علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن و درمان سرگیجه گوش میانی

علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن و درمان سرگیجه گوش میانی سرگیجه چیست؛ علائم سرگیجه دهلیزی (گوش داخلی) چیست ؛ علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن و روش های درمان سرگیجه گوش میانی با داوری و روش های پزشکی دیگر در سلام دنیا بخوانید.

سرگیجه حسی از بی ثباتی و یا چرخش میباشد. وقتی افراد دچار سرگیجه می شوند می توانند حس و حالی از چرخش یا معلق بودن را تجربه کنند. درباره اینکه سرگیجه و اختلال در تعادل ناشی از چیست و به عبارتی علائم و علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن و درمان سرگیجه گوش میانی با دارو و دیگر روش های پزشکی در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

سرگیجه و اختلال در تعادل چیست؟

سرگیجه حسی از بی ثباتی و یا چرخش میباشد. وقتی افراد دچار سرگیجه می شوند می توانند حس و حالی از چرخش یا معلق بودن را تجربه کنند. سرگیجه می‌تواند در نتیجه یک نوع فعالیت‌ معمولی روزانه مانند بلند شدن خیلی سریع از جا اتفاق بیفتد. به هرحال، حملات شدیدتر سرگیجه می تواند نتیجه یا علامتی از یک نوع اختلال در تعادل باشد.

اختلال در تعادل به طیف وسیعی از بیماری ها که باعث علائم سرگیجه از جمله: احساس معلق بودن، چرخش یا حرکت حتی در حالت ثابت میشود، اشاره دارد. تجربه کردن حملاتی همچون سرگیجه آن هم گاه گاه امری طبیعی تلقی میشود. اختلال در تعادل باعث بی ثباتی مزمن در شما می شود. این خود می تواند خطر قابل توجهی را برای سلامت کلی و سبک زندگی شما داشته باشد. اختلالات رایج در تعادل شامل موارد زیر میشود:


حتما بخوانید: علت سرگیجه چیست و چگونه درمان میشود


علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن

  • سرگیجه موضعی که باعث حمله ای خوش خیم میشود (BPPV):  این نوع از سرگیجه احساس چرخش را به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه پس از حرکات سریع سر به شما القا میکند. BPPV نتیجه نرم شدن کریستال های گوش داخلی که به راحتی قابل درمان میباشند، است.
  • افیوژن گوش میانی: به عنوان اوتیت میانی سروزی هم شناخته می شود - مایعی در گوش میانی است که می تواند باعث عدم تعادل و سرگیجه چرخشی در شما شود.
  • عفونت گوش میانی: عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) می تواند باعث عدم تعادل و سرگیجه چرخشی در شما شود.
  • بیماری منییر: این بیماری بر روی گوش داخلی شما تأثیر می گذارد و می تواند باعث سرگیجه شدید، کاهش شنوایی و وزوز در گوش شما شود. این بیماری زمانی که مایع در گوش داخلی جمع شود رخ میدهد.
  • نوریت دهلیزی را با احساس سرگیجه چرخشی مداوم که برای چندین ساعت تا چند روز به طول می انجامد تشخیص می دهند. این بیماری خود به دلیل عفونت ویروسی در سیستم تعادل گوش داخلی پدیدار میشود.
  • نوروم آکوستیک که به عنوان شوانوم دهلیزی هم نیز شناخته می شود، تومورهای اعصاب تعادلی ای هستند که می توانند باعث کاهش شنوایی، وزوز گوش و عدم تعادل شوند. این بیماری به ندرت می تواند باعث سرگیجه چرخشی در شما شود.

علت سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن

علائم سرگیجه گوش میانی

علائم اختلال در تعادل می تواند خود از نظر فراوانی و شدت متفاوت باشد. این علائم می توانند تأثیر عمیقی را بر روی سلامت کلی و کیفیت زندگی شما بگذارند. شایع ترین علائم اختلال در تعادل عبارتند از:

  • سرگیجه و سبکی سر: احساس عدم تعادل، معلق بودن یا چرخش اطراف در آن شایع است و می تواند منجر به افتادن یا آسیب دیدن شما شود.
  • تاری دید: اجسام دور و نزدیک میتوانند برای شما مبهم و گنگ به نظر برسند.
  • حالت تهوع: داشتن حس بیماری یا استفراغ که اغلب با علائم دیگر همراه است.

درمان سرگیجه گوش میانی

درمان اختلالات در تعادل ابتدا نیاز به تشخیصی واضح دارد. اغلب، درمان ها شامل موارد زیر میشوند:


حتما بخوانید: درمان سرگیجه با 10 درمان ساده خانگی


داروی سرگیجه گوش میانی

داروهای تجویزی، از جمله داروهای ضد تهوع، استروئیدها، داروهای میگرن یا آنتی بیوتیک هایی که می توانند در طول حملات سرگیجه باعث تسکین آن شوند. اغلب داروهای بدون نسخه همچون مکلیزین، آنتی‌ورت، و استخوانی می‌توانند حفظ تعادل را بسیار بدتر کنند. از مصرف این دارو ها مخصوصا برای اکثر بیماران مبتلا به عدم تعادل باید خودداری کرد.

داروی سرگیجه گوش میانی

درمان تعادل (دهلیزی) برای سرگیجه گوش میانی

این درمان درمانی است که عملکرد تعادل را بهبود می بخشد و برای درمان تعدادی از مشکلات تعادل از آن استفاده می شود.

درمان سرگیجه گوش میانی با تغییر در رفتار

تغییر برخی از عوامل و روش های سبک زندگی، مانند مصرف سدیم، می تواند به به حداقل رساندن اثرات اختلالات در تعادل کمک کند.

درمان سرگیجه گوش میانی با جراحی 

در موارد حادتر، پزشکان می‌توانند گوش داخلی را با یک جراحی اصلاحی تثبیت کنند. آن ها حتی میتوانند از روش‌های جراحی دیگر برای جلوگیری از تاثیر گوش داخلی و مغز بر روی یک دیگر استفاده کنند.

سخن آخر

سرگیجه که باعث عدم تعادل در راه رفتن شود، میتوانند علت های مختلفی داشته باشد ، یکی از علت سرگیجه دهلیزی (گوش داخلی) که ناشی افیوژن گوش میانی، عفونت و... باشد. درمان سرگیجه گوش میانی با روش های و داروی سرگیجه را در این مطلب آشنا شدید. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. میتوانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

علت سرگیجه در دوران بارداری چیست

چرا بعد از صرف غذا احساس سرگیجه می کنید؟از
2
رای