9 نکته برای افزایش شیر مادر در دوران شیردهی که احتمالا نمی دانستید

9 نکته برای افزایش شیر مادر در دوران شیردهی که احتمالا نمی دانستید متخصصین معتقدند که کودکانی که در 6 ماه اول زندگیشان با شیر مادر تغذیه می شوند از سلامتی بیشتری بهره میگیرند. برای افزایش شیر مادران باید چند نکته را رعایت کرد.

بسیاری از مادران به دنبال راه های طبیعی افزایش شیر در طول مدتی هستند که کودک را با شیر خود تغذیه می کنند. مادران زیادی از خودشان سوال می کنند که "آیا شیر کافی دارند؟" یا "چطور می توان میزان شیر مادر را افزایش داد؟"

خوشبختانه راه هایی برای کمک به افزایش شیر مادران وجود دارد. در اینجا 9 روش طبیعی برای بالابردن میزان شیردهی را به شما می گوییم.

افزایش شیر مادر با مواد طبیعی

1- برای افزایش شیر مادر آب کافی بنوشید

میزان دقیق آب مورد نیاز بدن در افراد مختلف متفاوت است، اما شما باید حداقل هشت لیوان آب در طول روز مصرف کنید.

2- رژیم غذایی متعادل برای افزایش شیر مادر

مادران شیرده در هر روز نیاز به بیش از 500 کالری دارند. غذای مغذی که انرژی کافی به شما بدهد را انتخاب کنید، غذاهای غنی از پروتئین همچون جوی دو سر، اضافه کردن وعده غذایی حاوی تخم کتان یا مخمر آبجو یا ماست، تخم مرغ و سبزیجات به رژیم غذایی نیز مفید است.

3- نقش ویتامین ها برای افزایش شیر مادر 

AAP مصرف کلسیم، ویتامین D، آهن، اسید فولیک را به عنوان ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای مادران شیرده توصیه می کند.

4- برای افزایش شیر مادر به نیازهای کودکتان توجه کنید

پرستاری از کودک یک برنامه منظم را دنبال نمی کند، باید طبق نیاز کودکان عمل کرد. بنابراین، طبق نیاز کودکان اقدام به شیردهی کنید، بخصوص وقتی کودک شما تازه متولد شده است. مشاوران شیردهی اغلب پیشنهاد می کنند بر اساس تقاضای نوزاد او را از شیر تغذیه کنید، و این بدان معناست که هر زمان که کودک شما احساس گرسنگی کرد. قطعاً این همیشه ممکن نخواهد بود، بخصوص برای مادرانی که بیرون منزل کار می کنند. همچنین شما باید سلامت روحی خود را نیز در نظر داشته باشید. اگر به دنبال افزایش شیردهی هستید، تغذیه بر اساس نیاز کودک راه خوبی است.

5- اجازه بدهید کودک به طور کامل از هر دو سینه تغذیه کند.

تولید شیر در مادران، یک سیتم عرضه و تقاضا است، به طوریکه هر چقدر کودک بیشتر از مادر تغذیه کند، تولید شیر بیشتر خواهد بود.

هنگامیکه سینه مادر کاملاً خالی است، یک پیام به مغز ارسال می شود تا شیر بیشتری تولد گردد. وقتی کودک شما سینه را خالی می کند، بدن اقدام به تولید مجدد شیر خواهد کرد.

6- پختن کوکی های شیردهی

برخی زنان دریافتند که کوکی های شیردهی می تواند به افزایش شیر کمک کند. شما می توانید تعدادی از آنها را در منزل بپزید و مواد اولیه آن را بر اساس سلیقه خود تغییر بدهید (مثلا اضافه کردن شکلات بیشتر) یا کوکی های آماده بخرید.

7- چای های شیردهی دم کنید

آیا نوشیدنی ها را دوست دارید؟ اگر اینطور است، ممکن است بخواهید چای یا دمنوش های شیردهی را امتحان کنید. پژوهش های مختلفی در این زمینه انجام شده است. اما اگر این چای ها را دوست دارید، می توانید امتحانشان کنید.

8- مکمل شیرافزا مصرف کنید

اگر می خواهید شیر خود را افزایش دهید اما کوکی یا چای را دوست ندارید، باید چه کنید؟

مکمل شیرافزا مانند شنبلیله، خار مقدس، مخمر آبجو مکمل هایی هستند که می توانند برای این منظور موثر باشند. این گیاهان می توانند به طور جداگانه یا ترکیبی مصرف شوند. برای برخی از زنان، این واقعاً کمک می کند، اما برای برخی دیگر ممکن است تغییری ایجاد نکند یا حتی میزان شیر را کاهش بدهد. شخصاً نتیجه موثری از ترکیب شنبلیله و خار مقدس به عنوان شیرافزا گرفته ام. همچنین کپسولهای مخمر آبجو واقعا برای من موثر است. من توصیه می کنم گزینه های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای بدن شما بهتر عمل می کند.

البته، پیش از مصرف هر نوع مکمل یا درصورتیکه هر نوع سوالی در آن زمینه داشتید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

9- از شیردوش استفاده کنید

اگر کودک شما تنها از یک سینه شیر می نوشد، یا برای دوشین و نگهداری شیر در منزل یا محل کار، استفاده از شیردوش بسیار مفید است.

مهمتر از اینها، می خواهم روی این موضوع تاکیید کنم که مسئله اصلی تغذیه کودک است. همه مادران در موقعیتی که قرار دارند منحصر به فرد هستند. باید بدانیم برخی از زنان، دچار مشکلات غدد لنفاوی، مسائل مزمن نظیر تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS، مشکلات تولید شیر و یا دیگر عواملی هستند که باعث می شود شیردهی مشکل یا غیرممکن شود.

مادران شیرده باید به این واقعیت افتخار کنند که بهترین کار را برای تغذیه کودک خود انجام می دهند. این مهمترین مسئله است.

راه های افزایش شیر مادر

از
2
رای