنگ تخمیر شده با کمک باکتری های زنده تولید می شود


حتما بخوانید: 10 میان وعده عالی برای افراد مبتلا به دیابت


مضرات مصرف جینسنگ

جینسینگ مناسب برای اضافه کردن به رژیم غذایی

ریشه جینسنگ را می توان از بسیاری جهات مصرف کرد. می توان آن را خام خورده یا می توانید آن را بپزید تا نرم شود. همچنین می توانید در آب جوشیده برای چای استفاده کنید. برای انجام این کار، آب گرم را به جینسنگ تازه بریده شده اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید.
جینسنگ را می توان به دستور پخت های مختلف مانند سوپ اضافه کرد. جین سنگ را می توان در فرم های پودر، قرص، کپسول و روغن یافت.
مقدار مصرف آن به مشکلی که میخواهید بهبود یابد بستگی دارد. به طور کلی، دوز روزانه 1-2 گرم ریشه جینسنگ خام یا 200-400 میلی گرم عصاره پیشنهاد می شود. بهتر است با دوزهای پایینتر شروع شود و در طول زمان افزایش یابد.
به دنبال یک عصاره جین سنگ حاوی 2-3٪ کل گینسنوزید باشید و آن را قبل از غذا مصرف کنید تا جذب را افزایش دهید و مزایای کامل را دریافت کنید.

جینسینگ و عوارض ناشی از مصرف آن

  • بر اساس تحقیقات، جینسنگ به نظر می رسد سالم است و نباید عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
  • با این حال، افرادی که از داروهای دیابتی استفاده می کنند باید میزان قند خون خود را دقیقا در هنگام استفاده از جین اسکن کنترل کنند تا اطمینان حاصل شود که سطح فند خون بیش از حد کم نشود. علاوه بر این، جین سنگ ممکن است اثر داروهای ضد انعقادی را کاهش دهد.
    به همین علت قبل از مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید.
  • توجه داشته باشید که به علت فقدان مطالعات ایمنی، جینسنگ برای کودکان یا زنان باردار یا در دوران شیردهی توصیه نمی شود. در نهایت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده گسترده از جین سنگ می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد.
  • برای به حداکثر رساندن مزایای آن، باید جینسنگ را در دوره های 2-3 هفته ای و یک یا دو هفته در میان مصرف کنید.

مطالب مرتبط

تقویت حافظه با 25 روش ساده، مؤثر و تأیید شده علمی
 

از
13
رای