معرفی انواع دستگاه داخل رحمی (IUD) و بررسی خطرات، مزایا و معایب هر یک

معرفی انواع دستگاه داخل رحمی (IUD) و بررسی خطرات، مزایا و معایب هر یک دستگاه IUD انواع مختلفی دارد برخی از آنها هورمونی و برخی غیر هورمونی هستند. دستگاه داخل رحمی هورمونی 4 نوع مختلف دارد: میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا. که هر کدام تا زمان خاصی عمل می کنند.

دستگاه های داخل رحمی هورمونی چگونه عمل می کنند؟ IUD یک دستگاه داخل رحمی است. یک روش جلوگیری از بارداری که در داخل رحم قرار می گیرد. دستگاه داخل رحمی هورمونی یک تکه پلاستیک کوچک T شکل است. دستگاه داخل رحمی هورمونی مقدار کمی هورمون پروژستین را در طی سال ها در بدن آزاد می کند. پروژستین بسیار شبیه به هورمون پروژسترون طبیعی موجود در بدن است. این هورمون ها در دستگاه داخل رحمی از بارداری جلوگیری می کنند، همچنین می توانند به تسکین دوره های قاعدگی پردرد و با خونریزی بسیار در دوران استفاده از دستگاه کمک نمایند.

معرفی انواع مختلف آی یو دی

دستگاه داخل رحمی هورمونی با دور نگه داشتن اسپرم ها از تخمک از بارداری جلوگیری می کند. اگر اسپرم ها نتوانند به تخمک ها دسترسی پیدا کنند؛ بارداری اتفاق نمی افتد.

هورمون های دستگاه داخل رحمی به دو شیوه از بارداری جلوگیری می کنند:

1. آنها باعث زخیم شدن مخاط دهانه رحم شده که اسپرم ها را متوقف و به دام می اندازد؛ بنابراین اسپرم ها نمی توانند به تخمک ها دسترسی پیدا کنند.

2. همچنین گاهی هورمون ها از تخلیه تخمک های موجود در تخمدان (تخمک گذاری نامیده می شود) جلوگیری می کنند؛ به این معنا است که هیچ تخمکی برای باروری با اسپرم وجود ندارد. وقتی تخمکی وجود نداشته باشد؛ بارداری نیز وجود نخواهد داشت.

یکی از نکات فوق العاده در مورد دستگاه های داخل رحم این است که آنها برای سال ها از بارداری جلوگیری می کنند؛ اما این دائمی نیست. اگر تصمیم به بارداری گرفتید و یا اینکه دیگر مایل نیستید از دستگاه داخل رحمی استفاده نمایید؛ پزشک و یا پرستار می تواند آن را از بدن خارج نماید. پس از خارج کردن دستگاه داخل رحمی، باروری  به حالت عادی خود باز می گردد.

چگونه دستگاه های داخل رحمی (IUD) هورمونی عمل می کنند؟

انواع مختلف دستگاه های داخل رحمی هورمونی کدامند؟

چهار نوع مختلف دستگاه های داخل رحمی هورمونی در ایالات متحده امریکا موجود است: Mirena ،Kyleena ،Liletta و Skyla. همه آنها به یک شیوه عمل کرده و از یک نوع هورمون استفاده می کنند. دستگاه های هورمونی داخل رحم تا زمان های مختلفی عمل می کنند: دو دستگاه Mirena و Liletta برای 7 سال قابل استفاده هستند. Kyleena تا 5 سال کار می کند و Skyla تا 3 سال کار می کند. نیازی نیست که دستگاه داخل رحمی را برای سال های بسیاری نگه دارید. هر زمان که بخواهید، می توانید دستگاه داخل رحمی را خارج نمایید. اگر زمان استفاده از دستگاه داخل رحمی به پایان رسیده، اما می خواهید از آن استفاده نمایید؛ از پرستار یا پزشک خود بخواهید که آن را جایگزین کند.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی هورمونی چیست؟

علاوه بر جلوگیری از بارداری، بسیاری از افراد از دستگاه داخل رحمی هورمونی برای کمک به مشکل چرخه قاعدگی استفاده می کنند. دستگاه های داخل رحمی هورمونی می توانند درد عضلانی را کمتر و دوره قاعدگی را کوتاه تر نمایند. چرخه قاعدگی برخی از افراد به طور کامل متوقف می شود. دستگاه های داخل رحمی هورمونی می تواند به درمان علائم بیماری هایی مثل آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. استفاده از دستگاه های داخل رحمی مزایای بسیاری دارد. آنها فوق العاده راحت هستند.

هنگامی که شما از یک دستگاه داخل رحمی استفاده کردید؛ برای چندین سال نیازی به فکر کردن در مورد روش های جلوگیری از بارداری نخواهید داشت. دستگاه های داخل رحمی همچنین یکی از موثرترین روش های ضدبارداری موجود است. آنها با احتمال بیش از 99 درصد از بارداری جلوگیری می کنند. و اگر تصمیم به بارداری گرفتید؛ می توانید هر زمان که مایل باشید دستگاه داخل رحمی را برداشته و باروری شما بلافاصله پس از برداشتن دستگاه به حالت عادی باز می گردد.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی هورمونی چیست؟

معایب استفاده از دستگاه های داخل رحمی هورمونی چیست؟

برخی از افراد پس از استفاده از دستگاه های داخل رحمی هورمونی به عوارض جانبی دچار می شوند. این عوارض معمولا بین 3 تا 6 ماه برطرف می شوند، به محض اینکه رحم شما به آنها عادت کند. بنابراین، اگر چند ماه قادر به تحمل آن باشید؛ احتمال بالایی وجود دارد که از این عوارض رهایی پیدا کنید.

عوارض جانبی شامل موارد زیر است:

  • درد هنگام قرارگیری دستگاه داخل رحمی و گرفتگی عضلات و کمر درد بعد از چند روز
  • لکه بینی در فواصل بین دوره های قاعدگی
  • دوره های قاعدگی نامنظم

داروهای مسکن معمولا می توانند به کاهش درد عضلانی کمک کنند. اگر خونریزی و گرفتگی عضلات بعد از مدتی بهتر نشد؛ از پزشک و یا پرستار خود درباره علل آن بپرسید. دستگاه های داخل رحمی یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای جلوگیری از بارداری است؛ اما این دستگاه ها از شما در برابر بیماری های آمیزشی محافظت نمی کنند. بنابراین علاوه بر دستگاه داخل رحمی، قبل از هر بار رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمایید تا احتمال ابتلا یا انتقال بیماری های آمیزشی را کاهش دهید.

معایب استفاده از دستگاه های داخل رحمی هورمونی چیست؟

دستگاه های داخل رحمی غیرهورمونی چیست؟

چگونه دستگاه های داخل رحمی مسی کار می کنند؟

آیا قصد دارید از یک دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی استفاده کنید؟ یک مرکز بهداشتی بیابید. IUD یک دستگاه پیشگیری از بارداری است. یک روش پیشگیری از بارداری که در داخل رحم قرار می گیرد. دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی یک تکه پلاستیک انعطاف پذیر به شکل T از جنس مس است. به همین دلیل است که دستگاه داخل رحمی مسی نامیده می شود.

دستگاه های داخل رحمی غیر هورمونی از مس برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند. اسپرم ها به مس علاقه ای ندارند. مس احتمال حرکت اسپرم ها جهت یافتن تخمک ها را کاهش می دهد؛ بنابراین اسپرم ها نمی توانند به تخمک ها دسترسی پیدا کنند. اگر اسپرم ها نتوانند به تخمک ها دسترسی پیدا کنند؛ بارداری اتفاق نمی افتد. یکی دیگر از نکات فوق العاده در مورد استفاده از دستگاه های داخل رحمی این است که برای چندین سال قابل استفاده هستند؛ اما همیشگی نیستند. اگر شما تصمیم به بارداری گرفتید، یا اگر مایل به استفاده بیشتر از دستگاه نبودید؛ پزشک و یا پرستار می توانند آن را از بدن شما خارج کنند. بعد از اینکه دستگاه داخل رحمی را از بدن خود بیرون آوردید؛ باروری به حالت عادی باز می گردد.

چگونه دستگاه های داخل رحمی مسی کار می کنند؟

انواع مختلف دستگاه های داخل رحمی غیرهومونی کدامند؟

تنها یک نوع از دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد. که دستگاه داخل رحمی Paragard نامیده می شود. این دستگاه برای 12 سال دوام دارد. اگرچه نیازی به نگهداری دستگاه به مدت 12 سال نیست. هر زمان که مایل باشید، می توانید دستگاه را از بدن خود خارج نمایید. اگر تاریخ استفاده از دستگاه داخل رحمی شما منقضی شده، اما می خواهید باز هم از ان استفاده نمایید؛ از پزشک و یا پرستار خود بخواهید که آن را جایگزین نماید.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی چیست؟

دستگاه های داخل رحمی مسی ابزاری بسیار مناسب برای جلوگیری از بارداری بوده و فاقد هر گونه هورمونی هستند. بنابراین گزینه مناسبی برای اشخاصی است که نمی خواهند از روش های کنترل بارداری غیر هورمونی استفاده نمایند و یا به علت مشکلات پزشکی، قادر به استفاده از روش های ضد بارداری هورمونی نیستند. دستگاه داخل رحمی مسی منحصر به فرد است؛ زیرا از آن می توان برای جلوگیری از بارداری اضطراری نیز استفاده نمود. راهی برای جلوگیری از بارداری بعد از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده.

دستگاه داخل رحمی Paragard یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از بارداری اضطراری است. اگر از این دستگاه در مدت 120 ساعت (5 روز) بعد از رابطه جنسی محافظت نشده استفاده نمایید؛ با احتمال بیش از 99.9 درصد از بارداری جلوگیری می کند. و می توانید از دستگاه داخل رحمی مسی تا زمانی که مایل هستید استفاده نمایید تا مانع از بارداری شوید که به مدت 12 سال قابل استفاده خواهد بود.

استفاده از دستگاه های داخل رحمی مزایای بسیار دیگری نیز دارد. آنها فوق العاده راحت هستند؛ به محض اینکه دستگاه داخل رحمی در بدن قرار بگیرد؛ به مدت 12 سال نیازی به فکر کردن در مورد روش های پیشگیری از بارداری نخواهید داشت. دستگاه های داخل رحمی یکی از موثرترین روش های ضد بارداری موجود است. آنها با احتمال بیش از 99 درصد از بارداری جلوگیری می کنند. اما اگر تصمیم به بارداری گرفتید؛ هر زمان که مایل باشید می توانید دستگاه داخل رحمی را از بدن خود خارج کنید و باروری شما بلافاصله پس از آن به حالت عادی باز می گردد.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی چیست؟

معایب استفاده از دستگاه های داخل رحمی غیرهورمونی چیست؟

بعضی از اشخاص پس از قرارگیری دستگاه داخل رحمی، عوارض جانبی خواهند داشت. این عوارض معمولا بین 3 تا 6 ماه برطرف می شوند، به محض اینکه رحم به آنها عادت کند. بنابراین اگر شما قادر به تحمل آن برای چند ماه باشید، عوارض آن با احتمال بسیاری ناپدید می شوند.

عوارض جانبی دستگاه داخل رحمی مسی عبارتند از:

  • درد هنگام قرارگیری دستگاه داخل رحمی در بدن و درد عضلانی و یا کمر درد برای چند روز
  • لکه بینی بین دوره های قاعدگی
  • چرخه قاعدگی نامنظم
  • دوره های قاعدگی طولانی تر و با خونریزی بیشتر
  • درد عضلانی در دوره های قاعدگی

داروهای مسکن معمولا به تسکین درد عضلانی کمک می کنند. اگر در درد عضلانی و یا خونریزی بهبودی حاصل نشد و یا شما را ناراحت می کند؛ در مورد آن از پزشک و یا پرستار خود بپرسید. دستگاه های داخل رحمی یکی از بهترین و موثررین روش ها برای جلوگیری از بارداری است، اما آنها از شما در برابر ابتلا به بیماری های آمیزشی محافظت نمی کنند. بنابراین همراه با دستگاه داخل رحمی، قبل از هر رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید تا احتمال ابتلا یا انتقال بیمای های آمیزشی را کم کنید.

از
1
رای