بهترین داروی گیاهی برای قند خون؛ 15 درمان دیابت با طب سنتی و خانگی

بهترین داروی گیاهی برای قند خون؛ 15 درمان دیابت با طب سنتی و خانگی بهترین داروی گیاهی برای قند خون چیست؛ روش کنترل و درمان دیابت با طب سنتی و گیاهان دارویی، و طریقه و مقدار مصرف گیاهان دارویی برای درمان دیابت و کاهش سریع قند خون در خانه در سلام دنیا بخوانید.

سطوح بالای قند می تواند منجر به دیابت شود. خوشبختانه، داروهای طبیعی نیز برای کنترل سطح قند شما عالی عمل می کنند. استفاده از گیاهان برای دیابت یکی از داروهایی است که می توانید استفاده کنید. البته، شما همچنین باید مصرف غذاهای حاوی قند یا با شاخص گلیسمی بالا را کاهش دهید. همچنین باید 4-5 بار در هفته ورزش کنید. در حالی که دیابت نوع 1 ممکن است نیاز به تزریق انسولین همراه با این داروهای گیاهی داشته باشد، دیابت نوع 2 را می توان با تغییر سبک زندگی و مصرف این گیاهان معکوس کرد. در این مطلب سلام دنیا، ما به کنترل دیابت؛ بهترین داروی گیاهی برای قند خون چیست و 15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت؛ درمان گیاهی دیابت همراه با گیاهان دارویی مناسب؛ نحوه و مقدار مصرفی گیاهان دارویی برای دیابت و زمان صحیح مصرفی آن ها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

1. درمان گیاهی دیابت همراه با Gymnema Sylvestre (گیمنما)

این گیاه در زبان هندی به معنای واقعی کلمه «نابودکننده قند» نامیده می‌شود، بنابراین می‌توانید خواص ضد دیابت آن را تصور کنید. این گیاه مملو از گلیکوزیدهایی است که به نام اسیدهای ژیمنمیک شناخته می شوند. اینها اساساً حساسیت جوانه چشایی شما به چیزهای شیرین را کاهش می دهند و در نتیجه میل به قند را در افراد پیش دیابتی کاهش می دهند. حتی کسانی که قبلاً به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، می توانند با کمک این گیاه، سطح قند خود را کنترل کنند. فعالیت آنزیم را در سلول ها افزایش می دهد که منجر به استفاده از گلوکز اضافی در بدن می شود. همچنین می تواند بر تولید انسولین تأثیر مثبت بگذارد.


حتما بخوانید: رژیم غذایی افراد دیابتی نوع 1، 2 و بارداری


نحوه و مقدار مصرفی Gymnema Sylvestre

می توانید آن را به صورت پودر مصرف کنید، با برگ های آن چای درست کنید یا کپسول بخورید. می توانید با قرار دادن برگ ها در آب جوشیده به مدت 10 دقیقه چای درست کنید. همچنین می توانید پودر را به یک فنجان آب ولرم اضافه کرده و مصرف کنید. مقدار مصرف به شرح زیر است.

 • کپسول: 100 میلی گرم
 • پودر: ½-1 قاشق چایخوری
 • برگ: 1 قاشق چایخوری

زمان مصرف Gymnema Sylvestre

بهترین زمان مصرف Gymnema Sylvestre صبح یا 20 دقیقه قبل از غذا است.

نحوه خرید Gymnema Sylvestre

می توانید آن را به صورت آنلاین و در فروشگاه ها یا داروخانه های آیورودا خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

2. درمان گیاهی دیابت همراه با جینسینگ

جینسینگ از دیرباز به عنوان یک گیاه تقویت کننده سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری شناخته شده است، اما محققان اخیرا دریافته اند که حاوی خواص ضد دیابتی نیز می باشد. وقتی جینسینگ مصرف می‌کنید، جذب کربوهیدرات‌ها کند می‌شود و سلول‌ها گلوکز بیشتری می‌گیرند و استفاده می‌کنند. علاوه بر این، تولید انسولین در پانکراس نیز افزایش می یابد. همه اینها به داشتن بدن سالم تری کمک می کند که کمتر مستعد ابتلا به دیابت است. اگر قبلاً دیابت دارید، همانطور که توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه تورنتو نشان داده شده است، این می تواند به کاهش 15 تا 20 درصدی سطح گلوکز خون کمک کند.

نحوه و مقدار مصرفی جینسینگ

می توانید از ریشه یا پودر جینسینگ استفاده کنید. ریشه را خرد کرده و به آب جوش اضافه کنید. بگذارید 5-6 دقیقه دم بکشد. همچنین می توانید پودر جینسینگ را در آب گرم مخلوط کرده و میل کنید. دوز به شرح زیر است.

 • پودر: 1 قاشق چایخوری
 • ریشه: 2-3 گرم یا 7-8 برش

زمان مصرف جینسینگ

جینسینگ را صبح زود و قبل از شام مصرف کنید.

نحوه خرید جینسینگ از کجا بخریم

می توانید آن را به صورت آنلاین یا در فروشگاه های طب چینی و داروخانه های آیورودا خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

3. درمان گیاهی دیابت همراه با مریم گلی

مصرف مریم گلی با معده خالی می تواند به کاهش قابل توجه سطح گلوکز خون کمک کند. ترشح و فعالیت انسولین را افزایش می دهد که به کاهش قند خون در افراد پیش دیابتی و مدیریت آن در بیماران دیابتی نوع 2 کمک می کند. جدای از آن، عملکرد کبد را نیز به طور مثبت تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین ایمنی را بهبود می بخشد. اگرچه این گیاه به عنوان افزودنی به غذاهای گوشتی مورد علاقه است، اما زمانی که به عنوان چای مصرف شود بهترین حالت دارویی خود را دارد. 


حتما بخوانید: علائم بیماری دیابت چیست و انواع آن


نحوه و مقدار مصرفی مریم گلی 

بهترین راه برای مصرف مریم گلی به صورت چای است. همچنین می توانید برگ های مریم گلی را بجوید یا به غذای خود اضافه کنید یا از مکمل های مریم گلی استفاده کنید. برای تهیه دمنوش مریم گلی در فنجانی حاوی 1 تا 2 برگ مریم گلی آب جوش بریزید. بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. مقدار مصرف به شرح زیر است. 

 • برگ: 4-6 گرم در روز
 • برگ های خشک شده: ⅙-½ قاشق چایخوری
 • چای: 2-3 فنجان در روز

زمان مصرف مریم گلی

چای مریم گلی را صبح زود با معده خالی بجوید یا برگ مریم گلی را بجوید. برای ناهار و شام می توانید برگ مریم گلی را در غذای خود قرار دهید.

نحوه خرید مریم گلی

می توانید مریم گلی را از فروشگاه های مواد غذایی یا آنلاین خریداری کنید. 

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

4. درمان گیاهی دیابت همراه با زغال اخته

این یکی دیگر از گیاهان موثر برای درمان دیابت است که پتانسیل دارویی زیادی را نشان داده است. نه تنها به بیماران دیابتی نوع 2 که از سطح قند خون بالا رنج می برند کمک می کند، بلکه در درمان دیابت شیرین نیز بسیار موثر است. زغال اخته حاوی ترکیبی به نام گلوکوکینین است که مسئول اصلی کاهش سطح قند خون است. دم کرده زغال اخته همچنین می تواند به افرادی که بینایی آنها به دلیل این بیماری آسیب دیده است کمک کند. با این حال، اگر از دم کرده زغال اخته همراه با داروهای دیابت استفاده می کنید، باید مراقب باشید زیرا ممکن است باعث کاهش قند خون شما به سطوح خطرناک شود. بنابراین، سطح قند خون خود را به طور منظم کنترل کنید. 

نمودار زیر از مطالعه ای گرفته شده است که در مجله Functional Foods منتشر شده است که به تأثیر زغال اخته و عصاره زغال اخته خشک شده یخ زده بر فعالیت α-آمیلاز بزاق اشاره کرده است. عصاره ها فعالیت بازدارندگی بهتری نسبت به آکاربوز استاندارد تجاری (شاهد) نشان دادند. آلفا آمیلاز بزاق انسان با عصاره زغال اخته و عصاره زغال اخته خشک شده وحشی به روشی وابسته به دوز مهار شد. عصاره زغال اخته آمیلاز بزاق انسان را به ترتیب 61، 57 و 55 درصد در دوزهای 66، 6.6 و 0.66 گرم در میلی لیتر مهار کرد، اما زغال اخته خشک شده این آنزیم را به میزان 78، 73 و 68 درصد مهار کرد.

اثر عصاره زغال اخته بر فعالیت آلفا آمیلاز بزاق

نحوه و مقدار مصرفی زغال اخته

عصاره زغال اخته به طور گسترده ای در دسترس است و ایمن ترین راه برای کنترل سطح قند خون است.

 • عصاره زغال اخته: 100-10 میلی گرم با 25 درصد آنتوسیانوزید 

زمان مصرف زغال اخته

عصاره را می توانید یک بار صبح و یک بار عصر یک ساعت قبل از شام مصرف کنید.

نحوه خرید زغال اخته

می توانید عصاره زغال اخته را از داروخانه، فروشگاه های آیورودا یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

5. درمان گیاهی دیابت همراه با پونه کوهی

این گیاه عجیب و غریب با منشاء اسپانیایی و مدیترانه ای که به نام مرزنجوش نیز شناخته می شود، حاوی گلیکوزیدهایی است که سطح قند خون را در بدن کاهش می دهد. عصاره های آبی پونه کوهی فعالیت مهاری گلیکوزیداز را در شرایط آزمایشگاهی نشان می دهند. اسید رزمارینیک جدا شده از عصاره نشان داده شده است که فعالیت آمیلاز پانکراس را افزایش می دهد. همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. این به افزایش فعالیت انسولین کمک می کند و گلوکز را در سلول ها بسیج می کند، بنابراین سرعت تشکیل کربوهیدرات را کاهش می دهد. 


حتما بخوانید: درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی


نحوه و مقدار مصرفی پونه کوهی

پونه کوهی به طور منظم در غذاهای مختلف استفاده می شود. می توانید از پونه کوهی تازه یا خشک در غذای خود استفاده کنید، برگ های آن را بجوید، چای پونه کوهی درست کنید ، روغن پونه کوهی رقیق شده یا کپسول مصرف کنید. با افزودن یک قاشق چای خوری پونه کوهی خشک یا تازه به یک فنجان آب جوشیده، چای پونه کوهی درست کنید. بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. برای دوز به پایین اسکرول کنید.

 • کپسول پونه کوهی: 600 میلی گرم در روز
 • روغن پونه کوهی: 4-6 قطره در روز (رقیق شده)
 • برگ های پونه کوهی خشک: 1 قاشق چای خوری، دو بار در روز
 • برگ پونه کوهی تازه: 4-5 برگ، دو بار در روز

زمان مصرف پونه کوهی

بهتر است چای پونه کوهی را صبح زود بنوشید. می توانید صبح ها نیز برگ های تازه را بجوید. برای ناهار و شام از پونه کوهی خشک استفاده کنید.

نحوه خرید پونه کوهی 

می توانید پونه کوهی را از هر سوپرمارکتی یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

6. درمان گیاهی دیابت همراه با آلوئه ورا

این گیاه برگ گوشتی به طور گسترده در هند، آفریقای جنوبی، مکزیک، استرالیا و چین رشد می کند. بیشتر در صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود. آلوئه ورا برای درمان التهاب، بهبود هضم، جلوگیری از آکنه و کاهش ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات علمی اخیر نشان داده است که ژل آلوئه ورا حاوی خواص کاهش دهنده چربی و قند خون است.

نحوه و مقدار مصرفی آلوئه ورا

آب و عصاره آلوئه ورا در بازار موجود است. می توانید آنها را طبق دستورالعمل روی بطری مصرف کنید. همچنین می توانید آب آلوئه ورا را در خانه تهیه کنید. یک برگ آلوئه ورا به اندازه 3 اینچ بردارید، ژل را استخراج کرده و مخلوط کنید. آب و آب لیمو را اضافه کنید تا رقیق شود. می توانید از کپسول آلوئه ورا نیز استفاده کنید.

 • کپسول آلوئه ورا: 300 میلی گرم در روز
 • آب یا عصاره آلوئه ورا: طبق دستورالعمل روی بطری
 • آب آلوئه ورا خانگی : ژل آلوئه ورا 100 گرم

زمان مصرف آلوئه ورا

آب یا عصاره آلوئه ورا را صبح زود مصرف کنید. می توانید قبل از ناهار یک کپسول میل کنید.

نحوه خرید آلوئه ورا 

می توانید آب، عصاره یا کپسول آلوئه ورا را در هر فروشگاه آیورودا یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

7. درمان گیاهی دیابت همراه با زنجبیل

زنجبیل قدرتمند به طور گسترده در غذاهای آسیایی استفاده می شود و در چین، هند، استرالیا، آفریقا و جامائیکا رشد می کند. مانند آلوئه ورا، زنجبیل نیز از زمان های قدیم در داروهای گیاهی استفاده می شده است. این ادویه معطر می تواند به کاهش سطح گلوکز خون نیز کمک کند. بسیاری از مطالعات علمی تایید کرده اند که زنجبیل با افزایش ترشح انسولین و حساسیت به انسولین به کنترل سطح قند خون کمک می کند.


حتما بخوانید: دیابتی ها قبل از خواب چه بخورند


نحوه و مقدار مصرفی زنجبیل

می توانید زنجبیل خام بجوید، در غذای خود استفاده کنید، چای زنجبیل بنوشید، پودر زنجبیل مصرف کنید، از روغن آن استفاده کنید و به عنوان یکی از مواد در یک لیوان آب میوه اضافه کنید. در اینجا مقدار زنجبیل باید در روز مصرف کنید.

 • ریشه زنجبیل: 1-2 اینچ
 • روغن زنجبیل: 3-4 قطره
 • زنجبیل در آب: 1 اینچ
 • پودر زنجبیل: ½-1 قاشق چایخوری

زمان مصرف زنجبیل

چای زنجبیل برای شروع روزتان عالی است. سعی کنید بعد از ساعت 6 بعد از ظهر از مصرف زنجبیل خودداری کنید. قبل از ناهار یک آب میوه همراه با کمی آب زنجبیل میل کنید.

نحوه خرید زنجبیل 

شما می توانید آن را در هر سوپرمارکت یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

8. درمان گیاهی دیابت همراه با شنبلیله

دانه و برگ شنبلیله برای درمان اختلالات متابولیک و مشکلات گوارشی فوق العاده مفید است. این گیاه بومی اسپانیا، هند، پاکستان، بنگلادش، ترکیه، فرانسه، مصر، آرژانتین و مراکش است. از قدیم الایام برای درمان ریزش مو، مشکلات پوستی و متابولیسم کند استفاده شده است. از این ادویه در غذاهای مختلف نیز استفاده می شود. یک مطالعه تایید کرد که دانه های شنبلیله اثرات کاهش دهنده گلوکز خون دارند و می توانند برای درمان دیابت نوع 2 استفاده شوند.

نحوه و مقدار مصرفی شنبلیله

بهترین راه برای مصرف شنبلیله این است که دانه ها را یک شبه خیس کنید. همچنین می‌توانید دانه‌ها و برگ‌ها را در آماده‌سازی غذا بگنجانید. در اینجا مقدار شنبلیله را باید در روز مصرف کنید.

 • دانه شنبلیله: 2 قاشق چایخوری
 • پودر شنبلیله: 1 قاشق چایخوری
 • برگ شنبلیله: 200 گرم

زمان مصرف شنبلیله

اول صبح آب خیس شده شنبلیله بنوشید. می توانید دانه یا برگ شنبلیله را در هنگام ناهار یا شام بخورید.

نحوه خرید شنبلیله

می توانید دانه و برگ شنبلیله را از هر سوپرمارکتی یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

9. درمان گیاهی دیابت همراه با دارچین

این ادویه با بوی قوی که از پوست درخت دارچین به دست می آید، به طور مرتب در غذاهای جنوب آسیا و دسرها استفاده می شود. این یک مکمل گیاهی شگفت انگیز برای دیابت است و چاقی، اسپاسم عضلانی، اسهال و سرماخوردگی را درمان می کند. بسیاری از مطالعات تأیید کرده اند که مصرف منظم دارچین می تواند به کنترل قند خون بالا کمک کند و از این رو، می تواند به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان دیابت استفاده شود.


حتما بخوانید: درمان قطعی و صبحانه افراد پیش دیابت


نحوه و مقدار مصرفی دارچین

می توانید پوست دارچین، پودر یا کپسول مصرف کنید. مقدار مصرف به شرح زیر است.

 • چوب دارچین: 2 اینچ
 • پودر دارچین: ½ قاشق چایخوری
 • کپسول دارچین: 500 میلی گرم در روز

زمان مصرف دارچین

می توانید صبح و عصر چای دارچین میل کنید. پودر دارچین را به اسموتی یا آبمیوه خود برای صبحانه اضافه کنید. کپسول را هر دو روز یک بار مصرف کنید.

نحوه خرید دارچین 

می توانید دارچین را از هر فروشگاه مواد غذایی یا آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

10. درمان گیاهی دیابت همراه با میخک

میخک یک جوانه گل است که در غذاهای هندی، پاکستانی، بنگلادشی، سریلانکا و تانزانیا استفاده می شود. این ادویه معطر دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و گوارشی است. تحقیقات تایید کرده اند که میخک به بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند و سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

نحوه و مقدار مصرفی میخک

میخک را می توانید با جویدن خام مصرف کنید. همچنین می توانید از میخک کامل یا پودر شده در تهیه غذا استفاده کنید یا از کپسول میخک استفاده کنید. در اینجا چند عدد میخک باید مصرف کنید.

 • میخک: 2 عدد برای جویدن، 6-5 عدد در تهیه غذا
 • پودر میخک: ½ قاشق چایخوری
 • کپسول میخک: 500 میلی گرم در روز

زمان مصرف میخک

3 تا 4 میخک را در یک فنجان آب یک شب خیس کنید و صبح آن را بنوشید. برای ناهار یا شام از میخک کامل یا پودر شده در غذا استفاده کنید. 2-3 کپسول میخک را در یک هفته قبل از شام مصرف کنید.

نحوه خرید میخک

می‌توانید از فروشگاه مواد غذایی میخک آتانی و کپسول‌های میخک را در فروشگاه آیورودا یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

11. درمان گیاهی دیابت همراه با زردچوبه

زردچوبه معمولا در غذاهای هندی، بنگلادشی، پاکستانی و ایرانی استفاده می شود. این ادویه زنجبیل مانند رنگ و طعمی متمایز به غذا می بخشد. زردچوبه همچنین یک داروی آیورودا است که برای درمان عفونت های باکتریایی، زخم ها، مشکلات پوستی و مشکلات گوارشی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که ماده شیمیایی گیاهی به نام کورکومین مسئول رنگ زرد زردچوبه و خواص دارویی آن است. کورکومین همچنین مسئول کاهش گلوکز خون است. در واقع، یک مطالعه تایید کرد که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند سطح گلوکز خون خود را با مصرف زردچوبه کاهش دهند.


حتما بخوانید: فواید درمانی و خواص عناب برای دیابت


نحوه و مقدار مصرفی زردچوبه

می توانید کمی زردچوبه خام بجوید، کپسول مصرف کنید یا به صورت پودر مصرف کنید. در اینجا میزان زردچوبه را باید در روز مصرف کنید.

 • ریشه زردچوبه خام: ½ اینچ
 • خمیر ریشه زردچوبه: 1-2 قاشق چایخوری
 • پودر زردچوبه: 1-2 قاشق چایخوری
 • کپسول زردچوبه: 500 میلی گرم، دو بار در روز

زمان مصرف زردچوبه

می توانید زردچوبه را با معده خالی بجوید و از خمیر یا پودر آن در آشپزی یا اسموتی ها/آبمیوه ها استفاده کنید. کپسول ها را قبل از ناهار یا شام مصرف کنید.

نحوه خرید زردچوبه 

می توانید زردچوبه را از هر فروشگاه مواد غذایی هندی یا پاکستانی خریداری کنید یا آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

12. درمان گیاهی دیابت همراه با چریش

چریش یا Azadirachta indica بومی هند است. همچنین در کشورهای همسایه مانند بنگلادش، نپال، سریلانکا و پاکستان رشد می کند. درختان چریش دارای برگ های سبز روشن تا تیره هستند که خواص دارویی زیادی دارند. در واقع از پوست و میوه آن در طب سنتی نیز استفاده می شود. آیورودا می گوید که چریش دارای خواص ضد دیابتی، ضد قارچی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. چند مطالعه نشان می دهد که دارای خواص کاهش دهنده گلوکز خون است. این امر خاصیت ضد دیابتی چریش را همانطور که در آیورودا ذکر شده تایید می کند.

نحوه و مقدار مصرفی چریش

می توانید برگ های چریش را کاملاً شسته شده بجوید یا خمیر چریش یا کپسول چریش مصرف کنید. در اینجا مقدار چریش را باید مصرف کنید.

 • برگ چریش: 4-5
 • رب چریش: 1 قاشق چایخوری
 • کپسول چریش: طبق دستورالعمل روی بطری

زمان مصرف چریش

باید خمیر چریش را رقیق شده در یک لیوان آب صبح زود مصرف کنید. جویدن برگ چریش در صبح نیز موثر است. مکمل های چریش را قبل از صبحانه یک بار در روز مصرف کنید.

نحوه خرید چریش

می توانید مکمل ها یا کپسول های چریش را به صورت آنلاین یا در هر فروشگاه آیورودا خریداری کنید. همچنین می توانید برگ چریش را از بازار محلی یا سوپرمارکت های هندی خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

13. درمان گیاهی دیابت همراه با شیلاجیت

شیلاجیت یا سلاجیت در هیمالیا، کوه های آلتای، کوه های قفقاز و کوه های گیلگیت-بالتستان یافت می شود. روغن معدنی قیر مانندی است که از این کوه ها بیرون می ریزد. رنگ آن می تواند از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متغیر باشد. خواص آنتی اکسیدانی دارد و برای بهبود قدرت عضلانی، کاهش خطر بیماری قلبی، کاهش سرعت پیری و افزایش باروری استفاده شده است. همچنین مشخص شده است که Shilajit می تواند به تثبیت سطح قند خون کمک کند.


حتما بخوانید: خواص سلاجیت یا مومیایی برای سلامتی چیست


نحوه و مقدار مصرفی شیلاجیت

می توانید مکمل های شیلاجیت با کیفیت خوب را با شیر، عسل یا روغن کنجد مصرف کنید. در اینجا مقدار مصرف وجود دارد.

 • کپسول شیلاجیت: 100-300 میلی گرم در روز

زمان مصرف شیلاجیت

می توانید آن را صبح و قبل از ناهار/شام مصرف کنید.

نحوه خرید شیلاجیت

شما می توانید Shilajit را به صورت آنلاین یا در هر فروشگاه آیورودا خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

14. درمان گیاهی دیابت همراه با کروم

وقتی صحبت از کاهش قند خون می شود، کروم یکی از بهترین مکمل ها است. اخیراً به عنوان یک مکمل غذایی محبوبیت پیدا کرده است. کروم به کاهش میل به کربوهیدرات کمک می کند، سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.

نحوه و مقدار مصرفی کروم

مکمل های کروم مانند پیکولینات کروم، پلی نیکوتینات کروم و کلرید کروم در بازار موجود است. در اینجا دوز توصیه شده است.

 • 100-200 میکروگرم، دو بار در روز

زمان مصرف کروم

می توانید مکمل های کروم را قبل از ناهار و شام مصرف کنید.

نحوه خرید کروم 

می توانید مکمل ها را در هر داروخانه ای خریداری کنید.

توجه: مطمئن شوید که دوزهای توصیه شده کروم را مصرف کنید زیرا مصرف بیش از حد ممکن است حساسیت به انسولین را بدتر کند.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

15. درمان گیاهی دیابت همراه با آلفا لیپوئیک اسید

آلفا لیپوئیک اسید (ALA) یک آنتی اکسیدان است که عمدتا در سیب زمینی، اسفناج، بروکلی، جگر، مخمر یافت می شود. معمولاً برای درمان خستگی، از دست دادن حافظه، بیماری کلیوی، بیماری کبد، نوروپاتی i  و بیماری لایم استفاده می شود . مشخص شده است که مکمل‌های اسید آلفا لیپوئیک می‌توانند به کاهش سطح گلوکز خون کمک کنند و از این رو، یک مکمل قوی برای درمان دیابت نوع 2 است.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت


نحوه و مقدار مصرفی آلفا لیپوئیک اسید

کپسول های مکمل ALA بهترین راه برای تامین مقدار اضافی ALA بدن شما هستند. مقدار مصرف به شرح زیر است.

 • کپسول آلفا لیپوئیک اسید: 600 میلی گرم در روز به مدت سه هفته

زمان مصرف آلفا لیپوئیک اسید

قبل از ناهار

نحوه خرید آلفا لیپوئیک اسید

می توانید آن را به صورت آنلاین یا در هر داروخانه ای خریداری کنید.

15 درمان گیاهی و سنتی بیماری دیابت

نکته: علاوه بر این 15 گیاه، می توانید استویا، ریشه شیرین بیان، خار مریم و ریحان مقدس را به دلیل اثرات درمانی آنها بر دیابت (18) (19) (20) ( 21 ) در رژیم غذایی خود بگنجانید .

7 گیاه برای مدیریت سطح قند خون

آیا می دانستید راه های طبیعی برای کنترل سطح قند و ارتقای سلامت کلی شما وجود دارد؟ بله، چندین گیاه و ادویه وجود دارد که ممکن است به تنظیم سطح قند خون کمک کند، که آنها را برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید می کند. گیاهان مختلفی را که می توانید در سبک زندگی خود بگنجانید، بشناسید. افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که مراقب سطح قند خون خود هستند اهمیت مصرف غذاهای مناسب را درک می کنند. با توجه به این نکته، استفاده از گیاهان برای درمان دیابت در زمان های اخیر در تنظیم قند خون محبوبیت پیدا کرده است. اینها ممکن است به کاهش یا کنترل سطح قند خون کمک کنند. این گیاهان شامل جینسینگ، مریم گلی و پونه کوهی، الوئه ورا، شنبلیله، میخک، چریش یا نیم هستند. این مواد طبیعی موثر هستند زیرا حاوی آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال مفید هستند که ممکن است سطح قند را کنترل کرده یا عملکرد انسولین را بهبود بخشد و مقاومت به انسولین را کاهش دهد. علاوه بر این گیاهان، اجتناب از غذاهای با محتوای قند بالا، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به شما کمک کند تا بهترین نتایج را به دست آورید.

سوالات متداول

1. آیا می توان از گیاهان دارویی به عنوان تنها درمان دیابت استفاده کرد یا بهتر است از آنها همراه با داروهای معمولی استفاده شود؟

گیاهان نمی توانند یک درمان مستقل برای دیابت باشند. با پزشک خود مشورت کنید و بهترین داروهای مرسوم را که می توانید با این گیاهان ترکیب کنید تا خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و علائم آن را مدیریت کنید، درک کنید.

2. آیا عوارض جانبی بالقوه یا خطرات مرتبط با استفاده از گیاهان دارویی برای درمان دیابت وجود دارد؟

بله، استفاده از گیاهان دارویی برای درمان دیابت ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. گیاهانی که حاوی مواد تقلبی مانند میکروب ها یا آفت کش ها هستند نیز ممکن است منجر به تحریک معده، مسمومیت با جیوه شوند.

3. آیا تداخلاتی بین گیاهان دارویی و داروهای مرسوم دیابت وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت باید از آن آگاه باشند؟

بله، گیاهان دارویی و داروهای مرسوم دیابت ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند که منجر به کاهش قابل توجه و ناگهانی سطح قند خون شود. همیشه قبل از ترکیب گیاهان دارویی با داروهای معمولی برای کنترل سطح قند خون خود با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر
 • کدو، شنبلیله، دارچین و آلوئه ورا ممکن است به طور طبیعی به کنترل سطح گلوکز خون کمک کنند.
 • مصرف دارچین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.
 • زردچوبه و چریش با خواص ضد باکتریایی و ضد گلیسمی غنی شده اند.
 • کروم و پروتئین آلفا لیپوئیک ممکن است به تحرک چربی و کاهش سطح کلسترول کمک کنند.

مطالب مرتبط:

7 تا از بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت

بهترین ورزش ها برای دیابتی هااز
2
رای