زمان هایی که کاهش میل جنسی خبر از مشکلات جدی سلامتی می دهد

زمان هایی که کاهش میل جنسی خبر از مشکلات جدی سلامتی می دهد میل جنسی کم در زنان بین سنین 40 تا 60 سالگی معمولاً امری طبیعی است و دلیل آن می تواند سطح استروژن پایین و ورود زنان به دوران یائسگی در حوالی این سنین باشد.

گاهی اوقات افراد در طول زندگی با کاهش میل جنسی روبرو می شوند که دلایل آن بسیار متفاوت می باشد. این مسأله ممکن است بدلیل بالا بودن استرس، بیدار ماندن چند روزه تا دیر وقت یا ابتلا به آنفولانزا باشد.

هرچند این کاهش و افزایش میل جنسی بستگی به شرایط دارد اما گاهی اوقات کاهش ناگهانی میل جنسی می تواند مسأله ای جدی در نظر گرفته شود. مشکلات خواب، کمبود ویتامین و سایر مشکلات جسمی می توانند بر رابطه جنسی شما تأثیر بگذارند.

دلایل کاهش ناگهانی میل جنسی

کاهش میل جنسی به دلیل مشکلات سلامتی

1. هورمونهای شما در وضعیت مناسبی نیستند

اگر میل جنسی شما به عنوان یک مرد کاهش یافته است، ممکن است دلیل آن سطح پایین هورمون تستسترون باشد. این مطلب را دکتر استانتون هونیگ یک متخصص اورولوژی و مدیر برنامه اورولوژی مردان در بیمارستان ییل بیان نموده است. سایر علائمی که ممکن است نشان دهنده این مسأله باشند عبارتند از کاهش سطح انرژی و از دست دادن بی دلیل وزن. هونیگ می گوید: این مشکل را با ورزش، مصرف غذای سالم و داشتن خواب کافی می توانید برطرف نمایید. با دکتر خود برای آزمایش سطح تستسترون و در صورت نیاز تجویز تزریق تستسترون، قرص ها یا برچسب های حاوی تستسترون مشورت نمایید. افت تستسترون چیزی است که در مردان زیادی روی می دهد. در واقع، بر اساس تحقیق دکتر دامون دیویس یک اورولوژیست در مرکز درمانی مرسی در بالتیمور، حدود 30 تا 40 درصد از مردان بالای 50 سال سطح پایینی از این هورمون را دارا می باشند. این مساله با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است.

بنا به گفته الکس اسپینوسو یک متخصص داخلی در لاس وگاس کالیفرنیا، آشفتگی هورمونی در زنان نیز بویژه بعد از 35 سالگی بدلیل کاهش سطح هورمونها قابل مشاهده است. این هورمونها در میل جنسی شما بسیار تاثیرگذار هستند و یکی از درمان های موجود برای این مساله، درمان جایگزینی هورمون می باشد.

2. ممکن است داروهای شما مقصر باشند و کاهش میل جنسی به دلیل اثرات جانبی دارو ها باشد

آیا به تازگی داروی جدیدی برای شما تجویز شده است؟ کیمبرلی لانگدون یک مشاور پزشکی در دکتر فلیکس یک شرکت سلامت دیجیتال در آمریکا و انگلستان می گوید که بعضی داروها یا واکنش های دارویی ممکن است گاهی باعث افت میل جنسی شوند. استروئیدهای شدید برای بیماریهای سیستم ایمنی یا آسم می توانند تولید تستسترون را کاهش داده و باعث افت میل جنسی شوند.

جوئل جی. هیدلباخ، مدیر مرکز آموزش پزشکی میشیگان همچنین می گوید: داروهای ضدسرطان، مخدرها، داروهای ضداضطراب، درمانهای ضدقارچ و بعضی داروهای مدّر نیز می توانند بر عملکرد جنسی عادی شما از طریق تاثیر بر سیستم قلبی و عروقی و سطح هورمون تستسترون تاثیر گذارند.

3. شما به افسردگی مبتلا هستید

داشتن میل جنسی کم می تواند نشان دهد که سلامت ذهنی شما ممکن است نیازمند مراقبت ویژه (TLC) باشد. هونیگ می گوید: اینکه در درون چه حسی دارید ممکن است عامل کاهش میل جنسی باشد.

آشوینی نادکارنی یک دستیار روانپزشک و مربی در دانشگاه پزشکی هاروارد می گوید: میل جنسی کم ممکن است نشانه افسردگی به دلیل آندونیا یا ناتوانی در لذت بردن از موضوعاتی باشد که در حالت عادی از آنها لذت می برید، باشد.

وی می افزاید، افسردگی یا تغییر سطوح دوپامین و سروتونین یا مواد سازنده حس خوب در مغز، نه تنها بر حال و هوای شما تأثیر گذاشته بلکه ممکن است بر لذت بردن شما از رابطه جنسی نیز تاثیرگذار باشد. 

هونیگ می گوید: اگر احساس می کنید که دچار افسردگی شده اید، به یک متخصصی سلامت ذهن مراجعه کنید تا به بررسی شرایط شما بپردازد. اگر لازم باشد می توان این مسأله را از طریق درمان و مصرف دارو مدیریت نمود. وقتی شما از لحاظ احساسی و روابط در شرایط بهتری بوده و مهارت های لازم برای کنار آمدن با استرس را دارا باشید، میل جنسی شما به طور طبیعی بهبود خواهد یافت.

هیدلباخ هشدار می دهد که بسیاری از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند باعث کاهش میل جنسی شوند. وی می افزاید: گزینه های دارویی فراوانی برای رفع هر دو مشکل وجود دارند پس از پزشک خود بخواهید تا گزینه ای را با عوارض جانبی کمتر برای شما بیابد.

علت افت میل جنسی

4. شما در حال ورود به یائسگی هستید

میل جنسی کم در زنان بین سنین 40 تا 60 سالگی معمولاً امری طبیعی است و دلیل آن ورود زنان به دوران یائسگی در حوالی این سنین می باشد.

وست می افزاید: سطح استروژن پایین می تواند باعث نارسایی های خلقی، کاهش میل جنسی، خشکی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی شود. اینها تغییراتی عادی هستند و بایستی این موارد را با پزشک بیماری های زنان در میان گذاشته و گزینه های درمانی لازم را بیابید.

بریتانی دنی یک متخصص زنان در یک شرکت مراقب سلامت در اوهایو می افزاید: در زمان یائسگی، سطح استروژن کاهش یافته و این می تواند بر شرایط واژن تاثیر گذاشته و باعث خشکی و افزایش خطر آسیب در هنگام رابطه جنسی شود. بنابراین گاهی عدم تمایل زنان به رابطه جنسی به دلیل دردناک بودن رابطه برای آنان است.

5. شما با کمبود بعضی ویتامین ها یا مواد معدنی کلیدی روبرو هستید

یک رژیم غذایی نامتعادل ممکن است مقصر اصلی باشد. لانگدون می گوید، آهن، ید و فولات مواد مهمی در حفظ تمایل جنسی می باشند. آهن باعث کاهش کم خونی و خستگی شده و ید سلامت تیروئید را حفظ می کند در حالی که روی و فولات می تواند باعث کم خونی، خشتگی و در نتیجه کاهش میل جنسی شوند.

لانگدون می افزاید، کم خونی که می تواند بر میل جنسی مردان تاثیر گذارد ممکن است بدلیل از دست دادن خون از طریق مجاری گوارشی باشد. این می تواند نشانه ای برای مشکلاتی مانند سرطان یا زخم ها باشد. اگر بیش از حد خسته هستید، این مطلب را با پزشک خود در میان بگذارید. کم خونی با خستگی و ناتوانی در فعالیت بدنی همراه است که هر دو استقامت و نیروی جنسی را کاهش می دهند.

اسپینوزو می گوید در زنان سطوح پایین آهن و کم خونی به دلیل چرخه های ماهانه ممکن است باعث خستگی و در نتیجه کاهش میل جنسی شود.

6. شما به شدت تحت استرس قرار دارید

شرایط پراسترس و پر اضطراب بدون درمان می تواند به عنوان یک کاتالیزور برای مشکلات جنسی عمل نمایند. بویژه در مردان جوان؛ بخش عمده ای از موارد کاهش میل جنسی از نتایج فرعی مشکلات احساسی می باشد. این مطلب را اسکات دالتون، یک روانپزشک در نیویورک بیان کرده است. استرس می تواند بر میل جنسی زنان نیز تاثیر گذارد. برای غلبه بر مشکلات احساسی، وی پیشنهاد می کند تا برای ایجاد تعادل در زندگی با فعالیت هایی مانند ورزش و مدیتیشن و ملاقات با یک متخصص سلامت ذهنی در صورت ماندگاری علائم تلاش کنیم. هیدلباخ می افزاید، روانکاوی مناسب و سکس درمانی برای افراد یا زوجین نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

7. شما ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید

اگر با کاهش میل جنسی روبرو هستید ممکن است دلیل آن سطح پایین هورمون تیروئید باشد. این مطلب را مایکل آیزنبرگ مدیر مرکز جراحی و درمانهای تناسلی مردان در مرکز سلامت استندفورد بیان نموده است. سایر علائم این مشکل ممکن است شامل خستگی، ضعف، حساسیت به سرما، خشکی پوست و افزایش وزن باشد.

لانگدون می افزاید چون تیروئید برای حفظ بسیاری از سیستم های بدنی ضروری می باشد، مشکل در کمبود یا عملکرد بیش از حد تیروئید می تواند باعث بروز مشکلات جنسی شود. آیزنبرگ پیشنهاد می کند با پزشک خود درباره انچام آزمایشات تیروئید و درمانهای ضروری مانند جایگزینی تیروئید مشورت نمایید.

8. شما با مشکلات خواب روبرو هستید

نخوابیدن منظم می تواند منجر به بروز خستگی و در نتیجه کاهش میل جنسی شما شود.

چراغ شاه، یک پزشک اورژانس دارای بورد و بازرس پزشکی PollMed می گوید، یک عامل مهم اما معمولاً گمشده در کاهش میل جنسی، آپنه خواب می باشد. این آپنه به صورت دفعات مکرر به دلیل توقف یا کند شدن تنفس در حین خواب روی می دهد. آپنه خواب نه تنها باعث خستگی و افزایش سایر مشکلات سلامتی می شود، بلکه با کاهش میل جنسی نیز در مردان در ارتباط است. علاوه بر سطوح پایین انرژی، نارسایی های خواب بر میل جنسی بواسطه کاهش تولید تستسترون نیز تاثیر می گذارد. این مشکل معمولاً قابل درمان بوده و اولین گام مشاوره با یک متخصص خواب می باشد.

تری کلار یک مربی بالینی تایید شده در زمینه خواب و دستیار نویسنده کتاب "خواب، راه رسیدن شما به اوج" اشاره می کند که یک در یک تحقیق چاپ شده در سال 2011 نشان داده شده است که حتی محدودیت های خواب متوسط می تواند سطح تستسترون روزانه را به میزان 10 تا 15 درصد کاهش دهد. این امر می تواند باعث بروز مشکلات جنسی در مردان شود. کلار همچنین می گوید، در سال 2015، محققین در یک تحقیق نتیجه گرفتند که داشتن خواب کافی برای زنان عامل مهمی در ارتقاء میل جنسی و بالا بردن شانس داشتن رابطه جنسی موفق با شریک جنسی شان محسوب می شود.

دلیل کم شدن میل جنسی

9.  شما دچار مشکلات نعوظ شده اید

آیزنبرگ می گوید: تمایل ضعیف به سکس ممکن است به دلیل مشکلات نعوظ یا جنسی باشد. مشکلات نعوظ یا انزال ممکن است باعث شوند تا مردان تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشند. این افراد بایستی با پزشک خود مشورت کرده تا درصورت لزوم تحت آزمایش و درمان دارویی قرار گرفته یا راهنمایی هایی برای استفاده از سایر استراتژی ها دریافت کنند.

هونیگ اضافه می کند که افراد معمولاً میل جنسی کم و ED را با یکدیگر اشتباه می گیرند. میل جنسی کم مربوط به تمایل به برقراری رابطه جنسی می باشد. گاهی اوقات این امر می تواند با مشکلات مربوط به نعوظ اشتباه گرفته شود. بسیاری از مراجعه کنندگان به من از کاهش میل جنسی شان شکایت دارند درحالی که مشکل اصلی آنها کیفیت نعوظ می باشد.

10. مشکلات قلبی ممکن است دست اندرکار باشند

اگر در گذشته سابقه مشکلات قلبی داشته اید، این مساله می تواند یکی از عوامل باشد. تحقیقات نشان داده اند که 60 تا 87 درصد بیمارانی که دچار مشکل قلبی شده اند، گزارش مشکلات جنسی نیز داشته اند و مشکلات نعوظ در این افراد تا 81 درصد نیز گزارش شده است.

کلمبوس باتیسته، یک متخصص قلب در کایزر پرماننت در کالیفرنیای جنوی می گوید "تحقیقات کمی وجود دارند که نشان می دهند که خوردن غذاهایی مشابه می توانند بیماری قلبی را متوقف و یا کاهش دهند و جریان خون به ارگانهای جنسی مردان را بهبود بخشند." باتیسته می گوید "مصرف بیشتر حبوبات، میوه ها و غلات می تواند برای رفع هر دو مشکل مفید باشد."

11. شما ممکن است یک بیماری زمینه ای دیگر داشته باشید

در موارد نادر، یک بیماری زمینه ای ممکن است عامل مشکل ساز باشد. هیلدباخ می گوید "این مشکلات عبارتند از دیابت کنترل نشده، بیماری های پیشرفته کلیوی، سرطان ها و بیماری های سیستم ایمنی.

زنان نیز ممکن است دچار مشکلی با نام "واژینیسموس" شوند که در این حالت ماهیچه های لگنی باعث درد لگنی شده و مشکلاتی را برای عمل دخول ایجاد می نمایند. این مساله می تواند زنان را از تمایل به رابطه جنسی باز دارد. وست می گوید "درمانهایی برای این بیماری وجود دارد و برای سایر مشکلات مزمن، مدیریت مناسب بیماری همراه با درمان دارویی یا راهنمایی های پزشکان می تواند به افزایش میل جنسی کمک کند. به طور کلی، حفظ سلامتی می تواند کلید از بین بردن مشکلات جنسی باشد که شامل عادت هایی مانند ورزش و استفاده از رژیم غذایی مناسب است."

اگر شما علائم غیرعادی دارید مهم است که در این باره با پزشک برای انجام آزمایشات و تجویز دارو بر پایه مشکل احتمالی شما، مشورت نمایید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مجدداً لذت رابطه جنسی را بچشید زیرا بهره مندی از این لذت حق شماست.

منبع: huffpost

از
3
رای