درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن ؛ جلوگیری از آفتاب سوختگی

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن ؛ جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از آلوئه ورا یک درمان سنتی برای مقابله با آفتاب سوختگی است. اگر به دنبال روش های خانگی ساده و ارزان برای درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن و همچنین راه های جلوگیری از افتاب سوختگی هستید، این مطلب سلام دنیا را بخوانید.

آفتاب سوختگی های شدید می تواند دردناک، تحریک کننده و خلاص شدن از آنها سخت باشد. ما این مسئله را در این مقاله سلام دنیا،  بررسی کرده ایم و بهترین راه کارها و اقدامات لازم برای درمان پوست که می توانید برای کاهش قرمزی شدید پوست انجام بدهید را، برایتان جمع آوری کرده ایم.

بعد از این، آفتاب سوختگی خود را با دارو، دمای خنک و دیگر درمان های خانگی تسکین بدهید. دفعه بعدی که به فضای باز می روید با پوشاندن پوستتان توسط لباس و کرم های ضد آفتاب و با افزایش آگاهی خودتان را از آفتاب سوختگی محافظت کنید.


حتما بخوانید: نکاتی برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب 


3 روش مؤثر و خانگی درمان آفتاب سوختگی

روش 1: درمان آفتاب سوختگی با طب سنتی

روش مؤثر و خانگی درمان آفتاب سوختگی

1. برای درمان آفتاب سوختگی: آب زیادی بنوشید

سعی کنید به مدت یک هفته بعد از آفتاب سوختگی، روزانه حداقل 10 لیوان پر آب بنوشید. این کار به شما کمک خواهد کرد که مجدداً بدنتان را آبرسانی کنید و این کار به نوبه خود به پروسه درمان کمک می کند. نوشیدن آب در حالیکه در فضای باز و زیر آفتاب هستید به شما کمک می کند که از گرما زدگی و دیگر مشکلات سلامتی مرتبط با گرما دور بمانید. در عین حال، اطمینان حاصل کنید که در دوره بهبودی الکل مصرف نکنید زیرا باعث می شود پوست شما بیشتر آب از دست بدهد و خشک شود.  

درمان آفتاب سوختگی با آلوئه ورا

2. درمان آفتاب سوختگی با آلوئه ورا 

استفاده از آلوئه ورا یک درمان سنتی برای مقابله با آفتاب سوختگی است. ژل گیاه آلوئه ورا است که دارای خواص ضد التهابی طبیعی است و اگر به درستی استفاده شود، می تواند روند درمان را سرعت بدهد. شما می توانید ژل آلوئه ورا را از فروشگاه ها خریداری کنید، اما در صورت امکان بهتر است ژل را به طور مستقیم از گیاه استخراج کنید. برای بدست آوردن ژل از گیاه، لازم است که یک برگ کامل را برش بزنید. آن را باز کنید و با استفاده از یک قاشق یا انگشت خود ژل را جدا کنید. روزی 3-2 مرتبه این ژل را روی صورت بزنید. برای درمان بیشتر، می توانید ژل های آلوئه ورا را در قالب های یخ بریزید و منجمد کنید، سپس این تکه های یخ زده را روی سوختگی های پوست استفاده کنید. (قبل از استفاده آنها روی پوست، مکعب های یخی را روی یک حوله نازک بپیچید). همچنین می توانید ژل آلوئه ورا را به صورت ماسک شبانه استفاده کنید.


حتما بخوانید: مزایای آلوئه ورا برای پوست


درمان آفتاب سوختگی با جوش شیرین

3. برای درمان آفتاب سوختگی: یک خمیر جوش شیرین تهیه کنید

یک کاسه کوچک بردارید و به اندازه مساوی از جوش شیرین و نشاسته ذرت در آن بریزید. به اندازه ای آب سرد به آن اضافه کنید که یک خمیر مناسب برای استفاده روی پوست بدست آید. هر دو این مواد اولیه ممکن است مقداری از قرمزی را از نواحی سوخته پاک کنند. خمیر را بشویید و در صورت نیاز مجددا آن را برای تسکین پوست استفاده کنید.

درمان آفتاب سوختگی با فندوق افسونگر

4. برای درمان آفتاب سوختگی: از فندق افسونگر استفاده کنید

شما می توانید از برگ ها و پوست درخت فندق افسونگر برای اهداف دارویی استفاده کنید. "تانن ها" موجود در فندق به دفع باکتری ها کمک می کند و باعث بهبودی می شود. در عطاری ها به دنبال عصاره آن باشید و با استفاده از یک تکه پنبه آن را روی پوست استعمال کنید.

درمان آفتاب سوختگی با سرکه سیب

5. برای درمان آفتاب سوختگی: از سرکه سیب روی محل آفتاب سوختگی استفاده کنید

می توانید سرکه سیب را به صورت اسپری مستقیماً روی پوست استفاده کنید یا یک تکه پنبه را در سرکه خیس کنید و آن را روی پوست قرار دهید. سرکه به عنوان یک ضد التهاب شناخته شده است، بنابراین ممکن است روند بهبودی را سریعتر کند. توجه داشته باشید که برخی افراد به سرکه سیب حساسیت نشان می دهند. بهتر است قبل استفاده گسترده، ابتدا مقدار کمی از آن را پشت دست امتحان کنید. این کار به شما اجازه می دهد واکنش بدنتان را به آن ببینید.


حتما بخوانید: خواص منحصر به فرد سرکه سیب برای پوست


درمان آفتاب سوختگی با سیب زمینی

6. درمان آفتاب سوختگی با ورقه های سیب زمینی

بسیاری از پزشکان سنتی اعتقاد دارند که سیب زمینی می تواند درد و التهاب را کاهش بدهد. چند برش نازک از سیب زمینی تهیه کنید. سپس آنها را روی قسمت هایی از پوست که قرمز شده است قرار بدهید. سیب زمینی ها را برگردانید تا اینکه احساس کنید پوستتان بهتر شده است. همچنین می توانید سیب زمینی را رنده کنید و آن را روی پوست بگذارید (دقت کنید که آب سیب زمینی را هم داشته باشد). مطمئن باشید که سیب زمینی را قبل از برش زدن به خوبی شسته باشید.

درمان آفتاب سوختگی با ماست

7. برای درمان آفتاب سوختگی: از ماست محلی استفاده کنید

البته نتیجه دادن آن احتمالی است، اما اگر نتیجه ای هم نداشته باشد، دمای خنک ماست ممکن است باعث تسکین پوست شما شود. یک فنجان ماست ساده یا پروبیوتیک تهیه کنید و لایه نازکی از آن را روی قسمت هایی از پوست که دچار قرمزی شده است بگذارید. 5 دقیقه منتظر باشید و سپس پوست را با یک حوله نرم تمیز کنید.

لباس مناسب در زمان آفتاب سوختگی

8. برای درمان آفتاب سوختگی: لباس های گشاد و تیره بپوشید

لباس های نخی و سبک که به پوست شما نمی چسبد بهترین گزینه برای طول درمان است. این لباس ها اجازه می دهند پوست شما نفس بکشد و احتمال عفونت را کاهش می دهد. استفاده از لباس های تیره باعث می شود سوختگی پوست شما کمتر جلب توجه کند. از پوشیدن لباس های سفید و رنگ های نئونی خود داری کنید زیرا با تضادی که ایجاد می کند باعث می شود سوختگی پوست شما بیشتر دیده شود.

مخفی کردن آفتاب سوختگی

9. برای درمان آفتاب سوختگی: از آرایش برای پوشاندن قرمزی پوست استفاده کنید

استفاده از پرایمری که ته رنگ سبز دارد بر روی نواحی آفتاب سوخته، باعث متعادل شدن رنگ پوست در آن نواحی می شود. از رنگ های سرخ به تنهایی استفاده نکنید زیرا باعث می شود قرمزتر به نظر برسید. یک آرایش خیلی سبک استفاده کنید، زیرا مواد آرایشی ممکن است باعث حساسیت پوست شود.


حتما بخوانید: روش های درمان قرمزی پوست صورت با طب سنتی


روش 2: کاهش درد و ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی

کاهش درد و ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی با آسپرین

1. کاهش درد آفتاب سوختگی با: مصرف دارو برای درد

به محض اینکه از آفتاب خارج شدید، یک داروی ضد التهاب بدون نسخه تهیه کنید، مثل آسپرین. حداکثر دوز پیشنهادی از آن را در حداقل 24 ساعت اول بعد از آفتاب سوختگی مصرف کنید تا پروسه درمان شروع شود. مصرف دارو را ادامه دهید تا ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی کمتر شود. فرقی نمی کند چقد درد داشته باشید، مهم است که دارو را طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف دوز بیشتر می تواند برای شما آسیب جدی به دنبال داشته باشد، مثل آسیب به کبد. برچسب دارو را به دقت مطالعه کنید و دوز تعیین شده از دارو را دنبال کنید.

درباره عوارض جانبی دارو هم اگاهی پیدا کنید. روی برچسب دارو این موارد هم توضیح داده شده اند، همچنین می توانید از پزشک در این رابطه سوال کنید. برای مثال، توصیه می شود افرادی با مشکلات فشار خون از مصرف آسپرین اجتناب کنند.

همچنین می توانید یک کاسه کوچک بردارید، یک یا دو آسپرین را در آن خرد کنید و با کمی آب آن را تبدیل به خمیر کنید. سپس، این خمیر را روی نواحی آفتاب سوخته بگذارید. بعد از چند دقیقه آن را پاک کنید. با این حال، برای حفظ سلامتی میزان بیشتری از دوز توصیه شده را روی پوست خود استفاده نکنید.

درمان خانگی آفتاب سوختگی

2. کاهش درد آفتاب سوختگی با: یک تکه پارچه خنک روی نواحی آفتاب سوخته استفاده کنید

یک دستمال پنبه ای را در آب خنک خیس کنید. آن را به آرامی بچلانید و سپس روی پوست خودتان قرار بدهید. دستمال را مجددا خیس کنید و این کار را تکرار کنید. همچنین می تواند دستمال را در شیر خنک هم خیس کنید. با این کار علاوه بر خنک شدن، از ویتامین D هم بهره می برید.

کاهش درد و ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی با دوش آب خنک

3. برای کاهش درد آفتاب سوختگی: با آب خنک دوش بگیرید

با آب خنک و نه سرد دوش بگیرید. برای مدتی زیر آب بمانید. برای مزیت بیشتر، می توانید دو فنجان جو خام در یک جوراب تمیز بریزید و انتهای آن را گره بزنید. وان را پر از آب کنید و جوراب را در آن بیندازید و فشار دهید تا عصاره اش خارج شود. پلی ساکاریدهای جو دوسر می توان پوست شما را پوشش بدهد و باعث تسکین آن بشود. همچنین می توانید جو ها را به طور مستقیم در وان بریزید، اما تمیز کردن آن کمی سخت می شود. استفاده از صابون یا پاک کننده بدن، تنها باعث می شود پوست شما خشک تر بشود و پروسه درمان را طولانی تر کند.

کاهش درد و ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی با پوست خیار

4. کاهش درد آفتاب سوختگی با: تسکین دادن پوست با خیار

اضافه کردن مقداری خیار به آب یک راه راحت برای آبرسانی است. برش های نازک از خیار را روی نواحی آفتاب سوخته بگذارید. یا خیار را رنده کنید و یک ماسک تهیه کنید که آن را روی پوست صورت یا قسمت های دیگری که دچار قرمزی شده اند بگذارید. این کار خاصیت آنتی اکسیدان خیار را بیشتر می کند. می توانید خیار را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.


حتما بخوانید: 21 نوع ماسک خیار برای پوست


کاهش درد آفتاب سوختگی با چای

5. کاهش درد آفتاب سوختگی با: نوشیدن چای سبز 

برای خودتان چای سبز دم کنید. شما می توانید آن را بنوشید یا با پنبه روی پوستتان استفاده کنید. خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی از چای سبز می تواند قرمز و تورم را کاهش بدهد.

کاهش درد آفتاب سوختگی

6. اجتناب از بکار بردن یخ روی آفتاب سوختگی

گذاشتن تکه های یخ به طور مستقیم روی پوست، خیلی وسوسه انگیز است. این کار آسیب زیادی به پوست می رساند و حتی می تواند سلول های پوست شما را از بین ببرد. در عوض، اگر حس می کنید واقعاً نیاز به استفاده از یخ دارید، آن را با یک پارچه نرم و تمیز بپوشاند و به این شکل روی پوست قرار دهید.

نکات مهم هنگام آفتاب سوختگی

7. برای کاهش درد آفتاب سوختگی: نواحی آفتاب سوخته را دستکاری نکنید

سعی کنید از دست زدن به پوستتان در نواحی که بخاطر آفتاب سوختگی دچار قرمزی شده اند خودداری کنید و پوسته پوسته را نکنید. با گذشت زمان پوست مرده شما می افتد بدون اینکه به آن فشاری وارد کنید. با زور جدا کردن آنها می تواند باعث خراش و آلودگی پوست شود. مخصوصاً وقتی روی پوست جای زخم و جراحت باشد. زمانی که پوست شما به رنگ معمولی برگشت و مشکل آن کم شد می توانید با یک اسفنج نرم یا اسکرابر پوسته پوسته ها را جدا کنید.

مراجعه به پزشک هنگام آفتاب سوختگی

8. برای کاهش درد آفتاب سوختگی با پزشک مشورت کنید

اگر آفتاب سوختگی شما به شکل تاول درآمد یا متورم شد به پزشک مراجعه کنید. اگر می بینید از نواحی آفتاب سوخته چرک خارج می شود، می تواند نشانه عفونت باشد. اگر درمان های خانگی تاثیری نداشت و مشکل پوستتان بیشتر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بسته به وضعیت شما، پزشک شما ممکن است کرم کورتیکواستروئید تجویز کند. همچنین اگر نشانه هایی از عفونت وجود داشته باشد ممکن از آنتی بیوتیک تجویز کنند.    

روش 3: جلوگیری از آفتاب سوختگی

استفاده از ضد آفتاب برای پیشگیری از آفتاب سوختگی

1. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی: قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید

برای پیشگیری از آفتاب سوختگی، ضد آفتابی تهیه کنید که شما را در مقابل اشعه های UVA و UVB محافظت کند. سعی کنید ضد آفتاب شما حداقل SPF 50 را داشته باشد، هر چقدر SPF بالاتر، محافظت بیشتر است. آن را 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن، روی پوست استفاده کنید. به این ترتیب ضدآفتاب روی پوست را پوشش دهی می کند و شما را از آفتاب سوختگی حفظ می کند. با بررسی برندهای مختلف می توانید مناسبترین ضد آفتاب را برای خودتان پیدا کنید. اگر قرار است درون آب بروید، باید از یک ضد آفتاب مقاوم در برابر شستشو استفاده کنید. اگر می خواهید پیاده روی داشته باشید، باید ضد آفتابی استفاده کنید که دارای ویژگی دفع کنندگی حشرات هم باشد.

جلوگیری از آفتاب سوختگی با کرم ضد آفتاب

2. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی: ضد آفتاب خود را به طور مرتب تجدید کنید

حداقل هر 90 دقیقه، مجددا از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر عرق می کنید یا در آب هستید، این فاصله زمانی تجدید کرم، باید کوتاهتر شود. کرم را با دقت روی سطح پوست پخش کنید تا مطمئن شوید همه قسمت ها را می پوشاند. در هر بار مصرف به مقدار لازم روی صورت کرم بزنید و برای بدن هم به اندازه دو فنجان بسیار کوچک از لوسیون استفاده کنید.


حتما بخوانید: هر آن چه را که باد درباره SPF در ضد آفتاب بدانید 


جلوگیری از آفتاب سوختگی با کلاه

3. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی: کلاه بپوشید

امکان استفاده از ضد آفتاب روی پوست سر وجود ندارد و به همین دلیل این ناحیه در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرد. برای جلوگیری از سوختن پوست سر، وقتی بیرون از خانه می روید و زمان زیادی را در فضای باز می گذرانید، از یک کلاه یکپارچه استفاده کنید. همچنین باعث محافظت از صورت شما هم می شود.

چگونه از آفتاب سوختگی پیشگیری کنیم

4. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی: به علائم بدن خود توجه کنید

بدنتان به شما می گوید که تا چه میزان می توانید در آفتاب باشید. برای لحظه ای کارهایتان را متوقف کند و شرایط خود را بسنجید. آیا احساس گرمای زیادی روی پوستتان می کنید؟ آیا احساس خفگی می کنید؟ آیا شما هر یک از مشکلات را تجربه کرده اید؟ اگر پاسخ شما "بله" است، به فضای بسته بروید.

روش های جلوگیری از آفتاب سوختگی

5. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی: از دوستانتان بخواهید ظاهر شما را بررسی کنید

اگر با افراد دیگری بیرون هستید می توانید از آنها بخواهید که ظاهر شما را نگاه کنند. با این حال واکنش پوست به آفتاب می تواند می تواند آشکار نباشد، بنابراین تشخیص درست میزان آفتاب سوختگی برای آنها مشکل می شود.

مراقبت های آفتاب سوختگی

6. در طول بهبود آفتاب سوختگی ها خیلی مراقب باشید

مدت زمان بهبود یافتگی می تواند شش ماه طول بکشد. اگر در طول درمان مجدداً دچار آفتاب سوختگی شوید، فرآیند بهبود ممکن است دچار وقفه شود، مراقب بدن خود باشد و مدت زمانی که در آفتاب می مانید را کاهش دهید.

سخن آخر

آفتاب سوختگی می تواند موجب سوزش و در موارد شدیدتر دردناک باشد، از این رو ما در این پست سلام دنیا، درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن و راه هایی که به پیشگیری از آفتاب سوختگی کمک می کند، آموزش دادیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید تجربیات خود را در خصوص درمان خانگی آفتاب سوختگی با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

آفتاب سوختگی کودکان: راه های جلوگیری و درمان آفتاب سوختگی کودک

10 اشتباه رایج که انجام آنها آفتاب سوختگی را وخیم تر می کند

از
10
رای