قرص کتورولاک (Ketorolac): کاربرد، روش مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن

قرص کتورولاک (Ketorolac): کاربرد، روش مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن کتورولاک (Ketorolac) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که با مسدود کردن تولید بعضی از مواد طبیعی خاص که باعث التهاب می شود، به کاهش تورم، درد و تب کمک می کند. معده درد، تهوع، سرگیجه از عوارض آن است.

کتورولاک (Ketorolac) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای کاهش درد متوسط تا شدید در بزرگسالان به کار می رود. در این مقاله اطلاعات دارویی قرص کتورولاک از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی و... آمده است.

کتورولاک (Ketorolac) چیست و چه کاربردهایی دارد

کتورولاک برای درمان کوتاه مدت درد متوسط تا شدید در بزرگسالان به کار می رود. معمولاً قبل یا بعد از عمل استفاده می شود. کاهش درد به شما کمک می کند تا راحت تر بهبود یابید تا بتوانید به فعالیت های روزانه خود بازگردید. این محصول یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است. روش کارکرد دارو به این شکل است که با مسدود کردن تولید بعضی از مواد طبیعی خاص که باعث التهاب می شود، به کاهش تورم، درد و تب کمک می کند. از کتورولاک نباید در بیماری های با دردهای ملایم و طولانی مدت (مثل آرتروز) استفاده شود.

چطور باید از کتورولاک ترومتامین استفاده کرد

پیش از شروع مصرف کتورولاک و هر بار که مجدداً از آن استفاده می کنید، دستور العمل مصرف را بخوانید و در صورت وجود هر سوالی، به پزشک خود مراجعه کنید. این دارو را به صورت خوراکی و معمولاً هر 4 تا 6 ساعت با یک لیوان آب (یا 240 میلی لیتر) و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. حداقل 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. چنانچه در طول مصرف احساس ناراحتی در معده داشتید، آن را همراه با غذا، شیر یا یک آنتی اسید میل کنید.

مقدار مصرف بر اساس بیماری شما و پاسخ به درمان تعیین می شود. برای کاهش خطر خونریزی معده و عوارض جانبی دیگر، این دارو را در کمترین دوز موثر و برای کوتاه ترین مدت مصرف کنید. اگر پس از گذشت 5 روز هنوز درد داشتید، با پزشک خود در مورد سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، صحبت کنید. در یک دوره 24 ساعته بیش از 40 میلی گرم از آن را مصرف نکنید. اگر این دارو را طبق نیاز مصرف می کنید، به خاطر داشته باشید که زمانی بهترین اثر را خواهد داشت که با ظاهر شدن اولین دردها مصرف شود. اگر صبر کنید تا زمانی که درد بدتر شود، ممکن است دارو موثر نباشد. اگر بیماری شما بدتر شد یا درد تسکین نیافت، به پزشک خود بگویید.

چطور باید از کتورولاک ترومتامین استفاده کرد

عوارض جانبی کتورولاک

 • این دارو ممکن است معده درد، تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، نفخ، سرگیجه یا خواب آلودگی ایجاد کند. اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر می شود، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای وضعیت فعلی تان تجویز کرده و مزایای آن را بیشتر از عوارض دارو تشخیص داده است. افراد زیادی با مصرف کتورولاک عوارض جانبی جدی را نشان نمی دهند.
 • کتورولاک ترومتامین ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود بگویید.
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، بلافاصله به پزشک اطلاع بدهید: غش، ضربان قلب سریع یا با شدت، تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن گوش ها)، تغییرات خلقی یا ذهنی (مانند گیجی، افسردگیسردرد مداوم یا شدید، درد معده، تغییر دید (تاری دید)، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی افزایش وزن).
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، بلافاصله به پزشک خود بگویید: کبودی یا خونریزی آسان، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، علائم عفونت (مانند، تب، لرز، گلودرد مداوم)، علائم مننژیت (مانند خشکی گردن، تب).
 • کتورولاک ترومتامین به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، درد معده یا شکم، تهوع یا استفراغ مداوم، زرد شدن چشم و پوست، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو، نادر است. با این وجود، اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک جدی مثل: بثورات پوستی، خارش، تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی شده اید، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

این یک لیست کامل از تمام عوارض احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شده اید که در بالا نیامده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کتورولاک

اقدامات احتیاطی پیش از مصرف کتورولاک

پیش از مصرف کتورولاک، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. چنانچه به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) و سایر محصولات دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع بدهید، زیرا این دارو دارای مواد غیر فعال است که می تواند موجب بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا متصدی داروخانه بگویید، به خصوص در مورد: آسم (از جمله بدتر شدن تنفس بعد از مصرف یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن خون، اختلالات خونی (مانند کم خونی)، بیماری های قلبی (مثل حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، زائده گوشی بینی (پولیپ بینی)، مشکلات گلو یا معده یا روده (مانند خونریزی، سوزش قلب، زخم)، سکته مغزی، تورم مچ پا یا پا یا دست.

مشکلات کلیوی گاهی با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از جمله کتورولاک ایجاد می شود. در صورت کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، احتمال بدتر شدن مشکلات وجود دارد و یا اگر داروی خاصی مصرف می کنید احتمال تداخلات دارویی وجود دارد. برای جلوگیری از کمبود آب بدن مایعات فراوان بنوشید و چنانچه تغییر در میزان ادرار دارید، به پزشک خود بگویید.

اقدامات احتیاطی پیش از مصرف کتورولاک

 • این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که احساس هوشیاری کامل نداشتید از رانندگی، کار با ماشین آلات و یا هر کار دیگری که نیاز به هوشیاری کامل دارد، پرهیز کنید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات به ویژه در صورت ترکیب با این دارو، ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل و سیگار را متوقف کنید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. سعی کنید زمانی که آفتاب شدیدتر است، کمتر بیرون بروید. از برنزه کردن پوست پرهیز کنید. از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس هایی مناسب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بپوشید. در صورت بروز آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک بگویید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه داروهایی که استفاده می کنید (چه با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی)، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به اثرات دارو، به ویژه خونریزی در معده یا روده یا مشکلات کلیوی حساس تر باشند. استفاده از کتورولاک در دوزهای زیاد و برای مدت طولانی، ممکن است خطر را افزایش دهد.
 • زنانی که قصد بارداری دارند، باید پیش از استفاده درباره فواید و خطرات آن با پزشک مشورت کنند. پس اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، با پزشک مشورت کنید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. استفاده از آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تغییر در روند زایمان طبیعی، توصیه نمی شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

مصرف قرص کتورولاک در بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی کتورولاک

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. شاید تمام تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده باشد. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (با نسخه، بدون نسخه یا داروهای گیاهی) را به پزشک خود ارائه بدهید. بدون تایید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با قرص کتورولاک تداخل ایجاد کنند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (لوزارتان، والسالارتان)، لیتیوم، متوترکسات، پروبنسید، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، و داروهای دیگری که ممکن است بر کلیه اثر بگذارد (از جمله سیدوفوویر، "قرص های آب" یا دیورتیک هایی مانند فوروزماید).

این دارو ممکن است در صورت استفاده با برخی دیگر از داروها، خطر خونریزی را افزایش دهد. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، و "رقیق کننده خون"، مانند دابیگاتران یا انوکساپارین یا وارفارین اشاره کرد.

برچسب های داروهای بدون نسخه و تجویز شده را با دقت بررسی کنید، زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب (آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئید مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) هستند. این داروها شبیه کتورولاک هستند و ممکن است خطر عوارض جانبی آنها وقتی که با هم مصرف شوند، افزایش یابد. با این حال، اگر پزشک شما توصیه کرده است که برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی، از آسپرین با دوز کم (325- 81 میلی گرم در روز) استفاده کنید، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید، مگر اینکه دستور پزشک تغییر کند.

تداخلات دارویی کتورولاک

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از میزان تجویز شده داروی کتورولاک را استفاده کرد و دچار علائمی مانند تنگی نفس شد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد، می تواند شامل موارد زیر باشد: درد شدید معده، استفراغ تیره یا قهوه ای رنگ، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا سطحی.

نکات مهم
 • داروی کتورولاک برای بیماری فعلی شما تجویز شده، آن را در اختیار سایرین نگذارید.
 • ممکن است در طول مصرف دارو، نیاز به انجام آزمایشاتی (از جمله فشار خون، آزمایش عملکرد کلیه) باشد، که عوارض جانبی احتمالی را بررسی کند.
 • این دارو برای وضعیت کنونی شما تجویز شده است. در سایر بیماری ها از آن استفاده نکنید، مگر اینکه به تجویز پزشک باشد.
دوز فراموش شده

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. چنانچه نزدیک به نوبت دوز بعدی است، از مصرف نوبت فراموش شده خودداری کنید و دوز دارو را دو برابر نکنید.

اطلاعات دارویی کتورولاک

نگهداری دارو
 • کتورولاک را در دمای (30-15 درجه سانتیگراد) و به دور از نور و رطوبت نگهدارید.
 • آن را در حمام قرار ندهید.
 • تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی بگذارید.
 • داروها را در توالت نریزید، به جز مواردی که این روش پیشنهاد شده باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره روش امحاء داروی های منقضی شده، از شرکت دفع زباله یا متصدی داروخانه سوال کنید.

منبع: webmd

از
1
رای