10 اشتباه رایج که انجام آنها آفتاب سوختگی را وخیم تر می کند

10 اشتباه رایج که انجام آنها آفتاب سوختگی را وخیم تر می کند اگر بر اثر قرار گرفتن در مقابل آفتاب، پوست شما آسیب دیده است و دچار آفتاب سوختگی شده اید؛ باید از کارهایی که موجب تشدید و وخیم تر شدن آن می شود پرهیز نمایید. در ادامه 10 مورد از این اشتباهات بیان شده است.

قصد نداشتید که دچار آفتاب سوختگی شوید، اما اکنون پوست شما آسیب دیده است. از انجام این کارها که آن را حتی وخیم تر می کند، اجتناب کنید.

10 کاری که آفتاب سوختگی را وخیم تر می کند

1. پوشیدن لباس های تنگ

بعد از اینکه دچار آفتاب سوختگی شده اید، باید به پوستتان اجازه نفس کشیدن دهید. شرین ادریس پزشک و متخصص پوست در «Union Square Laser Dermatology» واقع در نیویورک می گوید: «پوشیدن لباس های تنگ در هنگام آفتاب سوختگی قطعا کاری است که باید از آن اجتناب شود، زیرا باعث التهاب می شود». وی در ادامه می گوید: «بدن شما در تلاش است که با افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده، به بهبودی شما کمک کند. نتیجه این کار قرمزی، گرما و التهاب در این ناحیه است». پوشیدن لباس های تنگ می تواند باعث تورم و تاول بیشتر شود.

2. استفاده از آلوئه ورا همراه با وازلین

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است و برای پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده، مفید است. در حقیقت، آلوئه ورا دارای کاربردهای زیادی است که حتی ممکن است شناخته شده نباشد. تنها کافی است که از استفاده از آلوئه ورا همراه با وازلین اجتناب کنید، که اجازه خروج گرما را نمی دهد. بر اساس آکادمی پوست آمریکا، از محصولاتی که حاوی بنزوکائین یا لیدوکائین هستند نیز خودداری کنید، زیرا می توانند پوست را حتی بیشتر تحریک کنند.

اقدامات اشتباه پس از آفتاب سوختگی

3. فراموش کردن آب رسانی به بدن

همیشه به خاطر داشته باشید که به بدن آب رسانی کرده، آبرسانی کرده و آبرسانی کنید. ممکن است مصرف روزانه آب به مقدار توصیه شده چالش برانگیز به نظر برسد، اما راه های آسان زیادی برای آبرسانی به بدن وجود دارد. کیت لیبلنچ پزشک و متخصص پوست و موسس «مرکز جراحی پوست» در ماندویل واقع در لس آنجلس، متایری در لس آنجلس و بیلوکسی است، می گوید: «سوختگی آسیب بیشتری از درد، به بدن می رساند. در حقیقت تمام سوختگی ها مایعات را به سمت پوست کشیده و از سایر بافت های بدن دور می کنند». وی در ادامه می گوید: «پس مطمئن باشید که آب بیشتر، آبمیوه، و نوشیدنی های ورزشی برای چند روز مصرف می کنید و هر گونه علائم کم آبی بدن را بررسی می کنید».

4. پوشاندن آن با لوازم آرایشی

یک کاری که قطعا نباید بعد از آفتاب سوختگی انجام دهید، این است که آن را با لوازم آرایشی بپوشانید. اگر اجازه دهید که پوستتان نفس بکشد، سوختگی بهتر ترمیم می شود. دکتر ادریس می گوید: «استفاده از لوازم آرایشی مختلف از طریق اسفنج ها یا برس های کثیف، خطر ابتلا به عفونت یا واکنش آلرژی زا را افزایش می دهد، که در نهایت باعث زشت تر شدن آن می شود». وی در ادامه می گوید: «در حال حاضر سوختگی را بپذیرید، آن را به خوبی درمان کنید و دفعه بعد از بروز آفتاب سوختگی جلوگیری کنید!». هنگامی که مجددا آماده استفاده از لوازم آرایشی شدید، حتما از این اشتباهات آرایشی که می خواهید انجام دهید، یادداشت برداری کنید تا از مرتکب شدن این اشتباهات جلوگیری کنید.

کارهایی که بعد از آفتاب سوختگی نباید انجام داد

5. پوسته پوسته شدن یا خارش پوست

پوسته پوسته شدن پوست هیچ ارتباطی به زمان قرارگیری شما در مجاروت آفتاب ندارد، و ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. اما اگر پوسته پوسته شدن به علت بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه باشد، وحشت زده نشوید. این بدان معنا است که شروع به ترمیم کرده است و این فرآیند را خراب نکنید. دکتر لیبلنک می گوید: «اجازه دهید که پوست فلس مانند به طور طبیعی از پوستتان جدا شود». وی در ادامه می گوید: «حتی بهتر این است که پوست خود را با محصولاتی به انتخاب خودتان مرطوب کنید. با این کار ظاهر آفتاب سوختگی بهبود یافته و به پوست کمک می کند تا به طور طبیعی و یکدست لایه برداری شود».

6. لایه برداری

محصولات لایه برداری یا مواردی که حاوی گلیکولیک اسید، رتینوئیدها یا اسید سالیسیلیک هستند، به شدت به پوست شما آسیب می زنند، به خصوص هنگامی که در معرض آفتاب سوختگی قرار داشته باشد. برای استفاده از این محصولات، تا سه روز بعد از اتمام پوسته پوسته شدن پوست بدنتان صبر کنید. حتما در هنگام لایه برداری، احتیاط کنید، برخی از عادت های لایه برداری می توانند آسیب جدی به پوست وارد کنند.

در زمان آفتاب سوختگی از مصرف لایه بردارها اجتناب کنید

7. ترکاندن تاول ها

مشابه با پوسته پوسته نکردن پوستتان، هرگز نباید تاول ها را بترکانید. از بین کارهایی که نباید بعد از آفتاب سوختگی انجام شود، از این مورد قطعا باید اجتناب کرد. به این دلیل است که حباب اضافی پوست برای محافظت از زخم بسیار مهم است. اگر تاول واقعا به طور شدید آسیب دیده باشد، یک کرم آلوئه ورا فاقد بو و یا سایر محصولات خانگی که برای درمان تاول هستند را بر روی پوست اعمال کنید. تنها کافی است با تمایل به ترکاندن تاول ها مبارزه کنید!

8. استفاده از کرم های حاوی الکل

هنگامی که کرم یا آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی خود اعمال می کنید، حتما مطمئن شوید که از الکل ساخته نشده باشد. دکتر ادریس می گوید: «الکل روغن های طبیعی موجود در پوست را از بین می برد». وی در ادامه می گوید: «هنگامی که الکل بر روی پوست در حال ترمیم آفتاب سوختگی اعمال شود، الکل توانایی پوستتان برای ترمیم را کاهش می دهد».

پرهیز از مصرف کرم های حاوی الکل در زمان آفتاب سوختگی

9. مصرف نکردن داروهای ضد التهابی بلافاصله بعد از آفتاب سوختگی

واکنش بدنتان به آفتاب سوختگی، التهاب است و مهم است که شما لحظه ای که علائم آفتاب سوختگی را مشاهده می کنید، برای کاهش التهاب از داروهای ضد التهابی استفاده کنید. اجتناب از مصرف ضد التهابی های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا آسپیرین پس از آفتاب سوختگی ایده خوبی نیست. این بدان دلیل است که آنها به کاهش التهاب و درد کمک می کنند. معمولا 4 تا 6 ساعت طول می کشد تا آفتاب سوختگی گسترش یابد. با این وجود، اگر این مدت منتظر بمانید، این داروها دیگر موثر نخواهند بود. آکادمی پوست ایالات متحده با بیان اینکه درمان فوری آفتاب سوختگی مهم است، افزود که مصرف ایبوپروفن یا آسپرین یکی از راه های کمک به روند بهبودی است.

10.  استفاده از محصولاتی که پایه شیمیایی دارند

مطمئنا شما می خواهید از تابش مستقیم آفتاب بعد از آفتاب سوختگی اجتناب کنید، اما اگر مجبور هستید که به بیرون بروید، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید- و تا زمانی که بیرون هستید، اعمال ضد آفتاب را تمدید کنید. فقط از مواد شیمیایی تحریک کننده بالقوه در بعضی از کرم های ضد آفتاب آگاه باشید، که برخی از آنها به هیچ وجه در ایالات متحده فروخته نمی شوند (مانند ترولامین سالیسیلات). سازمان غذا و دارو توصیه می کند که به دنبال مواد فعال محافظت کننده پوست از جمله اکسید روی، اکسی بنزون و آمینوبنزوئیک اسید باشید - اما مصرف خود را به این موارد محدود نکنید.

مواردی که نباید در هنگام آفتاب سوختگی انجام داد.

از
4
رای