سلکوکسیب چیست؛ طریقه مصرف و عوارض داروی Celecoxib

سلکوکسیب چیست؛ طریقه مصرف و عوارض داروی Celecoxib داروی سلکوکسیب برای درمان چیست ؛ سلکوکسیب، به طور خاص یک مهار کننده انتخابی کوکس 2 (COX-2) است که به کاهش درد و تورم کمک می کند. افزایش فشار خون از عوارض جانبی قرص سلکوکسیب 100 است.

سلکوکسیب آنزیم موجود در بدن را که تولید کننده پروستاگلاندین ها است، مسدود می کند. کاهش پروستاگلاندین ها به کاهش درد و تورم کمک می کند. درباره اینکه داروی سلکوکسیب برای درمان چیست و طریقه مصرف و عوارض آن کدام است، در این مقاله سلام دنیا بخوانید.

سلکوکسیب چیست و موارد استفاده از آن کدام است؟

سلکوکسیب، یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است، و به طور خاص یک مهار کننده انتخابی کوکس 2 (COX-2) است که درد و تورم (التهاب) را تسکین می دهد. از این دارو برای درمان آرتروز، درد حاد و درد و ناراحتی دوره قاعدگی استفاده می شود. تسکین درد و تورم به وسیله این دارو کمک می کند تا فعالیت های روزمره خود را بهتر انجام دهید. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود سوال کنید. بخش هشدار دارو را نیز مطالعه نمایید. سلکوکسیب آنزیم موجود در بدن را که تولید کننده پروستاگلاندین ها است، مسدود می کند. کاهش پروستاگلاندین ها به کاهش درد و تورم کمک می کند.


حتما بخوانید: برای درمان ارتروز چه بخوریم


سلکوکسیب چیست و موارد استفاده از آن

طریقه مصرف قرص سلکوکسیب  100

قبل از شروع مصرف سلکوکسیب و یا هر بار که استفاده مجدد از آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را مطالعه نمایید. اگر در این زمینه سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک یا دو بار در روز مصرف نمایید. برای کاهش احتمالی ناراحتی معده، بهترین حالت این است که این دارو همراه با غذا خورده شود. مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. این دارو را با کمترین دوز موثر و فقط برای مدت زمان مشخص مصرف کنید. این دارو را با یک لیوان آب کامل (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را به شما تجویز کند. حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید.

برای شرایط خاص (مانند آرتروز)، ممکن است مصرف این دارو به طور مرتب دو هفته طول بکشد تا کاملا اثر کند. اگر این دارو را «طبق نیاز» مصرف می کنید (نه در برنامه منظم)، به خاطر داشته باشید که اگر از دارو با ظهور اولین نشانه های درد استفاده کنید، داروی ضد درد بهتر اثر می کند. اگر منتظر بمانید تا درد وخیم تر شود، ممکن است دارو به خوبی اثر نکند.

طریقه و روش مصرف سلکوکسیب

عوارض قرص سلکوکسیب

 • ناراحتی یا گاز معده ایجاد می شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً کنترل کنید و در صورت بالا بودن آن به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: سردرد شدید، درد یا تورم یا گرمی در ماهیچه یا کشاله ران، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلعیدن دشوار یا دردناک، علائم نارسایی قلبی (تورم پا یا مچ پا، خستگی غیر معمول، افزایش وزن ناگهانی و غیر عادی).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، فوراً درخواست کمک پزشکی کنید، علائمی از جمله: ادرار تیره، تهوع مداوم یا استفراغ یا بی اشتهایی، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم و پوست.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

حتما بخوانید: 10 درمان ساده خانگی و طبیعی برای سرگیجه


این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی سلکوکسیب

اقدامات و نکات احتیاطی قبل از مصرف سلکوکسیب

 • قبل از مصرف سلکوکسیب، اگر به این دارو یا آسپرین یا هر NSAID دیگری (مانند ایبوپروفن) یا دیگر مهار کننده های انتخابی کوکس 2 (COX-2) حساسیت داشته و یا هر نوع آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، به پزشک یا داروساز در مورد سابقه پزشکی خود به ویژه اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید، اطلاع دهید: آسم (از جمله سابقه بدتر شدن تنفس بعد از مصرف آسپرین یا دیگر NSAID ها)، بیماری کبد، مشکلات معده یا روده یا مری (مانند خونریزی، زخم معده یا سوزش مکرر معده)، بیماری قلبی (مانند آنژین صدری، حمله قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکلات خونریزی و لخته شدن خون)، رشد بینی (پلیپ بینی).
 • مشکلات کلیوی گاهی اوقات می تواند با مصرف داروهای NSAID از جمله سلکوکسیب رخ دهد. اگر بدن کم آب باشد، یا نارسایی قلبی و یا مشکلات کلیوی داشته باشید و یا مسن باشید و یا اگر داروهای خاصی مصرف می کنید. این بیماری ها می تواند با احتمال بیشتری رخ دهد. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مطابق با تجویز پزشک آب فراوان بنوشید و اگر تغییری در میزان ادرار مشاهده شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

سلکوکسیب (Celecoxib) چیست

 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص در هنگام ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. الکل و سیگار کشیدن را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه خونریزی معده و مشکلات کلیوی حساس تر باشند. در استفاده از این دارو برای کودکانی که نوع خاصی از آرتروز دارند (آرتروز جوانان با شروع سیستماتیک)، احتیاط لازم است؛ زیرا ممکن است در معرض خطر جدی مشکلات خونریزی یا لخته شدن خون (انعقاد درون رگی منتشر) قرار داشته باشند. اگر کودک دچار خونریزی یا کبودی ناگهانی یا کبودی پوست در انگشتان دست یا انگشتان پا شد، سریعاً درخواست کمک پزشکی نمایید.

مصرف سلکوکسیب در دوران بارداری و شیردهی

 • قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری باید در مورد فواید و خطرات آن (مانند سقط جنین، مشکل در بارداری) با پزشک خود صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. استفاده از آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به نوزاد متولد نشده و دخالت در وضع حمل یا زایمان طبیعی توصیه نمی شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. اگرچه هیچ گزارشی در مورد آسیب به نوزادان شیرخوار گزارش نشده است، اما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات و نکات احتیاطی قبل از مصرف سلکوکسیب در بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی سلکوکسیب

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • برخی از محصولات ممکن است با این دارو تعامل داشته باشند. از جمله: آلیسکیرن، مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، سیدوفوویر، لیتیوم، «قرص های آب» (دیورتیک هایی مانند فوروزماید).
 • این دارو ممکن است خطر ابتلا به خونریزی را هنگام مصرف با داروهای دیگر که ممکن است باعث خونریزی شود، افزایش دهد. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، «رقیق کننده خون» از قبیل دابیگاتران و آنوکساپارین و وارفارین اشاره کرد.

حتما بخوانید: قرص وارفارین برای چیست


 • برچسب تمام داروهای بدون نسخه و تجویزی را با دقت بررسی کنید؛ زیرا بسیاری از داروها حاوی مسکن درد یا کاهش دهنده تب (آسپرین، NSAID هایی مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن) هستند. این داروها شبیه به سلکوکسیب هستند و در صورت مصرف با هم ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند.
 • با این وجود، اگر پزشک دستور داده است که از آسپیرین با دوز کم استفاده کنید تا از حمله قلبی یا سکته مغزی جلوگیری کند (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز)، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک دستورالعمل دیگری دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

تداخلات دارویی سلکوکسیب

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل: درد شدید شکمی، استفراغ شبیه به قهوه، تغییر در میزان ادرار، تنفس آهسته یا کم، سردرد شدید یا از دست رفتن هوشیاری باشد.

تذکر

 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • تست ها و یا آزمایشات پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد و کلیه) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • درمان غیر دارویی برای آرتروز که توسط پزشک تأیید شده است (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تمرینات تقویتی و استقامتی) ممکن است به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکات و عملکرد مفصل کمک کند. برای دستورالعمل های خاص با پزشک خود مشورت کنید.

دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری

 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

قرص ناپروکسن برای چیست

از
5
رای