پماد موضعی لیدوکائین (Lidocaine Topical): کاربرد، روش مصرف و عوارض آن

پماد موضعی لیدوکائین (Lidocaine Topical): کاربرد، روش مصرف و عوارض آن لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که با ایجاد بی حسی و کرختی موقت در پوست و غشای مخاطی عمل می نماید. و برای درمان خارش و درد ناشی از مشکلات پوستی استفاده می شود. قرمزی موقت، سوزش برخی از عوارض جانبی آن است.

از پماد موضعی لیدوکائین برای درمان ناراحتی جزئی و خارش ناشی از بواسیر، مشکلات پوستی و... به کار می رود. در ادامه اطلاعات دارویی پماد بی حسی موضعی لیدوکائین از جمله: روش مصرف، عوارض جانبی، شرایط نگهداری و ...  بیان شده است.

موارد استفاده کرم بی حسی موضعی لیدوکائین

این دارو بر روی پوست برای توقف خارش و درد به دلیل بعضی مشکلات پوستی (مانند سوختگی های جزئی، خراشیدگی، اگزما و نیش حشرات) و درمان ناراحتی های جزئی و خارش ایجاد شده بدلیل بواسیر و بعضی دیگر از مشکلات ناحیه جنسی و معقدی (مانند فیسورهای معقدی، خارش در اطراف واژن یا معقد) استفاده می شود. بعضی اشکال این دارو برای کاهش ناراحتی یا درد در حین بعضی روال های پزشکی یا آزمایشات و معاینات (مانند سیگموئیدوسکوپی (بررسی روده بزرگ) یا سیستوسکوپی (معاینه مثانه و مجاری ادراری) نیز به کار گرفته می شوند. لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که با ایجاد بی حسی و کرختی موقت در پوست و غشای مخاطی عمل می نماید.

موارد استفاده کرم بی حسی موضعی لیدوکائین

چگونه از پماد بی حسی موضعی لیدوکائین (lidocaine-topical) استفاده نمایید

 • اگر از محصول بدون تجویز برای خود درمانی استفاده می کنید، دستورالعمل موجود در بسته بندی محصول قبل از استفاده از آن، مطالعه نمایید. اگر در این زمینه سئوالی داشتید، از مسئول داروخانه بپرسید. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، آن را بر اساس دستور وی مصرف نمایید.
 • قبل از بکارگیری این دارو بر روی پوست، ناحیه مورد نظر را به خوبی تمیز و خشک کنید. یک لایه نازک از دارو را بر روی پوست ناحیه مذکور (معمولاً برای مدت 2 تا 3 روز یا بر اساس تجویز پزشک) بمالید.
 • اگر از اسپری لیدوکائین استفاده می کنید، قوطی را به خوبی قبل از مصرف تکان دهید. سپس قوطی را در فاصله 3 تا 5 اینچی (8 الی 13 سانتی متری بدن) از ناحیه مورد نظر نگه داشته و تا زمان خیس شدن سطح پوست، به اسپری کردن ادامه دهید. اگر ناحیه آسیب دیده بر روی صورت قرار دارد، دارو را بر روی دستهایتان اسپری کرده و سپس به صورت خود بمالید. دارو را در نواحی اطراف چشم ها، بینی و دهان اسپری نکنید.
 • اگر از حالت کف این دارو استفاده می کنید، قوطی آن را به خوبی قبل از مصرف تکان دهید. سپس کف را در دست خود اسپری کرده و به ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • این دارو را بر روی بخش های وسیع بدن استفاده نکنید. بهتر است بخش های دیگر را در این مواقع با بانداژهای ضد آب یا پلاستیک پوشانیده و یا از گرما استفاده کنید مگر این که پزشک به شما چنین دستوری داده باشد. این کار ممکن است ریسک بروز عوارض جانبی جدی این دارو را افزایش دهد.
 • بلافاصله پس از استفاده دستهایتان را بشویید مگر اینکه ناحیه تحت درمان در دستهای شما قرار داشته باشد. اجازه ندهید این محصول وارد چشم ها، بینی یا گوش ها شود. اگر این دارو به این نواحی وارد شد، بلافاصله آن ناحیه را با آب تمیز بشویید.
 • دوز دارو بستگی به وضعیت پزشکی و میزان پاسخ فرد به درمان دارویی دارد. دوز دارو را افزایش نداده، بیشتر از دفعات تعیین شده دارو را مصرف ننموده و دارو را برای بیش از مدت تعیین شده توسط پزشک مصرف نکنید. اگر در ناحیه مذکور عفونت یا زخم وجود دارد، این دارو را بدون مشورت با پزشک بر روی آن ناحیه اعمال نکنید.
 • اگر مشکل شما باقی ماند یا بدتر شد و یا اگر فکر می کنید دچار مشکل پزشکی جدی شده اید، بلافاصله به اورژانس یا پزشک مراجعه نمایید.

چگونه از پماد بی حسی موضعی لیدوکائین (lidocaine-topical) استفاده نمایید

عوارض جانبی پماد لیدوکائین

 • قرمزی موقت، سوزش و کمی تورم ممکن است در ناحیه ای که دارو استفاده شده است، ظاهر گردد. اگر این عوارض باقی ماند یا تشدید شد، بلافاصله به پزشک تان اطلاع دهید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • اگر دچار هر کدام از این عوارض جانبی بسیار جدی مانند کند یا بریده بریده شدن نفس، تشنج، رنگ پریدگی یا رنگ پوست کبود یا خاکستری، خستگی غیر عادی، تنگی نفس، ضربان قلب تند یا کند یا نامنظم.
 • یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند دانه و جوش جدید یا بدتر شونده، خارش و تورم جدید یا بدتر شونده (بویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی پماد لیدوکائین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لیدوکائین

 • قبل از مصرف لیدوکائین، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای بی حسی آمید دیگر (مانند بوپیواکاین و پریلوکاین) حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه: زخم یا عفونت پوستی در ناحیه ای که قرار است از لیدوکائین استفاده کنید، بیماری قلبی، بیماری کبدی و یک نارسایی خونی خاص (متاموگلوبینمی) اطلاع رسانی کنید.
 • اگر قرار است تحت عکسبرداری MRI قرار بگیرید، به پرسنل مرکز درباره استفاده از این محصول اطلاع رسانی کنید. بعضی نام های تجاری این محصول ممکن است دارای فلزاتی باشند که می توانند باعث ایجاد سوختگی های شدید در طول روال عکسبرداری MRI شوند و نبایستی در این مواقع استفاده شوند. در این خصوص از مسئول داروخانه یا پزشک تان سئوال کنید.
 • قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید (شامل تجویزی، غیر تجویزی و گیاهی) اطلاع رسانی نمایید.
 • در هنگام استفاده از این دارو برای کودکان، بهتر است بیشتر دقت کنید زیرا بدن آنان ممکن است در قبال عوارض جانبی این محصول حساس تر باشد.
 • این دارو بایستی در دوران بارداری فقط در مواقع مورد نیاز مصرف شود. درباره ریسک و مزایا استفاده از آن در این خصوص با پزشک مشورت نمایید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود اما آسیب خاصی به نوزاد شیرخوار وارد نمی نماید. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لیدوکائین

تداخلات دارویی پماد موضعی لیدوکائین

تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 

مصرف بیش از حد

این دارو در صورت استنشاق یا خورده شدن می تواند مضر باشد. اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: خواب آلودگی، بی نظمی در ضربان قلب و تشنج.

تذکر

به برنامه ملاقات با پزشک یا آزمایشات منظم توصیه شده، پایبند باشید. 

اطلاعات دارویی پماد موضعی لیدوکائین

از دست دادن یک دوز

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری کنید. این دارو را در فریزر منجمد نکنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 • این دارو را در حالت ژل، کف یا اسپری نزدیک منابع گرمایی (بیشتر از 120 درجه فارنهایت یا 49 درجه سانتی گراد) نگهداری نکرده و از شعله باز آتش دور نگهدارید. بدلیل این که قوطی های حاوی کف یا اسپری این دارو تحت فشار پر شده اند، از سوراخ کردن یا انداختن آنها در آتش پرهیز کنید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید. این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای