علائمی که نشان می دهد فرزند نوجوان شما ماریجوانا مصرف می کند

علائمی که نشان می دهد فرزند نوجوان شما ماریجوانا مصرف می کند مؤثرترین ماده موجود در ماری جوانا، که به عنوان ماده روانگردان عمل می کند، با نام «تتراهیدروکانابینول» یا THC شناخته می شود. داروهای روانگردان عملکرد مغز را در هنگام استفاده تغییر می دهند. در ادامه عوارض مصرف آن بیان شده است.

به عنوان والدین نوجوانان، اضطراب و استرس، احساسات شایعی هستند که تجربه می کنید. طبیعی است که نگران عادت های نوجوان خود تا زمانی که هنگام عصر به خانه باز می گردد، باشید. و یکی از بزرگ ترین عیب های نوجوانان، پیوند آنها با مواد اعتیاد آور مانند ماری جوانا است. احتمالاً در مورد سوء مصرف ماری جوانا در نوجوانان خوانده یا شنیده اید و احتمالا می دانید که می تواند تا چه اندازه اعتیادآور باشد. بنابراین، اگر به دنبال اطلاعاتی برای آموزش به نوجوان در مورد این ماده هستید، باید متن «حقایق ماری جوانا درباره نوجوانان» را در ادامه مطالعه کنید.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا نامی محبوب تر از «کانابیس» است. این ماده از گیاه کانابیس گرفته می شود و به عنوان یک داروی روان گردان و در برخی موارد به عنوان دارو پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مؤثرترین ماده موجود در ماری جوانا، که به عنوان ماده روانگردان عمل می کند، با نام «تتراهیدروکانابینول» یا THC شناخته می شود. داروهای روانگردان عملکرد مغز را در هنگام استفاده تغییر می دهند. در نتیجه، شما یک شکل «سرحالی» خواهید داشت که به مفهوم تجربه یک وضعیت احساسی است که حال شدیدا پرشوری را تجربه می کنید و همچنین تغییراتی در روحیه، سطح هوشیاری و ادراک را تجربه می کنید.

در اکثر موارد، از ماری جوانا استفاده می شود، زیرا منجر به تغییر در اثرات مختلف روحی و خلقی می شود. برخی از تأثیرات فوری ماری جوانا در نوجوانان، افزایش روحیه، افزایش احساس آرامش و افزایش اشتها است. از ابتدای قرن بیستم، مصرف ماری جوانا تحت پیگرد قانونی قرار دارد. مالک ماری جوانا بودن، استفاده و فروش یا تهیه ماری جوانا که حاوی کانابینوئیدهای روانگردان است، در اکثر کشورهای جهان غیرقانونی شناخته می شود.

ماری جوانا چیست؟

حقایقی درباره استفاده ماری جوانا در نوجوانان

در این قسمت، چند واقعیت در مورد مصرف ماری جوانا به ویژه در دوران نوجوانی ارائه شده است:

 • در سال 2013، حدود 4.2 میلیون نفر دارای اعتیاد به مصرف ماری جوانا شناخته شدند. جوان ترین فرد دارای اعتیاد به ماری جوانا، در سن 12 سالگی بود که مشکل ماری جوانا داشت.
 • میزان اعتیاد به خصوص در نوجوانایی که قبلا از ماری جوانا استفاده می کردند، تقریبا یکی از هر 6 نفر است.
 • اگر نوجوانان روزانه به طور عادی از ماری جوانا استفاده کنند، نرخ اعتیاد آن از 17 درصد به حدود چیزی بین 25 تا 50 درصد افزایش پیدا می کند.
 • ماری جوانا همچنین به طور معمول با الکل و سایر مواد مخدر غیرقانونی مورد استفاده قرار می گیرد و این باعث افزایش احتمال تصادف می شود.
 • ماری جوانا با تاثیرات منفی بر روی تمرکز و توجه شناخته می شود، به این معنا که تمرکز نوجوانان در کلاس را دشوار می کند.
 • همچنین ماری جوانا یکی از رایج ترین داروهای غیرقانونی در ایالات متحده است.
 • با گذشت سال ها، نوجوانان بیشتری این تصور را پیدا می کنند که استفاده از ماری جوانا بی خطر است و هیچ عارضه جانبی بر سلامتی و سایر عوارض جانبی ندارد. با این وجود، این یک باور غلط است و می تواند منجر به استفاده بی رویه و اثرات منفی شود.
 • هنگامی که ماری جوانا می کشید، تتراهیدروکانابینول با همین سرعت سریع از ریه ها وارد جریان خون می شود. در خون مخلوط شده و سپس به ارگان های مختلف بدن منتقل می شود.

واقعیت هایی درباره مصرف ماریجوانا در بین نوجوانان

 • هنگامی که ماری جوانا را خورده یا می نوشید، تتراهیدروکانابینول به همین شکل و با سرعت کندتری در مقایسه با کشیدن وارد بدن می شود. هنوز هم وارد جریان خون شده و سپس به اندام های مختلف بدن منتقل می شود.
 • استفاده از ماری جوانا می تواند بخشی از مغز را در حالت پیش فعالی قرار دهد. و در نتیجه، ممکن است عوارض جانبی مختلفی را به همراه داشته باشد که همراه با حالت «سرحالی» ناشی از مصرف ماری جوانا است.
 • استفاده از ماری جوانا می تواند حواس را تغییر دهد، مانند اینکه باعث می شود رنگ ها را با سایه های روشن تری نسبت به آنچه که هست، ببینید.
 • در ایالات متحده آمریکا، بیش از 94 میلیون نفر اعتراف کردند که حداقل یک بار ماری جوانا مصرف کرده اند.
 • در سال 2007، به میزان 6.7 درصد از کل مصرف کنندگان ماری جوانا در آن سال بین سنین 12 تا 17 سال بود.
 • در سال 2005، حدود 242200 مورد اورژانسی که در ایالات متحده گزارش دادند، مربوط به استفاده از ماری جوانا بود.
 • در مواردی که نوجوانان قبل از سن 15سالگی ماریجوانا مصرف کردند، حدود 62 درصد شروع به مصرف و سوء مصرف کوکائین تا سن 26 سالگی کردند.
 • در مواردی که نوجوانان قبل از 15 سالگی ماریجوانا مصرف کردند، حدود 9 درصد از آنها حداقل یک بار در طول زندگی شروع به مصرف یا سوء مصرف هروئین کردند.
 • حدود 54 درصد از افرادی که در 15 سالگی ماری جوانا مصرف کردند، احتمالا از داروهای تجویزی دگرگون کننده طرز تفکر به روش هایی که توسط پزشک تایید نشده اند، استفاده کرده اند.

حقایق سوء مصرف ماری جوانا در نوجوانان

 • ماده فعال موجود در ماری جوانا، تتراهیدروکانابینول است حداقل چند هفته یا حتی طولانی تر در بدن باقی می ماند.
 • دود ناشی از ماری جوانا، در مقایسه با سایر دخانیات، حاوی حدود 60 تا 70 درصد مقادیر بالاتر از مواد ایجاد کننده سرطان است.
 • آسیب ناشی از یک بار کشیدن ماری جوانا، می تواند به همان میزان به ریه ها صدمه برساند که مصرف 5 سیگار متوالی می تواند به شما آسیب برساند.
 • اگر برای یک مدت زمانی سیگار می کشید، می تواند منجر به برونشیت شود که نوعی التهاب مجاری دستگاه تنفسی است.
 • استفاده از ماری جوانا همچنین می تواند ساختار سلول های اسپرم را تغییر داده و به آن آسیب برساند. اثرات ماری جوانا بر روی نوجوانان طولانی مدت است و منجر به آسیب دائمی و ناباروری می شود.
 • هنگامی که یک دختر ماری جوانا مصرف می کند، می تواند آسیب طولانی مدتی به چرخه قاعدگی او وارد کرده و او را برای همیشه ناراحت کند.
 • ماری جوانا یکی از معدود موادی است که می تواند منجر به تقسیم غیر طبیعی سلول ها در بدن شود. در نتیجه، می تواند به مقادیر شدید نقص ارثی منجر شود.
 • بر خلاف تصور عامه، استفاده از ماری جوانا در بین نوجوانان رو به کاهش است و دیگر به عنوان یک مد روز در نظر گرفته نمی شود، زیرا نوجوانان بیشتر و بیشتر از خطرات سلامتی آن آگاه می شوند.
 • اثرات ماری جوانا بر روی همه یکسان نخواهد بود. عوامل زیادی وجود دارد که در مورد چگونگی تأثیر آن بر بدن و حواس تاثیرگذار است. برخی از عواملی که در نحوه تأثیر ماری جوانا بر شخص تأثیر می گذارد، به شرح زیر است: اینکه مواد به چه میزان کشنده و قوی است، روشی که از آن استفاده می کنید (چه کشیدن باشد و چه روش های دیگر) و اینکه آیا آن را با مواد دیگر مانند الکل یا مواد مخدر ترکیب می کنید یا به طور مستقل مصرف می کنید، بستگی دارد.
 • طبق بررسی انجام شده در سال 2011، یکی از هر 8 دانش آموز کلاس هشتم، یکی از هر 4 دانش آموز کلاس دهم و یکی از هر 3 دانش آموز کلاس دوازدهم در سال 2010 از ماری جوانا مصرف کرده بودند.
 • تعداد نوجوانان در کلاس های دهم و دوازدهم که از ماری جوانا استفاده می کنند، تقریبا دو برابر تعداد نوجوانانی است که در همین سن به طور مکرر تنباکو می کشیدند.

ماری جوانا و نوجوانان

عوارض جانبی ماری جوانا بر روی نوجوانان چیست؟

استفاده از ماری جوانا بسیار خطرناک و غیر قانونی است. در این قسمت، برخی از عوارض ماری جوانا بر روی نوجوانان ارائه شده است:

1. بسیار اعتیادآور است
 • نوجوان ممکن است احساس کند که تنها یک یا دو مرتبه از ماری جوانا استفاده کرده و سپس آن را کنار می گذارد. در حقیقت، نوجوانان با استفاده از ماری جوانا می توانند به آن اعتیاد پیدا کرده و ترک آن می تواند شدیدا دشوار باشد.
 • البته این مساله درست نیست که همه نوجوانانی که از ماری جوانا استفاده می کنند، به آن معتاد می شوند. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند در اعتیاد یا عدم اعتیاد نوجوان به ماری جوانا نقش داشته باشد. برخی از عواملی که ممکن است در اعتیاد به ماری جوانا بعد از استفاده نقش داشته باشند، شامل: سابقه خانوادگی، ژن های خانوادگی، و اینکه آیا نوجوان از سایر مواد مخدر یا الکل استفاده می کند یا خیر، است.
 • هنگامی که نوجوان برای چندین مرتبه از ماری جوانا استفاده کرد، به این معنا است که کنار گذاشتن آن برای او سخت تر خواهد بود. همچنین، هنگامی که نوجوان اثرات ماری جوانا را در هنگام استفاده تجربه کرد، ممکن است آن را به میزان زیادی آرام بخش و تغییر دهنده خلق و خو بداند که می تواند باعث شود بخواهد بیشتر از آن استفاده کرده و کنترل قطع مصرف آن را از دست بدهد.
2. می تواند سطح هوشیاری را تغییر دهد
 • استفاده از ماری جوانا در نوجوانان می تواند سطح هوشیاری و تمرکز را تغییر دهد. همچنین برای نوجوانان دشوارتر می شود که به طور صحیح هماهنگ شده و در زمان لازم در مقابل شرایط واکنش نشان دهند.
 • همچنین مصرف ماری جوانا رعایت مسافت های مکانی را برای نوجوانان دشوارتر می کند و درک علائم و صداهای مختلف موجود در جاده را دشوار می کند.
 • به علاوه، اگر نوجوانان مقدار کمی الکل یا ماری جوانا مصرف کنند، می تواند خطرات و عوارض احتمالی را تا حد زیادی افزایش دهد.

عوارض جانبی مصرف ماریجوانا بر روی نوجوانان

3. عملکرد علمی ضعیف
 • هنگامی که نوجوانان ماری جوانا مصرف می کنند، می تواند بر مهارت های حافظه، توانایی تمرکز، توانایی یادگیری، مدت تمرکز و موارد دیگر تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه، برای نوجوان درک آنچه در کلاس تدریس می شود، بسیار دشوار بوده و مانع از عملکرد تحصیلی او می شود.
 • اگر نوجوان به طور مکرر چه به صورت روزانه و چه دائمی از ماری جوانا استفاده می کند، می تواند تاثیرات خفیفی بر روی مغز داشته باشد.
 • در مقایسه با نوجوانانی که از ماری جوانا مصرف نمی کنند، نوجوانانی که ماری جوانا مصرف می کنند، گذارن دوره های دانشگاهی و فشارهای بیشتری را تجربه می کنند. هنگامی که نوجوان شروع به گرفتن نمرات پایین یا رد شدن در دروس می کند، این مساله بر اعتماد به نفس کلی او تاثیر گذاشته و همچنین می تواند برای تصویری که از خودش می سازد، مضر باشد. در نتیجه باعث می شود که نوجوان بیشتر افسرده و ناراحت شده و این مساله تمرکز بر روی درس هایش را دشوارتر می کند.
4. احساس وحشت یا پارانویا
 • مصرف ماری جوانا در بین نوجوانان می تواند منجر به احساس هراس و افزایش روان پریشی شود.
 • نوجوان ممکن است به طور ناگهانی به خصوص زمانی که از ماری جوانا مصرف کرده که بر روح و روانش تاثیر می گذارد، رویدادها را نادیده بگیرد. نوجوان احساس آشفتگی کرده و ممکن است در مورد موضوعاتی که طبیعی محسوب می شوند، شروع به وحشت کند. همچنین هنگامی که نوجوان در چنین شرایطی قرار دارد، درک واقعیت دشوار خواهد بود و ممکن است در برابر هر گونه کمکی که به او پیشنهاد می شود، قادر به واکنش نشان دادن نباشد.
 • استفاده مکرر از ماری جوانا و گاهی اوقات حتی استفاده گاه به گاه از ماری جوانا، می تواند منجر به احساس پارانویا شود که اگر نوجوان قبلاً مشکل سلامت روان دیگری داشته است، می تواند تشدید شود. اگر نوجوان در حال حاضر به بیماری روانی مانند اسکیزوفرنی مبتلا باشد، استفاده از ماری جوانا می تواند علائم روانی که از قبل وجود داشته را وخیم تر کند. همچنین اگر نوجوانی که در حال حاضر مشکل سلامت روان دارد از ماری جوانا مصرف کند، می تواند منجر به روان پریشی طولانی مدت و حتی دائمی شود.

اثرات منفی ماری جوانا در نوجوانان

رایج ترین انواع ماری جوانا

به عنوان والدین، بسیار مهم است که در مورد اشکال مختلف ماری جوانا که نوجوان می تواند به آنها دسترسی داشته باشد، اطلاع داشته باشید. در این قسمت، برخی از رایج ترین انواع ماری جوانا توضیح داده شده است:

1. به شکل کشیدنی

هنگام کشیدن ماری جوانا، شخص از یک سیگار ماری جوانا یا پیپ که «بانگ» نامیده می شود، برای استنشاق استفاده می کند. بانگ مانند نسخه قابل حمل قلیان معمولی است. نوجوان همچنین می تواند ماری جوانا را در یک کاغذ یا یک برگ تنباکو پیچانده و مانند سیگار دود کند. این حالت احتمالا خطرناک ترین شکل مصرف این ماده است، زیرا چیزی که استفاده کننده استنشاق می کند، گیاه سوزانده شده است.

2. مصرف به شکل بخار کردن

با ظهور ماری جوانا در علم پزشکی، جهت کمک به بیمارانی که از یک بیماری کشنده رنج می بردند، بخارساز ماری جوانا به بازار آمد. بخارساز هر گونه ماری جوانا را تا حدی گرم کرده که باعث می شود مواد فعال موجود در ماری جوانا به بخار تبدیل شوند و باعث می شود که شخص مصرف کننده بخار غلیظ تتراهیدروکانابینول را استنشاق کند.

3. موجود به صورت چای

چای ماری جوانا از دو شکل قبلی کمتر باعث مشکل می شود، زیرا در مقایسه با انواع دیگر حاوی میزان کمتری تتراهیدروکانابینول است. با این وجود، هنوز هم حاوی مواد فعال است که به طور بالقوه می تواند به نوجوان آسیب برساند.

رایج ترین انواع ماری جوانا

نتیجه گیری

فشار از جانب هم سن و سالان و تمایل برای جذاب به نظر رسیدن، غالبا نوجوان را به سمت مصرف ماری جوانا سوق می دهد. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که در مورد اثرات منفی استفاده از ماری جوانا به نوجوانان اطلاع دهید و کانال ها ارتباطی خود را با سایر نوجوانان باز بگذارید. مادران، آیا تا به حال با نوجوان خود در مورد ماری جوانا صحبت کرده اید؟ چگونه اطمینان می دهید که نوجوان تان در معرض فشار هم سن و سالان قرار نمی گیرد؟

از
2
رای