فواید ورزش در دوران عادت ماهانه چیست؟ + بهترین تمریناتی که باید در دوره قاعدگی خود انجام دهید

فواید ورزش در دوران عادت ماهانه چیست؟ + بهترین تمریناتی که باید در دوره قاعدگی خود انجام دهید مزایای جسمی و روحی ورزش فقط به این دلیل که پریود هستید متوقف نمی شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش در دوران عادت ماهانه می تواند کمک کننده باشد. ورزش هایی مثل یوگا می تواند به آرامش شما کمک کند.

آیا فکر کار کردن به ورزش در دوران عادت ماهانه باعث می شود شما کفش های ورزشی خود را به کناری بگذارید؟ اگر نگران این هستید که عادت ماهانه شما چگونه روی روتین بدن شما تأثیر خواهد گذاشت، تنها نیستید. به دلایل بسیاری، بسیاری از افراد ورزش خود را در این مدت از دست می دهند. اما واقعاً دلیلی برای کنار گذاشتن ورزش فقط به دلیل پریود شدن وجود ندارد.

5 مزیت و فواید ورزش در دوره پریود

مزایای جسمی و روحی ورزش فقط به این دلیل که پریود هستید متوقف نمی شود. در حقیقت، انجام مسائل روزمره می تواند به برخی از شکایات متداول همراه با قاعدگی کمک کند. به گفته دکتر کریستوفر هالیگسورث، این دوره از نظر هورمونی یک دوره پیچیده است. وی توضیح داد: "هر دو پروژسترون و استروژن در کل طول دوره قاعدگی در پایین ترین حد خود قرار دارند، که می تواند باعث شود افراد احساس خستگی و انرژی کمتری داشته باشند." با این گفته، پرهیز از ورزش به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی یا احساس بهتری برای شما نیست. به جای متوقف کردن تمام فعالیت ها در زمان پریود خود، از این هفته به عنوان فرصتی برای امتحان کردن تمرینات جدید استفاده کنید. در اینجا پنج مزیت ورزش در طول دوره عادت ماهانه آورده شده است.

1. علائم PMS را کاهش می دهد

اگر در روزهای منتهی به عادت ماهانه خود خستگی و نوسانات خلقی را تجربه می کنید، ورزش منظم هوازی ممکن است این علائم را کاهش دهد.

مزیت و فواید ورزش در دوره پریود

2. به درون اندروفین خود ضربه بزنید

از آنجا که ورزش اندورفین طبیعی می دهد، می تواند روحیه شما را بالا ببرد و در واقع باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. دکتر براندون مارچلو معتقد است که یکی از اصلی ترین مزایای ورزش در زمان پریود، رها شدن اندورفین در تمرین "زیاد" است. وی همچنین گفت که از آنجا که اندورفین یک مسکن طبیعی است، وقتی در حین ورزش آزاد می شود، ممکن است از احساس ناراحتی در این دوره رها شوید.

3. نیرو و قدرت بیشتری را تجربه کنید

یک مطالعه نشان داد که دو هفته اول چرخه قاعدگی ( روز اول قاعدگی) ممکن است به شما اجازه دهد به دلیل پایین بودن سطح هورمون های زنانه، نیرو و قدرت بیشتری کسب کنید.

4. روحیه خود را تقویت کنید

دکتر Lindsey Mathews، مربی قدرت و تهویه و بنیانگذار و مدیر عامل شرکت BIRTHFIT می گوید: ورزش کردن در این زمان باعث تقویت روحیه و افزایش گردش خون می شود. ورزش همچنین باعث کاهش گرفتگی، سردرد یا کمردرد ناشی از پریود می شود.

ورزش در زمان پریود

5. با پریودهای دردناک مبارزه کنید

اگر پریودهای دردناکی را تجربه می کنید، که به آن dysmenorrhea نیز گفته می شود، همه خوب می دانید که این زمان از ماه چقدر می تواند ناراحت کننده باشد. خبر خوب این است که تمریناتی مانند پیاده روی سبک ممکن است در کاهش این علائم به شما کمک کند.

بهترین تمریناتی که باید در دوره عادت ماهانه خود انجام دهید

چند روز اول دوره ممکن است ناراحت کننده ترین زمان باشد، به خصوص اگر در این مدت تمایل به خونریزی زیادی دارید. به همین دلیل است که تمرکز روی حرکات و تمرینات ملایم باید در صدر لیست فعالیت های شما قرار بگیرد. جان تپیل می گوید: بهترین تمرین در دوره عادت شما همان ورزشی است که دوست دارید انجام دهید. وی بر اهمیت تغییر تمرینات ورزشی در طول این هفته تأکید کرد. وی همچنین خاطر نشان کرد: پریود ممکن است زمان مناسبی برای کاهش شدت ورزش باشد. با توجه به این نکته، در اینجا چند ایده برای ورزش در هنگام پریود ارائه شده است.

ورزش های مناسب دوران قاعدگی

1. پیاده روی سبک یا دیگر ورزش های سبک قلبی

تمرینات قلبی و عروقی یا هوازی خود را با شدت کمتری انجام دهید. تمرینات قلبی سبک، پیاده روی یا دوره های کوتاه تر ورزش هوازی را در نظر بگیرید. یک منبع معتبر وجود دارد که بیان می کند ریه های شما بعدا در زمان پریود شما بهتر کار می کنند، بنابراین برای پایان پریود خود نیز این نوع تمرین را در نظر بگیرید.

بهترین تمریناتی که باید در دوره عادت ماهانه انجام دهید

2. تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت های مبتنی بر قدرت

با توجه به پتانسیل افزایش قدرت در این مدت، استفاده از تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت های مبتنی بر قدرت یک حرکت هوشمندانه خواهد بود. در حقیقت، متیوز می گوید: این دوره زمان بسیار خوبی برای انجام جلسات تمرینات طولانی تر است که شامل ترکیبی از کارهای قدرتی و هوازی است.

3. یوگا و پیلاتس

دو تا سه روز آخر قبل پریود شما زمان بسیار خوبی برای انجام فعالیت هایی مانند یوگا است که می تواند به آرامش بدن شما کمک کند و به طور بالقوه علائمی مانند: گرفتگی، حساسیت پستان و خستگی و درد عضلانی را کاهش می دهد. اگر از پریود خود هیچ گونه ناراحتی را تجربه نکردید، به راحتی تمرین روزمره خود را ادامه دهید. فقط مراقب تغییراتی باشید که در بدن شما در این مدت بوجود می آید. اگر فهمیدید که بدن شما مانند گذشته عمل نمی کند، به خودتان استراحت بدهید و از شدت ورزش ها بکاهید.

ورزش های مناسب دوران قاعدگی

تمریناتی که نباید در زمان قاعدگی انجام داد

همانطور که فعالیت های خاصی در این دوره برای مناسب تر است، تمریناتی نیز وجود دارد که باید از آنها دوری کنید. به گفته این مربی، بسیاری از خانم ها فقط با برخی تنظیمات جزئی قادر خواهند بود به ورزش روزمره خود ادامه دهند. به طور کلی، مارچلو می گوید: شما باید در این مدت استرس و حجم تمرین را کاهش دهید. وی توضیح داد: "این به معنای متوقف کردن ورزش نیست - برعکس، این فقط به معنای کاهش اندکی از شدت آن است."

اگر احساس خستگی غیر معمول دارید، ممکن است بخواهید تمرینات هوازی شدید یا نوع قدرتی شدید را کاهش دهید. مارچلو توضیح می دهد: "در این مدت بسیاری از خانم ها گزارش می دهند که میزان فشار بیشتری را تجربه می کنند، بنابراین تمریناتی که از نظر دشواری متوسط باشند در این مدت بسیار سخت تر احساس می شوند."

نتیجه

ورزش منظم برای بدن و ذهن مفید است. هیچ دلیل علمی وجود ندارد که باید در دوره پریود خود از تمرینات ورزشی صرف نظر کنید. در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش در دوران عادت ماهانه می تواند کمک کننده باشد. نتیجه نهایی این است: ورزش را ادامه دهید، اما شدت آن را کم کنید، به خصوص اگر احساس خستگی دارید. تمرینات خود را متفاوت کنید، برای بهبودی وقت بیشتری بگذرانید و به توانایی خود احترام بگذارید.

منبع: healthline

از
1
رای