درمان خشکی چشم با ساده ترین و طبیعی ترین روش های خانگی

درمان خشکی چشم با ساده ترین و طبیعی ترین روش های خانگی مصرف اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید تا به تولید اشک و تسکین علائم خشکی چشم کمک کند. روش های طبیعی و خانگی درمان خشکی چشم در سلام دنیا بیان شده است.

خشکی چشم می تواند باعث ناراحتی زیادی شود، بنابراین سعی کنید سریع تر از شر آن خلاص شوید. ممکن است با استفاده از روش های درمان خانگی، به خصوص قطره چشم روغن کرچک بتوانید چشم خود را مرطوب کنید. علاوه بر این، تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی ممکن است به درمان خشکی چشم کمک کند. اگر التهاب چشم باعث خشکی چشمتان می شود، پلک های خود را شست و شو دهید تا التهاب چشم را کاهش داده و مجاری اشک را پاک کنید. با این وجود، قبل از استفاده از روش های درمان طبیعی و اگر هیچ گونه بهبودی در علائم مشاهده نشد، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان خشکی چشم با ساده ترین و طبیعی ترین روش های خانگی

روش اول: درمان های خانگی خشکی چشم را آغاز کنید

1. برای تسکین خشکی چشم به مدت 10 دقیقه کمپرس آب گرم بر روی آن اعمال کنید

کمپرس آب گرم می تواند آسان ترین درمان خانگی برای ناراحتی ناشی از خشکی چشم باشد و ممکن است به تحریک تولید اشک کمک نماید. برای تهیه کمپرس گرم، یک لیف حمام را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را خارج کنید. سپس، چشمان خود را ببندید و کمپرس را بر روی آن قرار دهید. به مدت 10 دقیقه آرام باشید تا کمپرس گرم چشمان شما را تسکین دهد.

 • این کار را سه مرتبه در روز تکرار کنید تا از شر خشکی چشم خلاص شوید.
 • از آب جوش استفاده نکنید، زیرا چشمانتان را می سوزاند.

نکته: استراحت می تواند در روند بهبود خشکی چشم نقش بسزایی داشته باشد، بنابراین استراحت با کمپرس گرم از بهترین درمان های خانگی محسوب می شود.


حتما بخوانید: علت و علائم خشکی چشم چیست


آسان ترین درمان خانگی برای ناراحتی ناشی از خشکی چشم

2. قطره های چشم ساخته شده برای خشکی چشم را انتخاب کنید

از قطره های چشم 4 مرتبه در روز و مطابق با تجویز پزشک استفاده کنید. برای اعمال این قطره ها، سر خود را به عقب برده و قطره چکان را فشار دهید تا 1 یا 2 قطره در داخل چشم بریزد. چشم های خود را باز و بسته کنید تا قطره در داخل چشم شما پخش شود.

 • دستورالعمل های درج شده بر روی قطره چشم را خوانده و از آنها تبعیت کنید. از قطره های چشمی بیشتر از میزان درج شده بر روی برچسب محصول استفاده نکنید.
 • اگر استفاده از قطره های چشم معمولی به درمان خشکی چشم کمکی نمی کند، می توانید قطره های چشم روغن کرچک را امتحان کنید. این قطره ها همچنین به صورت فاقد نسخه موجود هستند و می توانید از آنها به صورت قطره های چشم معمولی استفاده کنید.

نکته: قطره هایی را انتخاب کنید که حاوی مواد نگهدارنده نباشند. اگرچه وجود مواد نگهدارنده باعث افزایش عمر قطره چشمی می شود، اما همچنین ممکن است باعث تحریک و التهاب بیشتر چشم شود. برچسب محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید که محصول عاری از مواد نگهدارنده است.

قطره چشم روغن کرچک برای رفع خشکی چشم

3. از استفاده از قطره های چشمی کاهش دهنده قرمزی چشم خودداری کنید، زیرا باعث خشک شدن چشم می شود

متاسفانه قطره های چشمی که قرمزی چشم را کاهش می دهند، می توانند خشکی چشم را افزایش داده و وضعیت شما را وخیم تر کنند. از این نوع از قطره ها برای چشم خود استفاده نکنید. در عوض، اگر نگران قرمزی چشمتان هستید، با پزشک صحبت کنید.


حتما بخوانید: 18 علت قرمز شدن چشم


بهترین روش های برطرف کردن خشکی چشم

روش دوم: درمان خشکی چشم با ایجاد تغییر سبک زندگی

1. در هنگام مطالعه یا خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر، اغلب چشمان خود را باز و بسته کنید

وقتی به چیزی خیره می شوید، کمتر چشم های خود را باز و بسته می کنید، که باعث خشکی چشم می شود. افزایش تعداد دفعات باز و بسته کردن چشم ها ممکن است به توزیع بهتر اشک های چرب چشم کمک کرده، پس چشم ها کمتر خشک می شوند. در مورد اینکه هر چند وقت یک بار چشم های خود را باز و بسته می کنید، آگاه باشید تا بتوانید این کار را بیشتر انجام دهید.

 • هر 30 دقیقه یا یک ساعت یک آلارم را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند نسبت به پلک زدن بیشتر مراقب باشید.
 • از نگاه کردن بر روی صفحه نمایش و تمرکز بر روی چیزهای نزدیک مانند مطالعه کردن برای مدتی دوری کرده و به چشمان خود استراحت دهید. برای چند دقیقه تا چند ساعت از نگاه کردن به چیزهایی در فاصله دور خودداری کنید تا به آرامش چشم هایتان کمک کنید.

ایجاد تغییر سبک زندگی برای خشکی چشم

2. برای درمان خشیکی چشم: به مدت 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید

به مدت 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید تا چشم ها بتوانند اشک کافی تولید کنند. خسته بودن به دو طریق بر خشکی چشم تاثیرگذار است. نخوابیدن ممکن است میزان اشکی که چشم ها تولید می کنند را کاهش دهند، و چشم های خسته با احتمال بیشتری دچار خشکی و خارش می شوند. خوشبختانه، بسته نگه داشتن بیشتر چشم ها باعث می شود که تسکین پیدا کنید. هر روز در یک زمان مشخص به رختخواب رفته و از خواب بیدار شوید تا اطمینان حاصل شود که حداقل 7 تا 9 ساعت در طول شب به خواب می روید.

 • قبل از خواب از یک برنامه خواب مرتب تبعیت کنید تا به آرام شدن شما کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است دوش بگیرید، لباس خواب به تن کنید، و یک فصل از یک کتاب را بخوانید.
 • حداقل یک ساعت قبل از خواب از نگاه کردن به صحفه نمایش ها اجتناب نمایید، زیرا نور آبی ساطع شده از آنها می تواند خوابیدن را برای شما دشوار کند.

چگونه خشکی چشم را به طور طبیعی درمان کنیم

3. در روزهایی با وزش باد از عینک آفتابی استفاده کنید تا مانع از خشک شدن چشم ها شوید

باد یکی از علل اصلی محیطی خشکی چشم است. خوشبختانه، محافظت از چشم ها در برابر آن آسان است. از چشمان خود با عینک آفتابی محافظت کنید تا باد کمتر مانع از خشک شدن آنها شود. این کار ممکن است به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند.

 • از عینک آفتابی با اندازه بزرگ استفاده کنید تا کل ناحیه چشمتان را بپوشاند. عینک آفتابی با اندازه بزرگ یا عینکی که کل ناحیه اطراف چشم را می پوشاند، مناسب است.

حتما بخوانید: ناخنک چشم و درمان آن


درمان های طبیعی خشکی چشم در خانه

4. از یک رطوبت ساز در داخل خانه و محل کار خود استفاده کنید تا هوا را مرطوب کند

خشکی هوا یکی از علل عمده خشکی چشم است، اما افزایش رطوبت هوا می تواند به حل این مشکل کمک کند. از رطوبت ساز ایجاد کننده بخار سرد یا گرم در خانه یا محل کار استفاده کنید تا به تسکین خشکی چشم کمک کند. رطوبت ساز را با آب ساده پر کنید و آن را تا زمان مورد نیاز روشن نگه دارید تا مشکل چشم ها را تسکین دهد.

هشدار: دارو یا روغن به رطوبت ساز اضافه نکنید. در برخی موارد، این محصولات می توانند با ایجاد حساسیت شرایط را وخیم تر کنند.

ترفندهای ساده برای درمان خانگی خشکی چشم

5. برای تحریک تولید اشک، به آرامی پلک های بسته خود را ماساژ دهید

چشمهایتان ممکن است خشک باشند، زیرا اشک کافی تولید نکرده اند. برای کمک به افزایش تولید اشک، چشم های خود را ببندید و پلکهایتان را به آرامی با یک پد یا انگشت ماساژ دهید. از گوشه بیرونی چشم خود شروع کرده، به آرامی پلک ها را لمس کرده و حرکات آهسته دایره ای شکل ایجاد کنید و انگشتان خود را به سمت گوشه داخلی چشم حرکت دهید.

 • این ماساژ باعث نمی شود که شروع به گریه کردن کنید، اما باید به چشمهایتان کمک کنید تا اشک های چرب کننده بیشتری تولید کنند.

ماساژ چشم، برای درمان خشکی چشم

6. سیگار کشیدن را متوقف کنید، زیرا چشمان شما را خشک می کند

استعمال سیگار حاوی مواد شیمیایی است که می تواند باعث خشکی چشم ها شود. ترک سیگار واقعا دشوار است، بنابراین با پزشک خود در مورد روش های کمکی ترک سیگار صحبت کنید.

 • پزشک ممکن است برای شما آدامس، قرص های مکیدنی یا دارو تجویز کند.

کارهایی که باعث خشکی چشم می شوند

7. از استفاده از ریمل یا آرایش چشم اجتناب کنید، زیرا می تواند چشمانتان را تحریک کند

آرایش چشم می تواند باعث افزایش تحریک چشم شود، بنابراین بهتر است تا زمانی که مشکل خشکی چشمتان برطرف نشده از ریمل و خط چشم و... استفاده نکنید. اگر نمی خواهید آرایش چشم را متوقف کنید، سعی کنید از محصولات آرایشی یک برند تجاری با محصولات آرایشی ارگانیک استفاده کنید و همیشه در انتهای روز آرایش چشم های خود را به طور کامل بشوئید.

راهکارهای خانگی برای رفع خشکی چشم

روش سوم: تسکین خشکی چشم با تغییرات رژیم غذایی

1. درمان خشکی چشم: روزانه 8 تا 10 پیمانه (1.9 تا 2.4 لیتر) مایعات بنوشید تا به بدن آبرسانی کنید

در صورت کم آبی بدن، به اندازه کافی اشک تولید نمی شود تا چشمهایتان را چرب کند. با نوشیدن حداقل 8 تا 10 لیوان مایعات (1.9 تا 2.4 لیتر) در روز بدن خود را پرآب نگه دارید. یک بطری آب با خود حمل کنید، تا بتوانید در کل طول روز از آن بنوشید. علاوه بر این، موادی سرشار از آب مانند انواع میوه و سوپ بخورید.

 • مصرف مایعات خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید.

تسکین خشکی چشم با تغییرات رژیم غذایی

2. مصرف اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید تا به تولید اشک کمک کند

اسیدهای چرب امگا 3 می توانند به تسکین خشکی چشم کمک کنند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آنها موثر هستند، وجود ندارد. از آنجا که امگا 3 یکی از اجزای اساسی رژیم غذایی سالم است، هیچ ضرری برای امتحان کردن آنها وجود ندارد. دو تا سه وعده غذایی ماهی سالمون، ساردین، یا بذر کتان را به طور هفتگی مصرف کنید تا نیازهای شما را برطرف کند. قبل از مصرف هر گونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

 • قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در تصمیم گیری مناسب بودن مکمل برای شما کمک کنند و همچنین می توانند بهترین گزینه را برای شما پیشنهاد دهند.

حتما بخوانید: چه مقدار امگا 3 بایستی در روز مصرف نمایید


غذاهای مفید برای درمان خشکی چشم

3. 1 یا 2 اونس قهوه (240 تا 470 میلی لیتر) بنوشید تا به تسکین خشکی کمک کند

اگر هر روز قهوه مصرف می کنید، ممکن است به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند. با این وجود، مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث کم آبی بدن شود، بنابراین بیش از 1 یا 2 فنجان (240 تا 470 میلی لیتر) به طور روزانه مصرف نکنید.

 • اگر نمی خواهید کافئین مصرف کنید، به جای آن قهوه های بدون کافئین را انتخاب کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید که قهوه ممکن است به درمان خشکی چشم شما کمک نکند. در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد به آن کمک می کند، قهوه درمانی برای خشکی چشم نیست.

قهوه، تسکین دهنده علائم خشکی چشم

4. مصرف الکل را متوقف کنید، زیرا باعث خشکی چشم ها می شود

الکل به میزان زیادی باعث کم آبی بدن می شود،  بنابراین ممکن است تولید اشک را کاهش دهد. اگر به طور مرتب الکل مصرف می کنید، ممکن است در خشکی چشم نقش داشته باشد. میزان مصرف الکل خود را کاهش دهید تا به بهبود چشم های شما کمک کرده و مانع از خشک شدن مجدد چشم ها شود.

 • در مورد اینکه مصرف چه میزان الکل برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید. توصیه کلی برای زنان این است که روزانه حداکثر یک وعده الکل مصرف کنند و این مقدار برای مردان حداکثر 2 وعده است.

 مصرف الکل را متوقف کنید، زیرا باعث خشکی چشم ها می شود

روش چهارم: شستن پلک ها برای درمان التهاب و خشکی چشم

1. برای درمان خشکی چشم: یک لیف حمام را با آب گرم خیس کنید

لیف حمام را در زیر شیر آب گرم بگیرید. سپس، لیف را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، بنابراین لیف فقط مرطوب است.

 • از آب جوش برای این کار استفاده نکنید، زیرا ممکن است به طور اتفاقی بدن خود را بسوزانید.

شستن پلک ها برای درمان التهاب

2. لیف را به مدت 5 دقیقه بر روی چشمان بسته خود قرار دهید

لیف را تا بزنید و سپس آن را بر روی چشمان خود نگه دارید. یک تایمر تنظیم کنید و برای 5 دقیقه استراحت کنید.

 • گرمای حاصل از لیف حمام هر گونه آلودگی در اطراف چشم را شل کرده و به باز کردن مجاری اشک کمک می کند.

راه های از بین بردن التهاب و خشکی چشم

3. ناحیه اطرف چشم خود را با لیف مالش دهید

به آرامی اطراف چشم خود را مالش دهید تا آرایش چشم ها را پاک کنید. به پلک های خود و ناحیه هایی که آلودگی وجود دارد، توجه ویژه داشته باشید.

 • شما نیازی به لیف جدید ندارید.

حتما بخوانید: طرزتهیه ماسک های خانگی برای پاک کردن آرایش


موثرترین راه های خانگی برای درمان خشکی چشم

4. پلک های بسته خود را با صابون ملایم و بدون رایحه مالش دهید

یک صابون ملایم یا شامپو بچه بدون سوزش را بر روی نوک انگشتان خود بریزید. چشمان خود را ببندید و به آرامی صابون را با استفاده از حرکات دایره ای بر پلک های خود بمالید. مراقب باشید تا  کف صابون در داخل چشمانتان نرود.

 • اگر بیش از حد فشار دهید ، ممکن است صابون را به چشم خود وارد کنید. به آرامی و ملایم چشمان خود را مالش دهید.

چگونه التهاب چشم را در خانه درمان کنیم

5. چشمان خود را به طور کامل با آب بشوئید و با یک حوله تمیز خشک کنید

از دستان خود برای ریختن آب ولرم بر روی چشمان خود استفاده کنید. به آب ریختن بر روی آن ادامه دهید تا تمام کف صابون ها از روی آن پاک شود. سپس چشمان خود را با استفاده از حوله تمیز خشک کنید .

 • نکته: حتما از یک حوله تمیز استفاده کنید تا به طور تصادفی باکتری ها را وارد چشمان خود نکنید.

طبیعی ترین راهکارهای خانگی رفع خشکی و التهاب چشم

6. یک بار در روز و مطابق با تجویز پزشک این کار را تکرار کنید

با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که هر چند وقت یک بار نیاز به شستن چشمان خود دارید. عموما، شستن روزانه چشم ها به درمان التهاب چشم کمک می کند و مانع از عود مجدد آن در آینده می شود. با این وجود، ممکن است به محض از بین رفتن رطوبت چشم، نیازی یه شست و شو آنها نباشد.

رفع التهاب و خشکی چشم با شستشو

روش پنجم: چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشیم

1. به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود که چه چیزی باعث خشکی چشم ها شده است

دلایل مختلفی برای خشکی چشم وجود دارد و بهترین درمان برای آن بستگی به علت اصلی بروز این مشکل دارد. برای تشخیص مناسب و بحث در مورد گزینه های درمانی به پزشک مراجعه کنید. به پزشک خود بگویید که می خواهید بر روی درمان های طبیعی تمرکز کنید.

 • به عنوان مثال، چشم شما ممکن است به دلیل میزان ناکافی اشک ها یا کیفیت نامناسب آن خشک شود. درمان های طبیعی ممکن است به حل مشکل کمک کند.
 • بیماری هایی مانند روماتیسم مفصلی، دیابت و مشکلات تیروئید نیز می تواند باعث خشکی چشم شود. ممکن است شما تسکین پیدا نکنید، مگر اینکه این شرایط اساسی را درمان کنید.
 • نکته: داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، ضد افسردگی ها و داروهای فشار خون می توانند باعث خشکی چشم شوند. اگر به روش های دیگر مشکل شما تسکین پیدا نمی کند، پزشک ممکن است دوز داروی شما را تنظیم کرده و یا داروهای دیگری را تجویز نماید.

حتما بخوانید: روماتیسم مفصلی چیست


زمان که باید برای خشکی چشم به پزشک مراجعه کنید

2. قبل از استفاده از داروهای طبیعی یا مکمل ها، با پزشک خود مشورت کنید

اگرچه داروها و مکمل های طبیعی به طور کلی بی خطر هستند، اما برای همه مناسب نیستند. قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب هستند. علاوه بر این، در مورد دوز مصرفی پیشنهادی با پزشک خود مشورت کنید تا به استفاده بی خطر از مکمل به شما کمک کند.

 • اگر مایل به استفاده از مکمل یا قطره چشم روغن کرچک برای درمان خشکی چشم هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

تسکین دهنده های طبیعی خشکی چشم

3. اگر علائم شما بهبود پیدا نمی کنند، در مورد سایر درمان ها با پزشک خود مشورت کنید

اگرچه درمان های طبیعی، تغییر سبک زندگی و رژیم های غذایی ممکن است به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند ولی اگر همچنان این علائم را دارید در مورد سایر گزینه های درمانی که ممکن است برای شما موثر باشد، با پزشک صحبت کنید.

 • ممکن است نیاز به درمان یک بیماری اساسی پزشکی داشته باشید. علاوه بر این، پزشک ممکن است قطره چشم را برای تسکین علائم تجویز کند.

تکنیک های ساده برای درمان خانگی خشکی چشم

سخن آخر

اگر التهاب چشم باعث خشکی چشمتان می شود، پلک های خود را شست و شو دهید تا التهاب چشم را کاهش داده و مجاری اشک را پاک کنید. در این پست سلام دنیا، درمان خشکی چشم با روش های خانگی ساده و طبیعی را معرفی کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را از طریق شبکه های اجتماعی را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

علل و درمان پرش و پلک زدن زیاد چشم چیست؟

ناخنک چشم؛ علائم، روش تشخیص، درمان و پیشگیری از ناخنک چشم

از
13
رای