همه چیز درباره بیماری سرطان سینه؛ راهنمای جامع سرطان سینه

همه چیز درباره بیماری سرطان سینه؛ راهنمای جامع سرطان سینه در مراحل اولیه، سرطان پستان ممکن است هیچ نشانه ای ایجاد نکند. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است بقدری کوچک باشدکه احساس نشود، اما در ماموگرافی علائم غیر نرمالی مشاهده شود.

سرطان زمانی رخ می دهد که تغییراتی به نام جهش در ژن هایی که رشد سلول را تنظیم می کنند، رخ می دهد. جهش ها اجازه می دهد که سلول ها به طور غیرمستقیم تجزیه و تقسیم شوند.
سرطان سینه سرطانی است که در سلولهای سینه ایجاد می شود. به طور معمول، سرطان در هر دو لوبول یا مجاری سینه شکل می گیرد. لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند و کانال ها مسیر هایی هستند که شیر را از غدد به نوک پستان منتقل می کنند. سرطان همچنین می تواند در بافت چربی یا بافت همبند فیبرونی در سینه رخ دهد. سلول های سرطانی کنترل نشده غالبا با دیگر بافت های سینه سالم تداخل می کنند و می توانند به گره های لنفاوی زیر بغل منتشر شوند. گره های لنفاوی یک مسیر اولیه هستند که به انتشار سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن کمک می کنند.


علائم سرطان سینه چیست؟

در مراحل اولیه، سرطان پستان ممکن است هیچ نشانه ای ایجاد نکند. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است بقدری کوچک باشدکه احساس نشود، اما در ماموگرافی علائم غیر نرمالی مشاهده شود. اگر تومور احساس شود، اولین نشانه معمولا یک توده جدید در پستان است که قبلا وجود نداشت. با این حال، همه توده ها سرطان نیستند.

هر نوع سرطان پستان می تواند انواع علائم ایجاد کند. بسیاری از این علائم مشابه هستند، اما برخی می توانند متفاوت باشند. شایع ترین علائم سرطان های پستان عبارتند از:

 • توده در سینه یا ضخیم شدن بافتی که از بافت اطراف متفاوت است و به تازگی پیشرفت کرده است
 • درد سینه
 • پوست قرمز و خشک شده یک قسمت یا همه سینه
 • تورم در تمام یا بخشی از سینه
 • ترشح نوک سینه (ماده ای غیر شیر مادر)
 • ترشح خونی از نوک سینه
 • پوسته پوسته شدن، تورم پوست روی نوک پستان یا سینه
 • تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در شکل یا اندازه سینه
 • نوک پستان معکوس
 • تغییر در ظاهر پوست بر روی سینه
 • یک توده یا تورم زیر بغل

علائم سرطان سینه

اگر شما هر کدام از این علائم را دارید، لزوما به معنی سرطان پستان نیست. به عنوان مثال، درد یا یک توده در پستان ممکن است توسط یک کیست خوش خیم ایجاد شود. با این حال، اگر یک توده درسینه پیدا کردید یا علائم دیگری داشته باشید، باید پزشک خود را برای بررسی و آزمایش بیشتر ببینید.


انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد و آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:
"تهاجمی" (سرطان سينه خوش بدخيم) و "غیر تهاجمی" (سرطان سينه خوش خيم). در حالی که سرطان تهاجمی از طریق مجاری سینه یا غدد به قسمت های دیگر سینه منتشر می شود، سرطان های غیر تهاجمی از بافت اولیه گسترش نمی یابند.
این دو دسته برای توصیف شایع ترین انواع سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

 • کارسینوم (رشد بدخیم) مجرا در محل (DCIS .(DCIS وضعیت غیر تهاجمی است. با DCIS، سلول های سرطانی به مجاری مجاور سینه محدود می شوند و به بافت پستان اطراف حمله نمی کنند.
 • کارسینوم لوبولار در محل (LCIS .(LCIS سرطان است که در غدد تولید شیر رشد می کند. مانند DCIS، سلول های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی کنند.
 • کارسینوم مجرای تهاجمی (IDC .(IDC شایع ترین نوع سرطان پستان است. این نوع سرطان پستان از کانال شیردهی شروع می شود و سپس به بافت اطراف آن در سینه تهاجم می کند. هنگامی که سرطان پستان به بافت خارج از کانال های شیر گسترش می یابد، می تواند شروع به گسترش در دیگر اندام ها و بافت های مجاور کند.
 • کارسینوم لوبولار مهاجم (ILC .(ILC بتدا در لوبول های سینه شما ایجاد شده و به بافت های اطراف حمله کرده می کند.

انواع کمتر شایع سرطان سینه عبارتند از:

بیماری پگت نوک پستان (Paget)

این نوع سرطان پستان از کانال های نوک پستان آغاز می شود، اما همانطور که رشد می کند، روی پوست و آرئول نوک پستان را نیز درگیر می کند.


تومور (Phyllodes)

این نوع بسیار نادر از سرطان پستان، در بافت همبند سینه رشد می کند. بسیاری از این تومورها خوش خیم هستند، اما برخی از آنها سرطانی هستند.


آنژیوسارکوم

این سرطانی است که در رگ های خونی یا عروق لنفاوی در پستان رشد می کند. نوع سرطان گزینه های درمان را تعیین می کند، و همچنین نتایج احتمالی دراز مدت شما را تعیین می کند.

سرطان پستان التهابی (IBC)

IBC سرطان سینه ای نادر اما مهاجم است. IBC تنها 1 تا 5 درصد از موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد. این بیماری، غدد لنفاوی در نزدیکی سینه ها را مسدود می کنند، بنابراین عروق لنفاوی در پستان نمی توانند به درستی تخلیه شوند. به جای ایجاد تومور، IBC سبب می شود سینه به نظر متورم، قرمز و بسیار گرم برسد. پستان سرطانی ممکن است ظاهری پوسته و ضخیم مانند پوست نارنگی داشته باشد. IBC می تواند بسیار تهاجمی باشد و می تواند به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل مهم است که اگر علائم را متوجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.


سرطان پستان تریپل نگاتیو (TNBC)

TNBC یکی دیگر از انواع بیماری های نادر است که فقط در حدود 10 تا 20 درصد افراد مبتلا به سرطان پستان را تحت تاثیر قرار می دهد. برای تشخیص TNBC، تومور باید دارای سه ویژگی زیر باشد:

 • فاقد گیرنده های استروژن باشد. این گیرنده هایی در سلول هستند که به هورمون های استروژن متصل می شوند. اگر تومور دارای گیرنده های استروژن باشد، استروژن می تواند سرطان را به رشد تحریک کند.
 • فاقد گیرنده های پروژسترون باشد. این گیرنده هایی درسلول هستند که به هورمون های پروژسترون متصل می شوند. اگر تومور دارای گیرنده های پروژسترون باشد، پروژسترون می تواند سرطان را به رشد تحریک کند.
 • فاقد پروتئین HER2 اضافی در سطح خود باشد.HER2 یک پروتئین است که باعث رشد سرطان پستان می شود.

اگر یک تومور مطابق با این سه معیار باشد، آن را یک TNBC می نامند. این نوع سرطان پستان تمایل به رشد و گسترش سریع تر از سایر انواع سرطان پستان دارد.
درمان TNBCبسیار سخت است زیرا درمان هورمونی برای سرطان پستان موثر نیست.


سرطان سینه متاستاتیک

سرطان سینه متاستاتیک نام دیگری برای سرطان سینه مرحله 4 است. این سرطان پستان است که از پستان به سایر قسمتهای بدن مانند استخوان ها، ریه ها و یا کبد گسترش می یابد. این مرحله پیشرفته سرطان پستان است. انکولوژیست شما (دکتر سرطان) یک طراحی درمان را با هدف توقف رشد و گسترش تومور ارائه خواهد کرد.

سرطان سینه در مردان
 سرطان پستان در مردان

اگر چه این بیماری کمتر در مردان رخ می دهد، بافت سینه مردان دقیقا همانند زنان هست. مردان نیز می توانند به سرطان پستان مبتلا شوند، اما این بسیار نادر است. به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان سینه در مردان سفید پوست نسبت به زنان سفید پوست 100 برابر کمتر است و در مردان سیاه پوست 70 برابر کمتر از زنان سیاه پوست است. به عبارتی سرطان سینه که مردان را مبتلا می کند، همانقدر جدی است که زنان آن را تجربه می کنند.


مراحل سرطان پستان

سرطان پستان را می توان بر اساس اینکه تومور تا چه اندازه بزرگ شده و چقدر گسترش یافته است، به مراحل مختلفی تقسیم کرد. سرطان هایی که بزرگ هستند و یا در بافت ها یا اندام های اطراف نفوذ کرده اند، در مرحله ای بالاتر از سرطان هایی هستند که کوچک و یا هنوز در سینه قرار دارند.
پزشکان به منظور تشخیص استیج (مرحله) سرطان پستان، موارد زیر را مشخص می کنند:

 • تهاجمی یا غیر تهاجمی بودن سرطان
 • بزرگی تومور
 • آیا گره های لنفاوی درگیر هستند؟
 • آیا سرطان به بافت یا اندام های اطراف گسترش یافته است؟
 •  

سرطان پستان دارای پنج مرحله اصلی است: مراحل 0 تا 5.

 • مرحله 0 سرطان پستان
  مرحله 0، DCIS است. سلول های سرطانی در DCIS محدود به مجاری در پستان می شوند و به بافت های مجاور گسترش نمی یابند.
 • سرطان پستان مرحله 1 (سرطان سينه گريد 1)
  مرحله 1A: تومور اولیه 2 سانتیمتر یا کمتر است و گره های لنفاوی تحت تاثیر قرار نمی گیرند.
  مرحله 1B: سرطان در گره های لنفاوی مجاور یافت می شود و یا تومور در پستان وجود ندارد یا تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است.
 • سرطان پستان مرحله 2 (سرطان سينه گريد 2)
  مرحله 2A: تومور کوچکتر از 2 سانتیمتر است و به 1 تا 3 گره لنفاوی مجاور گسترش یافته است، یا بین 2 تا 5 سانتی متر است و به هیچ گره لنفاوی گسترش نیافته است.
  مرحله 2B: تومور بین 2 تا 5 سانتی متر است و به 1 تا 3 گره لنفاوی زیر بغل (گسترش یافته) یا بزرگتر از 5 سانتیمتر است و به هیچ گره لنفاوی گسترش نیافته است.
 • سرطان پستان مرحله 3 (سرطان سينه گريد 3)
  مرحله 3A: سرطان به 4 تا 9 گره لنفاوی گسترش یافته است یا گره های لنفاوی داخلی پستان را بزرگ کرده است و تومور اولیه می تواند هر اندازه باشد.
  تومورها بیشتر از 5 سانتیمتر و سرطان به 1 تا 3 گره لنفاوی زیر بغل و یا هر گره سینه منتقل شده است.
  مرحله 3B: تومور به دیواره قفسه سینه یا پوست نفوذ کرده و ممکن است به 9 گره لنفاوی تجاوز کند.
  مرحله 3C: سرطان در 10 یا بیشتر غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی در نزدیکی ترغوه یا گره های داخلی شیر مادرنفوذ کرده است.
 • سرطان پستان مرحله 4 (سرطان سينه گريد 4)
  سرطان سینه مرحله 4 می تواند تومورهای هر اندازه ای داشته باشد و سلول های سرطانی آن به گره های لنفاوی مجاور و دور و اندام های دور منتقل شده اند.

آزمایشاتی که دکتر شما انجام می دهد مرحله سرطان سینه شما را تعیین می کند که بر روی درمان شما تاثیر می گذارد

تشخیص سرطان پستان

برای تعیین اینکه آیا علائم شما به علت سرطان سینه یا بیماری خوش خیم سینه است، پزشک شما علاوه بر معاینه پستان، یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد. آنها همچنین ممکن است یک یا چند تست تشخیصی را برای کمک به درک علایم بیماری درخواست کنند.

تشخیص سرطان سینه

آزمایشاتی که می توانند به تشخیص سرطان سینه کمک کنند عبارتند از:

ماموگرافی. شایع ترین روش برای دیدن زیر سطح پستان شما با یک دستگاه تصویربرداری به نام ماموگرام است. بسیاری از زنان بالای 40 سال برای بررسی سرطان پستان سالانه ماموگرافی می کنند. اگر یک ناحیه غیر طبیعی بر روی ماموگرافی شما دیده شود، ممکن است پزشک شما درخواست تست های بیشتری کند.
سونوگرافی. سونوگرافی سینه با استفاده از امواج فراصوتی برای ایجاد یک تصویر از بافت های عمیق در پستان انجام می شود. اولتراسوند می تواند به پزشک شما کمک کند تا توده ای جامد مانند تومور و کیست خوش خیم را تشخیص دهد.  پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش هایی مانند MRI یا بیوپسی پستان را پیشنهاد کند.

بیوپسی پستان
اگر پزشک شما مشکوک به سرطان سینه باشد، ممکن است هر دو ماموگرام و اولتراسوند را سفارش دهند. اگر هر دو از این آزمایش ها درمورد سرطان اطلاعاتی به پزشک ندهند، ممکن است دکتر شما آزمایش بیوپسی سینه را انجام دهد.
در طی این آزمایش، دکتر شما یک نمونه بافت را از منطقه مشکوک جدا خواهد کرد تا آزمایش شود. انواع مختلف بیوپسی پستان وجود دارد. با استفاده از برخی از این آزمایشات، پزشک شما با استفاده از یک سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می کند.
دکتر شما نمونه بافت را به یک آزمایشگاه ارسال خواهد کرد. اگر آزمایش نمونه برای سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می تواند آن را بیشتر آزمایش کند تا به پزشک خود بگوید چه نوع سرطانی دارد.


درمان سرطان پستان

مرحله سرطان سینه، مقدار تهاجمی بودن آن (اگر باشد)، وبزرگی تومور نقش مهمی در تعیین نوع درمان شما ایفا می کند. برای شروع، دکتر شما اندازه، مرحله و درجه سرطان را تعیین می کند (به احتمال زیاد رشد و گسترش آن). پس از آن، شما می توانید در مورد گزینه های درمان خود بحث کنید. جراحی شایع ترین درمان برای سرطان پستان است. بسیاری از زنان دارای درمان های اضافی مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند، تابش یا هورمون درمانی هستند.

عمل جراحی
چندین نوع از جراحی ممکن است برای از بین بردن سرطان پستان استفاده شود، از جمله:

 • لامپکتومی. این روش تومور و برخی از بافت های اطراف را از بین می برد و بقیه پستان را باقی می گذارد.
 • ماستکتومی. در این روش جراح کل پستان را از بین می برد. در ماستکتومی دوگانه هر دو سینه حذف می شوند.
 • بیوپسی گره Sentinel. این عمل جراحی تعدادی از گره های لنفاوی را که ازتومور خارج می شوند را حذف می کند. این گره های لنفاوی مورد آزمایش قرار می گیرند. اگر آنها سرطان ندارند، ممکن است به جراحی اضافی برای حذف گره های لنفاوی بیشتری نیاز نداشته باشید.
 • جداسازی گره لنفاوی تحتانی. اگر گره های لنفاوی در طی یک بیوپسی گره Sentinel حاوی سلول های سرطانی برداشته شوند، پزشک ممکن است گره های لنفاوی اضافی را نیز حذف کند.
 • ماستکتومی پیشگیرانه قرینه. با وجود اینکه سرطان سینه تنها در یک سینه وجود دارد، برخی از زنان می خواهند یک ماستکتومی پیشگیرانه متعادل داشته باشند. این عمل جراحی پستان سالم را نیز حذف می کند تا خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.


پرتو درمانی

با پرتودرمانی، از پرتوهای پر قدرت برای هدف قرار دادن و کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. بیشتر پرتو درمانی ها از تابش پرتوهای خارجی استفاده می کنند. این تکنیک از یک ماشین بزرگ در خارج از بدن استفاده می کند.
پیشرفت در درمان سرطان پزشکان را قادر به تحریک سرطان از داخل بدن کرده است. این نوع درمان تابش از نزدیک (brachytherapy) نامیده می شود . برای انجام براکی تراپی، جراحان بذر رادیواکتیو یا پلت ها را داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می دهند. دانه ها برای مدت کوتاهی در آنجا می مانند و برای از بین بردن سلول های سرطانی تابش می کنند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. بعضی از افراد ممکن است تنها تحت شیمی درمانی باشند، اما این نوع درمان اغلب همراه با درمان های دیگر، به ویژه جراحی، مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی موارد، پزشکان ترجیح میدهند قبل از عمل جراحی، شیمی درمانی را به بیماران ارائه دهند. امید است که درمان تومور را کامل کند و نیازی به عمل جراحی نباشد. شیمی درمانی دارای بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته است، بنابراین قبل از شروع درمان، نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.


هورمون درمانی

اگر نوع سرطان سینه شما حساس به هورمون است، پزشک شما ممکن است برای شما درمان هورمونی را شروع کند. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه، می توانند رشد تومورهای سرطان پستان را تحریک کنند. هورمون درمانی با مسدود کردن تولیداین هورمون ها توسط بدن یا مسدود کردن گیرنده های هورمون در سلول های سرطانی کار می کند. این عمل می تواند کمک کند و احتمالا رشد سرطان شما را متوقف کند.

داروهای سرطان سینه

برخی از درمان ها برای حمله به ناهنجاری های خاص یا جهش در سلول های سرطانی طراحی شده اند. به عنوان مثال، Herceptin (ترافوزوماب) می تواند تولید پروتئین HER2 بدن شما را مسدود کند. HER2 به سلولهای سرطانی کمک می کند، بنابراین مصرف دارو برای کاهش تولید این پروتئین ممکن است باعث کاهش رشد سرطان شود.

مراقبت از سرطان پستان

اگر تشخیص یک توده یا نقطه ای غیر معمول در پستان خود دارید یا علائم دیگری از سرطان پستان را تشخیص داده اید، یک وقت ملاقات برای دیدن دکتر خود بگذارید. شانس خوب این است که سرطان سینه نیست. به عنوان مثال، بسیاری از علل بالقوه دیگر برای توده های پستان وجود دارد.
اما اگر مشکل شما سرطان باشد، باید توجه داشته باشید که درمان اولیه کلیدی است. سرطان پستان در مرحله اولیه اغلب می تواند درمان شود. درمان بلند مدت به سرطان سینه اجازه رشد می دهد و درمان سخت تر می شود.
اگر قبلا تشخیص سرطان سینه دریافت کرده اید، در نظر داشته باشید که درمان های سرطانی همچنان مانند قبل اثر گذارند. پس برنامه درمان خود را دنبال کنید و سعی کنید مثبت بمانید.

سرطان پستان چقدر رایج است؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. براساس آمار از ACS، انتظار می رود حدود 268،600 مورد جدید سرطان در ایالات متحده در سال 2019 تشخیص داده شود. سرطان های تهاجمی سینه، سرطانی است که از کانال ها یا غدد به سایر قسمت های سینه گسترش یافته است. انتظار می رود بیش از 41،000 زن از این بیماری جان خود را از دست بدهند. سرطان پستان همچنین می تواند در مردان تشخیص داده شود. ACS همچنین تخمین می زند که در سال 2019، برای بیش از 2600 مرد تشخیص داده می شود و حدود 500 مرد از این بیماری می میرند.
برخی از عوامل خطر از قبیل سابقه خانوادگی اجتناب ناپذیر است. شما می توانید عوامل خطر دیگری مانند سیگار کشیدن را تغییر دهید. عوامل خطر برای سرطان سینه عبارتند از:

 • سن. خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد. اکثر سرطان های تهاجمی در زنان بالای 55 سال دیده می شود.
 • نوشیدن الکل. مصرف الکل زیاد باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.
 • داشتن بافت سفت سینه. بافت پستان چگال باعث می شود که ماموگرام به سختی خوانده شود. همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • جنسيت. زنان سفید پوست 100 برابر احتمال ابتلا به سرطان سینه را نسبت به مردان سفید پوست دارند و زنان سیاه پوست 70 برابر احتمال ابتلا به سرطان سینه نسبت به مردان سیاه پوست دارند.
 • ژن ها. زنان مبتلا به جهش های ژن BRCA1 و BRCA2 بیشتر احتمال دارد که مبتلا به سرطان پستان شوند. جهش های ژن دیگر ممکن است بر روی ریسک ابتلا تاثیر بگذارد.
 • قاعدگی زود هنگام. اگر اولین دوره قاعدگی را قبل از 12 سالگی داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.
 • تولد در سن بالاتر. زناني كه اولين فرزندشان را تا سن 35 سالگي بدنیا نیاورند در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار مي گيرند.
 • هورمون درمانی. زنان مبتلا به داروهای استروژن یا پروژسترون پس از یائسگی برای کاهش علائم یائسگی خطر ابتلا به سرطان پستان دارند.
 • ریسک ارثی. اگر یک نسل نزدیک دارای سرطان سینه باشد، شما در معرض خطر ابتلا به آن هستید. این شامل مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر شما می شود. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه را ندارید، هنوز می توانید سرطان پستان را توسعه دهید. در واقع، اکثر زنانی که آن را توسعه می دهند، سابقه خانوادگی بیماری ندارند.
 • شروع دوران یائسگی. زنان مبتلا به یائسگی تا سن 55 سالگی احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان پستان دارند.
 • عدم حاملگی زنان. زنانی که هرگز باردار نشدند يا هرگز حاملگي را به مدت کامل نگذراندند احتمال بيشتري براي سرطان پستان وجود دارد.
 • سرطان سینه قبلی. اگر سرطان پستان را در یک سینه داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان پستان در سینه دیگر شما یا در ناحیه دیگری از سینه قبلی وجود دارد.

میزان درمان سرطان پستان

میزان درمان سرطان پستان به طور گسترده ای بر اساس عوامل بسیاری متفاوت است. دو مورد از مهمترین عوامل عبارتند از نوع سرطان و مرحله ابتلا به سرطان در زمان تشخیص شما. عوامل دیگری که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از سن، جنس و نژاد شما. خبر خوب این است که میزان بقای سرطان پستان در حال افزایش است. طبق ACS، در سال 1975، میزان بقای 5 ساله سرطان پستان در زنان 75/2 درصد بود. اما برای زنان بین سال های 2008 و 2014 تشخیص داده شد که 90/6 درصد است. میزان بقای پنج ساله برای سرطان سینه بسته به مرحله تشخیصی متفاوت است، از 99 درصد برای سرطان های محلی، زودرس تا 27 درصد برای سرطان های پیشرفته، متاستاز متغیر است.

پیشگیری از سرطان پستان

یشگیری از سرطان پستان

در حالی که عوامل خطری وجود دارد که نمی توانید کنترل کنید، یک سبک زندگی سالم، آزمایشات منظم و انجام هر اقدام پیشگیرانه که پزشک شما توصیه می کند می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند.


فاکتورهای شیوه زندگی

فاکتورهای شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه شما را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، چاقی زنان خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. حفظ رژیم سالم و ورزش بیشتر می تواند به شما در کاهش وزن و کاهش خطر کمک کند. مصرف الکل بیش از حد باعث افزایش خطر برای شما می شود. این مربوط به داشتن دو یا چند نوشیدنی در روز و نوشیدن الکل است. با این حال، یک مطالعه نشان داد که حتی یک نوشیدنی در روز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. اگر مشروب بخورید، با پزشک خود در مورد میزان توصیه شده برای شما صحبت کنید.

غربالگری سرطان پستان

داشتن ماموگرام منظم ممکن است از سرطان پستان جلوگیری نکند، اما می تواند به کاهش احتمال بروز آن کمک کند. ACS توصیه های کلی زیر را برای ماموگرام ارائه می دهد:
زنان 40 تا 44 ساله: یک ماموگرام سالانه اختیاری است.
زنان 45 تا 54 ساله: یک ماموگرافی سالانه توصیه می شود.
زنان 55 ساله و بالاتر: در هر 1 یا 2 سال یک ماموگرافی توصیه می شود تا زمانی که شما در سلامت هستید و انتظار می رود که 10 سال یا بیشتر زندگی کنید.
این تنها دستورالعمل است. توصیه های ویژه برای ماموگرام برای هر خانم متفاوت است، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا باید ماموگرام منظم دریافت کنید یا خیر.
درمان پیشگیرانه
بعضی از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه به علت عوامل ارثی هستند. به عنوان مثال، اگر مادر یا پدر شما یک جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 داشته باشد، شما نیز در معرض خطر بیشتری از آن هستید. این به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
اگر در معرض این جهش هستید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمان تشخیصی و پیشگیرانه خود صحبت کنید. شما ممکن است بخواهید آزمایش کنید تا متوجه شوید که قطعا جهش دارید. و اگر یاد بگیرید که این کار را انجام دهید، با پزشک خود مشورت کنید. این مراحل می تواند بعنوان یک ماستکتومی پیشگیرانه (حذف جراحی سینه) باشد.


معاینه پستان
علاوه بر ماموگرافی، راه دیگری برای درک علائم سرطان پستان است.


خودمراقبتی
بسیاری از زنان خودآزمایشی را انجام می دهند. بهتر است این آزمون را یک بار در ماه ، در یک زمان یکسان در هر ماه انجام دهید. تست می تواند به شما در شناختن نحوه ظاهر شدن و سوزش سینه ها کمک کند تا از تغییراتی که رخ می دهد مطلع شوید.
با این حال، توجه داشته باشید که ACS این تست ها را اختیاری می داند، زیرا تحقیقات در حال حاضر سودی برای تست های فیزیکی چه در خانه و چه در مطب دکتر نشان نمی دهد.
معاینه پستان توسط دکتر شماهمان دستورالعمل های خود آزمایی است که در بالابیان شده است برای آزمون های پستان انجام شده توسط پزشک یا سایر ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما صادق است. آنها به شما آسیب نمی رسانند و پزشک شما ممکن است در طی مراجعه سالیانه شما معاینه سینه انجام دهد.
اگر علائم دارید که به شما مربوط است، توصیه ای برای انجام آزمایش معاینه پستان خود دارید. در طول تست، دکتر شما هر دو سینه را برای نقاط غیرطبیعی یا علائم سرطان سینه بررسی خواهد کرد. پزشک شما همچنین می تواند سایر قسمت های بدن را بررسی کند تا ببینید آیا علائم شما ممکن است به وضعیت دیگری مرتبط باشد یا خیر.

منبع : healthline

از
12
رای