خواص گزنه برای دیابت و سلامتی و مضرات آن

خواص گزنه برای دیابت و سلامتی و مضرات آن گزنه یک گیاه مغذی است که در طب سنتی غرب رواج دارد. گزنه ممکن است در کنار سایر فواید سلامتی، التهاب ، علائم تب یونجه ، فشار خون و سطح قند خون را کاهش دهد. خواص عالی گیاه گزنه برای مردان و سلامتی بدن در سلام دنیا بخوانید.

گزنه (Urtica dioica) از زمان های بسیار قدیم یکی از موارد اصلی داروهای گیاهی بوده است. مصریان باستان برای درمان آرتروز و کمردرد از گزش گزنه استفاده می کردند، در حالی که سربازان رومی برای کمک به گرم نگه ماندن گزنه را به خود می مالیدند. نام علمی گزنه ، Urtica dioica است که از واژه لاتین uro گرفته شده و به معنی "سوختن" است ، زیرا برگهای آن در اثر تماس می توانند باعث احساس سوزش موقتی شوند. برگها دارای ساختارهایی مانند مو هستند که می توانند باعث سوزش و همچنین خارش ، قرمزی و تورم  شوند. با این وجود ، زمانی که گزنه خشک، یخ زده یا پخته شده تبدیل به یک مکمل می شود ، می توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید. مطالعات این گیاه را به تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی مرتبط می دانند. در این مطلب سلام دنیا، 6 مزیت مبتنی بر شواهد گزنه آورده شده است.

6 مزیت و خواص برگ و ریشه گیاه گزنه برای سلامتی، دیابت و مردان

1. خواص گزنه، حاوی مواد مغذی زیادی است

برگ و ریشه گزنه انواع مختلفی از مواد مغذی از جمله موارد زیر را فراهم می کند :

 • ویتامین ها: ویتامین A ، C  ، K و همچنین چندین نوع ویتامین B
 • مواد معدنی: کلسیم، آهن، منیزیم ، فسفر ، پتاسیم و سدیم
 • چربی ها: اسید لینولئیک، اسید لینولیک، پالمیتیک اسید، اسید استئاریک و اسید اولئیک
 • اسیدهای آمینه:  همه اسیدهای آمینه ضروری
 • پلی فنول ها: کامپفرول، کوئرستین، اسید کافئیک، کومارین و سایر فلاونوئیدها
 • رنگدانه ها: بتاکاروتن، لوتئین، لوتوکسانتین و سایر کاروتنوئیدها

علاوه بر این، بسیاری از این مواد مغذی در بدن شما به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به دفاع از سلول های شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کنند. آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد با پیری و همچنین سرطان و سایر بیماری های مضر مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که عصاره گزنه می تواند سطح آنتی اکسیدان خون را افزایش دهد.

2. خواص گزنه، ممکن است التهاب را کاهش دهد

التهاب روش بهبود بدن تان و مبارزه با عفونت است. با این حال ، التهاب مزمن می تواند آسیب قابل توجهی وارد کند. گزنه حاوی انواع ترکیبات است که ممکن است التهاب را کاهش دهد. در مطالعات حیوانی و تست لوله ، گزنه با ایجاد تداخل در تولید آنها ، سطح هورمون های التهابی متعدد را کاهش داد. به نظر می رسد در مطالعات انسانی استفاده از کرم گزنه یا مصرف محصولات گزنه باعث تسکین شرایط التهابی مانند آرتروز می شود.


حتما بخوانید: رژیم غذایی ضد التهاب 


به عنوان مثال ، در یک مطالعه 27 نفره ، استفاده از کرم گزنه در مناطق ابتلا به آرتروز، در مقایسه با درمان دارونما، به طور قابل توجهی درد را کاهش داد. در مطالعه دیگری ، مصرف مکمل حاوی عصاره گزنه، درد آرتروز را به طور قابل توجهی کاهش داد. علاوه بر این، شرکت کنندگان احساس کردند که می توانند دوز مسکن ضدالتهاب خود را به دلیل مصرف این کپسول کاهش دهند. به گفته محققان، تحقیقات برای توصیه مصرف گزنه به عنوان یک درمان ضد التهابی کافی نیست. مطالعات انسانی بیشتری لازم است.

3. خواص گزنه، برای درمان علائم بزرگ شده پروستات

حداکثر 50٪ مردان 51 ساله و بالاتر غده پروستات بزرگ شده دارند. بزرگ شدن پروستات معمولاً هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نامیده می شود. دانشمندان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بروز BPH می شود، اما این مشکل می تواند منجر به ناراحتی قابل توجهی در هنگام دفع ادرار شود. جالب است که، چند مطالعه نشان می دهد که گزنه ممکن است به درمان BPH کمک کند.

تحقیقات حیوانی نشان می دهد که این گیاه قدرتمند ممکن است از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون - شکل قوی تری از تستوسترون جلوگیری کند. متوقف کردن این تبدیل می تواند به کاهش اندازه پروستات کمک کند. مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به BPH نشان می دهد که عصاره گزنه به درمان مشکلات ادرار کوتاه مدت و طولانی مدت بدون عوارض جانبی کمک می کند. با این حال، مشخص نیست که گزنه در مقایسه با درمان های معمول چقدر موثر است.

4. خواص گزنه، ممکن است تب یونجه را درمان کند

تب یونجه یک حساسیت است که باعث التهاب در پوشش های بینی شما می شود. گزنه به عنوان یک درمان طبیعی امیدوار کننده برای تب یونجه در نظر گرفته می شود. تحقیقات تست لوله نشان می دهد که عصاره گزنه می تواند التهاب که باعث تحریک آلرژی های فصلی می شود را مهار کند. اینکار شامل انسداد گیرنده های هیستامین و جلوگیری از انتشار سلولهای ایمنی از مواد شیمیایی که باعث تحریک علائم آلرژی می شوند، است. با این حال ، مطالعات انسانی متذکر شده اند که گزنه برای درمان تب یونجه برابر یا فقط کمی بهتر از یک دارونما است. اگرچه این گیاه می تواند یک درمان طبیعی امیدوار کننده برای علائم تب یونجه باشد، اما مطالعات طولانی مدت در مورد انسان نیاز است.

5. خواص گزنه برای کاهش فشار خون 

تقریباً از هر سه بزرگسال آمریکایی یک نفر فشار خون بالا دارد. فشار خون بالا یک نگرانی جدی برای سلامتی است. زیرا شما را در معرض خطر بیماری قلبی و سکته مغزی قرار می دهد، که از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. گزنه به طور سنتی برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گرفت. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که گزنه ممکن است از چند طریق به کاهش فشار خون کمک کند.


حتما بخوانید: برای کاهش فشار خون بالا چه بخوریم


از طرفی ممکن است گزنه تولید اکسید نیتریک را تحریک کند، که به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می کند. گشادکننده های عروق عضلات رگهای خونی شما را شل می کنند و به آنها در بزرگ شدن کمک می کنند. علاوه بر این ، گزنه دارای ترکیباتی است که ممکن است به عنوان مسدود کننده های کانال کلسیم عمل کند ، که با کاهش نیروی انقباض قلب شما را آرام می کند. در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که گزنه باعث کاهش فشار خون در هنگام افزایش قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی قلب می شود. با این حال ، تاثیرات گزنه بر فشار خون در انسان هنوز مشخص نیست. قبل از انجام توصیه هایی درباره مصرف گزنه برای کاهش فشار خون مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

6. خواص گزنه برای دیابت و کنترل قند خون

هر دو مطالعه انسانی و حیوانی گزنه را با پایین آمدن سطح قند خون مرتبط دانسته اند. در واقع، این گیاه حاوی ترکیباتی است که ممکن است اثرات انسولین را شبیه سازی کند. در یک مطالعه سه ماهه بر روی 46 نفر ، مصرف 500 میلی گرم عصاره گزنه سه بار در روز به طور قابل توجهی سطح قند خون را در مقایسه با دارونما کاهش داد. علی رغم یافته های امیدوارکننده ، هنوز مطالعات انسانی در مورد گزنه و کنترل قند خون بسیار کم است. تحقیقات بیشتر لازم است.

خواص گزنه برای پروستات و سلامتی

سایر مزایای بالقوه گزنه

گزنه ممکن است مزایای بالقوه دیگری برای سلامتی داشته باشد ، از جمله:

7. خواص گزنه برای کاهش خونریزی

 بنظر می رسد که داروهای حاوی عصاره گزنه باعث کاهش خونریزی بیش از حد به ویژه خونریزی پس از جراحی می شوند.

8. خواص گزنه برای سلامت کبد:

خواص آنتی اکسیدانی گزنه ممکن است از کبد شما در برابر آسیب سموم، فلزات سنگین و التهاب محافظت کند.

9. گیاه گزنه ادرار آور طبیعی

این گیاه ممکن است به بدن شما کمک کند تا نمک و آب اضافی را از بدن دفع کند، که به نوبه خود می تواند به طور موقت فشار خون را کاهش دهد. بخاطر داشته باشید که این یافته ها مربوط به مطالعات حیوانی است.

10. خواص گزنه برای بهبود زخم و سوختگی:

استفاده از کرم های گزنه ممکن است از ترمیم زخم، از جمله زخم های سوختگی پشتیبانی کند.

عوارض جانبی بالقوه گزنه (مضرات گزنه)

مصرف گزنه خشک یا پخته شده به طور کلی بی خطر است. در صورت بروز، عوارض جانبی کمی وجود دارد.

 • با این حال ، هنگام دست زدن به برگهای تازه گزنه احتیاط کنید، زیرا خارهای مو مانند آنها می توانند به پوست شما آسیب برسانند.
 • این خارها می توانند مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی را وارد بدن تان کنند، ترکیباتی مانند:
 • استیل کولین
 • هیستامین
 • سروتونین
 • لکوترین ها
 • اسید فرمیک
 • این ترکیبات می توانند باعث ایجاد جوش ، برجستگی ، کهیر و خارش شوند.
 • در موارد نادر ، افراد ممکن است یک واکنش آلرژیک شدید داشته باشند ، که می تواند کشنده باشد.
 • با این حال ، با پختن برگها ، میزان این مواد شیمیایی کاهش می یابد ، یعنی هنگام خوردن گزنه خشک شده یا پخته شده نباید تحریک دهان یا معده داشته باشید.
 • زنان باردار باید از مصرف گزنه گزنه اجتناب کنند زیرا مصرف این گیاه باعث انقباضات رحمی می شود که خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

اگر یکی از داروهای زیر را مصرف می کنید قبل از مصرف گزنه با پزشک خود صحبت کنید:

 • رقیق کننده های خون
 • داروهای فشار خون
 • داروهای ادرار آور (دیوریتیک، pills water)
 • داروهای دیابت
 • لیتیوم

گزنه می تواند با این داروها تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است اثر ادرار آوری گیاه تأثیر دیورتیک ها را تقویت کند، که می تواند خطر کمبود آب بدن شما را افزایش دهد.

مضرات گیاه گزنه

روش مصرف گزنه

 • گزنه خیلی راحت می تواند وارد برنامه غذایی تان شود.
 • می توان آن را از بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی خریداری کرد ، البته می توانید خودتان هم آن را پرورش دهید.
 • می توانید برگهای خشک یا فریز شده ، کپسول ها ، تنتورها (تنتور در حقیقت مخلوطی از آب و الکل یا آب و سرکه است که حاوی نوعی ترکیب دارویی، گیاه دارویی است) و کرم های گزنه را خریداری کنید. از پمادهای گزنه اغلب برای تسکین علائم آرتروز استفاده می شود.
 • می توان برگ ها و گل های خشک را در آب خیساند و یک دم نوش گیاهی خوشمزه تهیه کرد ، البته می توان برگ ، ساقه و ریشه آن را پخته و به سوپ ها ، خورش ها ، اسموتی ها و مواد غذایی سرخ کرده اضافه کرد. با این حال ، از خوردن برگ های تازه خودداری کنید ، زیرا خارهای آنها باعث تحریک می شوند.

میزان مصرف گیاه گزنه برای درمان بیماری ها

در حال حاضر ، هیچ دوز توصیه شده ای برای مصرف محصولات گزنه وجود ندارد. طبق گفته ها، مطالعات نشان می دهد که دوزهای زیر برای بیماری های خاص موثرترین میزان هستند:

 • غده پروستات بزرگ شده: 360 میلی گرم عصاره ریشه گزنه در روز
 • آلرژی: 600 میلی گرم برگ فریز شده گزنه در روز

اگر می خواهید یک مکمل گزنه خریداری کنید ، بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید و دستورالعمل های همراه آن را دنبال کنید.

سخن پایانی

گزنه یک گیاه مغذی است که در طب سنتی غرب رواج دارد. مطالعات نشان می دهد که گزنه ممکن است در کنار سایر مزایای سلامتی گزنه، التهاب ، علائم تب یونجه ، فشار خون و سطح قند خون را کاهش دهد. اگرچه گزنه تازه ممکن است باعث تحریک شود، اما مصرف گزنه پخته ، خشک یا فریز شده به طور کلی برای مصرف بی خطر است. اگر در مورد فواید سلامتی گیاه گزنه کنجکاو شدید ، سعی کنید امروز این برگ سبز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.


مقالات مرتبط:

خواص عالی چای بابونه برای رحم، معده و سلامتی

فواید چای گزنه برای پروستات و درمان بیماری ها

از
6
رای