چرا استرس و اضطراب کوتاه مدت می تواند برای ما مفید باشد؟

چرا استرس و اضطراب کوتاه مدت می تواند برای ما مفید باشد؟ استرس روشی برای الویت بندی و سازماندهی کارهایی است که باید انجام شود. استرس کوتاه مدت می تواند برای افزایش عملکرد و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشد اما استرس مزمن از چند جهت می تواند ناسالم باشد.

کارشناسان می گویند تشخیص تفاوت بین استرس معقول و اضطراب مهم است و دانستن اینکه چه زمانی این احساسات ضروری نیستند. محققان می گویند استرس کوتاه مدت می تواند برای افزایش عملکرد و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشد. آنها در ادامه بیان می کنند که اضطراب می تواند هنگامی که ما را وادار به انجام کاری می کند و یا به ما درباره خطر هشدار می دهد، مفید باشد. استرس و اضطراب می توانند آدرنالین را به سیستم گردش خون اضافه کنند، منجر به افزایش تنفس، کندی هضم و بهبود بینایی شوند.

استرس کوتاه مدت برخلاف استرس مزمن می تواند برای افزایش عملکرد و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشد

با این حال، استرس مزمن و اضطراب غیر مجاز از چند جهت می تواند ناسالم باشد. عبور از مشکلات زندگی بدون سر و کار داشتن با استرس و اضطراب غیر ممکن است. استرس مزمن معمولا با درک ناسالم ایجاد می شود، اما با دلایل خوب.

مشکلات جسمی و بیماری های ناشی از استرس در طولانی مدت

اثر استرس و اضطراب کوتاه مدت

در سال 2018، محققان دانشگاه هاروارد گزارش دادند كه افرادی با سطح بالای هورمون استرس كورتیزول در تست های حافظه بدتر عمل می كنند. به گفته جنیفر وگمان که مدیریت استرس را در دانکشده پرستاری دکر دانشگاه بینگامتون تدریس می کند: «دلیل اصلی که ما استرس را بسیار منفی تصور می کنیم این است که روایات غالبی توسط تحقیقات مربوط به استرس وجود دارد. این تحقیقات بر روی تأثیرات منفی استرس، مانند بیماری های مزمن و ناتوان کننده مانند فشار خون بالا، چاقی و دیابت نوع 2 متمرکز است». وگمان خاطرنشان می کند، تحقیقات سال 2017 از انجمن روانشناسی آمریکا (APA) نشان داد که 20 درصد از آمریکایی ها اظهار کردند که استرس بسیار بالایی را تجربه می کنند.

او همچنین می گوید: «اگر آمریکایی ها بتوانند یاد بگیرند که از استرس به شیوه مثبت استفاده کنند، این امر نه تنها می تواند به کاهش پیامدهای منفی که افراد تجربه می کنند کمک کند بلکه به بهبود بهزیستی، بهره وری بیشتر و رشد شخصی منجر می شود».

دکتر لیزا دمور، نویسنده کتاب «تحت فشار» بیان می کند: «هنگامی که استرس از سطح منطقی که فرد می تواند جذب نماید یا از آن برای ایجاد قدرت روانی استفاده کند، بیشتر شود، منجر به آسیب می شود». با این وجود، استرس کوتاه مدت می تواند مفید باشد.

دکتر لیزا دمور همچنین در کنفرانس حضار APA افزود: « برای روانشناسان مهم است كه دانش خود را در مورد استرس با مخاطبان پراکنده به اشتراک بگذاریم: این استرس در زندگی روزمره ایجاد می شود، کار کردن با هیجان یا ترس از توانایی های خود، قابلیت هایی در ما ایجاد می کند و سطح استرس متوسط می تواند عملکرد تلقینی داشته باشد که منجر می شود هنگامی که با مشکلات جدید مواجه می شویم، مقاومت بالاتر از حد متوسط داشته باشیم».

اضطراب نیز هدف خود را دارد

دکتر دمور آن را به «سیستم هشدار داخلی، احتمالا دچار تحول شدن، که ما را از تهدید بیرونی مطلع می کند، مانند راننده ای که در خط مقابل رانندگی می کند، و داخلی، مانند زمانی که وقفه طولانی در کار خود ایجاد کردیم و زمان آن فرا رسیده است که کار خود را آغاز کنیم» مرتبط می کند. وی افزود: « به این ترتیب، اضطراب هنگامی که زنگ خطر بی معنی می شود، ناسالم است. گاهی اوقات، مردم بدون هیچ دلیلی احساس اضطراب می کنند. در مواقع دیگر، زنگ هشدار کاملاً متناسب با تهدید نیست، مانند زمانی که دانش آموز بیش از شروع یک امتحان ساده دچار وحشت بسیاری می شود».

استرس کوتاه مدت و مزمن

استری بدن را در حالت آماده باش قرار می دهد

چارلی ملسون، مدیر اجرایی برنامه درمان اعتیاد Praxis به واسطه ریکاوری لندمارک در لوئیزویل، کنتاکی و یک مشاور بالینی حرفه ای و دارای مجوز می گوید، وقتی بدن استرس دارد، آدرنالین به جریان خون اضافه می شود. این امر باعث ایجاد واکنش های فیزیولوژیکی می شود که شامل افزایش تنفس و گردش خون، هضم کندتر و بهبود بینایی است. یک روان درمانگر بالینی، اضطراب را به کافئین تشبیه می کند، که باعث افزایش انرژی، بهبود هوشیاری و زمان واکنش می شود و می گوید: «کافئین یک تقلید بیرونی از اضطراب است». وی خاطرنشان می کند که مصرف کافئین نیز می تواند اضطراب را تشدید کند.

وی گفت: «استرس روشی برای الویت بندی و سازماندهی کارهایی است که باید انجام شود». «این موارد، تا زمانی که انگیزه های شما را قطع یا مختل نکرده یا باعث ایجاد نگرانی های روحی و جمسی نمی شوند، منفی نیستند».

استرس و اضطراب محرک هستند

ملسون می گوید: استرس روانی متوسط و عادی «می تواند توسط دانشجویان و متخصصان به عنوان نوعی انگیزه برای تحقق اهداف و رسیدن به مهلت ها مورد استفاده قرار بگیرد». او می گوید: به طور مشابه، استرس می تواند به شما در هوشیاری و تمرکز کمک کند و تقریبا مانند یک آدرنالین عجله ای عمل می کند. حتی می تواند باعث بهبود یادآوری شما در برخی از موقعیت ها شود».

همانطور که محققان دانشگاه هاروارد خاطرنشان کردند، با این حال، برعکس آن برای استرس مزمن صادق است. ماری جوی، یک مشاور بهداشت روان در مشاوره ویندوز هون در فلوریدا می گوید، تجربه «ترس از صحنه» و «تست اضطراب» نیز ممکن است به صورت جهانی منفی تلقی شود. او می گوید: «اضطراب یک محرک فوق العاده برای دستیابی به موفقیت است. اگر شما یک مجری باشید، برای هیجان ورزش ها و تفریحات نیز مفید است. این اضطراب تا زمانی که از کنترل خارج نشده، شما را هوشیار نگه می دارد. این همان چیزی است که به شما کمک می کند تا تمرین کرده، مطالعه کنید، و به طور کلی، به شما انگیزه می دهد تا بهترین حالت خودتان شوید».

نقش استرس در پیشبرد کارها

اینا لایتر، روانشناس بالینی دارای مجوز در مرکز شناخت درمانی رفتاری در رسانه ها در پنسیلوانیا، با این موضوع موافق است. وی خاطرنشان می کند که قانون روان شناسی یرکس-دادسون «بیان می کند که عملکرد با بهبود روانی و فیزیولوژیکی تنها تا یک نقطه بهبود می یابد». وی گفت: «هنگامی که سطح برانگیختگی بیش از حد زیاد شود، عملکرد شروع به کاهش می کند.»

وی همچنین می افزاید: تحقیقات نشان می دهد که کارهای مختلف برای عملکرد مطلوب به سطوح مختلف برانگیختگی نیاز دارند. او در ادامه می گوید: «به عنوان مثال، کارهای فشرده فکری اغلب به دلیل نیاز به رقابت برای تمرکز و قضاوت خوب، نیاز به سطح استرس کمتری برای عملکرد مطلوب دارند، در حالی که کارهایی که به استقامت زیادی احتیاج دارند (مانند دو ماراتن) ممکن است به تحریک در سطح بالاتری نیاز داشته باشد».

آیا «فشار روانی مثبت» را تجربه می کنید؟

یک اصطلاح بالینی برای استرس مثبت وجود دارد که آن را فشار روانی مثبت (eustress) می نامند. کریستن فسکو، مدیر برنامه های بالینی در شرکت مدیریت استرس، Resility Health در جکسونویل، فلوریدا، می گفت: «وقتی مردم می توانند تفاوت بین فشار مثبت و استرس منفی را ببینند، می توانند از استرس و اضطراب به نفع خود استفاده کنند».

فایده استرس کوتاه مدت برای بدن

«تنها دانستن این امر مفید است، زیرا بسیاری از افراد با تجربه استرس فرض می کنند که استرس به عملکرد آنها آسیب می رساند، و از داشتن اضطراب، مضطرب می شوند، و اکنون بیش از حد مضطرب هستند». دکتر گیل سالتز، استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی ویلی-کرنل، بیمارستان پرستیبیترین نیویورک، با این مساله موافق است، و توصیه می کند اضطراب را به جای منبع نگرانی، به نوعی هیجان تبدیل کنید. شیلا تاکر، مجری ازدواج و خانواده درمانی در هیلتون هیدلند، کارولینای جنوبی، می گوید که تجربه استرس می تواند مزایای مثبت روان شناختی نیز داشته باشد. تاکر گفت: «علائم استرس و اضطراب می توانند زمانی بروز کنند که چیزی از زندگی شما کم شود، مانند وقت آزاد، یا وقتی چیزی برای شما مهم است».

وی گفت: «این یک فرصت عالی برای قدمی به عقب و نگاهی به موقعیت است. با جابه جایی یا تغییر دیدگاه تجربه خود، فشار استرس و اضطراب کاهش می یابد. نیازی به یادآوری نیست که شما بینش ارزشمندی راجع به آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد، کسب می کنید».

دامور در کنفرانس APA گفت: «هرکسی که استرس بیش از حد دارد، باید در صورت امکان اقدامات لازم را برای کاهش استرس خود انجام دهد و یا از یک متخصص آموزش دیده برای یادگیری راهبردهای مدیریت استرس استفاده کند».

وی گفت: «برخی از مردم برای تسکین استرس از کتاب های تمرینی استفاده می کنند که به آنها کمک می کند تا افکار غیرمنطقی خود را به چالش بکشند. اگر این روش موفقیت آمیز نبود و یا ترجیح داده نمی شود، باید با یک متخصص آموزش دیده مشورت نمایید. در سال های اخیر، تکنیک های ذهن آگاهی نیز به عنوان یک رویکرد مؤثر در رفع استرس و اضطراب ظاهر شده است». دمور همچنین از روانشناسان خواست تا با این تصور غلط مردم که باید بیشتر اوقات احساس آرامی و آرامش كنند، مقابله نمایند. ما می خواهیم که از رفاه حمایت کنیم، اما تقریباً تمام مدت در هر شرایطی راضی نیستیم. این یک ایده خطرناک است، زیرا غیر ضروری و غیرقابل تحقق است». « اگر شما این تصور را دارید که همیشه باید شاد باشید، تجربه روزانه شما ممکن است در نهایت بدبختانه به نظر برسد».

منبع: healthline

از
1
رای