علل پریود شدن زنان، آیا همه زنان دوره قاعدگی دارند؟

علل پریود شدن زنان، آیا همه زنان دوره قاعدگی دارند؟ پریود زن خونریزی طبیعی واژن است که بخشی طبیعی از چرخه ماهیانه یک زن سالم است. و روشی است که طی آن بدن بافت هایی که دیگر نیازی به آنها ندارد را آزاد می کند. با استفاده از تزریق هورمون و... می توان دوره قاعدگی را کاهش داد.

قاعدگی زنان

پریود زن (قاعدگی) خونریزی طبیعی واژن است که بخشی طبیعی از چرخه ماهیانه یک زن سالم است. هر ماه، در سال های بین بلوغ (به طور معمول 11 تا 14 سالگی) و یائسگی (به طور معمول حدوداً در 51 سالگی)، بدن شما، خود را برای بارداری آماده می کند. پوشش داخلی رحم ضخیم می شود و تخمک رشد می کند و از یکی از تخمدان های شما آزاد می شود.

اگر حاملگی اتفاق نیفتد، سطح استروژن و پروژسترون سقوط می کند، در نهایت به سطحی می رسد که به بدن می گوید قاعدگی را شروع کند. در طول دوره پریود، پوشش داخلی رحم ریخته و به همراه مقداری خون از طریق واژن از بدن خارج می شود. طبق گفته یک منبع موثق، یک زن معمولی در طول دوره خود حدود دو تا سه قاشق غذاخوری خون از دست می دهد. زمان بین دوره های پریود (آخرین روز تا اولین روز) به طور متوسط 28 روز است، که معمولاً خونریزی حدود 2 تا 7 روز ادامه می یابد.

دوره قاعدگی زنان

چرا زنان دوره های قاعدگی دارند؟

به عنوان یک زن، دوره قاعدگی روشی است که طی آن بدن بافت هایی که دیگر نیازی به آن ها ندارد را آزاد می کند. هر ماه بدن شما برای بارداری آماده می شود. پوشش داخلی رحم به منظور آماده سازی برای پرورش تخم لقاح یافته (بارور شده) ضخیم تر می شود. یک تخمک آزاد می شود و آماده لقاح است و در پوشش داخلی رحم مستقر می شود.  اگر تخمک بارور نشود، بدن دیگر نیازی به پوشش ضخیم تر رحم ندارد، بنابراین این پوشش، شروع به شکسته شدن می کند و سرانجام به همراه مقداری خون از مهبل (واژن) بیرون می رود. این دوره قاعدگی شماست و پس از پایان یافتن، کل فرآیند دوباره از اول شروع می شود.

اختلالات قاعدگی

روشی که زنان دوره های قاعدگی خود را تجربه می کنند، بسیار متفاوت است. مهم است که در صورت نگرانی با پزشک و متخصص زنان خود گفت و گو کنید:

 • نظم و ترتیب دوره قاعدگی. آیا هر ماه به صورت مرتب رخ می دهد؟ آیا دوره قاعدگی نامنظم است؟ اتفاق نمی افتد؟
 • مدت زمان دوره قاعدگی. آیا طولانی است؟ معمولی است؟ کوتاه است؟
 • حجم جریان خون در دوره قاعدگی. شدید است؟ معمولی است؟ کم است؟

اختلالات قاعدگی

آیا دوره قاعدگی من می‌تواند متوقف شود؟

هیچ روشی حذف دوره های قاعدگی را تضمین نمی کند، اما مطابق یک مقاله در سال 2014 در مجله بین المللی سلامت زنان به عنوان یک منبع موثق، می توانید دوره قاعدگی خود را با روش های مختلف کنترل تولد متوقف کنید، از جمله:

 • قرص های ضد بارداری. اگر قرص های ضد بارداری را به صورت روزانه مصرف می کنید، بعد از یک سال حدوداً 70 درصد شانس متوقف کردن دوره قاعدگی خود را خواهید داشت.
 • تزریق هورمون. تزریق هورمون می تواند تا 22 ماه در باروری شما تأثیر بگذارد. بعد از یک سال، حدود 50 تا 60 درصد شانس متوقف کردن دوره قاعدگی خود را خواهید داشت. بعد از 2 سال، این مقدار به حدود 70 درصد خواهد رسید.
 • آی یو دی هورمونی. یک سال با آی یو دی هورمونی (دستگاه داخل رحمی) حدود 50 درصد شانس متوقف کردن دوره قاعدگی را به شما می دهد.
 • کاشت بازو. با داشتن کاشت بازو، شانس متوقف کردن دوره قاعدگی شما پس از 2 سال حدود 20 درصد است.

روش های کاهش دوره قاعدگی

همه زنان دوره های قاعدگی ندارند

برای اینکه یک زن دوره های قاعدگی منظمی داشته باشد، موارد زیر باید به درستی عمل کنند:

 • هیپوتالاموس
 • غده هیپوفیز
 • تخمدان ها
 • رحم

همچنین برخی هم سو جنسیتی و ترانجنسیتی های مونث- مانند AMAB (که هویت جنسی او در هنگام تولد مذکر در نظر گرفته می شود)- دوره های قاعدگی را تجربه نمی کنند.

نتیجه گیری

دوره قاعدگی یک اتفاق طبیعی است. این دروه بخشی از آمادگی بدن برای بارداری است. هر ماه که باردار نمی شوید، بدن بافتی را که دیگر نیازی به تغذیه یک تخمک بارور نشده ندارد خارج می کند. اگر ناسازگاری هایی از قبیل تغییر در نظم دوره قاعدگی، تعداد دفعات، مدت زمان یا حجم خونریزی خود تجربه کرده ید، با پزشک یا متخصص زنان خود صحبت کنید.

منبع: healthline

از
2
رای