علائم پارانویا چیست؛ علت و درمان اختلال شخصیت پارانوئید

علائم پارانویا چیست؛ علت و درمان اختلال شخصیت پارانوئید فقط به این دلیل که احساس پارانویا می کنید یا نگران آن هستید که دیگران هر از گاهی درباره شما چه فکر می کنند ، به این معنی نیست که شما یک اختلال روانی دارید. پس علائم اختلال شخصیت پارانوئید چیست ، در سلام دنیا بخوانید.

بیماری پارانویا نوعی فکر اضطراب آور است. اضطراب می تواند باعث پارانویا شود و بر آنچه شما دچار پارانوئید هستید و مدت زمان احساس تأثیر می گذارد. پارانویا این احساس است که شما به نوعی مورد تهدید قرار می گرفته اید ، توسط افرادی که شما را تماشا می کنند یا علیه شما عمل می کنند. در این مقاله از بخش بیماری ها سلام دنیا، درباره اینکه بیماری پارانویا چیست و چه علائم و علتی دارد. همچنین در مورد درمان اختلال شخیصت پارانوئید صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

پارانویا چیست؟

پارانویا این احساس است که شما به نوعی مورد تهدید قرار می گرفته اید ، توسط افرادی که شما را تماشا می کنند یا علیه شما عمل می کنند ، حتی اگر هیچ دلیلی بر صحت آن وجود نداشته باشد. در بعضی مواقع برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. حتی وقتی می دانید نگرانی های شما در واقعیت وجود ندارد ، اگر خیلی زیاد اتفاق بیفتد ممکن است نگران کننده باشد.

پارانویای بالینی شدیدتر است. این یک وضعیت نادر بهداشت روانی است که در آن شما باور دارید دیگران بی انصاف هستند ، دروغ می گویند یا فعالانه سعی در آسیب رساندن به شما دارند وقتی اثباتی وجود ندارد. شما اصلاً فکر نمی کنید پارانوئید هستید زیرا از درست بودن آن اطمینان دارید. به قول قدیمی ها: "اگر این حس واقعاً برای بیرون کشیدن شما از منزل باشند ، پارانویا نیست."

اضطراب در برابر افکار پارانوئید

فکر پارانویا نوعی فکر اضطراب آور است. اضطراب می تواند باعث پارانویا شود و بر آنچه شما دچار پارانوئید هستید و مدت زمان احساس تأثیر می گذارد. اما افکار پارانوئید همچنین می توانند شما را مضطرب کنند. طبیعی است که گاهی مضطرب باشید ، خصوصاً اگر کار سختی مانند از دست دادن شغل یا پایان رابطه را پشت سر می گذارید. وقتی در گروه های بزرگی از افراد هستید ، ممکن است نگران باشید که دیگران درباره چیزهایی که می گویید یا نحوه لباس پوشیدن یا رفتار شما قضاوت می کنند. ممکن است خودتان به مهمانی بروید و فکر کنید ، "همه تعجب می کنند که چرا من تنها هستم".


حتما بخوانید: نشانه های اختلال شخصیت خودشیفتگی


برخی این را پارانوئید می نامند ، اما همه ما گاه گاهی فکرهایی از این دست داریم. صرف نگرانی از این که مردم ممکن است در مورد شما صحبت کنند به این معنی نیست که شما یک بیماری روانی دارید. پارانویای بالینی زمانی اتفاق می افتد که شما صد در صد از آن اطمینان داشته باشید ، حتی اگر واقعیت ها ثابت کنند که درست نیست.

پارانویا چیست؟

اگر نگران هستید که فکرهای شما پارانوئید است ، احتمالاً بیش از پارانویا اضطراب دارید. اگر اضطراب شما با چیز واضحی مرتبط نیست و به نظر می رسد هرگز بهتر نمی شود یا از بین می رود ، ممکن است لازم باشد در این باره با پزشک صحبت کنید. احساس اضطراب و وحشت که مدت طولانی طول می کشد یا مانع زندگی روزمره شما می شود ، ممکن است نشانه هایی از یک اختلال اضطرابی باشد. علائم پارانویا ممکن است شدیدتر باشد.

علائم پارانویا چیست

علائم پارانویا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دفاعی ، خصمانه و پرخاشگر بودن
 • به راحتی آزرده شدن
 • با اعتقاد به اینکه همیشه حق با شماست و در آرامش و یا کنار گذاشتن محافظ خود مشکل دارید
 • قادر به سازش ، بخشش یا پذیرش انتقاد نیست
 • عدم توانایی اعتماد به دیگران
 • خواندن معانی پنهان در رفتارهای عادی افراد

علل پارانویا

1. علت پارانوئید: خواب خیلی کم

یک شب ناآرام ممکن است افکار پارانوئید ایجاد نکند. اما اگر غالباً بدون خواب می مانید ، ممکن است باعثش شود. ممکن است شما به این صراحت فکر نکنید و احتمال اینکه با دیگران درگیر شوید یا سوتفاهم با آنها داشته باشید وجود دارد. ممکن است اینگونه به نظر برسد که افرادی که علیه شما کار می کنند ، مانند همیشه رفتار می کنند. اگر به مدت کافی بی خواب باشید ، حتی می توانید چیزهایی را که در آنجا نیستند ببینید و بشنوید (دکتر آنها را توهم می نامد) بزرگسالان باید 7 تا 9 ساعت در شب بخوابند تا هوشیار و از نظر روحی سالم باشند.

2. علت پارانوئید: استرس

وقتی تنش در زندگی شما شروع می شود ، می توانید نسبت به دیگران احساس شک کنید و استرس حتما لازم نیست چیزی منفی مانند بیماری یا از دست دادن شغل باشد. حتی یک موقعیت شاد ، مانند عروسی ، می تواند نوعی استرس ایجاد کند که افکار پارانوئید را همراه با شادی بیرون می آورد.

برای کمک به کاهش تنش ، می توانید:

 • زمانی را برای استراحت اختصاص دهید و سعی کنید آنچه را که شما را تحت فشار قرار می دهد فراموش کنید
 • وقت گذراندن با دوستان
 • چیزی برای لبخند زدن و خندیدن پیدا کنید
 • زیاد ورزش کنید
 • برای پاک کردن ذهن خود مراقبه کنید

3. علت پارانوئید: اختلالات روانی

یک بیماری، اختلال شخصیت پارانوئید ، اعتماد به دیگران را دشوار می کند. این می تواند باعث ایجاد افکار منفی درباره افراد شود که درست نیستند ، مانند "آنها من را دوست ندارند" ، "آنها مرا مسخره می کنند" یا حتی "آنها علیه من توطئه می کنند". در بعضی موارد ، هیچ مدرکی شما را در خلاف این موضوع قانع نمی کند. این می تواند منجر به پارانویای بالینی واقعی شود. اگرچه ممکن است هر فکر غیرواقعی را که به ذهن شما خطور می کند باور نکنید ، اما برخی از آنها را باور دارید.

اسکیزوفرنی ، یک اختلال جدی دیگر ، تشخیص واقعی و تصور را دشوار می کند. بیشتر اوقات ، شما به راحتی نمی دانید که چه زمانی افکار شما پارانوئید شده است. دوستان ، عزیزان یا متخصصان پزشکی معمولاً مجبورند این نکته را ذکر کنند و سعی کنند به شما در درمان کمک کنند.


حتما بخوانید: علائم اسکیزوفرنی چیست


اختلال شخصیت مرزی ، که در آن نوسانات عاطفی سریعی دارید که می توانید لحظه ای شخصی را عبادت کنید و لحظه دیگر از او متنفر شوید ، همچنین می تواند در برخی از افراد افکار پارانوئید و حتی پارانویای بالینی ایجاد کند.

فقط به این دلیل که احساس پارانویا می کنید یا نگران آن هستید که دیگران هر از گاهی درباره شما چه فکر می کنند ، به این معنی نیست که شما یک اختلال روانی دارید. این واقعیت که شما می دانید افکار شما منطقی نیستند می تواند نشانه سلامت روان باشد. اما اگر این احساسات پارانوئید به طور مداوم اتفاق بیفتد یا شروع به ایجاد مشکل در خانه یا زندگی کاری شما کند ، ممکن است بخواهید با پزشک خود یا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشت روان صحبت کنید.

4. علت پارانوئید: استفاده از مواد مخدر

داروهایی مانند ماری جوانا ، توهم زاها (LSD ، قارچ های روانگردان) و محرک ها (کوکائین ، مت آمفتامین) دارای مواد شیمیایی هستند که برخی افراد را برای مدت کوتاهی پارانوئید می کند. هنگامی که مواد شیمیایی از سیستم بدن شما خارج می شوند ، پارانویا نیز از بین می رود. روزها یا هفته ها سو مصرف شدید الکل نیز می تواند باعث پارانویای کوتاه مدت شود و در طولانی مدت می تواند منجر به پارانویای مداوم و حتی توهم شود.

اگر افکار پارانویایی شما را مضطرب می کند یا علائم جزئی افسردگی دارید ، مواد می توانند باعث بدتر شدن آنها شوند. در برخی از افراد ، مواد می توانند یک اختلال روانپزشکی را با پارانویای بالینی واقعی به عنوان یک علامت تحریک کنند.

الکل همچنین می تواند پارانویا را بدتر کند. بعلاوه ، این باعث می شود که ما کمتر مهار شویم ، بنابراین کنترل این احساسات دشوارتر می شود.

علت پارانویا چیست

5. علت پارانوئید: از دست دادن حافظه

بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل ، که با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد ، می تواند مغز شما را به گونه ای تغییر دهد که شما را نسبت به دیگران بیشتر سو ظن کنید. ممکن است متوجه شوید که یکی از عزیزان مبتلا به زوال عقل شروع به پنهان کردن چیزهایی مانند جواهرات یا پول می کند یا متقاعد می شود که افراد نیت بدی نسبت به آنها دارند. این بخشی از بیماری است. پزشک آنها ممکن است بتواند به شما در مدیریت این علائم کمک کند.

درمان های پارانویا

اگر احساس می کنید ارتباط خود را با واقعیت از دست داده اید ، بهترین کار برای شروع یک پزشک یا یک متخصص بهداشت روان است. از آنجا که هنوز هم می توانید بگویید که افکار شما معقول نیستند ، مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید.

 • برای شروع ، داشتن یک رژیم غذایی متعادل سالم ، ورزش و خواب کافی مهم است. همه این موارد بخشی از تعادل ذهنی است که می تواند به شما کمک کند تا افکار پارانوئید را از بین ببرید.
 • پس از آن ، در واقع می تواند به شما کمک کند تا در مورد افکار پارانوئید با خود صحبت کنید. این فقط در حالی جواب می دهد که هنوز می توانید بگویید فکر شما منطقی نیست. آن را واقع بینانه نگه دارید. به جای اینکه با خود فکر کنید "من دیوانه ام" یا "من پارانوئید هستم" ، چیزی مانند این را امتحان کنید: "من نگران چیزی هستم که بعید به نظر می رسد واقعیت داشته باشد."
 • حتی اگر بیماری روانی ندارید ، اگر افکار پارانویایی یا غیر منطقی شما مانع انجام کارهایی می شود که می خواهید انجام دهید ، با یک مددکار اجتماعی ، روانشناس یا روانپزشک صحبت کنید. گفتگو درمانی یا نوعی دارو می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
 • غالباً ، افرادی که احساس پارانوئید می کنند ، تحت درمان قرار نمی گیرند زیرا متوجه نیستند که افکارشان غیرواقعی است.

مقالات مرتبط:

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزینی: علائم، تشخیص و درمان آن

اختلال سلوک چیست ؛ علائم، علل و درمان اختلال رفتاری

از
3
رای