فواید و عوارض قرص آ اس آ (Aspirin) و اثر آسپرین در کاهش سرطان

فواید و عوارض قرص آ اس آ (Aspirin) و اثر آسپرین در کاهش سرطان قرص آ اس آ یا همان آسپرین با جلوگیری از انعقاد سلول های خونی عمل می کند. این لخته ها می توانند رگ های خونی در قلب و مغز را مسدود کنند. برخی از فواید قرص آ اس آ: تسکین کوتاه مدت علائمی مثل: سردرد، قاعدگی و دندان درد است.

استیل سالیسیلیک با نام اختصاری آ اس آ (A.S.A) شناخته می شود. عموم مردم قرص آ اس آ را با نام آسپرین شنیده اند. قرص آ اس آ یا آسپرین از زمان های بسیار قدیم برای تسکین درد و التهاب مورد استفاده بوده است. امروزه، آ اس آ اغلب برای بیمارانی که دچار سکته قلبی یا مغزی شده اند، توصیه می شود. اما قبل از مصرف باید از عوارض آسپرین هم با خبر باشید.

چرا بعضی افراد آ اس آ مصرف می کنند؟

بسیاری از افراد به طور روزانه طبق تجویز پزشک خانوادگی یا پزشک قلب خود آسپرین (آ اس آ) مصرف می کنند. برخی افراد برای جلوگیری از بیماری های قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین مصرف می کنند. افرادی که قبلاً دچار سکته قلبی شده اند، انواع خاصی از سکته ها را تجربه کرده اند، یا بیماری قبلی دیگری در آنها تشخیص داده شده است، بخاطر فواید آ اس آ، آن را مصرف می کنند تا از حمله قلبی یا سکته مغزی دیگری در آنها جلوگیری کند.

مصرف قرص آ اس آ چگونه به شما کمک می کند؟

قرص آ اس آ یا همان آسپرین با جلوگیری از انعقاد سلول های خونی عمل می کند. این لخته ها می توانند رگ های خونی در قلب و مغز را مسدود کنند. وقتی این رگ ها مسدود شوند، مواد مغذی و اکسیژن نمی تواند به بخش هایی از قلب یا مغز برسد. عدم رسیدن خون کافی به مناطقی از قلب، عامل اصلی حمله قلبی است. کمبود خون در بخش هایی از مغز نیز یکی از دلایل سکته مغزی است.

مصرف قرص آ اس آ چگونه به شما کمک می کند؟

کاربردهای قرص آسپرین (آ اس آ)

پزشک ممکن است دوز پایین آ اس آ را برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند. این دارو خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش می دهد. اگر اخیراً جراحی روی شریان ها انجام داده اید (مانند جراحی بای پس، استنت کرونر، اندارترکتومی کاروتید)، پزشک ممکن است مصرف آسپرین در دوزهای پایین به عنوان "رقیق کننده خون" را برای جلوگیری از لخته شدن خون توصیه کند.

فواید مصرف آ اس آ

 • قرص آ اس آ برای تسکین کوتاه مدت علائمی مانند سردرد، درد، تب که در اثر سرماخوردگی، آسیب دیدگی عضلات، قاعدگی و دندان درد ایجاد می شود، مورد استفاده است.  
 • ممکن است برای بهبود علائم و نشانه های آرتریت روماتوئید و انواع دیگر آرتریت مثل لوپوس استفاده شود.
 • در دوزهای کم بعد از روش های درمانی مانند پیوند بای پس عروق کرونر به منظور بهبود جریان خون در ناحیه عروق مجاری استفاده می شود.
 • برای کاهش خطر مرگ یا سکته مغزی در افراد دارای سابقه سکته مغزی به دلیل لخته شدن خون تجویز می شود.
 • برای کمک به جلوگیری از حمله قلبی بعدی یا کاهش خطر مرگ در افرادی که معرض حمله قلبی هستند یا کسانی که در حال حاضر آنژین دارند، تجویز می شود.

در چندین بیماری دیگر ماننده پره اکلامپسی، درمان اضطراری سکته مغزی یا حمله قلبی و همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون در افرادی فیبریلاسیون دهلیزی دارند نیز استفاده می شود و می توان از فواید مصرف آ اس آ بهره برد. این موارد توسط FDA تایید نشده است، اما اطلاعاتی وجود دارد که بی خطر بودن و موثر بودن آن را نشان دهد.

فواید مصرف آ اس آ

چگونه قرص آ اس آ بر خطر بروز سرطان تاثیر می گذارد؟

یکی دیگر از فواید مصرف آ اس آ احتمال تاثیر آن در کاهش خطر سرطان است. سالهاست که پزشکان روی قابلیت آ اس آ برای کاهش خطر ابتلا به سرطان تحقیق می کنند. محققان متوجه شده اند افرادی که بخاطر مشکلات قلبی روزانه آسپرین مصرف می کردند، نه تنها خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آنها کمتر بود، بلکه موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی کردند نیز کمتر بود.

در سال 2016، USPSTF پس از بررسی شواهد موجود، به اکثر افراد در سنین 50 تا 59 سال توصیه کرد که روزانه آ اس آ با دوز پایین مصرف کنند تا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها کاهش یابد. مانند بیماری های قلبی، به نظر می رسد آ اس آ با کاهش التهاب در بدن این مزیت را ایجاد می کند که می تواند در کاهش بروز توده های روده بزرگ نقش داشته باشد. مانند سرطان روده بزرگ، سرطان کبد نیز همراه با التهاب است که می تواند ناشی از تغییرات DNA باشد. آسپرین واکنش های التهابی را با کم کردن فعالیت برخی از آنزیم ها به نام های COX1 و COX2 کنترل می کند. به این ترتیب می تواند در کاهش خطر سرطان کبد نقش داشته باشد.

چگونه قرص آ اس آ بر خطر بروز سرطان تاثیر می گذارد؟

عوارض مصرف آ اس آ

با وجود فواید مصرف آ اس آ، استفاده از آن می تواند عوارضی نیز به همراه داشته باشد.

 • سکته مغزی ناشی از ترکیدگی رگ خونی: در حالی که مصرف آ اس آ می تواند به جلوگیری از سکته مغزی مرتبط با لخته خون کمک کند، یکی از عوارض آسپرین این است ممکن است خطر سکته مغزی (سکته هموراژیک) را نیز افزایش دهد.
 • خونریزی دستگاه گوارش: از عوارض مصرف آ اس آ این است که به ندرت ممکن است باعث خونریزی جدی از معده یا روده یا سایر اندام بدن شود. مصرف روزانه آسپرین خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می دهند. در صورت وجود زخمی که خونریزی دارد یا زخم در هر جای دیگر دستگاه گوارش، مصرف آسپرین عوارض برای شما خواهد داشت و ممکن است باعث خونریزی بیشتر آن می شود که می تواند تا حدی خطرناک باشد. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، فوراً به پزشک مراجعه کنید: تیرگی مدفوع، درد مداوم یا شدید معده یا شکم، استفراغ به رنگ قهوه، ضعف در یک طرف بدن، تغییر ناگهانی دید یا سردرد شدید.  
 • واکنش آلرژیک: اگر به آ اس آ حساسیت دارید، مصرف هر مقدار از آن می تواند در شما واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند.
 • از عواض مصرف آسپرین این است که ممکن است باعث سوزش سر دل و ناراحتی معده شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا بدتر شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت بروز عوارض جانبی جدی به پزشک خود اطلاع دهید از جمله: کبودی یا خونریزی آسان، مشکل در گوش، زنگ زدن گوش، علائم مشکلات کلیوی (تغییر در میزان ادرار)، تهوع یا استفراغ مداوم و شدید، خستگی بی دلیل، سرگیجه، تیرگی ادرار، زرد شدن چشم و پوست.

آیا در صورت ابتلا به سایر بیماری ها باید از مصرف آ اس آ خودداری کنیم؟

قبل از شروع مصرف روزانه آ اس آ به توصیه پزشک، باید او را درباره سایر بیماری های خود مطلع کنید، زیرا مصرف آ اس آ می تواند خطر خونریزی یا سایر عوارض را افزایش دهد. این بیماری ها عبارتند از:

 • اختلال خونریزی یا لخته شدن (به راحتی خونریزی کردن)
 • آلرژی به آسپرین که می تواند به صورت آسم بروز کند
 • خونریزی زخم معده

آیا در صورت ابتلا به سایر بیماری ها باید از مصرف آ اس آ خودداری کنیم؟

نکته مهم در مورد مصرف آ اس آ

 • اگر شما آ اس آ مصرف می کنید و عمل جراحی یا کار دندانپزشکی در پیش دارید، حتماً به جراح یا دندانپزشک خود بگویید که مصرف روزانه آسپرین دارید. در غیر این صورت هنگام جراحی خطر خونریزی بیش از حد وجود دارد. با این حال، بدون مشورت با پزشک آسپرین را قطع نکنید.  
 • افرادی که به طور مرتب آ اس آ مصرف می کنند و الکل می نوشند، می توانند خطر خونریزی معده را افزایش دهند. با پزشک خود درباره میزان نوشیدن الکل صحبت کنید.
 • در صورت بروز اختلال خونریزی مانند هموفیلی، سابقه اخیر خونریزی معده یا روده، یا اگر به NSAID (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند: ناپروکسن (Aleve)، کتوپروفن (Orudis)، ایبوپروفن (Advil ،Mortin) و Lodin و سایر داروها حساسیت دارید، نباید از آسپرین استفاده کنید.
 • قرص آ اس آ را به کودک یا نوجوان مبتلا به تب، علائم آنفولانزا یا آبله مرغان ندهید.
از
3
رای