5 درمان خانگی و طبیعی برای لخته خونی + علائم و علل لخته خون

5 درمان خانگی و طبیعی برای لخته خونی + علائم و علل لخته خون لخته های خونی در واقع توده ای از سلول های قرمز خون هستند که بر روی ناحیه آسیب دیده یا به دلیل بیماری خاصی بر روی هم انباشته می شوند. بسته به محل انباشته شدن سلول ها، علائم متفاوتی وجود دارد. سیگار و... از علل بروز آن است.

درمان خانگی برای لخته خونی: عوامل ایجاد، علائم و نشانه ها، درمان و نکات را در این خصوص دریابید. از این درمان های خانگی برای رفع مشکل لخته خون به صورت طبیعی استفاده کنید. 

لخته خون چیست

خون مهم ترین مایع مورد نیاز توسط بدن می باشد زیرا به نقل و انتقال مواد مغذی به سلول ها کمک کرده و عملکرد بدون مشکل سیستم را با تامین اکسیژن برای ارگان های مختلف بدن تضمین می نماید. با این وجود شما ممکن است دچار لخته خونی شوید که می تواند شریان ها را دچار گرفتگی کرده و مانع رسیدن خون به ارگان های حیاتی بدن شود. لخته های خونی در واقع توده ای از سلول های قرمز خون هستند که بر روی ناحیه آسیب دیده یا به دلیل بیماری خاصی بر روی هم انباشته می شوند. در بعضی مواقع این امر می تواند مفید باشد زیرا مانع از ادامه یافتن خونریزی در محل جراحت می شود با این وجود لخته شدن بیش از حد خون می تواند نشانه یک مشکل سلامتی جدی مانند ترومبوز عمیق وریدی (DVT) باشد. به زبان ساده تر، لخته خونی نوعی انسداد یک رگ خونی سالم است که ممکن است منجر به مشکلات مختلفی برای سلامتی شود. یک توده از سلول های قرمز خونی بر روی هم انباشته شده و جریان خون را در رگ متوقف می سازند. لخته خونی ممکن است در هر بخشی از بدن ایجاد شود. در این جا یک سری درمان های خانگی مناسب برای لخته خونی ارائه می دهیم.

لخته خون چیست

علائم لخته خونی

علائم لخته خونی ممکن است بستگی به محلی داشته باشد که لخته در آنجا قرار دارد. در اینجا علائم مختلف لخته های خونی را در نواحی مختلف بدن بیان می کنیم.

  • قلب: سنگینی و درد در قفسه سینه، تعریق، تنگی نفس و ناراحتی در قسمت بالایی بدن.
  • ریه: درد شدید قفسه سینه، تپش قلب، تعریق، سرفه همراه با خون و تنگی نفس.
  • پا و دست: درد شدید، تورم، احساس گرمی در ناحیه درگیر شده و گرفتگی عضلات.
  • شکم: درد شکمی، اسهال و استفراغ.
  • مغز: مشکلات بینایی، دشواری تکلم، سردرد شدید و سرگیجه.

علل بروز لخته خون

لخته های خونی ممکن است به دلیل شکل گیری رسوبات در شریان ها، فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی، کلسترول، آسیب های داخلی، بیماری های کبدی، سیگار و کم خونی نیز ایجاد شوند.

علائم و علل لخته شدن خون

درمان های خانگی و طبیعی برای لخته خونی

بر اساس نظر متخصص تغذیه و سلامت ماکروبیوتیک سوفیا آرورا، شما بایستی از مصرف غذاهای پف کرده مانند: نان های حجیم شده، کیک ها، شیرینی ها، بیسکوئیت ها، روغن ها و آردهای تصفیه شده خودداری نمایید. تمامی این خوراکی ها التهاب در بدن را افزایش داده و باعث ایجاد لخته های خونی می شوند. در اینجا بعضی از درمان های خانگی برای لخته های خونی را برای شما بیان می کنیم.

1. زردچوبه

ماده فعال موجود در زردچوبه به صورت کورکومین بر روی رسوبات خونی اثر کرده و مانع ایجاد لخته می شود. خصوصیات درمانی این ماده همچنین به درمان دردهای حاصل از شکل گیری لخته ها نیز کمک می کند. خصوصیات فعال زیستی زردچوبه به نظر می رسد مرتبط با ترکیبات مختلفی باشد که از ریزوم آن جدا می شوند. زردچوبه به عنوان یک ماده ضد ترومبوزی و ضد انعقادی عمل می کند که شامل تلفیق عوامل فراوانی است که در فرآیند شکل گیری لخته دخیل هستند.

درمان های گیاهی و خانگی برای رفع لخته های خون

2. سیر

متخصص تغذیه شیلپا می گوید: سیر دارای ترکیبات سولفور می باشد که می توانند لخته های خونی را از بین ببرند. یک حبه سیر خام را در هنگام صبح مصرف کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. سیر بر روی ماهیچه های شریانی تاثیر گذاشته و آنها را نرم و منبسط می سازد و در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد. سیر همچنین به عنوان رقیق کننده خون عمل کرده و مانع تشکیل لخته در بیمارانی می شود که ریسک بالایی دارند.

3. فلفل قرمز

فلفل قرمز رقیق کننده طبیعی خون بوده و تاثیر مناسبی بر بدن به دلیل وجود سیلیکات ها در آن دارد. ماده کاپسایسین موجود در فلفل قرمز به ارتقای عملکرد گردش خون کمک کرده و مانع شکل گیری لخته می شود. این ماده رسوبات چربی را که باعث تنگ شدن شریان ها می شوند، حذف کرده و باعث انبساط شریان ها و رگهای خونی می شود تا لخته ها و درد حاصل از تشکیل آنها برطرف شود.

درمان های طبیعی و خانگی لخته خون

4. آرجون کی چاهال

بر اساس نظر متخصص تغذیه دکتر سیمران ساینی از بیمارستان فورتیس، آرجون کی چاهال یا درخت ارجون یک رقیق کننده بسیار کارآمد طبیعی می باشد. کافیست آن را در آب گرم خیس کرده و سپس آن آب را هر روز صبح مصرف کنید. آرجون کی چاهال باعث انقباض قوی تر عضلات قلب شده و باعث می شود قلب عملکرد بهتری داشته باشد.

5. دانه های کتان و چیا

این دانه های ریز مملو از اسیدهای چرب امگا-3 سالم می باشند که به جلوگیری از ایجاد لخته های خونی و بهبود گردش خون در بدن کمک می کنند. دانه های کتان باعث می شود پلاکت ها که در روند لخته شدن خون دخالت دارند از چسبندگی کمتری برخوردار شوند. در واقع، این دانه ها می توانند ریسک سخت شدن دیواره شریان ها را کاهش دهند. دانه های چیا نیز به عنوان رقیق کننده طبیعی خون شناخته می شوند. آنها دارای مواد مغذی فراوانی بویژه اسیدهای چرب امگا-3 می باشند که برای قلب بسیار مفید هستند.

رقیق کننده طبیعی خون برای رفع لخته خون

منبع: ndtv

از
1
رای