چگونه در گلدان ریحان بکاریم؟ (آموزش جامع و تصویری روش کاشت ریحان در خانه)

چگونه در گلدان ریحان بکاریم؟ (آموزش جامع و تصویری روش کاشت ریحان در خانه) ریحان، جز سبزیجاتی است که به راحتی رشد می کند و غذاهای معمولی را به غذاهای لذت بخش تبدیل می کند. می توانید با استفاده از تخم ریحان به راحتی در خانه ریحان بکارید.

ریحان به راحتی رشد می کند و غذاهای معمولی را به غذاهای لذت بخش تبدیل می کند! ریحان تازه نه تنها طعمی بهتر از ریحان خشک دارد، بلکه طعمی متفاوت با آن دارد، تقریبا یک گیاه یکسان نیستند. این مقاله نحوه کاشت و برداشت ریحان را شرح می دهد.

مرحله اول

آغاز با تخم ریحان

1. نوع ریحان را که می خواهید کشت کنید را انتخاب کنید

ریحان دارای تنوع زیادی است که هر کدام دارای طعم و بوی منحصر به فردی هستند. در اینجا چند ایده وجود دارد:

  • ریحان دارچینی یک ادویه با بوی شیرین می باشد و همچنین گل های غیر معمول زیبا و معطر دارد.
  • ریحان لیمویی در واقع حاوی سیترال است، یک ترکیب معطر که در مرکبات یافت می شود و بوی لیمو را بوجود می آورد.
  • ریحان بنفش اغلب برای تزئین، و همچنین برای عطر و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

روش کاشت ریحان


2. کاشت بذر را در محیط داخل از چهار تا شش هفته قبل از سرما شروع کنید

ریحان به هوای گرم و خورشید نیاز دارد تا بتواند به خوبی رشد کند، بنابراین ساده تر است که برای جلوگیری از ریسک سرما بذر ریحان را در محیط داخل کشت کنید. 

  • اگر شما در آب و هوای گرم زندگی می کنید، می توانید بذر را در محیط خارج بکارید.

چگونه در گلدان ریحان بکاریم

3. ظروف مورد نیاز برای کاشت بذر را آماده کنید

بخشی از یک زمین زراعی یا ظرف های مخصوص کاشت سبزیجات را با مخلوطی از مقادیر برابر پرلیت، ورمیکولیت و کود گیاهی پر کنید. مخلوط را کمی فشار دهید تا هوای موجود در بین آن خارج شود. مخلوط را با آب رقیق کنید تا محیط مناسب برای جوانه زدن بذر ریحان آماده شود.

مدت زمان جوانه زدم بذر ریحان

4. بذر را بکارید

یک تا دو بذر برای هر ظرف در نظر بگیرید. آنها را به آرامی با خاک بپوشانید. ظروف را با پوشش پلاستیکی بپوشانید تا خاک مرطوب بماند. ظروف را در کنار یک پنجره آفتابی بگذارید. دو بار در روز، روکش پلاستیکی را بردارید و به خاک آب اسپری کنید.

  • مهم است که بعد از کاشتن بذر ها آنها را گرم نگه دارید.

دستور کاشت و مراقیبت از ریحان

5. هنگامی که جوانه ها ظاهر شدند، روکش پلاستیکی را بردارید

هنگامی که اولین جوانه سبز را از خاک بیرون می آید، وقت آن است که روکش پلاستیکی را بردارید. جوانه ها را دو بار در روز آبیاری کنید، هرگز خاک را خشک رها نکنید. هنگامی که گیاهان چند سانتی متر بلند می شوند و برگ های آنها بالغ می شوند، وقت آن است که آنها را به ظرف بزرگتری انتقال دهید.

آموزش گام به گام و تصویری روش کاشت، مراقبت و برداشت ریحان در خانه

مرحله دوم:

مراقبت از ریحان

1. انتقال گیاه ریحان

هنگامی که دو ردیف برگ تشکیل شد، می توان ریحان را در باغ و یا ظروف دائمی کاشت. ریحان سرما را تحمل نمی کند بنابراین بهتر است که ریحان را در جایی قرار دهیم که نور آفتاب خوبی داشته باشد و آب خاک براحتی کشیده شود.

  • برای کاشت ریحان در باغ، حفره های به فاصله 0.3 متر از هم ایجاد کنید. ریشه ها را در سوراخ قرار داده و در اطراف ساقه خاک بریزید. خاک اطراف ساقه را فشار دهید تا هوای موجود در آن خارج شود.

آموزش کاشت و پرورش ریحان و نحوه مراقبت و نگهداری

2. خاك را خیس نگه دارید، اما غرق آب نكنید

بهترین خاک برای ریحان خاکی است که آب را در خود نگه نمی دارد و به خوبی از آب تخلیه می شود. ریحان بالغ نیاز به آبیاری روزانه یک بار در صبح دارد به طوری که زمان کافی برای تبخیر شدن و نفوذ به گیاه را داشته باشد.

زمان کاشت بذر ریحان در گلدان

3. سر گل ها را جدا کنید

هنگامی که غنچه های گل را مشاهده کردید از دو برگ زیر آن از گیاه جدا کنید. گل های ریحان هورمونی ترشح می کنند که در طعم برگ ها تغییر شگرفی بوجود می آورد و تعداد برگ های این گیاه را کاهش می دهد. این گل ها زمانی ظاهر می شوند که در معرض نور زیادی قرار داشته باشند.

آموزش کاشت ریحان در باغ یا باغچه

4. مراقب آفات و حشرات باشید

گیاهان ریحان برای سوسک ژاپنی جذاب هستند؛ بهترین راه برای کنترل این آفات این است که آنها را با دست از گیاه خود جدا کنید. اگر گیاهان  به طور مناسب رشد نمی کنند، ممکن است نور خورشید کافی نداشته باشند یا ممکن است با یکدیگر فاصله کمتر از حد معقولی داشته باشند. گیاهان کوچکتر را حذف کنید تا فضای مناسب برای گیاهان بزرگتر فراهم شود.

روش های مراقبت از ریحان

مرحله سوم

برداشت و استفاده از ریحان

1. برداشت و سرشاخه زدن

هنگامی که گیاه بالغ می شود، دو جفت برگ های بالا را جدا کنید. اگر از نزدیک نگاه کنید، در پایه هر قسمت که بریده شده دو برگ کوچک رشد می کند. از نزدیک برگ ها برش را انجام دهید ولی مراقب باشید به آنها صدمه نزنید.

  • سرشاخه زدن باعث می شود که گیاه توانایی لازم برای قوی شدن و برگ در آوردن را دریافت کند.
  • از قسمت های پایین ساقه برش نزنید زیر باعث می شود که گیاه بلند شود در صورتی که ما می خواهیم گیاه پر پشت شود. بنابراین از بالا سر شاخه ها را قطع کنید.

کاشت ریحان

2. از برگ های تازه ریحان لذت ببرید

برگ ها را بشورید و از ریحان در پاستا و یا سالاد خود استفاده کنید.

آموزش کاشت ریحان در منزل به صورت تصویری

3. ریحان را در یخچال قرار دهید

احتمالا ریحان زیادتر از مصرف خود خواهید داشت بنابراین برای نگهداری آن نیز برنامه ای داشته باشید. برگ ها را بشویید، آنها را خوب خشک کنید و در حوله های کاغذی قرار دهید. آنها را در ظروف نگهدارنده یخچالی قرار دهید.

چگونه سبزی ریحان بکاریم؟

4. ریحان را فریز کنید

انجماد برگ ها شاید کار مناسبی نباشد، اما اگر ابتدا آنها را تمیز کرده و به سس پستو تبدیل کنید به راحتی می توانید برای مدت ها آنها را فریز کرده و نگهداری کنید. برای تهیه این سس ریحان ها را له کرده همراه با کمی آب و آب لیمو و یا روغن زیتون مخلوط کنید. زمانی که کاملا یکدست شد در کیسه های زیپ دار بسته بندی کرده و در یخچال قرار دهید.

روش های نگهداری از ریحان

از
11
رای