شایع ترین سرطان ها در جوانان و روش های تشخیص و درمان آن

شایع ترین سرطان ها در جوانان و روش های تشخیص و درمان آن جوانی همیشه نمی تواند شما را در برابر بیماری ها حفظ کند. برخی از انواع سرطان ها وجود دارد که در جوانی بروز می کند. در ادامه 5 سرطانی که در زنان زیر 40 سال بروز می کند به همراه روش تشخیص و درمان آنها ارائه شده است.

«شما به سرطان مبتلا شده اید». اکثر زنان در دهه های 20 تا 30 سالگی خود تصور نمی کنند که این کلمات دلسرد کننده را بشنوند. اما حقیقت این است که جوانی همیشه از شما در برابر بیماری ها محافظت نمی کند. در اینجا نحوه تشخیص برخی از شایع ترین انواع سرطان موجود در زنان زیر 40 سال و اقدامات انجام شده برای کاهش خطر آن ارائه شده است.

شایع ترین انواع سرطان موجود در زنان زیر 40 سال و روش های تشخیص و درمان آن

1. ملانوما

ملانوما چگونه بیماری است؟

ملانوما، سرطان پوست کشنده درجه یک محسوب می شود. اگرچه ملانوما تنها حدود 4 درصد از موارد کل ابتلا به سرطان پوست را شامل می شود، اما تقریبا در 80 درصد موارد باعث مرگ می شود. کیسی کالبرسون دارای مدرک دکترای پزشکی و رئیس بنیاد تحقیقات ملانوما در پرینستون واقع در نیوجرسی گفت: «تصور می شود که اگر شما برنزه باشید، سالم هستید؛ اما این برنزه می تواند کشنده باشد».

این بیماری چقدر شایع است؟

طبق گزارش ژورنال بنیاد سرطان پوست، میزان ملانوما به ویژه در خانم های جوان به سرعت در حال افزایش است: طبق این گزارش، شایع ترین سرطانی که در سنین 25 تا 29 سالگی در زنان بروز می کند و دومین سرطان شایع (بعد از سرطان سینه) در زنان 30 تا 34 سال است. به طور کلی، افرادی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند، سفید پوست ها (بخصوص افرادی که پوست و مو و چشم نسبتا روشن دارند) بوده که قبل از 18 سالگی دچار آفتاب سوختگی می شوند.

پرچم قرمز (Red flags)

خال هایی (بیشتر افراد 10 تا 40 عدد از این خال ها دارند، اگرچه تعداد خال ها برای افرادی با پوست تیره کمتر است) که اندازه آنها، شکل و رنگشان تغییر می کند و همچنین پوسته پوسته شده یا خارش دارند؛ متخصص پوست باید این موارد را بلافاصله بررسی کند، زیرا حتی یک تغییر جزئی ممکن است نشان دهنده ملانوما باشد.

انواع شایع سرطان در جوانان

کاهش خطر ابتلا به بیماری ملانوما

در ساعات اوج آفتاب، از قرار گرفتن در معرض خورشید خودداری کنید- بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر- و از اتاقک های مخصوص برنزه کردن پوست استفاده نکنید. وقتی تصمیم دارید از خانه خارج شوید، حدود 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن، ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کرده و عینک آفتابی زده و لباس های محافظ در برابر نور خورشید مثل کلاه استفاده کنید. همچنین دو بار در سال به متخصص پوست مراجعه کنید. او با سنجش و عکس برداری از خال ها، خال های مشکوک را کنترل می کند. (اگر پزشک سنجش و عکس برداری از خال ها را انجام نمی دهد، از او بخواهید که این کار را انجام دهد). مرتبا پوست سر تا پای خود را به طور چک کنید (از جمله گوش، ناحیه تناسلی و بین انگشتان پا)، و از شریک زندگی خود بخواهید نقاطی از بدن شما که دسترسی به آنها دشوار است مانند پشت بدن، کمر و پوسته سر را برای شما بررسی کند.

گزینه های درمان ملانوما

ضایعه سطحی پوستی اغلب قابل برداشتن است و هیچ درمان دیگری لازم نیست. اما اگر عمیق باشد، متخصص پوست تا آنجا که می تواند آن را از بدن جدا می کند و ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی انجام دهد تا ببیند آیا آنها سرطانی هستند یا خیر. علاوه بر جراحی، شیمی درمانی یا پرتو نگاری ممکن است لازم باشد. در آینده، واکسن ملانوما ممکن است در دسترس قرار بگیرد. چندین شرکت دارویی در حال حاضر واکسن ها را آزمایش می کنند.

شانس زنده ماندن با این بیماری

به گفته کولبرسون، اگر ملانوما بر روی سطح پوست یا کمی پایین تر از آن باشد، شانس زنده ماندن برای 5 تا 10 سال، به میزان 90 تا 100 درصد است. با این وجود، هر گاه ملانوما به بافت عمیق پوست حمله کند، پیش بینی می شود که بیماری وخیم تر شود. برای مثال اگر سرطان به غدد لنفاوی رسیده باشد، میزان زنده ماندن شخص برای 5 سال، کمتر از 30 درصد است.

راه های کاهش خطر سرطان ملانوما در جوانان

2. سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چگونه بیماری است؟

بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد. حدود 30 نوع از راه جنسی قابل انتقال هستند و حدود نیمی از این موارد ممکن است به سرطان دهانه رحم مرتبط باشد. دایان سلیمان که دارای مدرک دکترای پزشکی بوده و یک محقق ارشد بخش پیشگیری از سرطان در انستیتوی ملی سرطان (NCI) است، گفت: «اکثریت قریب به اتفاق عفونت های HPV به طور خود به خود برطرف می شوند». اما گاهی اوقات عفونت همچنان ادامه دارد و این عفونت می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

چقدر شایع است

در سال 2003 حدود 12000 مورد سرطان دهانه رحم در ایالات متحده تشخیص داده شد و حدود 4100 زن بر اثر آن درگذشتند.

پرچم قرمز (Red flags)

سلیمان می گوید: جراحات قبل از سرطان معمولا هیچ گونه علائمی ندارند. اما پس از بروز سرطان، ممکن است خونریزی نامنظم بین قاعدگی ها و ترشحات خونی پس از رابطه جنسی وجود داشته باشد. (البته به خاطر داشته باشید که این موارد همچنین می تواند در اثر عواملی غیر از سرطان ایجاد شود.)

شایع ترین سرطان در بین زنان جوان

کاهش خطر

آزمایشات پاپ، که تغییرات غیر طبیعی سلول های دهانه رحم را تشخیص می دهد، باید هر سال با یک پاپ اسمیر استاندارد یا هر دو سال یکبار با استفاده از آزمایش مبتنی بر مایع (مانند ThinPrep) انجام شود، طبق دستورالعمل های جدیدی که توسط انجمن سرطان آمریکا ( ACS) ارائه شده است، اگر 30 سال یا بیشتر سن دارید و نتیجه سه آزمایش شما پشت سر هم عادی شده است، ممکن است هر دو تا سه سال با تایید پزشک معاینه شوید. اخیراً، سازمان غذا و داروی ایالات متحده ترکیب یک آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV را برای زنان در این گروه سنی تصویب کرد. این امر به این دلیل است که اگر در بزرگسالی به HPV مبتلا شده باشید، احتمالاً ویروسی در بدن شما وجود داشته است که به خودی خود از بین نرفته و ممکن است منجر به سرطان شود، بنابراین باید تحت نظارت منظم باشید. با این وجود، اگر کمتر از 30 سال سن دارید، آزمایشات HPV برای شما مفید نیست، زیرا بیماری HPV در خانم های جوان بسیار شایع است.

گزینه های درمانی

سلیمان می گوید: «خبر خوب این است که مهم ترین ناهنجاری ها با تصویربرداری تشخیص داده می شوند و قبل از تبدیل شدن به سرطان، قابل درمان هستند». اگر نتایج آزمایش شما تغییرات کمی را نشان می دهد، ممکن است پزشک شما یک کولپوسکوپی را انجام دهد تا نگاه دقیق تری به دهانه رحم داشته باشد. برای تغییرات زیاد، کولپوسکوپی انجام خواهید داد و پزشک ممکن است مقدار کمی از بافت را بیوپسی کند. اگر جراحات گسترده تر باشد، به بیوپسی مخروط نیاز دارید که شامل نمونه گرفتن از قسمت بزرگی از دهانه رحم است. ترکیبی از روش های درمانی ممکن است برای درمان سرطان تهاجمی دهانه رحم نیاز باشد، مانند جراحی (هیسترکتومی)، شیمی درمانی و یا پرتو نگاری.

شانس زنده ماندن

هنگامی که جراحات دهانه رحم هنوز سرطانی نیستند، احتمال زنده ماندن و درمان تقریبا 100 درصد است. شانس زنده ماندن در پنج سال برای اولین مرحله سرطان تهاجمی دهانه رحم، 92 درصد است. برای سرطان پیشرفته تهاجمی دهانه رحم، احتمال زنده ماندن برای پنج سال به حدود 16 درصد کاهش می یابد. براساس ACS، احتمال زنده ماندن برای پنج سال به طور کلی (کلیه مراحل در کنار هم) در حدود 71 درصد است.

گزینه های درمانی سرطان دهانه رحم

3. سرطان تیروئید

سرطان تیروئید چگونه بیماری است؟

بیماری است که بر غده تیروئید تاثیر می گذارد- یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در زیر سیب آدم قرار دارد و هورمون تیروئید تولید می کند. پاول دبلیو لادنسون که مدیر کل مرکز تومورهای تیروئید جانس هاپکینز در بالتیمور است، می گوید، «این هورمون به تنظیم متابولیسم کمک می کند و باعث عملکرد طبیعی سیستم عصبی قلب و عروق می شود».

این بیماری چقدر شایع است

طبق اعلام انستیتوی ملی سرطان، در هر سال میزان 11 مورد جدید ابتلا به سرطان تیروئید در هر 1000 زن با سنین 20 تا 39 ساله وجود دارد. لادنسون می گوید: این سرطان در زنان سه برابر بیشتر از مردان است و «این سریع تر از هر سرطان دیگری در بدن زنان رشد می کند». هر ساله حدود 1400 آمریکایی در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

پرچم قرمز 

خود بیماران گاهی اوقات توده ای را در گردن خود تشخیص می دهند- آنچه که به عنوان «سیب آدم ثانویه» توصیف شده است، توده ای است که هنگام بلع غذا به سمت بالا و پایین حرکت می کند و معمولا درد ندارد. در موارد نادر این بیماری علائم دیگری نیز دارد، از جمله مشکل در بلع غذاهای جامد، کوفتگی، درد زیر سیب آدم یا دردی که در فک و گوش نیز گسترش می یابد، و یا سرفه مداوم - بخصوص سرفه کردن خون.

چرا سرطان تیروئید در بین جوانان شایع است

کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان

بخش تخصص غدد درون ریز بالینی انجمن امریکا پیشنهاد «معاینه گردن» را می دهد: از یک آینه دستی استفاده کنید تا ناحیه زیر سیب آدم و بالاتر از ترقوه را ارزیابی کنید. یک جرعه آب در دهان خود بریزید، سر خود را عقب برده و آب را ببلعید و مراقب هر گونه برآمدگی باشید. برای اینکه مطمئن شوید غده تیروئید را با سیب آدم اشتباه نمی گیرید، آزمایش را تکرار کنید. در صورت مشاهده هر چیز غیر طبیعی، به پزشک مراجعه کنید.

گزینه های درمانی

حدود 95 درصد از برآمدگی های تیروئید، خوش خیم هستند؛ اما اگر نتیجه بیوپسی مثبت شود، یک جراح ممکن است نیمی یا تمام غده را خارج کند. یک یا دو ماه بعد از جراحی، به طور معمول یک قرص ید رادیواکتیو مصرف می شود تا هر گونه باقی مانده های غده تیروئید از بین برود. سپس شما نیاز به یک دوره درمان طولانی مدت با هورمون تیروئید برای جایگزینی هورمونی که غده برداشته شده و شما دیگر قادر به تولید آن نیست، خواهید داشت. در موارد پیشرفته که سرطان گسترش یافته است، گاهی اوقات پرتو درمانی برای تسکین درد و کمک به توقف یا کند شدن رشد بافت توموری لازم است.

شانس زنده ماندن

لادنسون می گوید: در صورتی که در زنان جوان به طور زود هنگام تشخیص داده شود، میزان بقاء نسبی در صورت ابتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری - شایع ترین نوع سرطان تیروئید، که شامل 90 درصد سرطان های تیروئید برای زنان در سنین 20 تا 39 سال است و اکثرا بر افراد زیر 40 سال تاثیر می گذارد- بسیار زیاد است. NCI گزارش می دهد که احتمال زنده ماندن برای پنج سال در خانم های 20-39 ساله که به سرطان پیشرفته پاپیلاری تیروئید مبتلا شده اند، بیش از 95 درصد است.

راه های تشخیص و درمان سرطان تیروئید

4. سرطان خون

سرطان خون چگونه بیماری است؟

سرطان خون، بیماری است که با تولید غیر طبیعی سلول های سفید خون در بافت های تشکیل دهنده خون مشخص می شود.

این بیماری چقدر شایع است

طبق گزارش انستیتوی ملی سرطان، تقریباً سالانه 30،000 آمریکایی مبتلا به سرطان خون تشخیص داده می شوند. لوسمی حاد لنفوسیتی (ALL) که تقریباً 4000 مورد در سال رخ می دهد، رایج ترین نوع در بزرگسالان و کودکان است.

پرچم قرمز

علائم بیماری- که می تواند شامل تب، خستگی، تعریق شبانه، خونریزی، کبودی های بیشمار و کاهش وزن باشد- ممکن است علائم بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشد. ویندام ویلسون که پزشک و رئیس بخش لنفوم در انستیتوی ملی سرطان است، می گوید: «این زمانی است كه برخی از علائم هفته ها تا ماه ها ادامه دارد و از بین نمی روند كه ممكن است نگران كننده باشند.»

کاهش خطر ابتلا به این بیماری

هیچ راهی برای کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان وجود ندارد، اما جست و جو برای درمان سریع، احتمال زنده ماندن شما را افزایش می دهد.

گزینه های درمانی

اگر آزمایش خون و بیوپسی استخوان یا مغز استخوان تأیید كرده باشد كه شما به سرطان خون مبتلا شده اید، ویلسون به شدت پیشنهاد می كند كه به یك مركز ملی شناخته شده مراجعه كنید و یا به پزشك متخصص مراجعه نمایید. به طور سنتی، شیمی درمانی شدید برای درمان لوسمی حاد لنفوسیتی برای چندین ماه صورت می گیرد و بعد از آن، با دوز کمتر به مدت یک یا دو سال انجام می شود.

احتمال زنده ماندن

بر اساس آمار انجمن لوسمی و لنفوم، به لطف پیشرفت در روش های درمانی، شانس زنده ماندن در 40 سال گذشته بیش از سه برابر شده و از 14 درصد به 46 درصد افزایش داشته است. در کل احتمال زنده ماندن برای پنج سال در صورت ابتلا به بیماری لوسمی حاد لنفوسیتی، بیش از 60 درصد است.

متداول ترین سرطان در بین زنان جوان

5. سرطان لنفوم هاجکین

این یک نوع نادر از لنفوم بوده و سرطانی است که توسط سلول های غیر طبیعی در سیستم لنفاوی مشخص می شود.

چقدر شایع است

طبق گفته های انستیتوی ملی سرطان، لنفوم هاجکین کمتر از یک درصد موارد جدید ابتلا به سرطان در ایالات متحده را نشان می دهد، اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند، بین 15 تا 34 سال سن داشته و یا بیش از 55 سال سن دارند.

پرچم قرمز

این بیماری می تواند همان علائم سرطان خون و همچنین خارش پوست و تورم بدون درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران را داشته باشد.

کاهش خطر ابتلا به این بیماری

باز هم، توجه سریع پزشکی می تواند شانس زنده ماندن را افزایش دهد.

گزینه های درمانی

تشخيص با پرتونگاری، اسکن CAT و يا MRI و همچنين بيوپسی غدد لنفاوی، ممکن است برای تشخيص مورد نياز باشد. لنفوم هاجکین اغلب برای چهار تا شش ماه با شیمی درمانی معالجه می شود و گاهی اوقات با پرتو درمانی نیز همراه است.

شانس زنده ماندن

ویلسون می گوید احتمال زنده ماندن برای ده سال، بیش از 70 درصد است.

سرطان لنفوم هاجکین

منبع: shape

از
1
رای