بثورات پوستی کودکان در تابستان و روش درمان مشکلات پوستی کودکان

بثورات پوستی کودکان در تابستان و روش درمان مشکلات پوستی کودکان بثورات پوستی چیست ؛ با 12 مورد از بثورات پوستی رایج تابستانی در کودکان و درمان خانگی مشکلات پوستی کودکان و کارهایی که والدین می توانند برای رفع آنها انجام دهند در سلام دنیا آشنا شوید.

از عوارض فصل تابستان برای کودکان بروز بثورات پوستی می باشد، در این مطلب از سلام دنیا به معرفی 12مورد از بثورات پوستی رایج تابستانی در کودکان و درمان خانگی مشکلات پوستی در کودکان و کارهایی که والدین می توانند برای رفع آنها انجام دهند پرداخته ایم . لطفا با ما همراه باشید.

12 مورد از بثورات پوستی رایج تابستانی در کودکان

روزهای آفتابی و شب‌های پر ستاره که کودکان به بازی، آب‌پاشیدن و کاوش می‌پردازند، می‌توانند باعث مشکلاتی برای کودکان شوند و خاطرات بدی برای انها باشند. آب و هوای گرم نیز می تواند منجر به خارش و تحریک پوست شود.

1. از بثورات پوستی کودکان: بثورات حرارتی یا میلیاریا

بثورات حرارتی( همچنین به عنوان میلیاریا شناخته می‌شود) اغلب در نوزادان و کودکان خردسال زمانی که منافذ غدد عرق مسدود می‌شوند و عرق نمی‌تواند خارج شود، رخ می دهد. بثورات به صورت لکه‌های کوچک صورتی یا قرمز یا تاول‌ها در زیر لباس یا نقاطی که پوست چین می خورد روی گردن، آرنج‌ها، زیر بغل یا ران‌ها - دیده می شود، اگرچه راش حرارتی می‌تواند در سایر نواحی پوشیده شده رخ دهد.

درمان خانگی بثورات پوستی میلیاریا (کاری که والدین می توانند انجام دهند:)

 • بچه ها را در جای خنک نگه دارید: لباسی به کودک بپوشانید که پوست را خنک و خشک نگه می دارد. در صورت امکان از فن و تهویه مناسب برای جلوگیری از گرمای بیش از حد استفاده کنید.
 • به نقاط داغ توجه کنید: نواحی از پوست که با عرق، ادرار یا آب دهان خیس می شوند را با آب خنک بشویید. آنها را خشک کنید.
 • پوست را لخت نگه دارید: مناطق را بدون لباس در معرض هوا قرار دهید. از پمادهای پوستی استفاده نکنید.

 از بثورات پوستی کودکان: بثورات حرارتی یا میلیاریا

2. از بثورات پوستی کودکان: پیچک سمی و بثورات گیاهی دیگر

بسیاری از کودکان  که پوست آنها با گیاهانی مانند پیچک سمی ، بلوط سمی و سماق که حاوی روغن چسبنده ای به نام اوروشیول است برخورد می کند، ممکن است باعث سوزش و خارش شدیدی شوند. یک واکنش آلرژیک پوستی باعث قرمزی، تورم و تاول می شود. گیاهان دیگر مانند ازگیل وحشی ، گیاه خوک غول پیکر و مرکبات  حاوی مواد شیمیایی هستند که پوست را به نور خورشید بیش از حد حساس می کند و باعث ایجاد راش فیتوفوتودرماتیت می شود.

درمان خانگی بثورات پوستی پیچک سمی (کاری که والدین می توانند انجام دهند:)

 • جلوگیری از قرار گرفتن کودک در معرض چنین گیاهانی: به کودک خود بیاموزید که این گیاهان چگونه هستند و چگونه از آنها دوری کند. هم پیچک سمی و هم بلوط سمی دارای برگ‌های سبز براق هستند که سه تا یک ساقه دارند،درختچه سماق دارای ساقه هایی است که دارای 7 تا 13 برگ است که به صورت جفت چیده شده اند، در حالی که ازگیل وحشی و تاج خروس غول پیکر دارای دسته هایی از گل های کوچک و سفید با سر صاف هستند. اگر بچه‌های کوچک‌تری دارید، پارک‌هایی را که در آن بازی می‌کنند بررسی کنید و گیاهان ایجاد کننده راش را حذف کنید.
 • لباس ها را بشویید و ناخن ها را کوتاه کنید: اگر کودک شما با این گیاهان تماس پیدا کرد، تمام لباس ها و کفش های او را با آب و صابون بشویید. همچنین ناحیه ای از پوست را که در معرض آن قرار گرفته است را با آب و صابون حداقل به مدت 10 دقیقه پس از تماس با گیاه یا روغن بشویید. برای جلوگیری از خراشیدن و آسیب بیشتر به پوست، ناخن های کودک خود را کوتاه کنید. اگر هنوز مقدار کمی روغن زیر ناخن‌ها وجود داشته باشد، این کار از پخش شدن بثورات جلوگیری می‌کند.
 • لوسیون تسکین دهنده: اگر راش خفیف است، از لوسیون کالامین برای کاهش خارش استفاده کنید. از مصرف پمادهای حاوی داروهای بی حس کننده یا آنتی هیستامین ها خودداری کنید زیرا خود می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند. یکی دیگر از گزینه های خوب برای کاهش التهاب پوست، کرم هیدروکورتیزون 1٪ است.

حتما بخوانید: پماد کالامین برای چیست و روش مصرف آن


 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید: در حالی که موارد خفیف را می توان در خانه درمان کرد، اگر کودک شما  ناراحت است، بثورات شدید است ویا از بین نمی رود، اگر بثورات در صورت یا ناحیه کشاله ران کودک شما وجود دارد، یا اگر علائمی را مشاهده کردید با پزشک اطفال خود صحبت کنید.علائمی مانندعفونت یعنی تب، قرمزی، تورم فراتر از ضایعات پیچک سمی یا بلوط هستند.

از بثورات پوستی کودکان: پیچک سمی و بثورات گیاهی

3. از بثورات پوستی کودکان: اگزما

اگزما (که درماتیت آتوپیک یا AD نیز نامیده می شود) یک بیماری مزمن شایع در کودکان است که باعث ایجاد تکه هایی از پوست خشک و قرمز و پوسته پوسته می شود و در ماه های سردتر که رطوبت کمتری در هوا وجود دارد، ایجاد می شود اما خشکی ناشی از تهویه هوا و هواپیماهای تحت فشار در طول سفرهای تابستانی نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. گرمای بیش از حد، تعریق و کلر در استخرهای شنا نیز می تواند باعث اگزما شود.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی از اگزم

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • پوست را مرطوب کنید: حداقل یک بار در روز یا در صورت نیاز بیشتر از کرم ها یا پمادهای بدون عطر استفاده کنید. پس از حمام یا شنا، به آرامی پوست کودک خود را با حوله خشک کنیدو سپس به پوست  او مرطوب کننده بزنید.
 • عاقلانه لباس بپوشانید: در صورت امکان لباس هایی از پارچه های نرم و قابل تنفس مانند پنبه انتخاب کنید. لباس ها را با مواد شوینده عاری از مواد محرک مانند عطر و رنگ بشویید.
 • نخارانید: ناخن های کودک خود را کوتاه و صاف نگه دارید و به او یادآوری کنید که نخاراند. خاراندن می تواند بثورات را بدتر کرده و منجر به عفونت شود.
 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید: از متخصص اطفال کودک خود بپرسید که آیا آلرژی که گاهی توسط درختان و گیاهانی که در تابستان شکوفا می شوند ایجاد می شود، می تواند دلیل اگزما باشد. پزشک اطفال ممکن است داروهایی راتجویز کند تا به کودک شما کمک کند احساس بهتری داشته باشد و علائم اگزما را تحت کنترل نگه دارد.

 از بثورات پوستی کودکان: اگزما

4. از بثورات پوستی کودکان: نیش حشرات

حشراتی مانند زنبورها، پشه‌ها، مورچه‌ها و دیگر حشره ها می‌توانند باعث خارش و بثورات پوستی  جزئی در محل خارش پوست شوند. برای برخی از کودکان، نیش حشرات می تواند یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند که شامل بثورات پوستی یا کهیر و علائم تهدید کننده زندگی مانند تورم راه هوایی است. (برای کودکان مبتلا به آلرژی شناخته شده به  نیش حشرات، مهم است که برنامه مراقبت اضطراری آنافیلاکسی را برای کودک خوددر نظر بگیرید). در موارد دیگر، بیماری‌هایی که توسط حشرات منتشر می‌شوند مانند بیماری لایم ، تب منقوط کوه راکی ​​و ویروس زیکا می‌توانند باعث ایجاد بثورات و سایر مشکلات سلامتی شوند.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی از نیش حشرات

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • اجتناب: هنگام گذراندن وقت در خارج از منزل، از صابون‌ها و شامپوهای معطر و لباس‌های با رنگ روشن اجتناب کنید زیرا می‌توانند حشرات را جذب کنند. در صورت امکان، از مناطقی که حشرات در آن لانه می کنند و جمع می شوند (به عنوان مثال، حوضچه های آب راکد، غذای بدون پوشش و گل های شکوفه) دوری کنید.
 • از دافع حشرات استفاده کنید: محصولات دارای DEET را می توان بر روی پوست استفاده کرد، اما به دنبال محصولات مناسب خانواده باشید که حاوی غلظت 30٪ DEET نباشد. هنگامی که کودکتان به  خانه باز می گردد، ماده دافع حشرات را با آب و صابون بشویید.

حتما بخوانید: گیاهان دفع کننده حشرات


 • سرپوش گذاشتن: زمانی که در مناطق جنگلی یا در چمن های بلند یا نزدیک آن هستید، تا حد امکان در مسیرهای پاک شده بمانید. از فرزندتان بخواهید پیراهن آستین بلند، شلوار و کلاه بپوشد. از پوشیدن صندل در مناطقی که حشره ها ممکن است زندگی کنند خودداری کنید.
 • از نزدیک نگاه کن: پس از ورود به داخل خانه، حشره ها را روی پوست کودک خود بررسی کنید آنها اغلب پشت گوش یا در امتداد خط مو پنهان می شوند.
 • پشه را بردارید: برای از بین بردن نیش پشه، به آرامی آن را با کارت اعتباری یا ناخن خود به صورت افقی بکشید. اگرپشه پیدا کردید، آن را به آرامی با موچین هایی با نوک ریز تا جایی که ممکن است بردارید. بدون فشار دادن بدن پشه، به آرامی آن را از پوست جدا کنید.
 • پوست را تمیز کنید: پس از جدا کردن  پشه، محل گاز گرفته شده را با الکل یا سایر پمادهای کمک های اولیه تمیز کنید.
 • تورم را درمان کنید: یک کمپرس سرد یا یک کیسه یخ را به مدت حداقل 10 دقیقه روی هر تورمی قرار دهید.
 • به تسکین خارش کمک کنید: استفاده از یخ به همراه لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون 1 درصد نیز می تواند به تسکین خارش کمک کند.

 از بثورات پوستی کودکان: نیش حشرات

5. از بثورات پوستی کودکان: زرد زخم

زرد زخم یا ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی پوستی است که در هوای گرم و مرطوب شایع تر است. این باعث ایجاد بثوراتی می شود که ممکن است دارای تاول های پر از مایع باشد یا بثورات تراوش کننده ای که با دلمه های زرد پوسته پوشیده شده است. زردی بیشتر در جاهایی که پوست آسیب می بیند مانند اطراف نیش حشرات، ایجاد می شود.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی زرد زخم

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • ناحیه آلوده را تمیز کنید و بپوشانید: ناحیه آلوده را با آب و صابون تمیز کنید. برای کمک به جلوگیری از تماسی که باعث سرایت عفونت به دیگران یا سایر قسمت‌های بدن می‌شود، ناحیه عفونی را شل با پارچه بپوشانید. پس از درمان زخم های کودک، دست های خود را به خوبی بشویید.
 • از خاراندن بپرهیزید: ناخن های کودک خود را کوتاه کنید و از خاراندن پوست آسیب دیده خودداری کنید. کودک می تواند با خاراندن عفونت را به سایر قسمت های بدن خود منتقل کند. می‌توانید روی بثورات را با بانداژ بپوشانید تا مانع دست زدن کودکتان به جوش‌ها شوید. اما مطمئن شوید که هوا از آن عبور می کند تا پوست بهبود یابد.
 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید:  در حالی که موارد خفیف ممکن است به آنتی بیوتیک های بدون نسخه مانند باسیتراسین یا باسیتراسین-پلی میکسین پاسخ دهند، ایمپتیگو معمولاً با آنتی بیوتیک های تجویزی درمان می شود،اعم از کرم پوست یا داروی خوراکی. پزشک اطفال شما ممکن است دستور ازمایش کشت پوست (آزمایش پوست کودک شما) را بدهد تا مشخص شود کدام باکتری باعث ایجاد بثورات می شود.

از بثورات پوستی کودکان: زرد زخم

6. از بثورات پوستی کودکان: خارش شناگر

خارش شناگر (که به آن خارش صدف حفار یا درماتیت سرکاریال نیز می‌گویند) ممکن است پس از بازی در دریاچه‌ها، اقیانوس‌ها و دیگر آب‌ها ظاهر شود. این بثورات ناشی از انگل‌های میکروسکوپی است که در آب‌های کم‌عمق و گرم‌تر نزدیک خط ساحلی زندگی می کنند، جایی که کودکان بازی می کنند. انگل‌ها در پوست فرو می‌روند و باعث می‌شوند لکه‌های ریز متمایل به قرمز و برجسته روی پوست ظاهر شوند که توسط مایو پوشانده نشده است. جوش و تاول نیز ممکن است ایجاد شود.


حتما بخوانید: علت و درمان عفونت گوش شناگر


درمان خانگی بثورات پوستی ناشی خارش شناگر

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • آگاه باشید: نزدیک یا در مناطق باتلاقی که معمولا حلزون ها در آن یافت می شوند شنا نکنید. سعی کنید در جایی که خانواده شما شنا می کنند، پرندگان را جذب نکنید (مثلاً با غذا دادن به آنها). پرندگان ممکن است حلزون ها را بخورند و انگل ها را در آب پخش کنند.
 • دوش بگیرید و با حوله خشک کنید: بلافاصله پس از خارج شدن از آب، دوش بگیرید یا پوست را با حوله خشک کنید. هنگامی که آب روی پوست شروع به تبخیر می کند، انگل ها شروع به تحریک پوست می کنند. اگر پوست کودک شما با مالش  بدتر می شود و بثورات زیر مایو ظاهر می شود ممکن است در عوض به نیش چتر دریایی در اثر گزش لارو موجودات دریایی مانند عروس دریایی یا شقایق دریایی مبتلا شود. به جای آن مالش و دوش گرفتن را متوقف کنید.
 • نخارانید: ناخن های کودک خود را کوتاه کنید و از  خاراندن خودداری کنید. درمان‌های خانگی مانند کمپرس خنک روی نواحی آسیب‌دیده، حمام نمک اپسوم یا بلغور جو دوسر یا خمیر جوش شیرین ممکن است به تسکین خارش کمک کند. اگر خارش شدید است، با متخصص اطفال کودک خود صحبت کنید. او ممکن است لوسیون ها یا کرم های قوی را برای کاهش علائم کودک شما پیشنهاد کند.

از بثورات پوستی کودکان: خارش شناگر

7. از بثورات پوستی کودکان: لاروهای مهاجر پوستی (کرم های شنی)

کرم های شنی ممکن است در ماسه های آلوده به مدفوع حیوانات خانگی یا حیوانات ولگرد وجود داشته باشند. هنگامی که کودکی در شن های آلوده در ساحل یا در یک جعبه شنی می ایستد یا می نشیند، کرم ها ممکن است زیر پوست، معمولاً در اطراف پاها یا باسن، باعث نیش شوند. خطوط خارش دار و بثورات مایل به قرمز که به عنوان فوران خزنده شناخته می شوند، با حرکت کرم ها در زیر پوست، تا چند سانتی متر در روز ظاهر می شوند. این وضعیت بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری مانند کارائیب و همچنین بخش‌هایی از جنوب غربی ایالات متحده دیده می‌شود.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی لارو یا کرم های شنی

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • کفش بپوشانید و اجازه ندهید فرزندتان در سواحلی بازی کند که مردم سگ های خود را در آن راه می برند: اگر خانواده‌تان به یک ساحل مخصوص حیوانات خانگی می‌روند، مطمئن شوید که کودکتان کفش‌هایش را به پا می‌کند و بدون پتو یا حوله روی شن‌ها نمی‌نشیند.
 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید پزشک اطفال شما می تواند داروهای ضد انگلی مانند آلبندازول یا ایورمکتین را برای درمان بثورات تجویز کند. بدون درمان، لاروها معمولاً در عرض 5 تا 6 هفته از بین می روند. ممکن است پزشک اطفال کرمی را برای کمک به تسکین خارش پیشنهاد کند.

از بثورات پوستی کودکان: لاروهای مهاجر پوستی

8. از بثورات پوستی کودکان: فولیکولیت (بثورات وان داغ)

فولیکولیت ( بثورات وان آب گرم ) یک بثورات خارش دار و جوش دار است که زمانی رخ می دهد که باکتری در استخرها و وان های آب گرم به فولیکول های مو روی پوست نفوذ کند. ناحیه‌ای که موها از پوست رشد می‌کنند، عفونی و ملتهب می‌شوند و گاهی اوقات تاول‌های کوچک پر از چرک تشکیل می‌دهند. بثورات مشابهی ممکن است از پوشیدن مایو مرطوبی که پس از استفاده قبلی به خوبی شسته و خشک نشده است، ایجاد شود. بثورات مالشی گرم معمولاً 12 تا 48 ساعت پس از قرار گرفتن در وان آب گرم شروع می شود.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی فولیکولیت

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • از رفتن به استخرهای کثیف خودداری کنید: اگر مطمئن نیستید که میزان اسید و کلر به درستی در یک استخر گرم کنترل می شود، به کودک خود اجازه ندهید که داخل آن برود.
 • کودکان خردسال را در اسپا یا جکوزی قرار ندهید: علاوه بر خطر غرق شدن و گرمازدگی، کودکان خردسال نیز در معرض خطر بیشتری برای عفونت باکتریایی پوست هستند زیرا تمایل دارند زمان بیشتری را نسبت به نوجوانان یا بزرگسالان در آب بگذرانند.
 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید: بثورات وان آب گرم معمولاً بدون درمان دارویی برطرف می شود. در این میان، کمپرس گرم و یک کرم ضد خارش بدون نسخه که توسط پزشک اطفال توصیه می‌شود، می‌تواند به تسکین خارش کودک شما کمک کند. اگر بثورات کودک شما بیش از چند روز طول کشید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

از بثورات پوستی کودکان: فولیکولیت

9. از بثورات پوستی کودکان: بیماری نرم تنان

Molluscum contagiosum یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد برجستگی های مرواریدی روی پوست روی سینه، پشت، بازوها یا پاهای کودک می شود. برجستگی های گنبدی شکل که به عنوان "زگیل آب" نیز شناخته می شوند، ممکن است دارای گودی در مرکز باشند. ویروس آبله که باعث ایجاد برجستگی ها می شود در آب و هوای گرم و مرطوب شایع تر است. برخی از مطالعات نشان می دهد که عفونت ممکن است در استخرهای شنای آلوده گسترش یابد .

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی بیماری نرم تنان

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • صبر کنید: در بیشتر موارد، مولوسکوم کونتاژیوزوم نیازی به درمان ندارد. برجستگی ها معمولاً در 6 تا 12 ماه از بین می روند.
 • گسترش را متوقف کنید: کودک مبتلا به مولوسکوم کونتاژیوزوم نباید حوله، ملافه یا لباس را با دیگران به اشتراک بگذارد تا از انتشار ویروس جلوگیری شود. برجستگی ها تا زمانی که وجود داشته باشند مسری هستند.
 • از خاراندن بپرهیزید: خاراندن برجستگی ها می تواند ویروس را گسترش دهد و باعث عفونت دوم باکتریایی در جایی که پوست باز است ایجاد کند.

از بثورات پوستی کودکان: بیماری نرم تنان

10. از بثورات پوستی کودکان: پلانتار درماتوز نوجوانان

بثورات صاف و قرمز روی پای کودک شما، گاهی اوقات با لایه برداری، ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدن پوست، می تواند ناشی از بیماری به نام پلانتار درماتوزباشد. این اتفاق زمانی می افتد که پاها خیس می شوند و سپس به سرعت خشک می شوند، مانند زمانی که کفش ها را در تابستان مدام می پوشند و درمی اورند.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی پلانتاز درماتوز

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • کفش تنفسی: تعداد دفعات خیس شدن و خشک شدن پاهارا کاهش دهید. کفش‌های باز یا تنفس‌پذیرتر که از موادی مانند توری یا پنبه (یعنی کفش‌های آبی) یا جوراب‌های ضخیم‌تر و جاذب‌تر ساخته شده‌اند، بپوشید.
 • پماد بزنید: استفاده از پماد مرطوب کننده یا کرم استروئیدی بدون نسخه روی نواحی آسیب دیده پای کودکتان بلافاصله پس از درآوردن کفش یا خارج شدن از آب می تواند کمک کننده باشد. اگر وضعیت بهبود نیافت، یا اگر در جایی که پوست کودکتان ترک خورده، متوجه علائم عفونت شدید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

از بثورات پوستی کودکان: پلانتار درماتوز نوجوانان

11. از بثورات پوستی کودکان: کچلی قارچی (کرم حلقوی)

کچلی عفونتی است که توسط قارچی ایجاد می‌شود که در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کند. شبیه خارش پای ورزشکار و جوک است و می تواند روی پوست سر یا سایر قسمت های بدن کودک ظاهر شود. این کرم حلقوی نامیده می شود زیرا بثورات ناشی از عفونت تمایل به ایجاد لکه های گرد یا بیضی شکل دارد که با رشد آنها در مرکز صاف می شوند در حالی که لبه قرمز و پوسته پوسته باقی می ماند. این قارچ می تواند به سرعت در میان دانش آموزان ورزشکاران گسترش یابد، به خصوص در طول تمرینات و بازی هایی که باعث عرق کردن می شوند.در تابستان، زمانی که آنها تجهیزات ورزشی و اتاق های رختکن مشترک دارند این بیماری شایع تر است.


حتما بخوانید: علت درماتوفیتوز (قارچ پوستی) چیست


درمان خانگی بثورات پوستی ناشی کچلی قارچی

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • گسترش را متوقف کنید: حیوانات خانگی که ممکن است دارای قارچ باشند را بررسی و درمان کنید.به دنبال پوسته پوسته شدن، خارش و مناطق بدون مو روی خز آنها باشید. اعضای خانواده، همبازی ها یا همکلاسی هایی که علائم را نشان می دهند نیز باید تحت درمان قرار گیرند. به فرزندتان اجازه ندهید که شانه، برس، گیره مویا کلاه را به اشتراک بگذارد. اطمینان حاصل کنید که تشک های مورد استفاده در ورزش هایی مانند کشتی و ژیمناستیک پس از استفاده به درستی ضد عفونی شوند.
 • با پزشک اطفال خود صحبت کنید:  تک تک اثرات کرم حلقوی روی بدن را می‌توان با کرم‌های بدون نسخه توصیه شده توسط پزشک اطفال درمان کرد. اگر لکه‌هایی روی پوست سر یا بیش از یک لکه روی بدن وجود داشته باشد، یا اگر بثورات در حین درمان بدتر شوند، پزشک اطفال ممکن است داروی قوی‌تر و شامپوی مخصوص را تجویز کند.

 از بثورات پوستی کودکان: کچلی قارچی (کرم حلقوی)

12. از بثورات پوستی کودکان:  بیماری دست، پا و دهان

بسیاری از والدین تصور می کنند که فصل ویروس پس از زمستان به پایان می رسد. اما برخی از بیماری های ویروسی مانند بیماری دست، پا و دهان در تابستان و اوایل پاییز شایع تر هستند. شیوع بیشتر در کودکان کوچکتر دیده می شود و می تواند در مراکز مراقبت از کودک، پیش دبستانی ها و کمپ های تابستانی گسترش یابد. این بیماری توسط انتروویروس کوکساکی ایجاد می‌شود، این بیماری با تب، گلودرد و آبریزش بینی شروع می‌شود . بسیار شبیه سرماخوردگی است اما بعد از آن ممکن است راش‌هایی با تاول‌های ریز درتمام نقاط زیر در بدن ظاهر شود:

 • در دهان (داخلی گونه ها، لثه ها، کناره های
 • زبان یا پشت دهان)
 • انگشتان یا کف دست
 • کف پا
 • باسن

علائم در چند روز اول بسیار شدید هستند، اما معمولا در عرض یک هفته از بین می روند. لایه برداری پوست انگشتان دست، پا و ناخن ممکن است بعد از یک یا دو هفته شروع شود، اما بی ضرر است. والدین کودکان با سابقه درماتیت آتوپیک یا اگزما باید بدانند که کودکان آنها ممکن است مستعد شیوع شدیدتر باشند.

درمان خانگی بثورات پوستی ناشی از بیماری دست، پا و دهان

کاری که والدین می توانند انجام دهند:

 • علائم را کنترل کنید: اگر تب کودک شما بیش از 3 روز طول کشید یا مایعات نمی خورد حتما با پزشک اطفال تماس بگیرید. اگر علائم شدید باشد، پزشک اطفال ممکن است نمونه هایی را از گلوی فرزندتان برای آزمایش آزمایشگاهی جمع آوری کند.
 • درد را تسکین دهید: برای تب و درد، پزشک اطفال ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن را نیز تجویز کند. داروهای تسکین دهنده دهان مایع ممکن است برای کاهش درد زخم دهان مفید باشد. از دهانشویه های معمولی استفاده نکنید.
 • مایعات زیاد بنوشید: کودکان مبتلا به بیماری دست، پا و دهان نیاز به نوشیدن مایعات فراوان دارند. اگر مشکوک به کم آبی فرزندتان هستید با پزشک اطفال خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.
 • به دیگران اطلاع دهید: به مراقبین کودک و والدین همبازی ها بگویید که مراقب علائم بیماری باشند. کودکان مبتلا به بیماری دست، پا و دهان ممکن است ویروس را از طریق دستگاه تنفسی (بینی، دهان و ریه ها) به مدت 1 تا 3 هفته و در مدفوع از هفته ها تا ماه ها پس از شروع عفونت پخش کنند. هنگامی که تب کودک از بین رفت و حال او خوب شد، نیازی به نگهداری او در خانه نیست، مگر اینکه هنوز تاول های باز و تراوش کننده وجود داشته باشد. 

 از بثورات پوستی کودکان:  بیماری دست، پا و دهان

سخن آخر

محافظت از پوست کودک یک دغدغه در تمام طول سال است، اما به ویژه در ماه های تابستان که پوست بسیار در معرض گرمااست و آسیب پذیر تر است، اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه، بسیاری از بثورات در تابستان به سرعت خود به خود از بین می روند. حتماً با پزشک اطفال خود در مورد هر جوشی که در مورد آن مطمئن نیستید صحبت کنید .به خصوص اگر نمی دانید چه چیزی باعث آن شده است، اگر باعث می شود کودک شما احساس بدی داشته باشد یا به سرعت از بین نمی رود، یا اگر علائمی از عفونت یا با هر گونه تنگی نفس همراه است فورا به پزشک مراجعه کنید.


مقالات مرتبط:

درمان خشکی و مراقبت از پوست در تابستان

مشکلات پوستی شایع در فصل تابستان و روش های خانگی

از
2
رای