6 نکته برای بهبود زندگی با وجود آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

6 نکته برای بهبود زندگی با وجود آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) اگر دچار روماتیسم مفصلی هستید برای حفظ کیفیت زندگی، به رژیم غذایی و ورزش خود توجه زیادی داشته باشید و سعی کنید 7 تا 8 ساعت در شب بخوابید. در ادامه توصیه هایی برای زندگی بهتر با بیماری آرتریت روماتوئید بیان شده است.

روماتیسم مفصلی که با نام آرتریت روماتوئید نیز شناخته می شود، روی مفاصل بدن تاثیر می گذارد. در ادامه نکاتی در مورد چگونگی زندگی بهتر با وجود بیماری RA بیان شده است.

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید (RA) یکی از انواع مختلف آرتریت است. این بیماری یکی از رایج ترین انواع آرتریت خود ایمنی است. RA روی مفاصل بدن تاثیر می گذارد. به طور معمول این بیماری روی مچ و مفاصل دست مانند بند انگشتان اثر می گذارد. این مسئله می تواند روی حرکت انگشتان تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درجات مختلفی از درد و خستگی شود. این بیماری روی هر فرد به شکل متفاوتی بروز خواهد کرد. برخی از افراد علائم جدی بیشتری نسبت به سایرین تجربه می کنند. بر طبق گفته های مارسی اوکان، مدیر ارشد بنیاد آرتریت، شایع ترین شکایت افراد مبتلا به RA، درد است.

او می گوید: تحقیق انجام گرفته از سوی بنیاد آرتریت در سال 2011 نشان می دهد که در 40 درصد از اوقات، افراد مبتلا به RA در هر ماه به طور متوسط 12 تا 30 روز درد را تجربه می کنند. خلاص شدن از درد چیزی است که آنها می خواهند. به خاطر این علائم، RA می تواند چالش های مختلفی برای این افراد ایجاد کند. چه دردهای مزمن یا خستگی مداوم، می تواند روی افرادی با قوی ترین روحیات نیز عوارضی ایجاد کند. در اینجا نکاتی در مورد چگونگی زندگی بهتر با وجود RA، از افرادی که با این بیماری زندگی می کنند آورده شده است.  

آماندا جان 36 ساله از کارولینای شمالی، 9 سال پیش وقتی بیماری آرتریت روماتوئید او تشخیص داده شد، یک شیوه زندگی بسیار فعال داشت. دویدن، رقص و هر چیزی که او را به حرکت در می آورد، در کارهای رومزه او بود. بعد از اینکه RA وارد زندگی او شد، باید محدودیت هایی را رعایت می کرد. بعضی از اینها به سختی به او ضربه زدند، اما او یاد گرفت که روش صحبت کردن او با خودش می تواند به بهبود زندگی روزمره او کمک کند. او می گوید: این بیماری را برای خودتان سخت نکنید. وقتی من چالش های غیر منتظره ای با RA دارم، می تواند بسیار روی روحیه من تاثیر بگذارد و ممکن است از درون به خودم ضربه بزنم. به این خاطر ممکن است به خودم ضربه بزنم که نمی توانم کاری برای از بین بردن علائم این بیماری انجام دهم. تغییر در طرز فکر ممکن است به شما کمک کند تا فردایی بهتر داشته باشید. جان می گوید: باید بدانید که تا ابد چنین احساسی نخواهید داشت. مطمئناً اگر بتوانید صدای درونی را تغییر دهید تا بگوید " امروز این وضعیت برایتان سخت است، اما فقط همین امروز است"، احساس به مراتب بهتری خواهید داشت.

آرتریت روماتوئید چیست؟

نکاتی در مورد چگونگی زندگی بهتر با وجود رماتیسم مفصلی (RA)

1. با شخصی که متخصص آرتریت روماتوئید است صحبت کنید

جان در اشاره به عامل دیگری که به او در بهبود زندگی با وجود RA کمک کرد می گوید: من چندین مشاور دارم که در بیماری مزمن تخصص دارند. پول خرج می شود! مهم است با کسی که به او اعتماد دارید در ارتباط باشید، چه او یک پزشک، دوست یا یکی از اعضای خانواده شما باشد. درد می تواند علامت بسیار منزوی کننده ای باشد و ایجاد ارتباط با دیگران ممکن است نیازمند تلاش باشد. وقتی که این کار را انجام دهید، شاید از نتیجه بدست آمده از صحبت کردن و تاثیر آن روی وضعیت آینده خود شگفت زده شوید. جان می گوید: حمایت دیگران بسیار زیاد بود، به خصوص که در ابتدا من بیماری روماتیسم مفصلی خود را مخفی می کردم. زمانیکه اجازه دادم سایرین از بیماری ام مطلع شوند، از لحاظ جسمی واقعاً حس بهتری می کردم، زیرا دیگر استرس نداشتم.

2. هرچه بیشتر در مورد روماتیسم مفصلی بدانید، بهتر است

این مسئله به خصوص برای افرادی که به تازگی از بیماری خود مطلع شده اند اهمیت دارد، افرادی که ممکن است بخاطر بیماری که از آن اطلاعات کمی دارند احساس درماندگی کنند. جان می گوید که افزایش دانسته ها درباره RA به او کمک کرد تا بهترین تصمیم را در مورد مراقبت های پزشکی خود بگیرد و نسبت به شرایط خود احساس بهتری پیدا کند. او می گوید: افزایش آگاهی درباره چگونگی و علت توصیه های پزشکی منجر به این شد که احساس بهتر و کنترل بیشتری روی بسیاری چیزها داشته باشم.

در مورد آوریل ولز 50 ساله از اوهایو، وقتی که شش سال پیش برای اولین متوجه بیماری خود شد، "کتاب آرتریت روماتوئید در سال اول" بسیار مفید بود. وب سایت Arthritis Foundation یکی دیگر از منابع فوق العاده است که مورد علاقه میشل گرچ 42 ساله است. گرچ رئیس شرکت بازاریابی ورزشی و سرگرمی MELT است. او در 15 ساله گذشته درگیر بیماری RA بوده است. او می گوید: شروع به مطالعه درباره این بیماری کنید و با افرادی ملاقات کنید که چالش های مشابه داشته اند. بسیار مهم است که بدانید آرتریت روماتوئید، افراد مختلف در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد و می توانید با وجود بیماری RA یک زندگی سالم و فعال را ادامه دهید.

نکاتی برای بهبود زندگی با داشتن بیماری روماتیسم مفصلی

3. به ندای بدن خود گوش کنید

ممکن است بخواهید خود را تحت فشار قرار دهید و به خود ثابت کنید که اراده شما قوی تر از RA است. هر چند این می تواند خوب باشد، اما مهم است که گاهی استراحت کنید و در صورت لزوم وقت بیشتری به فراغت اختصاص دهید. برای تعطیلات پایان هفته برنامه ریزی زیادی انجام ندهید، تا مدت زمانی را در خانه استراحت کنید و انرژی خود را دوباره بدست آورید.

4. عادات سالم می تواند مفید باشد

گاهی اوقات چیزهای کوچک می تواند نتایج بزرگی داشته باشند. در این مورد منظور ما رژیم غذایی، ورزش و خواب است. به رژیم غذایی و ورزش خود توجه زیادی داشته باشید و سعی کنید هفت تا هشت ساعت در شب بخوابید. اگر بدن شما سعی دارد به شما بگوید که فعالیت خود را کم کنید، به آن گوش کنید و بعداً به ادامه کار خود بپردازید. هنگامی که خستگی یا درد، خارج شدن از رختخواب یا انجام کارها را مشکل می کند، تمرینات کم تحرک را امتحان کنید. حرکات کششی و یوگا دو تمرین مناسب برای گرم کردن مفاصل و عضلات و ایجاد انرژی اضافی است. برای اینکه یک برنامه تمرینی شخصی که با وضعیت RA و تناسب اندام فعلی شما مطابق باشد را داشته باشید، با پزشک متخصص آرتریت روماتوئید مشورت کنید.

حفظ کیفیت زندگی با داشتن بیماری آرتریت روماتوئید

5. یک متخصص قابل اعتماد پیدا کنید

اگر هنوز یک پزشک یا متخصص بیماری های مفصلی را پیدا نکردید، به دنبال کسی باشید که بتوانید با او یک رابطه قوی ایجاد کنید، پزشکی که در دسترس است و برای پاسخ به سوالات شما زمان می گذارد و حمایت خود را به شما ابراز می کند، بسیار ارزشمند است. گرچ می گوید: وقتی که برای اولین بار بیماری آرتریت روماتوئید در من تشخیص داده شد، بهترین کمک به من از طرف پزشک روماتولوژیستی بود که واقعاً برای پاسخ به سوالاتم وقت صرف کرد، و بهترین دوره درمانی را برایم تجویز کرد.

6. انجام کارهایی که دوست دارید را ادامه بدهید

برای حفظ کیفیت زندگی خود، اجازه ندهید هیچ تشخیصی شما را از انجام آنچه که دوست دارید، باز دارد. هرجا لازم است کارها را با شرایط خود مطابقت دهید. ولز که پیش از این اسب سواری و دوچرخه سواری می کرد، بعد از تشخیص RA باید روی ادامه علاقمندی های خود تجدید نظر می کرد. بعد از دو دهه دوری از این فعالیت های بیرون از خانه، او به این مسابقات برگشت و به سادگی به این شرایط جدید خود سازگار شد. در این مورد، این بدان معنا بود که مسافت ها را به تدریج طی کند و در هنگام مسابقه سرعت کمتری (اما نه آرامی) داشته باشد. او یاد گرفته است که سرعت مهمترین موضوع نیست، این خاطرات است که مهم است. او می گوید این کارها را انجام می دهد "برای تجربه بودن در فضای باز و لذت بردن از مناظری که از آن گذر می کند." آنچه که دوست دارید انجام دهید را بیابید، و راه هایی برای سازگار کردن واقعیت جدید زندگی خود با آنچه دوست دارید، پیدا کنید.

پیشنهادهایی برای زندگی بهتر با وجود بیماری آرتریت روماتوئید

منبع: healthline

از
1
رای