کارهای ممنوعه و غذاهای نامناسب در دوران قاعدگی کدام است؟

کارهای ممنوعه و غذاهای نامناسب در دوران قاعدگی کدام است؟ در دوران قاعدگی، بدن پوسته بیرونی رحم را دفع می کند و این فرآیند کاملا طبیعی است. در این مدت حتی مصرف برخی غذاها می تواند باعث تشدید میزان دردتان شود. از این رو کارهایی که نباید در دوران قاعدگی انجام دهید در ادامه آمده است.

در دوران قاعدگی زنان تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کنند و در این شرایط توصیه می شود که خانم ها کارهای خاصی را انجام ندهند، زیرا در این صورت وضعیت جسمی و روحی بهتری خواهند داشت. در این مقاله می خواهیم تا در خصوص کارهایی که نباید در دوران قاعدگی انجام دهید صحبت کرده و اطلاعات کاملی به شما بدهیم. با ما همراه باشید.

کارهایی که نباید در دوران قاعدگی انجام دهید

در طول دوران قاعدگی، بدن پوسته بیرونی رحم را دفع می کند و این فرآیند کاملا طبیعی است و باعث ناراحتی های جسمانی، گرفتگی عضلات، تحریک پذیری سینه و کج خلقی و نفخ شکم می شود. در این مدت حتی مصرف برخی غذاها می تواند باعث تشدید میزان دردتان شود. اکنون به طور خلاصه هر کدام را توضیح می دهیم:

1. غذاهای زیر را در دوران قاعدگی مصرف نکنید

  • غذاهای پر از شکر: برخی از غذاها حاوی قند تصفیه شده هستند که باعث افزایش شدید قند در جریان خون می شوند. بنابراین مصرف کیک، شیرینی، غلات صبحانه، پاستا، نان سفید و آرد را کم کنید.
  • وعده های غذایی زیاد در طول روز مصرف نکنید: سعی کنید که وعده های غذایی تان در طول روز به میزان کمتری باشد. مصرف غذای زیاد می تواند باعث نفخ بیشتر و هضم سخت تر غذا شود.
  • سدیم کمتری مصرف کنید: مصرف سدیم کمتر می تواند آب بدنتان را حفظ کرده و نفخ شکم را کاهش می دهد.
  • هله هوله نخورید: در دوران قاعدگی، از مصرف هله هوله هایی مثل خشکبار نمکی و چیپس سیب زمینی دوری کنید. همچنین لواشک و چیزهای ترش نخورید که فشار خون تان را کاهش می دهد.

غذاهایی که در دوران قاعدگی نباید مصرف کرد

2. از انجام ورزش سنگین اجتناب کنید

انجام فعالیت های شدید فیزیکی همراه با مصرف کالری کم می تواند باعث تشدید درد قاعدگی شود. این حالت در پزشکی «آمنوره» نامیده می شود. این اختلال برای خانم هایی که ورزش های سخت انجام می دهند مثل دوندگان، ژیمناستیک ها، بالرین ها و اسکی بازها رخ می دهد. زنان دچار آمنوره دارای سطح انرژی پایینی هستند. همچنین مرکز کنترل مغز به نام هیپوتالاموس از ترشح هورمون ها و آزادسازی آنها جلوگیری می کند. عملکرد عادی تخمدان قطعا تغییر می کند. در این حالت ممکن است تخمدان ها قادر به آزادسازی تخمک بالغ جهت لقاح نباشند. این اختلال باعث تاخیر در چرخه قاعدگی می شود.

3. تماشای فیلم های عاشقانه

تغییرات هورمونی در این دوران باعث نوسانات شدید روحی و خلقی می شود. در صورتی که مجرد باشید، با دیدن یک فیلم عاشقانه در این دوران شدیدا یک شریک زندگی می خواهید و اگر متاهل باشید نیز هوس دوران مجردی خواهید کرد. پس بهتر است تا تماشای این دسته از فیلم ها را به بعد از دوران قاعدگی موکول کنید.

4. بحث کردن

تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی باعث نوسانات خلقی در این مدت می شود. اگر بر سر موضوعی با شریک زندگی یا دوست یا همکار خود به توافق نرسیدید، با او بحث نکنید. با توجه به این نوسانات خلقی، گفت و گو شما نتیجه خوبی نخواهد داشت. حتی ممکن است باعث شود با هم دعوا کنید و بعدا از این کار پشیمان شوید. حتی ممکن است وقتی دوران قاعدگی تان به اتمام رسید، به این مساله فکر کنید و متوجه می شوید که چقدر دعوای تان بی معنی بوده است.

5. از مصرف زیاد شکلات و قهوه اجتناب کنید

مصرف زیاد کافئین که در قهوه و شکلات موجود است، می تواند میزان دردتان را افزایش دهد.

غذایی که درد قاعدگی را افزایش می دهد

6. دوش گرفتن زیاد

اینکه در دوران قاعدگی نسبت به بدن خود احساس خوبی نداشته باشید، کاملا قابل درک است. اما چرا به طور مداوم دوش می گیرید؟ انجام این کار باعث می شود که مدت زیادی را بایستید و به علاوه قرار گرفتن در زیر دوش آب می تواند میزان درد قاعدگی تان را افزایش دهد.

7. انجام کارهای خانه

حتی اگر سینک ظرف شویی پر از ظرف های کثیف و لباس هایتان همه کثیف باشند، ایرادی ندارد. وقتی دوران عادت ماهیانه تان به اتمام رسید، به راحتی می توانید آن ها را شسته و خانه را تمیز کنید. بنابراین نگران انجام کارهای خانه نباشید. بهتر است روی تخت خود دراز کشیده و استراحت کنید. می توانید فیلم تماشا کنید و یا کتاب بخوانید، اما تحت هیچ شرایطی کارهای سنگین انجام ندهید.

8. به طور مداوم نشستن

نشستن به طور مداوم می تواند میزان دردتان را افزایش دهد. اگر قصد تماشا فیلم یا خواندن کتاب را دارید، سعی کنید تا این کار را به شکل دراز کشیده در رختخواب انجام دهید. به طور کلی نشستن و ایستادن در دوران قاعدگی می تواند درد شما را بیشتر کند، پس با انجام این کار خود را اذیت نکنید.

کارهای ممنوعه در دوران عادت ماهیانه

9. فکر کردن زیاد و گرفتن تصمیمات مهم

از آنجایی که در این دوران نوسانات خلقی و روحی زیادی را تجربه می کنید، نباید به مسائل مهم فکر کرده و در این خصوص تصمیم گیری کنید. مطمئنا تصمیم تان در دوران قاعدگی با تصمیم گیری تان پس از اتمام دوران قاعدگی متفاوت خواهد بود. بنابراین از فکر کردن و تصمیم گیری و فشار زیاد به خود جلوگیری کرده و استراحت کنید تا آسیب بیشتری به خود وارد نکنید.

نتیجه گیری

دوران قاعدگی باعث ایجاد تغییرات هورمونی زیادی در بدن شده که علائم آن به شکل جسمی و روحی ظاهر می شود. انجام برخی از کارها مثل دویدن، ورزش کردن، مصرف غذاهای نامناسب و .... در دوران قاعدگی می تواند شدت این مشکلات را تشدید نماید. بنابراین بهتر است که در این مدت به خوبی استراحت کرده و از انجام این کارها دوری کنید.

از
7
رای