درمان آفتاب سوختگی پوست با 3 روش خانگی سریع و طبیعی

درمان آفتاب سوختگی پوست با 3 روش خانگی سریع و طبیعی اگر دچار آفتاب سوختگی شدید و می خواهید سریع و فوری از آفتاب سوختگی خلاص شوید. درمان های طبیعی و فوری آفتاب سوختگی در خانه را در سلام دنیا بیاموزید.

درمان آفتاب سوختگی دشوارتر از پیشگیری از آن است. با این حال، نیمی از امریکایی های 18 تا 29 ساله گزارش می دهند که حداقل یک بار در سال آفتاب سوختگی را تجربه می کنند. برای خلاص شدن سریع از آفتاب سوختگی بلافاصله بعد از آن دوش آب سرد بگیرید، آفتاب سوختگی را با آلوئه ورا یا مرطوب کننده عمیق درمان کنید و روزهای بعد پوست تان را با نوشیدن آب بیشتر آبرسانی کنید.

سایر روش های درمان خانگی آفتاب سوختگی مانند کمپرس چای کیسه سرد و مسکن ها را امتحان کنید، چون برای رفع ناراحتی ها و بهبود روند درمان آفتاب سوختگی لازم هستند. تمام آفتاب سوختگی ها باعث ایجاد صدمات پوستی در شما می شوند، بنابراین برای پیشگیری از بروز این اتفاق در آینده اقداماتی را در نظر بگیرید. در این مقاله از سایت سلام دنیا، به روش های خانگی درمان آفتاب سوختگی با دستورات جادویی سریع و فوری به شما آموزش دادیم.

3 روش برای درمان فوری و خانگی آفتاب سوختگی 

روش 1: درمان های سریع آفتاب سوختگی

1. به محض اینکه متوجه آفتاب سوختگی شدید فورا از معرض آفتاب خارج شوید

هر ثانیه بیشتری که زیر نور آفتاب باشید سوختگی پوست تان را بدتر خواهد کرد. در این مواقع رفتن به داخل خانه بهترین کار است. اما اگر این کار امکان پذیر نبود به سمت محلی که سایه است بروید.

 • چترهای ساحلی محافظت کمی در مقابل اشعه های UV ایجاد می کنند، مگر اینکه چترها خیلی بزرگتر و از جنس پارچه های ضخیم ساخته شده باشند.
 • حتی در مکان هایی که سایه هستند هم در معرض آفتاب قرار دارید چون اشعه های UV از سطوح هم منعکس می شوند و از ابرها گرفته تا برگ ها به همه چیز نفوذ پیدا می کنند.

حتما بخوانید: آفتاب سوختگی کودکان


راه های رفع فوری آفتاب سوختگی

2. برای درمان سریع آفتاب سوختگی: دوش یا حمام آب سرد بگیرید

آب پوست شما را خنک خواهد کرد و ممکن است برای کاهش شدت آفتاب سوختگی مفید باشد. از صابون استفاده نکنید زیرا باعث تحریک و خشک شدن پوست شما خواهد شد. بعد از دوش گرفتن اجازه دهید پوست با جریان هوا خشک شود. ممکن است استفاده از حوله باعث ناراحتی و ساییدن پوست تان شود.

 • اگر باید از حوله استفاده کنید به جای کشیدن حوله روی پوست تان آن را به آرامی روی پوست بگذارید.

تکنیک های کاهش شدت آفتاب سوختگی

3. برای درمان سریع آفتاب سوختگی: ژل آلوئه ورا یا مرطوب کننده عمیق را روی پوست تان بمالید

آنها را روی کل پوست آفتاب سوخته تان پخش کنید تا پوست تان را مرطوب و خنک کنند. این مراحل را مرتبا یا حداقل 2 بار در روز تکرار کنید تا خشکی و پوسته پوسته شدن آن را کاهش دهید.

 • استفاده از لوسیون یا ژل حاوی ویتامین C و E را فراموش نکنید چون این ترکیبات می تواند باعث کاهش آسیب های پوستی شما شود.
 • از محصولات روغنی یا حاوی الکل استفاده نکنید.
 • اگر به گیاه آلوئه ورا دسترسی دارید می توانید ژل را مستقیما از روی برگ های آن جمع کنید. به سادگی یک برگ را جدا کنید، با یک چاقو از پهنا آن را برش دهید، ژل داخل آن را بردارید و روی قسمت آفتاب سوختگی تان بمالید.
 • ژلی که مستقیما از خود گیاه آلوئه ورا بدست می آید فوق العاده غلیظ، طبیعی و موثر است.

حتما بخوانید: مزایای آلوئه ورا برای پوست


ژل آلوئه ورا راهی برای درمان سریع آفتاب سوختگی

4. برای درمان سریع آفتاب سوختگی: آب زیاد بنوشید

 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب و گرما باعث کم آبی بدن می شود. همچنین آفتاب سوختگی آب سطح پوست تان را جذب می کند و از قسمت های دیگر بدن تان آن را می گیرد. به خاطر داشته باشید که برای چند روز بعد از آفتاب سوختگی آب زیادی بنوشید.
 • تا زمانی که آفتاب سوختگی تان بهبود پیدا کند مقدار بیشتری از 8 لیوان که در روز پیشنهاد شده را بنوشید، به ویژه اگر همچنان در آب و هوای گرم هستید یا ورزش ها یا فعالیت های که باعث تعریق می شوند را انجام می دهید.

درمان های سریع آفتاب سوختگی

روش 2: درمان های معمول آفتاب سوختگی در خانه

1. درمان آفتاب سوختگی: کمپرس سرد درست کنید و آن را روی محل آفتاب سوختگی بگذارید

چند قالب یخ یا کیسه های آب یخ را در پارچه مرطوب بپیچید. بعد به مدت 15 تا 20 دقیقه چندین بار در روز پارچه را به آرامی روی قسمت آفتاب سوخته فشار دهید.

 • به خاطر داشته باشید که یخ یا دیگر اجسام یخ زده را نباید روی پوست تان فشار دهید. انجام این کار ممکن است باعث سوختگی با یخ شود و فقط وضعیت را بدتر می کند.

 کمپرس سرد درست کنید و آن را روی محل آفتاب سوختگی بگذارید

2. درمان آفتاب سوختگی: یک داروی ضد التهاب مانند ایبوپروفن (Advil) مصرف کنید

ایبوپروفن باعث کاهش درد، تورم و قرمزی می شود و حتی ممکن است از آسیب های طولانی مدت به پوست جلوگیری کند. بعد از اینکه مصرف دارو را شروع کردید دارو را به مدت 48 ساعت ادامه دهید.

 • استامینوفن (تایلنون) ممکن است درد آفتاب سوختگی را تسکین دهد اما مانند ایبوپروفن اثر ضد التهابی مشابه ای ندارد.

حتما بخوانید: شایع ترین عوارض جانبی ایبوپرفن


مسکن های کاهش درد آفتاب سوختگی

3. درمان آفتاب سوختگی: لباس چسبان را با لباس های آزاد و راحت تعویض کنید

از پوشیدن لباس هایی که پارچه های زبر و خارش آور دارند خودداری کنید. برای اکثر افراد نخ پنبه بهترین نوع پارچه است.

 • از قسمت های آفتاب سوخته پوست تان موقع بیرون رفتن محافظت کنید. کلاه بپوشید، یک چتر آفتابی به همراه داشته باشید و پارچه هایی که بافت منسجمی دارند بپوشید.
 • علاوه بر این، مطمئن شوید که از ضد آفتابی که حداقل اس پی اف 30 دارد استفاده می کنید و هر دو ساعت یک بار مجددا آن را تمدید می کنید.

بهترین نوع پارچه لباس در زمان آفتاب سوختگی

4. درمان آفتاب سوختگی: پرده ها را بکشید و دمای خانه را پایین بیاورید

اگر تهویه هوا دارید آن را روشن کنید. در صورت نداشتن تهویه هوا، پنکه هم می تواند به طرز موثری دمای بدن شما را پایین بیاورد، به ویژه زمانی که باد خنک مستقیما به سمت قسمت های آفتاب سوخته شما جریان پیدا می کند.

 • زیرزمین بهترین مکان برای بهبود آفتاب سوختگی است چون زیرزمین ها کلا خنک و دور از نور آفتاب هستند.

بهترین مکان برای بهبود آفتاب سوختگی

روش 3: درمان آفتاب سوختگی در خانه با روش های طبیعی و سنتی

1. درمان سنتی آفتاب سوختگی: چند چای کیسه ای را در آب داغ فرو ببرید

اجازه دهید آب سرد شود (برای سرعت بخشیدن به کار چند قالب یخ اضافه کنید). چای کیسه ای را از آب خارج کنید و مستقیما آنها را روی قسمت آفتاب سوخته تان بگذارید. تانن موجود در چای به کاهش التهاب کمک می کند. همچنین می توانید چای خنک را در تمام قسمت های آفتاب سوختگی نیز بمالید.

 • تانن ها ماده قابض طبیعی هستند و مطالعات نشان می دهند که آنها به بهبود آفتاب سوختگی و جلوگیری از بروز عفونت کمک می کنند.

درمان طبیعی آفتاب سوختگی در خانه

2. درمان سنتی آفتاب سوختگی: یک فنجان ماست ساده را درون کاسه بریزید

ماست را با 4 فنجان آب مخلوط کنید. یک پارچه مرطوب را در مخلوط ماست فرو ببرید و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی قسمت آفتاب سوخته بمالید. هر 2 تا 4 ساعت این کار تکرار کنید.

 • ماست ساده حاوی پروبیوتیک ها و آنزیم های زیادی است که برای بهبود آفتاب سوختگی مفید هستند.
 • مطمئن شوید که ماست واقعا ساده است تا اینکه وانیلی باشد چون ماست وانیلی حاوی شیرینی نامطلوب و پروبیوتیک کمتری است.

حتما بخوانید: 13 خاصیت شگفت انگیز ماست برای سلامتی


راه حل بهبود آفتاب سوختگی

3. درمان سنتی آفتاب سوختگی: حداقل یک فنجان جوش شیرین را در وان آب خنک بپاشید

بعد وارد آب شوید و بعد از خارج شدن اجازه دهید جوش شیرین روی پوست تان خشک شود. این کار درد را تسکین می دهد و به بهبودی پوست تان کمک می کند

 • جوش شیرین دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی است. یعنی اینکه به کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت کمک خواهد کرد.

کاهش درد آفتاب سوختگی با جوش شیرین

4. آب سرد را از صافی که حاوی جو دوسر خشک است رد کنید و آب آن را در یک کاسه جمع کنید

جو دو سر را دور ریخته و پارچه را با محلول خیس کنید. هر 2 تا 4 ساعت پارچه آغشته به محلول را روی نواحی آفتاب سوخته خود قرار دهید.

 • جو دو سر حاوی مواد شیمیایی به نام ساپونین است که هم زمان پوست را مرطوب و آن را پاکسازی هم خواهد کرد.

درمان های طبیعی و خانگی آفتاب سوختگی

سخن آخر

برای خلاص شدن سریع از آفتاب سوختگی بلافاصله بعد از آن دوش آب سرد بگیرید، آفتاب سوختگی را با آلوئه ورا یا مرطوب کننده عمیق درمان کنید. درمان آفتاب سوختگی دشوارتر از پیشگیری از آن است. با این حال اگر دچار آفتاب سوختگی شدید و می خواهید سریع و فوری از آفتاب سوختگی خلاص شوید. ما در این پست سلام دنیا، 3 روش جادویی ساده برای درمان سریع و فوری آفتاب سوختگی برای شما آموزش دادیم. امیدوارم که برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص درمان آفتاب سوختگی در خانه با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط: 

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن + جلوگیری از آفتاب سوختگی

10 اشتباه رایج که انجام آنها آفتاب سوختگی را وخیم تر می کند
 

از
9
رای