قرص آسپرین برای چی خوبه؛ کاربرد، روش مصرف و عوارض Aspirin

قرص آسپرین برای چی خوبه؛ کاربرد، روش مصرف و عوارض Aspirin قرص آسپرین (Aspirin) چیست و برای چه تجویز می شود؛ قرص آسپرین برای چی خوبه ، کاربردها، موارد استفاده و نحوه مصرف قرص آسپرین، تداخلات دارویی و عوارض قرص آسپرین در سلام دنیا بخوانید.

قرص آسپرین با مسدود کردن یک ماده طبیعی موجود در بدن، به کاهش درد و تورم کمک می کند. آسپرین به عنوان یک سالیسیلات و یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود؛ و برای کاهش تب، تسکین دردهایی مانند: سردرد، سرما خوردگی و... به کار می رود. سوزش و درد معده از عوارض آن است. در ادامه این مطلب از سلام دنیا اطلاعات دارویی قرص آسپرین (aspirin) از جمله: قرص آسپرین برای چی خوبه، کاربردها، زمان و روش مصرف قرص آسپرین، عوارض و تداخلات دارویی و شرایط نگهداری داروی آسپرین بیان شده است. با ما همراه باشید.

قرص آسپرین برای چی خوبه (موارد استفاده از قرص آسپرین)

از قرص آسپرین برای کاهش تب و تسکین درد خفیف تا متوسط ناشی از شرایطی مانند درد ماهیچه، دندان درد، سرما خوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در اختلالاتی مانند ورم مفاصل استفاده شود. آسپرین به عنوان یک سالیسیلات و یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. این دارو با مسدود کردن یک ماده طبیعی موجود در بدن، به کاهش درد و تورم کمک می کند. قبل از معالجه کودک کمتر از 12 سال با این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: تاثیر قرص آسپرین برای سقط جنین چیست


پزشک ممکن است دوز کم داروی آسپرین را برای شما تجویز کند تا مانع از لخته شدن خون شود. این کار خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد. اگر اخیرا جراحی مربوط به گرفتگی شریان ها داشته اید (مانند جراحی بای پس، اندارترکتومی کاروتید، استنت کرونر)، پزشک ممکن است دوز کم آسپرین را به عنوان «رقیق کننده خون» تجویز کند تا مانع از لخته شدن خون شود.

موارد استفاده از قرص آسپرین

زمان و نحوه مصرف قرص آسپرین (aspirin)

 • اگر از این دارو خودتان (بدون تجویز پزشک) استفاده می کنید، با دقت از تمام دستورالعمل های موجود در بسته محصول تبعیت کنید. اگر در مورد اطلاعات مربوط به آن شک دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک به شما تجویز کرده که این دارو را مصرف کنید، دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف نمایید.
 • این دارو را به شکل خوراکی مصرف کنید. این دارو را همراه با یک لیوان کامل آب بنوشید (8 اونس یا 240 میلی لیتر)، مگر اینکه پزشک روش دیگری را برای شما تجویز کند. حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر ناراحتی معده در هنگام مصرف این دارو اتفاق افتاد، این دارو را با غذا یا شیر مصرف کنید.
 • کل قرص (قرصی که تا رسیدن به روده درپوش آن باز نمی شود) را ببلعید. آن را خرد نکرده یا نجوید. انجام این کار می تواند ناراحتی معده را افزایش دهد.
 • قرص ها یا کپسول های آهسته رهش را خرد نکرده یا نجوید. انجام این کار می تواند تمام قرص را یک مرتبه آزاد کند، که خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. همچنین، قرص های آهسته رهش را از وسط نصف نکنید، مگر اینکه خط تقسیم داشته باشد و پزشک یا داروساز به شما بگوید که می توانید این کار را انجام دهید. کل قرص یا قرص نصف شده را بدون جویدن یا خرد کردن، ببلعید.

حتما بخوانید: فواید و عوارض قرص آ اس آ (Aspirin)  برای زنان و مردان


 • دوز مصرفی به طول درمان و شرایط پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. برچسب محصول را بخوانید تا توصیه هایی در مورد اینکه در 24 ساعت چه میزان قرص می توانید مصرف کنید و چه مدت می توانید بدون مراجعه به پزشک خودتان از این دارو استفاده کنید، را مطالعه کنید. قرص بیشتری مصرف نکرده یا آن را بیشتر از زمان توصیه شده مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد. از کم ترین دوز موثر برای خود استفاده کنید. در صورت هر گونه سوال، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

نحوه استفاده از قرص آسپرین (aspirin)

 • اگر از این دارو خودتان برای درمان سردرد استفاده می کنید، در صورت بروز هر کدام از علائم زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: لکنت زبان، ضعف در یک سمت بدن، یا تغییر ناگهانی در بینایی. قبل از استفاده از این دارو اگر سردردی دارید که در اثر جراحت، سرفه یا خم شدن ایجاد شده، و یا اگر سردرد همراه با حالت تهوع یا استفراغ مداوم، تب، و سفتی گردن دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • اگر در صورت نیاز این دارو را مصرف می کنید (یعنی بر اساس یک برنامه زمانی منظم مصرف نمی کنید)، به خاطر داشته باشید که داروهای مسکن زمانی به بهترین شکل عمل می کنند که با مشاهده اولین علائم درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا درد وخیم تر شود، این دارو ممکن است به خوبی اثر نکند.
 • آسپرین با پوشش ویژه (روکش باز شونده دارو در معده) یا آسپرین آهسته رهش ممکن است مدت طولانی تری طول بکشد تا درد را متوقف کند، زیرا آهسته تر جذب بدن می شود. از پزشک یا داروساز خود بخواهید که در انتخاب بهترین نوع آسپرین به شما کمک کند.
 • شما نباید بدون تجویز پزشک از این دارو جهت خود درمانی بیش از 10 روز استفاده کنید. نباید از این دارو جهت درمان تب به شکل خود درمانی بیش از 3 روز استفاده کنید. در این خصوص، با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است وضعیت جدی تری ایجاد شود. در صورت بروز صدای زنگ در گوش یا مشکل در شنیدن، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد (مانند علائم جدید یا غیر عادی، قرمزی یا تورم ناحیه دردناک، درد یا تبی که برطرف نشده یا وخیم تر می شود)، یا اگر فکر می کنید که ممکن است مشکل پزشکی جدی داشته باشید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

روش مصرف آسپرین

عوارض جانبی قرص آسپرین

 • ممکن است سوزش و درد معده ایجاد شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

حتما بخوانید: درمان دل درد و معده درد با روش های خانگی در 5 دقیقه


 • در صورت بروز هر کدام از علائم جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، مشکل در شنیدن، صدای زنگ در گوش، علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر در میزان ادرار)، حالت تهوع یا استفراغ شدید یا مداوم، خستگی غیر قابل توضیح، سرگیجه، ادرار تیره، زرد شدن چشم یا پوست.
 • این دارو ممکن است به ندرت باعث خونریزی معده یا روده یا نواحی دیگر بدن شود. در صورت مشاهده هر کدام از علائم جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: مدفوع سیاه یا به رنگ قیر، درد مداوم یا شدید معده یا شکم، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، لکنت زبان، ضعف در یک طرف بدن، تغییر دید ناگهانی یا سردرد شدید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص آسپرین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آسپرین

 • قبل از مصرف آسپرین، اگر به این دارو و یا اگر به سایر سالیسیلات (مانند کولین سالیسیلات) آلرژی دارید و یا اگر به سایر تسکین دهنده های درد یا تب برها آلرژی دارید (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن)، حساسیت دارید، یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

حتما بخوانید: قرص ناپروکسن برای چیست


 • اگر اختلالات خاص دارید، از این دارو نباید مصرف کنید. قبل از استفاده از دارو، در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: اختلال خونریزی یا لخته شدن خون (مانند هموفیلی، کمبود ویتامین K، تعداد پلاکت ها).
 • اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید: بیماری کلیه، بیماری کبد، دیابت، مشکلات معده (مانند زخم معده، سوزش معده، درد معده)، آسم حساس به آسپرین (سابقه وخیم تر شدن تنفس همراه با آبریزش یا چرک بینی که بعد از مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی رخ می دهد)، بزرگ شدن بینی (پولیپ)، نقرس، کمبود آنزیم های خاص (کمبود پیروات کیناز یا G6PD).
 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص هنگامی که با این دارو مصرف می شود، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی الکلی را محدود کرده و سیگار کشیدن را متوقف کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. قبل از جراحی، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید که از این دارو مصرف می کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آسپرین

 • کودکان کوچک تر از 18 سال در صورت ابتلا به آبله مرغان، آنفولانزا، یا بیماری غیر قابل تشخیص، و یا اگر اخیرا واکسیناسیون انجام داده اند، نباید از آسپرین استفاده کنند. در این خصوص، مصرف آسپرین می تواند خطر سندرم ری را افزایش دهد، که یک بیماری نادر اما جدی است. در صورت مشاهده تغییر در رفتار همراه با حالت تهوع یا استفراغ، فورا به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد ممکن است نشانه اولیه ابتلا به سندرم ری باشد.

حتما بخوانید: علت ایجاد سندرم ری چیست و درمان آن


 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه خونریزی معده یا روده یا زخم معده حساس تر باشد.
 • آسپرین جهت استفاده برای درمان تب در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند یا منجر به مشکل در دوران بارداری شود. قبل از استفاده از این دارو، اگر باردار هستید و یا تصور می کنید که ممکن است باردار شده باشید، با پزشک خود مشورت نمایید. در موارد نادر، دوز کم آسپرین (40-150 میلی گرم در روز) ممکن است به صورت ایمن در دوران بارداری استفاده شود تا مانع از اختلالات خاص شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • آسپرین ممکن است به شیر مادر منتقل شود. در صورت استفاده در مقادیر زیاد (مانند درمان تب یا درد)، ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند و شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. با این وجود، دوز کم آسپرین برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی در صورت تجویز پزشک باید مورد استفاده قرار بگیرد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلیدی پیش از مصرف آسپرین

تداخلات دارویی قرص آسپرین

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: میفپریستون، استازولامید، «رقیق کننده های خون» (مانند وارفارین، هپارین)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، متوترکسات، اسید والپروئیک، داروهای گیاهی (مانند جینکوبیلوبا).
 • اگر اخیرا واکسن های زنده باکتریایی دریافت کرده اید (مانند واکسن واریسلا، واکسن آنفولانزا زنده)، قبل از استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.
 • برچسب ها بر روی تمام داروهای خود از جمله داروهای تجویزی و غیر تجویزی را بررسی کرده، زیرا بسیاری از داروها شامل تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب با نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، کتورولاک، ناپروکسن).

حتما بخوانید: قرص کتورولاک برای چیست


 • برای جلوگیری از اوردوز آسپرین، قبل از مصرف مسکن های درد یا داروهای سرماخوردگی، برچسب محصول را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که حاوی آسپرین نیستند. در مورد استفاده بی خطر از این داروها از داروساز خود سوال بپرسید.
 • استفاده روزانه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن)، ممکن است توانایی آسپرین برای جلوگیری از بروز حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. اگر برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین با دوز کم مصرف می کنید، برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید و در مورد سایر روش های درمانی احتمالی (مانند استامینوفن)، برای تسکین درد یا تب از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش های خاص قند در ادرار) تداخل داشته باشد، که ممکن است باعث نتایج غلط آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی قرص آسپرین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: درد سوزناک در گلو یا شکم، گیجی، تغییرات خلقی یا روحی، غش کردن، ضعف، صدای زنگ در گوش، تند تند نفس کشیدن، تغییر در میزان ادرار، تشنج، از دست دادن هوشیاری.

تذکر زمان مصرف قرص آسپرین

 • اگر از این دارو به طور مرتب یا در دوزهای بالا استفاده می کنید، تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کبد و کلیه، شمارش خون، سطح سالیسیلات) ممکن است برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 • انواع مختلفی از داروهای آسپرین وجود دارد. برخی از آنها حاوی روکش بوده (روکش بازشونده دارو در معده) و برخی طولانی اثر هستند.
 • از پزشک یا داروساز خود بپرسید که کدام نوع محصول برای شما مناسب تر است.

دوز فراموش شده داروی آسپرین

اگر پزشک به شما تجویز کرده که این دارو را به طور منظم بر اساس برنامه زمانی مصرف کنید (نه فقط «در صورت لزوم»)، و مصرف یک دوز را فراموش کردید، آن را هر زمان که به خاطر آوردید مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی قرص آسپرین

روش های صحیح نگهداری داروی آسپرین

 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • مارک های مختلف این دارو نیاز به شرایط نگهداری مختلف دارند. دستور العمل موجود در بسته محصول را برای نحوه ذخیره سازی برند خود بررسی کرده یا از داروساز خود سوال بپرسید.
 • این دارو را در حمام نگهداری نکنید.
 • از هیچکدام از محصولات آسپرین که بوی سرکه قوی دارند استفاده نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.
سخن آخر

آسپرین به عنوان یک سالیسیلات و یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود؛ و برای کاهش تب، تسکین دردهایی مانند: سردرد، سرما خوردگی و... به کار می رود. سوزش و درد معده از عوارض آن است.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

قرص ایورمکتین برای چیست

درمان سریع سردرد با 11 روش خانگی موثر و فوری
 

از
3
رای