فواید ریحان؛ 9 مزیت عالی برگ ریحان برای سلامتی، پوست و روش استفاده از آن

فواید ریحان؛ 9 مزیت عالی برگ ریحان برای سلامتی، پوست و روش استفاده از آن برگ ریحان دارای گونه های مختلفی می باشد مثل: ریحان شیرین، ریحان لیمویی و ...؛ ریحان دارای خواص درمانی و دارویی زیادی برای سلامتی می باشد از جمله: سلامت روده، پاکسازی پوست و ...

از روده سالم تا سیستم ایمنی قوی تر، مزایای برگ ریحان بی شمار است. در اینجا به برخی از آنها که احتمالاً نمی دانستید، اشاره می کنیم. یکی از گیاهانی که انسان برای سالیان طولانی آن را مصرف می کند ریحان است که به خاطر داشتن خواص درمانی بی نظیر، جزو محبوب ترین گیاهان شناخته شده است. ریحان بخاطر خواص دارویی قدرتمندی که دارد، همیشه مورد احترام است. هنوز هم در باغچه حیاط بسیاری از مردم هندوستان، حتی در آپارتمان ها می توانید آن را ببینید. ریحان یکی از خوراکی هایی است که هندوها در مراسم های خاص برای خدایان به معابد می برند. برخی می گویند، حتی جویدن برگ های ریحان مقدس ممنوع است و باید به یکباره خورده شود. ریحان بخش اصلی ادویه های مختلف را تشکیل می دهد. گونه های مختلفی از ریحان وجود دارد: ریحان شیرین، ریحان لیمویی، ریحان ایتالیایی، ریحان مقدس، ریحان تایلندی و ریحان برگ کاهویی. بو و طعم ریحان بسته به غلظت روغن های فرار در گیاه با هم تفاوت دارد.

سینامات، سیترونلول، ژرانیول، لینالول، پی نن و ترپینول برخی از روغن هایی هستند که در انواع ریحان می توان یافت. وجود این روغن هاست که به طور عمده روی مزایای دارویی برگ های ریحان تاثیر می گذارد. برگ های ریحان در انواع آشپزی ها مورد استفاده است. علاوه بر طعم دهی، این گیاه باعث حفظ و بالا بردن خواص غذا نیز می شود. از سلامت روده تا سیستم ایمنی قوی تر، مزایای برگ های ریحان فراوان است. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

انواع ریحان

9 خاصیت شگفت انگیز برگ ریحان برای سلامتی

1. بهبود هضم

برگ های ریحان می تواند به بهبود هضم غذا کمک کند. ریحان دستگاه گوارش و عصبی را تقویت می کند و می تواند داروی خانگی خوبی برای سردرد و بی خوابی باشد. اوژنول موجود در این گیاه عملکرد ضد التهابی در دستگاه گوارش را تضمین می کند. ریحان به توازن اسید در بدن کمک کرده و سطح pH مناسب بدن را بازیابی می کند.

2. ضد التهاب

ریحان و خواص ضد التهابی قوی آن می تواند برای درمان انواع بیماری ها و اختلالات مفید باشد. روغن های ضروری قوی از جمله اوژنول، سیترونلول و لینالول، از طریق خواص مهارکنندگی آنزیم ها در کاهش التهاب موثر است. خواص ضد التهابی ریحان ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی، آرتریت روماتوئید و بیماری های التهابی روده کمک کند. مصرف ریحان می تواند تب، سر درد، گلودرد، سرفه و آنفولانزا را تسکین دهد.

خواص ریحان برای سرماخوردگی

3. با فعالیت رادیکال های آزاد مبارزه می کند

ریحان حاوی طیفی از آنتی اکسیدان های طبیعی است که می تواند بافت های بدن را در مقابل آسیب رادیکال های آزاد حفاظت کند. رادیکال های آزاد اتم هایی ناپایدار هستند. برای اینکه پایدار بشوند، از اتم های دیگر الکترون می گیرند و زنجیره هایی را تشکیل می دهد. این زنجیره رادیکال های آزاد، باعث استرس اکسیداتیو در بدن می شود و موجب آسیب بیشتر به سلول ها خواهد شد. برای کاهش استرس اکسیداتیو در بدن، باید آنتی اکسیدان ها را مصرف کرد. ریحان حاوی دو آنتی اکسیدان فلاونوئید محلول در آب مهم، به نام های اورینتین و وایسینر است. این آنتی اکسیدان های سیستم ایمنی را تقویت می کند، از ساختار سلولی، DNA حفاظت می کند و پیری پوست را به تاخیر می اندازد.

4. مزایای برگ ریحان برای پوست

روغن قوی ریحان به پاکسازی پوست از درون کمک می کند. این پاک کننده قوی پوست برای پوست های چرب مناسب است. همچنین به کاهش آلودگی ها و ناخالصی ها که منافذ را مسدود کرده است، کمک می کند. ترکیبی از خمیر برگ های باسیل، خمیر چوب صندل و گلاب تهیه کنید. این خمیر را روی صورت خود بکار ببرید و اجازه بدهید 20 دقیقه بماند، سپس با آب سرد بشویید. خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی قوی ریحان به جلوگیری از آکنه کمک می کند.

مزایای برگ ریحان برای پوست

5. با افسردگی مبارزه می کند

اسانس ریحان ممکن است به کنترل افسردگی و اضطراب نیز کمک می کند. اعتقاد بر این است که این گیاه انتقال دهنده های عصبی را تحریک می کند که مسئول تنظیم هورمون هان های ایجاد کننده شادی و انرژی هستند. ریحان به عنوان یک سازگار کننده قدرتمند یا ماده ضد استرس در نظر گرفته می شود. خواص ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی، در کنترل استرس نیز نقش دارد.

6. کنترل دیابت

مصرف ریحان منجر به کند شدن افزایش قند خون می شود، که برای دیابت ضروری است. گیاه ریحان دارای بار گلیسمی بسیار پایین است. روغن فرار موجود در ریحان به کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول کمک می کند که در بین افرادی دیابتی شایع است.

7. عملکرد کبد را پشتیبانی می کند و به سم زدایی بدن کمک می کند

خاصیت سم زدایی قوی ریحان برای سلامت کبد فوق العاده است. کبد یکی اندام بسیار مهم برای بدن است که نقش حیاتی در سوخت و ساز بدن دارد. ریحان ممکن است به جلوگیری از ایجاد چربی در کبد و سالم نگه داشتن آن کمک کند.

خاصیت سم زدایی قوی ریحان برای سلامت کبد

8. حفظ سلامت روده

ریحان موجب بازیابی سطح طبیعی pH خون می شود و باکتری های مفید در میکروفلور روده را تغذیه می کند. فلور روده سالم، سیستم ایمنی را افزایش می دهد و دستگاه گوارش را تقویت می کند.

9. درمان بیماری های معده

روغن فرار اساسی ریحان علاوه بر سوء هاضمه برای درمان سنتی انواع بیماری های معده نیز به کار می رود. مصرف ریحان می تواند منجر به کاهش نفخ و احتباس آب گردد. حتی می تواند کم بودن اشتها را تحریک کند و همچنین به درمان رفلاکس اسید نیز کمک می کند.

اکنون که بسیاری از مزایای برگ ریحان را می دانید، حتماً آن را در رژیم غذایی منظم خود بکار ببرید. در اینجا چند دستورالعمل برای استفاده از ریحان در غذا وجود دارد که شاید بخواهید آن را امتحان کنید.

چند دستورالعمل برای استفاده از ریحان در غذا

1. حمص (هوموس) پستو ریحان

این غذا برای طرفداران هوموس عالی است. غذایی سالم که از برگ های تازه ریحان تهیه می شود. می توانید آن را با نان تست های ترد سرو کنید.

دستورالعمل استفاده از ریحان

2. مرغ ریحان تایلندی

برگ های ریحان تازه و معطر بخش اصلی بسیاری از غذاهای تایلندی است. تکه های مرغ خرد شده، سس ماهی، سس سویا و سیر را ترکیب کنید؛ تهیه این این مرغ لذیذ شما را وادار می کند انگشتان خود را بلیسید.

مرغ ریحان تایلندی

3. آب پرتقال و ریحان

ترکیب پرتقال و ریحان بهترین نوشیدنی برای مقابله با گرما را می سازد. این نوشیدنی تابستانی خنک کننده یک راه عالی برای سم زدایی است و از آنجایی که هیچ شکری به آن اضافه نمی شود، لازم نیست نگران کالری های رژیم غذایی خود باشید.

ترکیب پرتقال و ریحان

منبع: ndtv

از
3
رای