آیا چرت زدن باعث آلزایمر می شود؛ میزان خواب افراد مبتلا به زوال عقل

آیا چرت زدن باعث آلزایمر می شود؛ میزان خواب افراد مبتلا به زوال عقل رابطه بین چرت زدن و آلزایمر چیست؛ آیا چرت زدن می تواند باعث آلزایمر شود؛ چرت زدن معمول برای بزرگسالان چقدر است؛ میزان خواب بیماران مبتلا به زوال عقل و زمان مراجعه به پزشک در سلام دنیا بخوانید.

شواهدی وجود دارد که بیماری آلزایمر ممکن است چرت زدن را افزایش دهد و این به نوبه خود ممکن است علائم آلزایمر را بدتر کند. این یافته از مطالعه ای بر روی 1401 سالمند منبع معتبر بدست آمده است. این نشان داد که در حالی که چرت زدن به طور کلی با افزایش سن افزایش می یابد، بیماری آلزایمر بیش از دو برابر افزایش سالانه در دفعات یا مدت چرت زدن است. به همین ترتیب، این افزایش چرت زدن به دلیل آلزایمر با بدتر شدن توانایی‌های تفکر یک سال بعد ارتباط داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین چرت زدن و بیماری آلزایمر، از جمله اینکه آیا چرت زدن می تواند یک علامت باشد، اینکه آیا چرت زدن می تواند باعث آلزایمر شود و افراد مبتلا به آلزایمر چقدر باید بخوابند، بیشتر بدانید.

چرت زدن بیش از حد می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر باشد

چرت زدن بیش از حد می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر باشد، اگر در کنار سایر علائم بالقوه مانند از دست دادن حافظه رخ دهد. یک مطالعه 14 ساله با 1401 شرکت‌کننده نشان داد که همه بزرگسالان با افزایش سن بیشتر چرت می‌زنند، اما با پیشرفت بیماری آلزایمر، مدت و دفعات چرت‌های روزانه دو برابر بیشتر می‌شود. در این مطلب از سلام دنیا همراه باشید تا رابطه بین چرت زدن و الزایمر را بررسی کنیم.

آیا چرت زدن می تواند باعث آلزایمر می شود؟

چرت زدن به تنهایی مستقیماً باعث آلزایمر نمی شود، اما چرت زدن بیش از حد می تواند یک عامل خطر باشد. این بدان معنی است که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد اما تضمینی برای آن وجود ندارد. تحقیقی که در سال 2019 بر روی 2751 مرد مسن انجام شد، نشان داد شرکت‌کنندگانی که 120 دقیقه یا بیشتر در روز چرت می‌زدند، در 12 سال آینده نسبت به افرادی که کمتر از 30 دقیقه در روز چرت می‌زدند، 66 درصد بیشتر احتمال داشت که دچار اختلالات شناختی شوند. اختلال شناختی می تواند پیشرو بیماری آلزایمر باشد.


حتما بخوانید: بیماری آلزایمر چیست 


آیا چرت زدن می تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند؟

چرت زدن ممکن است اثرات خنثی یا حتی مثبتی بر خطر ابتلای فرد به بیماری آلزایمر داشته باشد، اما این به مدت زمان آن بستگی دارد. همانطور که تحقیق بالا نشان می‌دهد، فقط چرت‌های طولانی‌تر با زوال شناختی در مردان مسن‌تر ارتباط دارد. افرادی که کمتر از 30 دقیقه چرت می زدند، خطر ابتلا به اختلالات شناختی را افزایش نمی دادند. به طور مشابه، مطالعه‌ای در سال 2021 با مشارکت 389 فرد مسن نشان داد که چرت‌های کوتاه می‌تواند برای زوال شناختی مفید باشد. چرت های کمتر از 30 دقیقه این خطر را در طول 5 سال کاهش می دهد.مانند سایر مطالعات، نویسندگان مطالعه 2021 خاطرنشان کردند که چرت‌های طولانی‌تر تأثیر منفی بر شناخت دارد، اما مشخص نیست که چرا.

آیا چرت زدن می تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند؟

چرت زدن معمول برای بزرگسالان چقدر است؟

یک بررسی در سال 2020 گزارش می دهد که چرت زدن در افراد مسن بیشتر از بزرگسالان جوان است. بنابراین، تا حدودی، معمول است که یک فرد مسن با افزایش سن، چرت زدن را بیشتر کند. تحقیقات قدیمی تر در سال 2016 نشان داد که در بزرگسالان بریتانیایی در تمام سنین، 28.6 درصد از مردم چرت می زنند. نمونه شامل افراد مسن تر و کمتر از 65 سال بود. با این حال، مطالعه دیگری در سال 2016 در چین نشان داد که 57.7 درصد از افراد مسن بعد از ناهار حدود یک ساعت چرت می زنند که به طور قابل توجهی بیشتر از جمعیت عمومی است.اگر مطالعات در مورد چرت زدن و زوال شناختی دقیق باشد، ممکن است بهتر باشد. برای افراد چرت کوتاه به جای چرت های طولانی، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک رابطه بین مدت چرت زدن و شناخت لازم است.


حتما بخوانید: مزایای چرت زدن چیست


میزان خواب بیماران مبتلا به زوال عقل

بیشتر بزرگسالان، از جمله افراد مسن، تقریباً به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. این شامل افراد مبتلا به زوال عقل نیز می شود. با این حال، برنامه خواب برای افراد مبتلا به آلزایمر می تواند متفاوت باشد. ممکن است باعث شود فرد در طول روز بیش از حد احساس خواب آلودگی کند یا در شب بیش از حد بیدار شود. منبع معتبر مؤسسه ملی بهداشت (NIH) موارد زیر را برای کمک به خواب بهتر افراد مبتلا به آلزایمر توصیه می کند:

  • فعالیت بدنی: سعی کنید به فرد کمک کنید ورزش کند و هر روز بیرون از منزل برود. فعالیت های پرمشغله را به دور از خواب فرد برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، زمان برای معاشرت یا خوردن وعده غذایی اصلی روز می تواند در حوالی ناهار به جای عصر باشد.
  • کافئین را محدود کنید: به نسخه های بدون کافئین چای، قهوه یا نوشابه تغییر دهید.

میزان خواب بیماران مبتلا به زوال عقل

  • چرت زدن را محدود کنید: چرت های روزانه ممکن است خواب شبانه را برای فرد سخت تر کند. اگر آنها به یک روال چرت زدن در روز عادت کرده اند، سعی کنید به تدریج این چرت زدن را کاهش دهید، هر بار 30 دقیقه یا یک ساعت، تا زمانی که شب ها منظم تر و در طول روز کمتر بخوابند.
  • روال قبل از خواب: یک برنامه منظم قبل از خواب را برای کمک به خوابیدن فرد حفظ کنید. این می تواند شامل فعالیت هایی مانند خواندن، گوش دادن به رادیو یا کتاب های صوتی، یا حمام کردن باشد. سعی کنید این روتین را هر روز عصر در زمان مشخصی انجام دهید.

حتما بخوانید: با مصرف این ویتامینها از آلزایمر دور بمانید


  • خلق و خوی صلح آمیز ایجاد کنید: این می تواند شامل پخش موسیقی آرام بخش، کم کردن نور و اجتناب از استفاده از صفحه نمایش باشد. اگر احتمال بیدار شدن فرد در شب وجود دارد، چراغ ها را تاریک نگه دارید یا از نور شب در اتاق خواب یا راهرو استفاده کنید.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

افرادی که نگران چرت زدن زیاد یا خواب آلودگی در طول روز هستند که بیش از 2 تا 3 هفته طول کشیده است، باید با پزشک مشورت کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است این علامت را داشته باشد. اگر علائم آلزایمر را نداشته باشند، ممکن است دچار اختلال خواب، عوارض جانبی دارو یا بیماری زمینه‌ای دیگری باشند. پزشک می تواند به شناسایی علت اصلی کمک کند.اگر فردی سابقه آلزایمر در خانواده خود داشته باشد، ممکن است از صحبت با پزشک در مورد راه های کاهش خطر نیز بهره مند شود.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

سخن آخر

ممکن است بین چرت زدن و بیماری آلزایمر یک رابطه دو طرفه وجود داشته باشد. این بدان معنی است که چرت زدن ممکن است هم نشانه ای از این بیماری باشد و هم یک عامل خطر برای بدتر شدن علائم. با این حال، محققان هنوز دلیل این امر را درک نکرده اند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که چرت‌های کوتاه و کمتر از 30 دقیقه می‌توانند برای زوال شناختی مفید باشند.تا حدی، چرت زدن بیشتر در افراد مسن نسبت به بزرگسالان جوان معمول است، اما خواب آلودگی بیش از حد می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. اگر به نظر می رسد فردی برای 2 تا 3 هفته بیش از حد احساس خستگی می کند، باید با پزشک صحبت کند.


مطالب مرتبط:

اولین نشانه های بیماری آلزایمر چیست

 برای رفع خواب آلودگی چی بخوریم

علت خواب آلودگی بهاری چیستاز
1
رای