بهترین زمان مصرف ویتامین D چه موقع است؟

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه موقع است؟ برای استفاده از ویتامین ها و مکمل ها زمان مناسب استفاده از هر کدام از آن ها اهمیت زیادی دارد. با توجه به نظریه هایی که وجود دارد، مصرف ویتامین D در هنگام صبح جهت یادآوری بهتر، همراه با وعده های غذایی سبب جذب بهتر آن می شود.

ویتامین D یک ویتامین بسیار مهم می باشد اما در غذاهای بسیار کمی یافت شده و دریافت آن به میزان کافی صرفا از طریق رژیم غذایی دشوار است. چون بخش عمده ای از جمعیت جهان در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند، این ویتامین به یکی از مرسوم ترین مکمل های جهان تبدیل شده است. با این وجود بسیاری از عوامل می توانند بر کارایی آن تاثیر بگذارند مانند زمان و نحوه مصرف دوز روزانه این ویتامین. این مقاله به بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین D برای جذب حداکثر و کارایی آن می پردازد.

چرا باید از مکمل ویتامین D استفاده نمود؟

ویتامین D به نوعی متمایز از سایر ویتامین ها بوده چون به عنوان یک هورمون در نظر گرفته می شود و توسط پوست بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب تولید می شود. دریافت ویتامین D به مقدار کافی برای سلامتی ضروری است زیرا تحقیقات نشان می دهند که این ویتامین ممکن است در عملکرد سیستم ایمنی، سلامت استخوان ها، جلوگیری از بروز سرطان و موارد دیگر موثر باشد. با این وجود ویتامین D در منابع غذایی کمی وجود داشته و کسب مقادیر مورد نیاز این ویتامین به ویژه برای افرادی که به طور مداوم در معرض اشعه آفتاب قرار ندارند، دشوار می باشد. برای افراد سال خورده، افرادی که پوست تیره تری دارند، افراد چاق، افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که تابش آفتاب در آن کم است، ریسک کمبود این ویتامین باز هم بیش تر می باشد. حدود 42 درصد از بالغین آمریکایی با کمبود این ویتامین مواجه هستند. استفاده از مکمل روشی ساده و کارآمد برای تامین نیاز بدن به ویتامین D می باشد به ویژه اگر شما در معرض خطر جدی کمبود آن قرار دارید.

بهترین زمان مصرف ویتامین d

خلاصه: هر چند ویتامین D توسط پوست در هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب تولید می شود، اما در خوراکی های بسیار کمی موجود است. استفاده از مکمل ویتامین D روشی کارآمد برای تامین نیاز بدن و جلوگیری از کمبود این ویتامین می باشد.


حتما بخوانید : علائم کمبود ویتامین D در بدن


جذب بهتر ویتامین D همراه با غذا

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی می باشد یعنی در آب حل نشده و همراه با غذاهای پرچرب، بهتر در جریان خون جذب می شود. به این دلیل، توصیه می شود که مکمل ویتامین D را همراه با وعده های غذایی مصرف کنید تا جذب آن بهتر صورت پذیرد. بر اساس یک تحقیق انجام شده بر روی 17 نفر، مصرف ویتامین D همراه با وعده غذایی در روز، 50 درصد از سطح این ویتامین را پس از 2 الی 3 ماه در خون افزایش داده است. در یک تحقیق دیگر بر روی 50 فرد بالغ، مصرف ویتامین D همراه با یک غذای پرچرب سطح این ویتامین را در خون به میزان 32 درصد پس از 12 ساعت نسبت به حالت مصرف آن با یک غذا فاقد چربی افزایش داده است. آووکادو، تنقلات، غلات، محصولات لبنی پرچرب و تخم مرغ، منابع غذایی دارای چربی می باشند که می توانند به جذب ویتامین D در بدن کمک کنند.

قرص ویتامین D را چه موقع بخوریم؟

خلاصه: تحقیقات نشان می دهند که مصرف ویتامین D همراه با یک وعده غذایی بزرگ یا منبعی از چربی می تواند به طور قابل توجهی میزان جذب آن را در بدن ارتقاء بخشد.

مصرف ویتامین D در هنگام صبح

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که مکمل هایی مانند ویتامین D را در ابتدای صبح مصرف کنند. این کار نه تنها مناسب تر است، بلکه یادآوری آن نیز در ابتدای روز آسان تر از یادآوری مصرف آن در طول روز می باشد. این مساله به ویژه اگر شما چندین مکمل را به صورت هم زمان مصرف می کنید درست می باشد زیرا به خاطر آوردن این که کدام مکمل ها را در طول روز مصرف کرده اید ممکن است دشوار باشد. به این دلیل، شاید بهتر باشد عادت کنید این مکمل را با یک صبحانه سالم مصرف نمایید. استفاده از جعبه قرص ها، تنظیم یک زنگ هشدار یا نگهداری مکمل ها در کنار میز ناهارخوری بعضی از استراتژی های موثر به منظور یادآوری بهتر مصرف آن ها می باشد.

زمان مصرف قرص ویتامین D

خلاصه: بعضی افراد ترجیح می دهند که مکمل ویتامین D را در هنگام صبح مصرف کنند که مناسب تر بوده و احتمال فراموش کردن مصرف آن نیز کم تر است.


حتما بخوانید : مسمومیت با ویتامین d


مصرف مکمل های ویتامین D در اواخر روز ممکن است خواب را تحت تاثیر قرار دهد

تحقیقات در مورد بهترین زمان مصرف ویتامین D، سطوح ویتامین D را با کیفیت خواب مرتبط می دانند. در واقع، چندین تحقیق سطوح پایین ویتامین D در خون را دلیل آشفتگی خواب، کیفیت کم تر آن و کاهش طول مدت خوابیدن مرتبط دانسته اند. برعکس، یک تحقیق کوچک در این زمینه ادعا کرده است که سطوح بالاتر ویتامین D ممکن است با سطوح پایین تر ملاتونین (هورمون مسئول تنظیم چرخه خواب) در افراد مبتلا به MS در ارتباط باشد.

بعضی از گزارشات موردی ادعا کرده اند که مصرف ویتامین D در هنگام شب می تواند بر کیفیت خواب به دلیل تداخل با تولید ملاتونین تاثیر منفی بگذارد. با این وجود تحقیقات علمی که به طور قطعی تعیین کنند که چگونه مصرف مکمل ویتامین D در هنگام شب می تواند بر خواب شما تاثیر بگذارد، در حال حاضر وجود ندارند. بنابراین تا زمان تکمیل شدن این تحقیقات، بهتر است از طریق آزمایش بفهمید که بهترین گزینه برای شما کدام است.

حتما بخوانید: ملاتونین در چه غذاهایی وجود دارد

بهترین زمان مصرف ویتامین D

خلاصه: کمبود ویتامین D ممکن است بر کیفیت خواب تاثیر منفی داشته باشد. بعضی گزارشات موردی ادعا می نمایند که مصرف این مکمل در هنگام شب ممکن است برای خواب فرد مشکل ایجاد کند اما هنوز داده های علمی کافی در این زمینه وجود ندارند.

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه زمانی است؟

چه ساعتی قرص ویتامین دی بخوریم؟ مصرف ویتامین D همراه با وعده غذایی می تواند جذب آن را بهبود بخشیده و سطح آن را به مقدار بیش تری در خون بالا ببرد. با این وجود تحقیقات کمی درباره این که مصرف آن در هنگام صبح موثرتر است یا در هنگام شب، انجام شده است. مهم ترین مساله این است که مصرف ویتامین D را در زندگی خود به یک روال تبدیل کرده و با مصرف منظم این ویتامین، فواید مصرف آن را به حداکثر برسانید. سعی کنید این مکمل را همراه با صبحانه یا یک میان وعده قبل از خواب (در صورتی که مشکلی در کیفیت خواب شما ایجاد نمی شود) مصرف نمایید. نکته مهم این است که با توجه به شرایط خودتان بهترین زمان را برای مصرف این مکمل یافته و به آن پایبند باشید.

راهکارهای جذب بهتر ویتامین دی

خلاصه: مصرف ویتامین D همراه با وعده غذایی می تواند کیفیت جذب آن را بالا ببرد اما تحقیقات درباره زمان بندی مصرف این مکمل بسیار محدود هستند. برای کسب بهترین نتایج، برنامه های زمانی مختلف را آزمایش کنید تا ببینید کدام زمان با سیستم بدنی شما سازگارتر است.

جمع بندی کلی

استفاده از مکمل ها می تواند روش کارآمدی برای تقویت سطوح ویتامین D در خون که برای سلامتی ضروری است، باشد. مصرف ویتامین D همراه با غذا می تواند کارایی آن را بهبود ببخشد زیرا این ویتامین محلول در چربی می باشد. در حالی که زمان بندی خاصی برای مصرف این مکمل ارائه نشده است، داده های علمی کافی نیز برای تایید این ادعا که مصرف این مکمل در هنگام شب می تواند بر کیفیت خواب تاثیر منفی بگذارد، کماکان وجود ندارند. تحقیقات فعلی نشان می دهند که شما می توانید به گونه ای که خودتان ترجیح می دهید، مصرف مکمل ویتامین D را به روالی در زندگی روزمره تبدیل کنید.

منبع: healthline

از
10
رای