7 تا از بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت

7 تا از بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت دمنوش گیاهی برای دیابت ؛ 7 تا از بهترین چای و دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت از جمله چای سبز، چای بابونه و خواص و فواید دمنوش گیاهی برای دیابت نوع دو و کاهش قند خون را در سلام دنیا بخوانید.

از چای سبز گرفته تا چای بابونه، بهترین چای های گیاهی برای دیابت را پیدا کنید تا به شما در مدیریت قند خون، کاهش استرس و موارد دیگر کمک کنند. اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمالاً تیم مراقبت های بهداشتی به شما گفته است که چه نوشیدنی هایی مانند نوشابه، آب میوه و نوشیدنی های ورزشی شیرین را برنامه رژیم غذایی خود حذف کنید. اما پرهیز کردن از نوشیدن این موارد به این معنی نیست که باید از لذت بردن طعم ها محروم شوید، نوشیدنی‌های زیادی وجود دارد که طعم عالی دارند که می‌توانید از نوشیدن آنها لذت ببرید و قند خون شما را افزایش نمی‌دهند. به عنوان مثال، چای سرد یا گرم بدون شیرینی را بنوشید.

دمنوش برای دیابت نوع دو

لوری زانینی، پزشک، در مرکز تحقیقات CDCES، مستقر در دانا پوینت، کالیفرنیا، و خالق برنامه راه حل 6 هفته ای می‌گوید: «چای یک انتخاب عالی برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود و می‌تواند برای تامین  آب رسانی و آنتی‌ اکسیدان‌ها روشی بدون افزودن کربوهیدرات باشد. راه حل 6 هفته ای، برنامه ای برای تغذیه افراد دیابتی است. طبق گفته Harvard T.H. Chan School of Public Health، آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند، مواد شیمیایی که می توانند از آسیب رساندن به سلول ها و مواد ژنتیکی، موثر عمل کنند. طبق اعلام کلینیک مایو، زمانی که رادیکال‌های آزاد بیش از حدی در بدن ایجاد شود،این افزایش باعث بروز استرس اکسیداتیو می شود که این می تواند منجر به بروز بیماری هایی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری قلبی شود.
 
علاوه بر این، ممکن است چای حاوی موادی باشد که به طور خاص برای افرادی که دیابت نوع 2 را مدیریت می کنند، مزایایی را فراهم کند. جولی استفانسکی RDN، CDCES، در یورک، پنسیلوانیا، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی با اشاره به تحقیقات گذشته می گوید: «محققان در یک مرور سیستماتیک بروی چای و اثرات آن بر خطر ابتلا به بروز دیابت به این نتیجه رسیدند که نوشیدن 3 فنجان چای یا تعداد بیشتر در روز با کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.
 
در این مطلب سلام دنیا، با انواع چای ها و دمنوش های گیاهی برای دیابت آشنا شوید که می تواند برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که به دنبال راه کارهایی برای پیشگیری از این بیماری هستند مزایایی واقعی فراهم کند.

7 تا از بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت

1. دمنوش گیاهی برای دیابت: چای سبز که ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند

در میان روز انرژی خود را از دست می دهید؟ طبق گفته کلینیک مایو، نوشیدن یک فنجان چای سبز را در نظر داشته باشید که حاوی 28 میلی گرم کافئین است و ممکن است به جلوگیری از بیماری دیابت کمک کند. در بررسی مطالعات مشخص شد که چای سبز و عصاره چای سبز می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و در پیشگیری از بروز دیابت نوع 2 و چاقی موثر باشد.

مطالعه‌ای که در این بررسی عنوان شد نشان داد افرادی که بیش از 10 سال به طور معمول چای سبز می‌نوشیدند چربی بدن و دور کمرشان کمتر از افرادی بود که این کار را نمی‌کردند. بر اساس مطالعه ای که در آوریل سال 2020 در مجله Diabetologia منتشر شد، چاقی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را حداقل تا 6 برابر افزایش دهد.


حتما بخوانید: خواص چای سبز برای لاغری


از دلایلی که چای سبز ممکن است در پیشگیری از دیابت نقش داشته باشد،این است که چای سبز حاوی ترکیبی قوی به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است. پالینسکی وید می‌گوید:در تحقیقات مشخص شده است که اپی گالوکاتچین گالات باعث افزایش جذب گلوکز در سلول‌های ماهیچه‌ای می‌شود. بر اساس بررسی منتشر شده در فوریه 2019 در مجله بین المللی علوم مولکولی، این فرآیند اپی گالوکاتچین گالات EGCG که گلوکز را برای ورود به سلول های عضلانی تحریک می کند، ممکن است برای درمان چاقی نیز اثرگذار باشد. طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک فنجان چای سبز دارای 0  گرم کربوهیدرات، 0 گرم قند یا چربی و تنها 2.4 کالری است که همین موارد آن را به یک انتخاب کاملاً سالم تبدیل می کند.

دمنوش گیاهی برای دیابت

2. چای سیاه ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند

چای سیاه از همان گیاه چای سبز به دست می آید، بنابراین مانند چای سبز، با نوشیدن این چای هم از فواید مناسب برای درمان دیابت بهره مند خواهید شد. استفانسکی توضیح می‌دهد که اگرچه هر دو این چای ها از یک گیاه بدست می آیند ، اما برای تهیه آن از روش‌های مختلف عمل آوری استفاده می‌شود.

در یک بازبینی منتشر شده در ژوئن 2019 در مجله Antioxidants عنوان می کند که برخی از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که نوشیدن چای سیاه، سبز یا اولانگ ممکن است خطر ابتلا به دیابت یا عوارض دیابت را کاهش دهد. به علاوه، محققان پیشنهاد می‌کنند که چای (از جمله چای سیاه) ممکن است تا حدودی با بهبود مقاومت به انسولین، مشابه عملکرد انسولین و همچنین کاهش پاسخ التهابی در بدن را برعهده داشته باشد.

همچنین، چای سیاه ممکن است از جهات دیگر به افراد مبتلا به دیابت کمک کند. مطالعات حیوانی روی چای سیاه نشان داده است که ممکن است چای سیاه جذب کربوهیدرات را کاهش دهد و در نتیجه کنترل قند خون را بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است،” پالینسکی وید توضیح می دهد. بررسی منتشر شده در دسامبر 2016 در مجله Molecules نشان داد که نوشیدن چای سیاه منجر به کاهش وزن بدن در حیوانات شد.


حتما بخوانید: مواد غذایی ممنوعه و مفید برای پیش دیابتی ها


تحقیقات دیگری که در ژانویه 2017 در مجله تغذیه بالینی آسیا پاسیفیک منتشر شد، مشخص کرد که نوشیدن چای سیاه بعد از مصرف قند به کنترل گلوکز خون کمک می کند. این مطالعه کوچک بر روی افراد مبتلا به پیش دیابت و همچنین افراد سالم انجام شد. اخبار مثبت بیشتری برای مصرف کنندگان چای سیاه: بررسی دیگری نشان داد که مصرف کنندگان چای، از جمله کسانی که چای سیاه می نوشند، شیوع کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 دارند.

3. از دمنوش گیاهی برای دیابت: دمنوش بابونه که به داشتن خواب بهتر کمک می کند

یک شب بی خوابی آخرین چیزی است که فرد مبتلا به دیابت به آن نیاز دارد. طبق گفته CDC، تنها یک شب کم خوابی می‌تواند باعث شود بدن شما بطرز کم اثرتری انسولین تولید کند و این به طور بالقوه باعث افزایش سطح قند خون شما شود.

حالا خبر خوب چیست؟ نوشیدن دمنوش گیاهی بابونه که فاقد کافئین است، ممکن است به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند. مطالعه‌ای که در اکتبر 2015 در مجله JAN منتشر شد، مشخص کرد وقتی زنانی که خواب خوبی نداشتند (کسانی که اخیراً زایمان کرده بودند) به مدت 2 هفته چای بابونه می‌نوشیدند، در مقایسه با گروه کنترل که این چای را نمی‌نوشیدند، با مشکلات کیفیت خواب و علائم افسردگی کمتری مواجه شده بودند. البته این زنان مبتلا به دیابت نبودند. اما این بدان معنا نیست که چای بابونه مزایایی برای این افراد بهمراه ندارد. استفانسکی می‌گوید: «دیابت یک وضعیت التهابی در نظر گرفته می‌شود که مصرف غذای مناسب در کنار خواب باکیفیت برای کاهش التهاب مهم است.

پالینسکی وید می گوید: «دمنوش بابونه همچنین با بهبود حساسیت به انسولین و مدیریت گلوکز نیز مرتبط است و ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند.در مطالعه ای که در دسامبر 2018 در Trends in General Practice منتشر شد، مشخص شد که وقتی شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 در مطالعه، دمنوش بابونه را 3 بار در روز (بعد از هر وعده غذایی) به مدت 8 هفته مصرف کردند، محققان مزایای مقاومت به انسولین و نشانگرهای التهابی را مشاهده کردند. علاوه بر این، تحقیقات حیوانی در گذشته نشان می‌دهد که مصرف روزانه دمنوش بابونه ممکن است به کند کردن یا جلوگیری از پیشرفت عوارض ناشی از دیابت  کمک کند، البته برای تایید این موضوع مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.


حتما بخوانید: خواص عالی چای بابونه برای رحم


4. دمنوش زنجبیل برای دیابت : زنجبیل در مطالعات گلوکز خون ناشتا را کاهش داد

بله، ممکن است یک فنجان دمنوش زنجبیل طعمش تند باشد، اما شاید نوشیدن این نوشیدنی تند به خصوص اگر دیابت دارید باارزش باشد. برای شروع، یک بازبینی در گذشته اشاره می کند که مکمل‌های ریشه زنجبیل  از لحاظ فنی شکل موثرتری نسبت به دمنوش آن دارند، که باعث کاهش سطح گلوکز خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و همچنین قند خون A1C می‌شود.

به علاوه، یک مطالعه کوچک که در فوریه 2015 در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شد، مشاهده کرد که افراد مبتلا به دیابت (که انسولین مصرف نمی‌کردند) که به مدت 3 ماه مکمل زنجبیل مصرف کرده بودند، کنترل قند خون خود را بهبود دادند و نتایج بین گروهی که مکمل زنجبیل مصرف کرده بودند و گروه کنترل قابل توجه بود.

در یک بررسی جداگانه مشخص شد که زنجبیل می تواند با مهار آنزیم هایی که در فرآیند متابولیسم کربوهیدرات ها و همچنین افزایش حساسیت به انسولین دخیل هستند، بر کنترل قند خون در بدن اثر بگذارد.براین اساس، محققان خاطر نشان می کنند که بیشترین میزان جذب گلوکز در بافت چربی آدیپوز و بافت ماهیچه اسکلتی است.

دمنوش برای قند خون

5. چای ترش برای دیابت که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

این چای ترش و تند نه تنها طعم فرح بخشی دارد، بلکه می تواند در مدیریت دیابت و سایر مشکلات مرتبط با این بیماری نقش داشته باشد. چای ترش می تواند فوایدی برای سلامت قلب داشته باشد، و طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، ابتلا به دیابت به این معنی است که احتمال ابتلا به بیماری قلبی و همچنین احتمال حمله قلبی و سکته بیشتر است. پالینسکی وید می گوید، نوشیدن 1 فنجان چای ترش برای 2 بار در روز باعث کاهش فشار خون سیستولیک در افراد مبتلا به دیابت در یک دوره 1 ماهه شد که این موضوع به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت خبر خوبی است، زیرا آنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.


حتما بخوانید: خواص چای ترش برای سلامتی


علاوه بر این، در یک بررسی مشخص شد که چای ترش به طرز قابل توجهی به کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کمک می کند. همانطور که CDC اشاره می کند، فشار خون سیستولیک، که در قسمت بالای عنوان شد، به فشار موجود در شریان های شما هنگام تپش قلب گفته می شود. فشار خون دیاستولیک کمترین عددی است که نشان دهنده فشار شریانی بین دو ضربان قلب است.

دمنوش برای قندخون

6. چای رویبوس ممکن است به کند کردن پیشرفت دیابت کمک کند

اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما مدل‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که این چای گیاهی که از برگ‌های درختچه‌ای که در آفریقای جنوبی رشد می‌کند تهیه می‌شود، ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش وزن یک عامل مهم برای کمک به افراد مبتلا به پیش دیابت در به تاخیر انداختن یا جلوگیری از شروع دیابت نوع 2 است.

نویسندگان این مطالعه همچنین به این نتیجه رسیدند که کاهش وزن می تواند به افرادی که قبلاً دیابت نوع 2 داشتند کمک کند تا قند خون خود را بهتر کنترل کنند و به طور بالقوه پیشرفت بیماری را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که رویبوس ممکن است به توقف تشکیل سلول های چربی کمک کند، که به گفته محققان می تواند در پیشگیری از چاقی نقش داشته باشد.
 
علاوه بر این، در مطالعه‌ای که در ماه مه 2019 در مجله PLoS One منتشر شد، چای رویبوس حاوی ترکیبی گیاهی به نام آسپالاتوس است که دارایی خواص کاهش دهنده گلوکز است. این مطالعه که در یک محیط آزمایشگاهی انجام شد، نشان داد که این ترکیب ممکن است به بهبود عوارض مرتبط با بیماری متابولیک کمک کند. طبق گفته کلینیک مایو، بیماری متابولیک یا سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط مانند تجمع بیش از حد چربی بدن در دور کمر و قند خون بالا است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی و همچنین دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهند.

تحقیقات گذشته بروی موش های مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که آسپالاتوس به بهبود عدم تحمل گلوکز کمک می کند و ممکن است در کنترل قند خون برای دیابت نوع 2 مفید باشد. به‌علاوه، یک مطالعه بروی انسان‌ها نشان داد که نوشیدن چای رویبوس به کاهش سطح کلسترول «بد» LDL و تری گلیسیرید کمک می‌کند (البته شرکت‌کنندگان در مطالعه باید در روز 6 فنجان چای رویبوس می نوشیدند که ممکن است برای همه افراد قابل قبول نباشد).


حتما بخوانید: آیا فرد مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند عسل بخورد؟


هنگام خرید چای، این موضوع دقت کنید: استفانسکی می‌گوید: «فقط به این دلیل که این ماده به مقدار کمی در چای کیسه‌ای قرار داده شده است، به این معنا نیست که این مقدار برای داشتن همان فواید کافی است. همچنین مراقب چای‌هایی باشید که روی بسته‌بندی آن عبارت «کاهش وزن» نوشته شده است. استفانسکی می‌گوید: «برخی از چای‌های خاصی که ادعا می‌کنند باعث کاهش وزن یا کاهش نفخ می‌شوند، می‌توانند حاوی موادی باشند که ادرار را افزایش می‌دهند، باعث اسپاسم روده بزرگ می‌شوند یا منجر به اسهال می‌شوند». این عوارض جانبی به هیچ وجه برای افرادی که به دنبال بهبود سلامت خود هستند خوب نیستند.

7. دمنوش نعناع فلفلی برای افراد دیابتی

افزودن دمنوش نعناع فلفلی به روتین نوشیدنی ها ممکن است به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید ، و این خبر خوبی  برای کنترل سطح قند خون شما است. پالینسکی وید می گوید: «برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که سطح استرس بالایی دارند، اثرات آرام بخش دمنوش نعناع فلفلی ممکن است مفید باشد، زیرا کاهش استرس اغلب می تواند سطح گلوکز خون را بهبود بخشد. طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، استرس می تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد و کنترل آن را دشوارتر کند.

در یک مطالعه گذشته، محققان دریافتند که عطر نعناع فلفلی (که می‌توانید در هنگام نوشیدن چای خود به آن را حس کنید)، به کاهش اضطراب، ناامیدی و خستگی برای رانندگانی که در معرض این عطر هستند کمک می‌کند. و مطالعه دیگری که در اکتبر 2019 که در مجله تحقیق برای درد منتشر شد، نشان داد که عطر نعناع به کاهش درد و اضطراب ناشی از کاتتریزاسیون درون وریدی کمک می‌کند و محققان  قبل از نوشیدن دمنوش، رایحه‌درمانی نعناع فلفلی توصیه کردند.

چای گیاهی برای دیابت

آخرین سخن در مورد تهیه و نوشیدن چای در صورت ابتلا به دیابت

هر چایی که انتخاب می کنید، فقط این دستورالعمل ها را به خاطر بسپارید. استفانسکی توصیه می‌کند: «اگر مبتلا به دیابت هستید، مهم است که نوشیدنی را بدون قند بنوشید، از چای سبز، گیاهی یا سیاه استفاده کنید و برای کمک به داشتن خواب بهتر چه زمانی باید مصرف کافئین را قطع کنید.» امیدواریم با تهیه این دمنوش ها  از  نوشیدن یک فنجان چای گرم برای سلامتی تان لذت ببرید.


مقالات مرتبط:

خواص گزنه برای دیابت و سلامتی و مضرات آن

فواید درمانی و خواص عناب برای دیابت و قلب
 
 

از
19
رای