داروهای مضر در دوران بارداری؛ 10 داروی بدون نسخه که باید در زمان بارداری از مصرف آنها خودداری شود

داروهای مضر در دوران بارداری؛ 10 داروی بدون نسخه که باید در زمان بارداری از مصرف آنها خودداری شود بعضی از داروهای بدون نسخه OTC در معرض خطر قرار دادن رشد جنین در مراحل مختلف بارداری را نشان می دهند. کودکانی که مادران آنها در بارداری، داروی مسکن مصرف کرده اند، بیشتر در معرض آسم و اختلال کمبود توجه قرار داشتند

مادران هم مانند همه افراد دچار سردرد و درد شکم می شوند. بنابراین موضوع تعجب آوری نیست که بیشتر زنان باردار عادت به مصرف داروهای بدون تجویز دارند. در واقع برخی از داده ها نشان می دهند که روی هم رفته زنان بعد از بارداری احتمال بیشتری برای مصرف داروهای مشخص از جمله: سرماخوردگی و استامینوفن (تایلانول، ژنریک)دارند.

باور اشتباهی وجود دارد که اگر داروی بدون نسخه در دسترس قرار دارد پس یعنی آنها توسط سازمان غذا و دارو تایید شده اند و برای همه افراد از جمله زنان باردار بی خطر هستند. آلن میتچل متخصص اطفال و اپیدمیولوژی (همه گیر شناسی) در دانشگاه بوستون و مدرسه سلامت عمومی می گوید: "حتی پزشکان هم فکر می کنند این یک مورد است". اما بعضی از داروهای بدون نسخه OTC در معرض خطر قرار دادن رشد جنین در مراحل مختلف بارداری را نشان داده بودند. برای کمک به خودتان و پزشک تان آگاهانه دارویی که می خواهید مصرف کنید را انتخاب کنید.

خطرات داروی بدون نسخه برای مادر و جنین

ما 10 ترکیب به کار رفته در داروهای بدون نسخه ای که برای زنان باردار پر خطر هستند و به همان میزان انتخاب های بی خطر را مشخص کرده ایم. با این وجود شما باید از روی فکر از داروهای متناوب و آنهایی که فقط توسط مسئول بهداشت و سلامت توصیه شده اند را مصرف کنید. کارشناسان به خاطر 98 درصد از داروهای بدون نسخه فقط داروهای بی خطر را توصیه می کنند، با این حال داده کافی وجود ندارد که کلا با اطمینان در مورد مصرف دارو در زمان بارداری صحبت کند. به دلیل نگرانی های اخلاقی بیشتر داروهای تایید شده توسط FDA در زنان باردار آزمایش نشده است.

برای مثال استامینوفن برای مدت طولانی درمان بی خطری برای کاهش تب در زنان باردار نسبت به داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند: آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در نظر گرفته شده است. اما براساس تحقیقات مقدماتی، کودکانی که مادران آنها در زمان بارداری از داروهای مسکن استفاده کردند می توانند در معرض خطر بالاتر آسم، مشکلات رفتاری و اختلال کمبود توجه قرار بگیرند. میتچل می گوید: "در مورد زنانی که گاهی فقط از استامینوفن استفاده کردند خطر بروز این مشکلات کاملا ناچیز است". براساس گفته های میتچل "مصرف بیش از سه بار در ماه در زمان بارداری ممکن است باعث بروز نگرانی شود". بنابراین اگرچه مصرف هر چند وقت یک بار مسکن در درمان تب سردرد های شدید منطقی است اما زنانی که متوجه نیاز مصرف شان به قرص های مسکن در روزهای متعدد یا بیشتر از یک بار در هر چند هفته شدند باید با مسئول سلامت خود برای پیدا کردن راه حل و مشخص شدن دلیل اصولی بروز علائم مشورت کنند.

نکته: اگر شما باردار هستید یا شاید بخواهید باردار بشوید پس باید بی اندازه مراقب هر چیزی که مصرف می کنید از جمله داروهای بدون نسخه، همه ویتامین ها، مکمل ها و داروهای گیاهی باشید.

داروهای بدون نسخه ای که برای زنان باردار پر خطر هستند

راهکاری که باید قبل از مصرف داروهای بدون نسخه در نظر بگیرید

1. روش های غیر دارویی را امتحان کنید. به دلیل شکایات که به طور معمول برای استفاده از داروهای بدون نسخه وجود دارد، ابزارهای غیر دارویی می توانند برای کاهش علائم بدون خطر مفید باشند. برای مثال، برای درمان استرس روش های شگفت انگیز ماساژ، مدیتیشن، تمرین های تمدد اعصاب یا حتی قدم زدن می تواند برای سردرد مفید باشند. و استراحت و مایعات و سوپ مرغ روش های بی خطری نسبت به مصرف آنتی هیستامین و دکونژستانت برای زنان بارداری که علائم سرما خوردگی دارند، هستند.

2. با مسئول کنترل و مراقبت تان مشورت کنید. بدون صحبت کردن با مسئول بهداشت و سلامت تان هیچ چیزی را مصرف نکنید. میتچل می گوید: "مبادله اطلاعات در مورد مصرف داروهای بدون نسخه وجود دارد". "شما باید تعادل را بین هر چیزی که نیاز به مصرف دارید با هر نوع خطر احتمالی بوجود بیاورید".

نکات کلیدی قبل از مصرف داروهای بدون نسخه در بارداری

3. از تداخل داروها باهم خودداری کنید. معمولا داروهای سرما خوردگی با علائم چندگانه و آلرژی حاوی ترکیبات "ممنوعه" هستند. برای مثال اگرچه مسکن تایلانول (استامینوفن) برای مصرف بعضی مواقع در زمان بارداری تقریبا بی خطر هستند اما تایلانول برای کاهش درد گرفتگی سینوس و علائم چندگانه سرماخوردگی حاوی دکونژستانت فنیل افرین بی ضرر نیستند.

4. برچسب روی دارو را بخوانید. ترکیباتی مانند الکل و کافئین در فضاهای تعجب آوری به وجود می آیند. برای مثال مایع ویک نیکونیل سرما خوردگی و آنفولانزا حاوی الکل هستند. قرص های بدون آسپرین CVS که برای فشار سردرد لازم است بدون آسپرین باشند اما همچنان دارای کافئین هستند.

در کدام یک از وب سایت ها اطلاعات قابل اطمینان را پیدا کنیم

جستجوهای اینترنتی وب سایت ها زیادی که توصیه می کنند "مصرف داروها در زمان بارداری بی خطر هستند" را پیدا خواهند کرد. اما اغلب این توصیه ها متناقض هستند و پیشنهادات اغلب بر اساس هیچ داده ای نمی باشند؛ در عوض این داده ها بر اساس بررسی منتشر شده در سال 2013 هستند. 

10 داروی بدون نسخه که باید از خوردن آن در زمان بارداری خودداری کرد

توجه: این جدول همه داروهایی که باید از خوردن آن در زمان بارداری پرهیز شود را لیست نکرده است. همیشه با مسئول بهداشت و سلامت قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکمل صحبت کنید.

دارو در قرص های زیر پیدا می شود توصیه گزارش های مصرف کننده جایگزین احتمالی
آسپرین Bayer; Excedrin توصیه نمی شود. (Tylenol (acetaminophen
بیسموت ساب سالی سیلات Kaopectate; Pepto

قبل از هفته 20. مصرف با احتیاط

بعد آن پیشنهاد نمی شود.

Imodium

(loperamide)

برومفینیرامین Dimetapp 

قبل از هفته 36. مصرف با احتیاط

بعد آن پیشنهاد نمی شود.

(Claritin (loratadine
(Zyrtec (cetirizine

کافئین Anacin Regular مصرف با احتیاط. احتمال سقط None
روغن کرچک - منع مصرف فعالیت بدنی را افزایش دهید. مایعات بیشتر و مواد حاوی فیبر مصرف کنید.
کلرفنیرامین Chlor-Trimeton

قبل از هفته 36. مصرف با احتیاط

بعد آن پیشنهاد نمی شود.

(Claritin (loratadine)
(Zyrtec (cetirizine)
ایبوپروفن Advil, Motrin

هفته 14 تا 26 مصرف با احتیاط

قبل از هفته 14 و بعد از هفته 27 توصیه نمی شود.

Tylenol

(acetaminophen)

ناپروکسن Aleve

هفته 14 تا 26 مصرف با احتیاط

قبل از هفته 14 و بعد از هفته 27 توصیه نمی شود.

Tylenol

(acetaminophen)

نیکوتین Nicoderm  توصیه نمی شود -
فنیل افرین و پسودوافدرین pseudo-ephedrine

قبل از هفته 14 توصیه نمی شود.

بعد از هفته 14 مصرف با احتیاط.

مایعات زیادی بنوشید، برای رفع احتقان از بخار استفاده کنید، از تحریک کننده هایی مانند دود تنباکو خودداری کنید.

منبع: consumerreports

از
1
رای