مهمترین دلایل کاهش میل جنسی مردان و روش های درمان آن

مهمترین دلایل کاهش میل جنسی مردان و روش های درمان آن معمولا سطح تستوسترون صبح ها در بیسترین مقدار و در شب به کمترین سطح خود می رسد.در اواخر نوجوانی سطح تستوسترون در بالاترین حد خود قرار دارد و پس از این دوره به آهستگی شروع به کم شدن می کند.

میل جنسی معمولا با واژه لیبیدو شناخته می شود. هیچ اندازه گیری عددی برای لیبیدو وجو ندارد. اما در عوض میل جنسی با عبارات مرتبطی درک می شود. برای مثال لیبیدو کم به معنی میل یا علاقه جنسی کاهش یافته است.

میل جنسی مردان در دو ناحیه از مغز به وجود دارد. در غشاء مغزی (Cerebral Cortex) و سیستم لیمبیک (Limbic System).  این دو قسمت مغز نقش حیاتی در میل جنسی مردان و عملکرد آن دارد. این اهمیت به قدری است که در واقع یک مرد می تواند به سادگی با فکر کردن یا رویاپردازی کردن در مورد تجربیات جنسی به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برسد.

غشاء مغزی، ماده خاکستری ای است که تشکیل دهنده لایه بیرونی مغز است و در واقع قسمتی از مغز است که مسئول عملکردهای سطح بالایی مانند برنامه ریزی و تفکر است که فکر کردن به سکس و روابط جنسی هم جز آن می شود.

هنگامی که فردی دچار برانگیختگی جنسی می شود سیگنال هایی که از غشاء مغزی سرچشمه می گیرد می تواند با قسمتهای دیگر مغز و اعصاب تعامل کند و منجر به فعل و انفعالاتی شود. برخی از این اعصاب منجر به افزایش ضربان قلب و همچنین افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی می شوند. این اعصاب همچنین سیگنال فرآیندی که موجب شروع نعوظ می شود را ارسال می کنند.

سیستم لیمبیک نیز شامل قسمت های مختلفی در مغز است. هیپوکامپ (Hippocampus)، هیپوتالاموس (Hypothalamus)، آمیگدالا (Amygdala) و قسمت های دیگر. این قسمت ها ابا احساسات، انگیزه و میل جنسی رابطه دارند. محققان در دانشگاه اموری (Emory University)، به این نتیجه رسیدند که مشاهده عکس هایی که موجب برانگیختگی جنسی می شود موجب افزایش فعالیت آمیگدالا در مغز مردان می شود. اما این افزایش فعالیت در مغز مردان، بیش از افزایش فعالیت در مغز زنان است. با این وجود قسمت های بسیار دیگری از مغز نیز در واکنش های جنسی دخیل هستند. توجه کنید که این یافته ها لزوما به این معنی نیست که مردان راحت تر از زنان بر انگیخته می شوند.

تستوسترون چیست و چه نقشی در میل جنسی مردان دارد؟

تستوسترون هورمونی است که با میل جنسی مردان بسیار مرتبط است. تستوسترون عمدتا توسط بیضه ها تولید شده و نقش بسیار مهمی در تعدادی از عملکرد های بدن دارد که شامل موارد زیر هستند:

  • رشد اندان جنسی مردانه
  • رشد موهای بدن
  • توده استخوانی و رشد عضلات
  • بم شدن صدا در دوران بلوغ
  • تولید اسپرم
  • تولید گلبول های قرمز

سطوح پایین تستوسترون اغلب با میل جنسی کم مرتبط دانسته می شوند. معمولا سطح تستوسترون صبح ها در بیسترین مقدار و در شب به کمترین سطح خود می رسد. در طول زندگی یک مرد، در اواخر نوجوانی سطح تستوسترون در بالاترین حد خود قرار دارد و پس از این دوره به آهستگی شروع به کم شدن می کند.

دلایل از دست دادن میل جنسی در مردان

میل جنسی ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. اما گاهی اوقات از دست دادن میل جنسی به دلایل مهم دیگری وابسته است. مواردی که در ادامه به آن ها اشاره شده می تواند به کاهش میل جنسی منجر شود.

نقش استرس یا افسردگی در کاهش میل جنسی مردان

اگر در معرض مشکلات سلامت روان هستید، با پزشک مشورت کنید تا شاید در صورت نیاز برایتان دارو تجویز کند یا روان درمانی پیشنهاد کند.

نقش اختلالات غدد درون ریز در کاهش میل جنسی مردان

اختلال غدد درون ریز می تواند منجر به کاهش هورمون های جنسی مردانه شود.

کاهش میل جنسی مردان به علت سطح پایین تستوسترون

بعضی شرایط پزشکی، مانند آپنه انسدادی (آپنه خواب)، می تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود که می تواند روی میل جنسی اثر گذار باشد.

کاهش میل جنسی مردان

اثرات برخی از داروها بر میل جنسی

برخی داروها می تواند روی میل جنسی تأثیر گذار باشد، به عنوان مثال، برخی داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها و حتی داروهای فشار خون می توانند نعوظ را مختل کنند یا روی کیفیت نعوظ اثر منفی بگذارند. در این شرایط ممکن است پزشک شما یک داروی جایگزین پیشنهاد کند.

تأثیر فشار خون بالا بر میل جنسی مردان

فشار خون بالا  منجر به آسیب به سیستم عروقی می شود و آسیب دیدگی سیستم عروقی می تواند در توانایی مردان در به نعوظ رسیدن و حفظ نعوظ اختلال ایجاد کند.

تأثیر دیابت بر میل جنسی مردان

همانند فشار خون بالا، دیابت هم می تواند به سیستم عروقی انسان آسیب وارد کند و توانای مردان در رسیدن به نعوظ کامل را تحت تأثیر قرار دهد.

توجه داشته باشید که  تنها خود شما هستید که می توانید به این نتیجه برسید که چه چیزی مناسب میل جنسی شما است. اگر دچار تغییرات میل جنسی هستید، با پزشک مشورت کنید. گاهی اوقات ممکن است صحبت با فردی دیگر در مورد تمایلات جنسی مشکل باشد. اما ممکن است یک متخصص پزشکی بتواند به شما کمک کند.

و اما

آیا میل جنسی در مردان از بین می رود؟

برای اکثر مردان، میل جنسی یا لیبیدو هیچگاه به طور کامل از بین نمی رود. در بیشتر مردان، میل جنسی به طور حتم در در طول زمان تغییر خواهد کرد. راه و روش هایی که عشق می ورزید و از رابطه جنسی لذت می برید هم احتمالا در گذر زمان دستخوش تغییر خواهد شد. در نظر داشته باشید که تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی هم از این قاعده مستثنا نیست. اما با وجود این شرایط، عشقورزی و رابطه جنسی می تواند قسمت لذت بخشی از روند پیری باشد.

از
5
رای