آفتاب سوختگی کودکان: راه های جلوگیری و درمان آفتاب سوختگی کودک

آفتاب سوختگی کودکان: راه های جلوگیری و درمان آفتاب سوختگی کودک آفتاب سوختگی به معنی قرمزی، سوزش پوست بر اثر قرارگیری در معرض نور آفتاب می باشد. نوزادان و کودکان به دلیل نازک و حساس بودن پوستشان بیش از بقیه در معرض آن هستند. کرم ضد آفتاب راه جلوگیری از آفتاب سوختگی کودکان است.

اگر بی توجه باشید آفتاب سوختگی می تواند به شدت به کودک شما صدمه بزند. در اینجا نحوه مراقبت از پوست کودکتان در مقابل اشعه های مضر خورشید را به شما می آموزیم.

آفتاب سوختگی به چه معناست؟

آفتاب سوختگی به معنی قرمزی، سوزش و التهاب پوست بر اثر قرارگیری در معرض نور آفتاب می باشد. معمولاً این سوختگی دو تا چهار ساعت بعد از قرارگیری در معرض آفتاب ظاهر شده و رنگ پوست 12 تا 14 ساعت بعد (معمولاً همراه با درد) تغییر می یابد. در همین زمان است که سوختگی های شدید ممکن است با تاول همراه شوند. معمولاً قرمزی پوست بعد از گذشت 2 تا 3 روز محو شده و پوست بدن در ناحیه سوخته شده، پوسته پوسته می شود.

آفتاب سوختگی در هنگام وقوع می تواند آزاردهنده باشد اما می تواند در ادامه زندگی فرد نیز تاثیرگذار باشد. یک آفتاب سوختگی شدید در دوران نوزادی یا کودکی می تواند ریسک بروز ملانوما (یکی از کشنده ترین سرطان های پوست) را در میانسالی تا دو برابر افزایش دهد. محققین تخمین می زنند که 90 درصد سرطان های پوست بر اثر قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب ایجاد شده و در نتیجه قابل پیشگیری می باشند.

آفتاب سوختگی کودکان

چه چیزی باعث آفتاب سوختگی می شود؟

اشعه های مضر خورشید باعث آفتاب سوختگی می شوند. نوزادان به دلیل نازک و حساس بودن پوست شان بیش از سایرین در معرض این خطر قرار دارند.

برای جلوگیری از بروز آفتاب سوختگی در کودکان چه می توان کرد؟

جلوگیری از وقوع آفتاب سوختگی بهترین گزینه است. در اینجا نکاتی را برای حفظ ایمنی کودکتان در این خصوص بیان می کنیم:

1. محدود کردن قرارگیری در معرض نور خورشید

معمولاً شدت اشعه های خورشید بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر بیشتر می باشد؛ بنابراین سعی کنید در طول این ساعات کودک را در سایه و دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید.

راه های جلوگیری از آفتاب سوختگی کودکان

2. استفاده از کرم ضد آفتاب

فرمول های مختلفی برای کرم های ضد آفتاب وجود دارند پس در انتخاب آنها دقت کنید. به دنبال ضد آفتاب هایی باشید که برای کودکان با SPF بین 30 تا 50 (و نه کمتر از 15) طراحی شده اند. این ها طیف کامل مراقبت را ارائه می دهند یعنی در مقابل اشعه های UVB (اصلی ترین عامل آفتاب سوختگی) و اشعه های UVA که باعث پیری زودرس و سرطان پوست می شوند، از پوست کودک مراقبت می نمایند. این کرم ها همچنین باید ضدآب بوده و برای پوست های حساس طراحی شده باشند (اکسید تیتانیوم و اکسید روی ترکیبات ضد آلرژی هستند که اکثر کودکان به خوبی آنها را بر روی پوست خود تحمل می کنند).

اگر امکان دارد، ابتدا کمی از کرم را بر روی بازوی کودک 48 ساعت قبل از استفاده کامل از محصول جدید تست کنید. وقتی از عدم حساسیت و تشکیل دانه های پوستی توسط کرم مطمئن شدید، 15 تا 30 دقیقه قبل از خارج شدن از منزل آن را بر روی پوست کودک بمالید. برای کودکان کمتر از 6 ماه، کرم ضد آفتاب را ابتدا بر روی نواحی کوچک بدن مانند: صورت، پشت دست ها و بالای پاها استفاده کنید (کماکان سعی کنید آنها را در سایه نگه داشته و لباس مناسب به آنها بپوشانید). برای کودکان بزرگتر، سعی کنید به طور مرتب و به دفعات از کرم ضد آفتاب استفاده کنید (بویژه وقتی بدن کودک به دلیلی خیس می شود).

چگونه از آفتاب سوختگی پوست کودک جلوگیری کنیم

3. از کمد لباس ها به درستی استفاده کنید

کلاه های لبه دار برای مراقب از چشمان، صورت و گردن کودک تهیه کنید (کودکان معمولاً این کلاه ها را قبول کرده و بر سر می گذارند). کودکان بزرگتر بایستی از عینک های آفتابی (در صورت استفاده منظم از آنها) استفاده کنند که از آنها در برابر تمامی اشعه های UV مراقب کنند. بهترین لباس برای این کودکان، لباس های سبک با بافت متراکم است که به خوبی از پوست در مقابل اشعه آفتاب محافظت کند.

4. سایه دلخواهتان را بسازید

یک آفتاب گیر مناسب برای کودک نوپای شما، کلید مراقبت همه روزه از وی می باشد. در ساحل دریا یا استخر، از یک چتر بزرگ یا چادر قابل حمل استفاده کنید تا کودک همواره مکانی برای پناه گرفتن در مقابل اشعه های مضر آفتاب داشته باشد.

روش مراقبت از پوست کودک در مقابل آفتاب سوختگی

چگونه می توانید آفتاب سوختگی را در کودکان درمان کنید؟

اگر کودک شما دچار آفتاب سوختگی شد، واکنش اولیه شما تسکین درد می باشد. در اینجا بعضی کارهایی را که می توانید انجام دهید بیان می کنیم:

  • از کمپرس آب خنک برای مدت 10 تا 15 دقیقه، 3 تا 4 بار در روز استفاده کنید.
  • از ژل آلوئه ورا یا مرطوب کننده ضد حساسیت ملایم برای بهبود وضعیت پوست استفاده کنید.
  • اگر درد کودک شدید یا همراه با التهاب بود، می توانید با تایید پزشکتان به وی استامینوفن (برای کودکان 2 ماهه یا بزرگتر) یا ایبوپروفن (یک داروی ضدالتهاب برای کودکان شش ماهه یا بزرگتر)  بدهید.
  • تا زمان بهبود کامل، کودکتان را از تابش آفتاب دور نگه دارید.

چگونه می توانید آفتاب سوختگی را در کودکان درمان کنید؟

اگر کودک شما کمتر از یک سال سن دارد و دچار آفتاب سوختگی شده است، بلافاصله با پزشک تان مشورت نمایید. برای کودکان بزرگتر، بهتر است در صورتی که شدت سوختگی زیاد بوده و همراه با تاول، تب یا درد زیاد است، پزشک را در جریان قرار دهید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید آیا کودک شما به داروی ضد درد یا مراجعه به مطب دکتر نیاز دارد یا خیر.

اگر آفتاب سوختگی وسیع، بسیار دردناک و یا همراه با استفراغ می باشد، ممکن است کودک شما گرما زده شده باشد و بایستی به سرعت به پزشک مراجعه نمایید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و پس از تماس با پزشک در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه نمایید. البته معمولاً واکنش های شدید این چنینی نسبت به گرما نادر هستند بویژه اگر شما احتیاط های لازم را انجام داده و در بیرون از خانه از کودکتان مراقبت کرده باشید.

منبع: whattoexpect

از
5
رای