چرا ماریجوانا (گل) در بین جوانان بسیار محبوب شده است؟

چرا ماریجوانا (گل) در بین جوانان بسیار محبوب شده است؟ ماری جوانا یا گل از برگ و گل گیاه شاه دانه بدست می آید و بعنوان یک داروی فعال کننده روان محسوب می شود. در مورد تاثیرات منفی مصرف بلند مدت گل تحقیق خاصی انجام نشده است.

بر اساس نظرسنجی جهانی درباره استفاده از مواد مخدر و سلامت، 30 درصد از جوانان (بین سنین 18 تا 25) در سال گذشته ماری جوانا مصرف نموده اند. این آمار خیره کننده نشان از اهمیت آگاهی دادن به نوجوانان و جوانانی دارد که در سنین کم و در زمان شکل گیری عادت ها شروع به مصرف ماریجوانا می کنند. اما برای اینکه متخصصین بتوانند مداخلات موثری داشته باشند، بایستی دقیقاً درک نمایند که چرا بالغین و جوانان از ماری جوانا استفاده می کنند؟

چرا جوانان ماری جوانا مصرف می کنند؟

فشار اطرافیان و دوستان

فشار اطرافیان و دوستان یک دلیل آشکار برای شروع مصرف ماری جوانا در جوانان است. هنگامی که فرد وارد محیط جدیدی می شود تحت تأثیر همسالان و دوستان قرار می گیرد. حال اگر این اتفاق در دوران رشد و تغییرات باشد و فرد نیز آسیب پذیر باشد، محیط اجتماعی فرد می تواند به شدت تاثیرگذار باشد خصوصا هنگامی که وی با ماریجوانا آشنا می شود.

این گروه دوستان، محدود به دوستان مدرسه نبوده، بلکه اعضای خانواده خود فرد را نیز شامل می شود. به عبارت دیگر، وقتی یک فرد جوان مشاهده می کند که اعضای بزرگتر در خانواده وی ماریجوانا مصرف می نمایند، این امر می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

در کنار دوستان و خانواده، فرهنگ رپ و پاپ نیز ابزار دیگری برای فشار اطرافیان محسوب می شود. جوانان و نوجوانان معمولاً فکر می کنند استفاده از ماری جوانا امری عادی است زیرا آهنگهای زیادی درباره آن می شنوند و می بینند که افراد در تلویزیون یا فیلم ها از آن استفاده می کنند.

ماری جوانا عوارض

باور اینکه ماری جوانا بی ضرر است

به این دلیل که تحقیقات کمی به بررسی تأثیرات مصرف بلندمدت ماری جوانا بر سلامتی انجام شده است، بعضی از افراد باور دارند که ماری جوانا بی ضرر است و این مساله آن را از تنباکو و سایر مواد مخدر جذاب تر می سازد. 

عوارض مصرف ماری جوانا

با این وجود که تأثیرات جسمی و روانی مصرف ماری جوانا بر سلامتی تا حدودی مشخص شده است. استفاده کوتاه مدت از ماری جوانا ممکن است باعث بروز مشکلات حافظه و تمرکز، از دست دادن هماهنگی، اضطراب و تغییر حواس شود.

استفاده بلندمدت از ماریجوانا می تواند ضربان قلب فرد را افزایش داده، ریسک بروز عفونت های ریوی را بالا برده، سیستم ایمنی را تضعیف کرده و با بروز تهومات و پارانویای موقت در ارتباط باشد. علاوه براین، در مقایسه با افرادی که از ماریجوانا استفاده نمی کنند، افراد مصرف کننده آن از سلامت جسمی و روحی کمتری برخوردار بوده، مشکلات ارتباطی بیشتری داشته و از رضایتمندی کمتری از زندگی برخوردارند. نهایتاً ماری جوانا می تواند باعث بروز نارسایی مصرف مواد و در صورت افراط در مصرف آن، منجر به اعتیاد شود.

در دسترس بودن ماریجوانا

در دسترس بودن عامل کلیدی در موضوع استفاده جوانان از ماریجوانا محسوب می شود. متأسفانه برای تعداد بسیاری از جوانان امروزی، دسترسی به ماریجوانا بسیار آسان شده و این تعداد نیز رو به افزایش است. در بعضی از ایالات آمریکا، استفاده دارویی و تفریحی از ماریجوانا قانونی شده است.

فرصت کشیدن ماری جوانا نیز با افزایش میزان مصرف آن در ارتباط است، به ویژه در مورد دانشجویان، چرا که در محیط های دانشگاهی میزان کنترل کمتر و حریم خصوص جوانان بیشتر می شود.

در واقع، بر اساس ارزیابی سلامت کالج ملی آمریکا حدود 40 درصد از دانشجویان مصرف ماری جوانا را امتحان کرده اند و مصرف ماری جوانا در طول سالهای دانشجویی افزایش یافته و دانشجویان سال بالایی بیشتر از دانشجویان تازه وارد از ماریجوانا استفاده می کنند.

سایر دلایل مصرف ماری جوانا

مصرف ماریجوانا

براساس یک تحقیق که نتایج آن در ژورنال سوء مصرف الکل و مواد، آمده، در کنار دلایل بیان شده در بالا، جوانان ممکن است از ماری جوانا به دلیل ایجاد احساس خوشایند، از بین بردن خستگی، کاهش تنش ها یا سرخوردگی ها، فرار از مشکلات و یا افزایش (یا کاهش) اثرات سایر مواد مخدر نیز استفاده کنند.

انگیزه یک جوان برای استفاده از ماری جوانا مهم می باشد، زیرا مشخص می کند که آیا وی در صورت بروز مشکلات ناشی از مصرف، به مصرف ماریجوانا ادامه خواهد داد یا خیر. به عنوان مثال،  اگر انگیزه مصرف تنها تجربه کردن باشد، مصرف کمتر خواهد بود و در نتیجه مشکلات کمتری در آینده ایجاد می شود اما اگر استفاده از ماری جوانا برای کنار آمدن یا فرار از مشکلات باشد، پیش بینی می شود در آینده مشکلات جدی مربوط با مصرف ماری جوانا گریبان گیر مصرف کننده شود.

در پایان، کسب دانش درباره انگیزه های جوانان برای مصرف ماری جوانا اولین گام برای توسعه استراتژی های کارآمد برای جلوگیری از مصرف آن در مرحله اول و یا متوقف کردن مصرف آن در صورتی که فرد از قبل آن را مصرف می کرده است، می باشد.

از
4
رای