برای سوختگی چی خوبه؛ درمان خانگی سوختگی با عسل و داروهای گیاهی

برای سوختگی چی خوبه؛ درمان خانگی سوختگی با عسل و داروهای گیاهی درمان خانگی سوختگی با عسل، آلوئه ورا، و روش های طبیعی می توانند به بهبود پوست سوخته شما کمک کنند. می توانید با انواع سوختگی درجه یک، دو و سه و روش های درمان آن در این مطلب سلام دنیا آشنا شوید.

درمان های طبیعی برای سوختگی می توانند به کاهش درد و التهاب ناشی از سوختگی شما کمک کنند. در برخی از موارد، درمان خانگی برای سوختگی نیز می توانند به بهبود پوست سوخته شما کمک کنند. داروهای طبیعی برای درمان سوختگی ممکن است دارای فواید خاص و به خصوصی باشند که این در حالیست که باید به یاد داشته باشید که برخی از انواع سوختگی ها نیاز به مراقبت پزشکی نیز دارند. در این مقاله سلام دنیا، با درمان سوختگی با عسل و داروهای خانگی آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

انواع سوختگی

هنگامی که صحبت از درمان سوختگی در خانه می شود، میزان شدت سوختگی از اهمیت بالایی برخوردار است:

  • سوختگی درجه یک: سوختگی های درجه یک قرمز و دردناک هستند و وقتی به پوست فشار وارد می کنید کمی متورم و سفید می شوند.
  • سوختگی درجه دو: سوختگی های درجه دو که معمولاً تاول را ایجاد می کنند، زیاد و بسیار دردناک هستند و نیز ممکن است این نوع سوختگی باعث قرمزی، لکه دار شدن و متورم شدن پوست شود.
  • سوختگی درجه سه: نوعی از سوختگی است که به تمام لایه‌های پوستی آسیب می‌زند. سوختگی‌های درجه سه، پوست را سفید یا زغالی (سیاه) میکنند. به دلیل آسیب به اعصاب و بافت، سوختگی درجه سه ممکن است درد کمی را برای شما ایجاد کند و یا حتی نیز بدون درد باشد. این نوع سوختگی ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
  • سوختگی شدید: اگر سوختگی شما ، سوختگی درجه سه باشد و یا اگر نیز در مورد شدت سوختگی خود شک دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

حتما بخوانید: درمان سوختگی صورت در خانه


برای سوختگی چی خوبه

مطالعات نشان می دهد که تعدادی از درمان های طبیعی ممکن است به درمان سوختگی های درجه یک و دو کمک کنند.

 این درمان ها عبارتند از:

  • آلوئه ورا
  • عسل
  • کالاندولا

برای سوختگی چی خوبه

درمان سوختگی در خانه با آلوئه ورا

بر اساس بررسی تحقیقاتی منتشر شده در Burns در سال 2007، آلوئه ورا می تواند به بهبود سوختگی های درجه یک تا دو را سرعت بخشد. برای تسکین درد و جلوگیری از تاول و جای زخم، ژل آلوئه ورا را مستقیماً یک یا دو بار در روز روی محل سوختگی  تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد بمالید.

درمان سوختگی با عسل

چندین مطالعه نشان می دهد که استفاده از عسل روی پوست سوخته ممکن است به بهبود و کاهش التهاب کمک کند. گزارشی در سال 2009 از مجله پزشکی نیوزیلند، هشت مطالعه (با مجموع 624 نفر) را مورد مرور و بررسی قرار داد. این گزارش از این طریق دریافت که عسل در درمان کردن سوختگی های درجه یک یا دو مؤثر میباشد. بیشتر مطالعات شامل استفاده از عسل فرآوری نشده پوشیده شده با گاز استریل بود. طبق گفته گزارشی در سال 2011 از مجله Scientific World میتوان دریافت که عسل ممکن است با تحریک سیستم ایمنی بدن به بهبود سوختگی کمک کند.

درمان سوختگی در خانه با کالاندولا (بهترین پماد سوختگی خانگی)

کالاندولا دارای خواص ضد التهابی است که در درمان سوختگی ها میتواند امری نویدبخش باشد. در مطالعه‌ای در سال 2008 از مجله بیوشیمی بالینی و تغذیه، محققان دریافتند که استفاده از عصاره کالاندولا بر روی پوست به بهبودی موش‌های مبتلا به سوختگی کمک کرد. با این حال، قبل از اینکه کالاندولا را به عنوان یک درمان سوختگی توصیه کنیم، باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود.


حتما بخوانید: درمان فوری و خانگی آفتاب سوختگی 


استفاده از داروهای طبیعی برای درمان سوختگی

با توجه به تحقیقات محدودی که در دست داریم، توصیه کردن استفاده از داروهای طبیعی به عنوان درمانی برای سوختگی خیلی زود است. برخی از سوختگی ها فقط باید توسط متخصصان پزشکی درمان شوند.

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا ( American Academy of Family Physicians) توصیه می کند در صورت تجربه موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • سوختگی در صورت، روی یک مفصل اصلی (مانند زانو یا شانه)، یا روی دست‌ها، پاها یا اندام تناسلی
  • سوختگی درجه یک یا دو که ناحیه ای بزرگتر از قطر دو اینچ را می پوشاند
  • سوختگی درجه سه

داروهای طبیعی برای درمان سوختگی

زنگ زدن به دکتر

اگر سوختگی شما پس از درمان کردن با داروهای طبیعی برای سوختگی بهبود نیافت، باید با پزشک خود تماس بگیرید. خود درمانی و اجتناب یا به تعویق انداختن مراقبت های استاندارد پزشکی می تواند عواقب جدی را برای شما به همراه داشته باشد.

ما در این مقاله به درمان خانگی سوختگی با عسل، آلوئه ورا و روش های طبیعی و گیاهی پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را با دوستان خود در شکبه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

درمان سوختگی پای نوزاد با 10 روش خانگی

خواص آلوئه ورا برای پوست

از
7
رای