پریود نامنظم نشانه چیست ؛ علت تاخیر در پریود و قطع ناگهانی قاعدگی

پریود نامنظم نشانه چیست ؛ علت تاخیر در پریود و قطع ناگهانی قاعدگی پریود نشدن و پریود نامنظم نشانه چیست ؛ آیا تأخیر در پریود عادی است؛ دلایل قطع شدن ناگهانی پریود چیست ؛ علت پریود نشدن چیست و چه زمانی باید برای پریود نشدن به دکتر مراجعه کرد.

علت شایع پریود نشدن یا پریودی نامنظم از عدم تعادل هورمونی تا مشکلات پزشکی جدی است. دوره های قاعدگی برخی از زنان هر ماه مانند ساعت منظم و خودکار فرا می رسد. برای سایر زنان، دوره های قاعدگی غیر قابل پیش بینی هستند و ممکن است باعث تعجب شوند. گاهی اوقات آنها اصلا اتفاق نمی افتند! اما این صرفا به این معنا نیست که شما باردار هستید. دوره های قاعدگی عقب افتاده یا قطع شده ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهند. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، در مورد دلایل اصلی پریود نشدن و پریودی نامنظم و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد، صحبت می کنیم.

پریود نشدن و پریودی نامنظم نشانه چیست

آیا تأخیر در پریود عادی است؟

در زندگی زن، نامنظم شدن دوره قاعدگی در دو زمان طبیعی است: هنگامی که تازه دوران قاعدگی شروع شده (دوره بلوغ) و در شروع دوره یائسگی. به طور متوسط، دوره قاعدگی اکثر زنان هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد. اما دوره قاعدگی یک زن سالم می تواند بین 21 تا 35 روز طول بکشد. به غیر از بلوغ، یائسگی و بارداری، قطع یک دوره قاعدگی می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد.

آیا تأخیر قاعدگی به مدت یک ماه امکان پذیر است؟

بله. ممکن است قاعدگی به مدت یک ماه به دلایل مختلف به غیر از بارداری تاخیر داشته باشد. دلایلی که قاعدگی به مدت یک ماه تاخیر دارد ممکن است استرس، وزن کم بدن، چاقی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، استفاده از روش های ضد بارداری، برخی بیماری های مزمن، دوره پیش از یائسگی و مشکلات تیروئید باشد.


حتما بخوانید: تیروئید چیست


دلایل تاخیر در قاعدگی و پریود  نامنظم

به مدت سه ماه است که قاعدگی قطع شده: آیا این اتفاق خوب است؟

قطع دوره قاعدگی به مدت سه ماه یا بیشتر با نام آمنوره ثانویه شناخته می شود. این پدیده می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد. دلایل طبیعی قطع قاعدگی به مدت سه ماه شامل یائسگی، بارداری و شیردهی است. برخی از فاکتورهای سبک زندگی خاص از جمله استرس و ورزش بیش از حد نیز ممکن است باعث آن شود. علاوه بر این، داشتن چربی بسیار زیاد و یا کم ممکن است باعث تاخیر در قاعدگی شود. تومورها در غده هیپوفیز و یا کم کاری یا پرکاری غده تیروئید می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شده و منجر به آمنوره ثانویه شود. سطح پایین استروژن یا سطح بالای هورمون تستوسترون نیز می تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود.

اختلالات ژنتیکی مانند سندرم سویر و نشانگان ترنر بدون درمان مناسب جایگزینی هورمونی، منجر به عدم قاعدگی می شوند. برخی از خانم ها به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای شیمی درمانی و داروهای درمان فشار خون بالا دچار تاخیر در دوره قاعدگی می شوند. اگر به تازگی مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کرده اید، می توانید به مدت سه ماه و بیشتر تاخیر در قاعدگی داشته باشید. نقص جسمی از جمله مشکلات در اندام تولید مثل شما نیز می تواند باعث تاخیر یا قطع دوره قاعدگی شود.

تاخیر در قاعدگی

چه میزان تأخیر در پریودی طبیعی است؟

شما می توانید طول دوره قاعدگی خود را با محاسبه از روز اول یک قاعدگی تا روز اول دوره قاعدگی بعدی محاسبه کنید. چرخه قاعدگی معمولی بین 21 تا 35 روز است. اگر قاعدگی شما در این محدوده زمانی اتفاق می افتد، طبیعی است.


حتما بخوانید: تنظیم پریودی نامنظم با 20 درمان خانگی


8 دلیل تاخیر یا قطع ناگهانی پریودی

برخی از دلایل تاخیر در پریود به غیر از بارداری به شرح زیر است:

1. استرس

استرس یکی از شایع ترین دلایل تاخیر در قاعدگی است. استرس می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود و حتی بر هیپوتالاموس تاثیر بگذارد، که بخشی از مغز است که به تنظیم دوره قاعدگی کمک می کند. استرس همچنین می تواند منجر به کاهش یا افزایش ناگهانی وزن یا بیماری های دیگر شود که همه این موارد می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. استرس می تواند به دلایل مختلفی مانند مسافرت، مسائل حرفه ای و روابط، مشکلات عاطفی، مسائل مالی و غیره ایجاد شود.

2. وزن کم بدن

وزن کم بدن نیز یک دلیل بالقوه برای تاخیر در قاعدگی است. زنان با اختلالات غذا خوردن مانند پرخوری عصبی یا بی اشتهایی عصبی ممکن است قطع دوره قاعدگی را تجربه کنند. اگر وزن شما 10 درصد کمتر از محدوده طبیعی مطابق با قد شما است، ممکن است تخمک گذاری به علت تغییرات هورمونی متوقف شود. ورزشکارانی که در ورزش های هیجانی و پر خطر مانند دو ماراتن شرکت می کنند، نیز ممکن است دچار تاخیر در قاعدگی شوند.

دلایل قطع شدن ناگهانی پریود

3. چاقی

مشابه با وزن کم بدن، چاقی نیز می تواند منجر به تغییر هورمونی شود که در نتیجه باعث قطع قاعدگی می شود.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک شرایطی است که بدن بیش از حد طبیعی هورمون های مردانه آندروژن تولید می کند. به علت عدم تعادل هورمونی، در تخمدان ها کیست تشکیل می شود، که باعث نامنظمی یا توقف دوره قاعدگی می شود. در نتیجه قاعدگی دچار تاخیر می شود. به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک، علاوه بر آندروژن، هورمون های دیگر از جمله انسولین نیز می توانند از حد نرمال خود خارج شوند.

5. روش های پیشگیری از بارداری

توقف یا شروع روش های پیشگیری از بارداری می تواند تغییراتی در دوره قاعدگی ایجاد کند. روش های ضد بارداری شامل هورمون های پروژسترون و استروژن است که از آزاد شدن تخمک ها توسط تخمدان جلوگیری می کند. ممکن است پس از شروع یا توقف مصرف قرص های ضد بارداری، منظم شدن دوره قاعدگی شش ماه طول بکشد. انواع دیگر روش های پیشگیری بارداری که تزریق شده و یا در بدن قرار می گیرند، نیز می توانند باعث توقف دوره های قاعدگی شوند.


حتما بخوانید: روش های پیشگیری از بارداری


قاعدگی نامنظم و تاخیر در پریود

6. بیماری های مزمن

برخی از بیماری های مزمن مانند بیماری سلیاک یا دیابت نیز می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار باشد. تغییرات قند خون نیز می تواند منجر به تغییرات هورمونی شود، و دیابت به خوبی کنترل نشده نیز می تواند منجر به نامنظمی دوره های قاعدگی شود. بیماری سلیاک باعث التهاب در روده کوچک می شود و مانع از جذب مواد مغذی حیاتی در بدن می شود. این بیماری همچنین می تواند باعث تاخیر و یا قطع قاعدگی شود.

7. مشکلات تیروئید

غده تیروئید کم کار یا پرکار نیز می تواند منجر به قاعدگی نامنظم شود. غده تیروئید متابولیسم بدن را تنظیم می کند، بنابراین مشکلات تیروئید نیز می تواند بر روی سطح هورمون تأثیر بگذارد. این می تواند باعث قطع یک دوره قاعدگی شود.

8. دوره پیش از یائسگی زودرس

در اکثر زنان، دوره یائسگی در سنین بین 45 تا 55 سال اتفاق می افتد. اگر علائم دوره یائسگی بیش از 40 سالگی آغاز شود، دوره پیش از یائسگی زودرس نامیده می شود (که یک مرحله انتقال به دوره یائسگی است). دوره پیش از قاعدگی زودرس به این معنا است که تخمک گذاری رو به کاهش است. این می تواند منجر به تاخیر در دوره های قاعدگی و در نهایت قطع قاعدگی شود.


حتما بخوانید: یائسگی زودرس چیست


علت تاخیر در پریود

آیا تاخیر در یک دوره قاعدگی منجر می شود که از پزشک درخواست کمک کنیم؟

ایده خوبی به نظر می رسد که در مورد تاخیر قاعدگی یا نامنظمی آن با پزشک صحبت کنید، به ویژه اگر قاعدگی شما عموما منظم است. پزشک همچنین ممکن است به شما کمک کند تا دلیل پنهانی تاخیر در قاعدگی را یافته و گزینه های درمانی مناسب آن را پیشنهاد می کند.

در صورت بروز علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

  • قاعدگی سه یا بیش از سه بار در یک سال تاخیر داشته است.
  • قاعدگی زودتر از 21 روز شروع شده و یا دیرتر از 35 روز آغاز می شود.
  • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
  • خونریزی بیش از حد معمول باشد.
  • درد شدید در دوران قاعدگی خود دارید.
  • تب دارید.
  • خونریزی پیش از دوران یائسگی دارید (بعد از اینکه وارد دوره یائسگی شده اید و به مدت یک سال خونریزی نداشته اید)

تأثیر استرس بر دوره قاعدگی

نتیجه گیری

توقف یا تاخیر در پریود می تواند به دلایل مختلفی به غیر از بارداری رخ دهد. دلایل بالقوه آن از عدم تعادل هورمونی گرفته تا مسائل جدی پزشکی متغیر است. دوره های نامنظم به طور معمول در دوران بلوغ، در آغاز یائسگی (دوره پیش از یائسگی زودرس) و در دوران بارداری رخ می دهد. جدا از این دلایل، توقف قاعدگی می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. برخی از دلایل تاخیر قاعدگی به غیر از بارداری شامل استرس، وزن کم بدن، چاقی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، استفاده از روش های ضد بارداری، بیماری های مزمن، مشکلات تیروئیدی و دوران پیش از یائسگی زودرس است. اگر در الگوی دوره های عادی قاعدگی خود تغییری را تجربه کرده اید، حتماً آن را با پزشک خود مطرح کنید.

منبع: flo


مقالات مرتبط:

کارهای ممنوعه و غذاهای نامناسب در دوران قاعدگی کدام است؟

8 درمان خانگی حساسیت دوره قاعدگی و حساسیت به نوار بهداشتی
 
 

از
5
رای